Zasady i tryb odbywania studiów w wyższych szkołach wojskowych przez obywateli państw obcych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 12 marca 1993 r.
w sprawie zasad i trybu odbywania studiów w wyższych szkołach wojskowych przez obywateli państw obcych.

Na podstawie art. 21 ust. 5 ustawy z dnia 31 marca 1965 r. o wyższym szkolnictwie wojskowym (Dz. U. z 1992 r. Nr 10, poz. 40) zarządza się, co następuje:
§  1.
Odbywanie studiów przez obywateli państw obcych w wyższych szkołach wojskowych organizowane jest na podstawie umów (konwencji, porozumień) międzynarodowych, międzyrządowych lub zawartych przez ministrów obrony zainteresowanych państw.
§  2.
1.
Obywatele państw obcych mogą odbywać w wyższych szkołach wojskowych:
1)
studia wyższe i wyższe studia zawodowe,
2)
studia doktoranckie,
3)
studia podyplomowe.
2.
Komendanci wyższych szkół wojskowych określają programy studiów, o których mowa w ust. 1.
§  3.
Ilekroć w rozporządzeniu mówi się o studiach bez bliższego określenia, należy przez to rozumieć studia wyższe, wyższe studia zawodowe, studia doktoranckie oraz studia podyplomowe.
§  4.
Na studia wyższe i wyższe studia zawodowe mogą być przyjmowane osoby, które:
1)
legitymują się świadectwem uprawniającym do podjęcia studiów w państwie wysyłającym, odpowiadającym analogicznym świadectwom polskim,
2)
wykazują się dobrym stanem zdrowia, udokumentowanym świadectwem zdrowia, stwierdzającym możliwość podjęcia studiów w wyższej szkole wojskowej,
3)
ukończą kurs przygotowawczy w wyższych szkołach wojskowych wyznaczonych przez Ministra Obrony Narodowej albo uzyskają potwierdzenie tych szkół lub wyższej szkoły wojskowej przyjmującej, że ich przygotowanie oraz stopień znajomości języka polskiego pozwalają na podjęcie studiów.
§  5.
Na studia doktoranckie i studia podyplomowe mogą być przyjmowane osoby, które posiadają dyplomy ukończenia studiów wyższych.
§  6.
Opłaty za odbywanie studiów, zakwaterowanie, wyżywienie, opiekę medyczną i inne należności związane z pobieraniem nauki ponosi państwo wysyłające swojego obywatela do Polski, jeżeli stosowna umowa (konwencja, porozumienie) nie stanowi inaczej.
§  7.
Koszty przejazdu osoby z państwa, w którym podejmujący naukę mieszka, do Polski i z powrotem, jak również koszty ewentualnego wyjazdu z Polski w okresie odbywania studiów ponoszą te osoby lub właściwe instytucje kraju wysyłającego.
§  8.
W okresie odbywania studiów przełożonymi osób określonych w § 1 jest attache wojskowy (obrony) państwa wysyłającego oraz komendant wyższej szkoły wojskowej, jeżeli stosowna umowa (konwencja, porozumienie) nie stanowi inaczej.
§  9.
W przypadku rażącego naruszenia przez obywateli państw obcych odbywających studia dyscypliny lub polskiego porządku prawnego, w wyniku czego dalszy ich pobyt w Rzeczypospolitej Polskiej stałby się niepożądany, komendant wyższej szkoły wojskowej zwraca się za pośrednictwem Szefa Departamentu Kadr do attache wojskowego (obrony) państwa wysyłającego o podjęcie stosownych decyzji.
§  10.
Właściwe organy państwa wysyłającego osoby, o których mowa w § 1, po wcześniejszym uzgodnieniu z komendantem wyższej szkoły wojskowej, mają prawo przeprowadzenia w określonym czasie wizyt w tych szkołach w celu zapoznania się z wynikami w nauce oraz warunkami socjalno-bytowymi osób skierowanych na studia oraz rozpatrzenia zagadnień organizacyjnych, materiałowych, socjalnych i innych związanych z tymi osobami i przebiegiem ich studiów.
§  11.
Po pozytywnym ukończeniu studiów właściwa wyższa szkoła wojskowa wydaje obywatelom państw obcych dyplomy ukończenia danego rodzaju studiów.
§  12.
Szczegółowe ustalenia dotyczące odbywania studiów w polskich wyższych szkołach wojskowych przez obywateli określonego państwa oraz rozliczeń finansowych określa się w umowach (konwencjach, porozumieniach), o których mowa w § 1, lub porozumieniach zawieranych dodatkowo przez zainteresowane strony.
§  13.
Osoby skierowane na studia na podstawie umów zawartych przed dniem wejścia w życie rozporządzenia zachowują prawo do przyznanych świadczeń. Państwo wysyłające wnosi opłaty w wysokości określonej w tych umowach do końca okresu studiów przewidzianego dla danej formy kształcenia.
§  14.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1993.23.100

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zasady i tryb odbywania studiów w wyższych szkołach wojskowych przez obywateli państw obcych.
Data aktu: 12/03/1993
Data ogłoszenia: 26/03/1993
Data wejścia w życie: 10/04/1993