Szczegółowe zasady ustalania wysokości i udzielania dotacji średnim szkołom artystycznym niepublicznym o uprawnieniach szkół publicznych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA KULTURY I SZTUKI
z dnia 10 grudnia 1993 r.
w sprawie szczegółowych zasad ustalania wysokości i udzielania dotacji średnim szkołom artystycznym niepublicznym o uprawnieniach szkół publicznych.

Na podstawie art. 90 ust. 5 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. Nr 95, poz. 425 oraz z 1992 r. Nr 26, poz. 113 i Nr 54, poz. 254) zarządza się, co następuje:
§  1.
Przepisy rozporządzenia dotyczą:
1)
szkół artystycznych II stopnia niepublicznych o uprawnieniach szkoły publicznej,
2)
szkół bibliotekarskich i animatorów kultury niepublicznych o uprawnieniach szkoły publicznej

- zwanych dalej "szkołami".

§  2.
1.
Dotacji szkołom udziela Minister Kultury i Sztuki, zwany dalej organem dotującym, za pośrednictwem Centrum Edukacji Artystycznej.
2.
Dotacja przeznaczona jest na częściowe pokrycie wydatków związanych z działalnością dydaktyczną lub opiekuńczo-wychowawczą.
§  3.
1.
Dotacja przysługuje w wysokości do 50% wydatków bieżących ponoszonych w przeliczeniu na jednego ucznia w szkołach publicznych tego samego typu i kierunku kształcenia, zwanych dalej "wydatkami".
2.
Dotacje dla szkół:
1)
zatrudniających nauczycieli posiadających kwalifikacje określone w rozporządzeniu Ministra Kultury i Sztuki z dnia 10 stycznia 1983 r. w sprawie określenia szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli szkół artystycznych (Dz. U. Nr 2, poz. 17) - ustala się w wysokości 30% wydatków,
2)
organizujących co najmniej dwa razy w ciągu roku szkolnego imprezy prezentacyjne osiągnięć uczniów, które także spełniają warunek określony w pkt 1 - ustala się w wysokości 30% wydatków,
3)
wyróżniających się szczególnie wysokim poziomem działalności dydaktycznej i artystycznej, które ponadto spełniają warunki określone w pkt 1 i 2 - ustala się w wysokości 50% wydatków.
3.
Dotacje dla szkół, które nie spełniają żadnego z warunków, o których mowa w ust. 2, ustala się w wysokości 20% wydatków.
§  4.
1.
Dotacji udziela organ dotujący, o którym mowa w § 2, na wniosek osoby prawnej lub fizycznej prowadzącej szkołę.
2.
Wniosek powinien być przedstawiony nie później niż do dnia 30 września roku poprzedzającego rok uzyskania dotacji z powołaniem się na numer i datę zaświadczenia kuratora oświaty właściwego dla siedziby szkoły o wpisie do ewidencji prowadzonej zgodnie z art. 82 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. Nr 95, poz. 425 oraz z 1992 r. Nr 26, poz. 113 i Nr 54, poz. 254), a także na numer i datę decyzji Ministra Kultury i Sztuki nadającej uprawnienia szkoły publicznej zgodnie z art. 87 tej ustawy.
3.
Do wniosku należy dołączyć:
1)
dane o liczbie uczniów uczęszczających do szkoły, w tym objętych określoną formą działalności opiekuńczo-wychowawczej,
2)
zobowiązanie do informowania o zmianach zachodzących w liczbie uczniów,
3)
numer rachunku bankowego, na który ma być przekazywana dotacja, zgodnie z danymi zawartymi w dokumentach wymienionych w ust. 2.
§  5.
1.
Udzielenie dotacji powinno być poprzedzone sprawdzeniem danych określonych w § 4 ust. 2 i 3.
2.
Dotacja przekazywana jest zaliczkowo, w terminach miesięcznych.
§  6.
1.
Osoba prawna lub fizyczna, o której mowa w § 4, sporządza i przekazuje organowi dotującemu - nie później niż w ciągu 20 dni po upływie każdego miesiąca - rozliczenie otrzymanych dotacji za okres od początku roku kalendarzowego do końca minionego miesiąca sprawozdawczego, z uwzględnieniem aktualnej liczby uczniów.
2.
Organowi dotującemu przysługuje prawo kontroli wykorzystywania dotacji.
§  7.
Organ dotujący planuje dotacje, o których mowa w rozporządzeniu, w swoim budżecie według następującej klasyfikacji budżetowej: dział 79 "Oświata i wychowanie", rozdział właściwy dla danego typu szkoły, § 48 "Pozostałe dotacje".
§  8.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1993.127.587

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Szczegółowe zasady ustalania wysokości i udzielania dotacji średnim szkołom artystycznym niepublicznym o uprawnieniach szkół publicznych.
Data aktu: 10/12/1993
Data ogłoszenia: 22/12/1993
Data wejścia w życie: 06/01/1994