Wietnam-Polska. Umowa o współpracy kulturalnej i naukowej. Warszawa.1992.05.28.

UMOWA
między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Socjalistycznej Republiki Wietnamu o współpracy kulturalnej i naukowej,
sporządzona w Warszawie dnia 28 maja 1992 r.

W imieniu Rzeczypospolitej Polskiej

PREZYDENT RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

podaje do powszechnej wiadomości:

W dniu 28 maja 1992 r. została sporządzona w Warszawie Umowa między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Socjalistycznej Republiki Wietnamu o współpracy kulturalnej i naukowej w następującym brzmieniu:

UMOWA

między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Socjalistycznej Republiki Wietnamu o współpracy kulturalnej i naukowej

Rząd Rzeczypospolitej Polskiej i Rząd Socjalistycznej Republiki Wietnamu (zwane dalej "Umawiającymi się Stronami"),

stosując się do zasady poszanowania niepodległości, suwerenności, nieingerencji w sprawy wewnętrzne, równouprawnienia, a także wzajemnych korzyści,

kierując się wolą utrzymania i rozwoju stosunków przyjaźni oraz pomyślnej realizacji współpracy kulturalnej i naukowej,

uzgodniły, co następuje:

Artykuł  1

Umawiające się Strony będą popierać i zachęcać do rozwoju współpracy w dziedzinie kultury i sztuki, nauki, szkolnictwa i oświaty, środków masowego przekazu, kinematografii, kultury fizycznej, sportu i turystyki oraz ochrony zdrowia.

W celu realizacji tej współpracy Umawiające się Strony będą sprzyjać nawiązywaniu bezpośrednich kontaktów, popierać realizację wspólnych przedsięwzięć oraz inicjować wymianę doświadczeń między odpowiednimi resortami, instytucjami i organizacjami obu krajów.

Artykuł  2

W celu wzajemnego szerszego poznania dorobku kulturalnego obu narodów, a także rozwoju dwustronnych kontaktów w dziedzinie kultury i sztuki Umawiające się Strony będą popierać i ułatwiać:

a)
bezpośrednią współpracę resortów, instytucji kulturalnych i artystycznych, związków i stowarzyszeń twórczych, a także muzeów, instytucji konserwacji i renowacji zabytków, realizowaną na podstawie bezpośrednich porozumień określających zasięg, formy i sposób finansowania wymiany,
b)
współpracę Ministerstwa Kultury i Sztuki Rzeczypospolitej Polskiej i Ministerstwa Kultury, Informacji i Sportu Socjalistycznej Republiki Wietnamu, które w celu wzajemnej informacji i wymiany doświadczeń, a także poznania osiągnięć partnera będą udostępniać sobie materiały i publikacje dotyczące literatury, sztuk pięknych, muzyki, teatru i innych dziedzin kultury i sztuki,
c)
udział zespołów, solistów i obserwatorów w międzynarodowych festiwalach teatralnych, muzyki poważnej, estrady i sztuki rozrywkowej, a także w konkursach międzynarodowych organizowanych w obu krajach, na podstawie oficjalnych zaproszeń komitetów organizacyjnych i na warunkach przez nie określonych,
d)
organizowanie wystaw artystycznych i fotograficznych,
e)
współpracę i wymianę między bibliotekami i oficynami wydawniczymi, w tym także organizację wystaw książek,
f)
włączanie do repertuarów teatralnych, muzycznych, estradowych wybitnych dzieł autorów, twórców i kompozytorów drugiego kraju, a także działanie na rzecz promocji literatury pięknej i specjalistycznej, z uwzględnieniem przepisów o działalności kulturalnej oraz o prawach autorskich obowiązujących w obu krajach,
g)
współpracę w zakresie kinematografii obu krajów, obejmującą wzajemny udział w międzynarodowych festiwalach filmowych, wymianę materiałów informacyjnych między filmotekami obu krajów, bezpośrednią współpracę stowarzyszeń filmowców obu krajów oraz wymianę filmów na warunkach określonych przez zainteresowanych producentów i dystrybutorów,
h)
komercyjną wymianę w zakresie kultury, sztuki i kinematografii, prowadzoną przez impresariaty oraz w drodze bezpośrednich kontaktów między instytucjami teatralnymi, filmowymi, muzycznymi oraz innymi placówkami kulturalnymi obu krajów.
Artykuł  3

Umawiające się Strony będą popierać współpracę i wymianę w dziedzinie archiwistyki, na zasadach ustalonych przez zainteresowane instytucje.

Artykuł  4

Umawiające się Strony będą popierać współpracę w dziedzinie architektury na zasadach określonych przez polskie i wietnamskie instytucje i organizacje architektów.

Artykuł  5

Umawiające się Strony będą popierać współpracę w dziedzinie nauki, sprzyjać bezpośredniej współpracy instytucji naukowych, w szczególności między Polską Akademią Nauk i Narodowym Centrum Badań Naukowych Socjalistycznej Republiki Wietnamu oraz Narodowym Centrum Badań Społecznych Socjalistycznej Republiki Wietnamu, wymianę pracowników naukowych i publikacji naukowo-technicznych, udział w międzynarodowych kongresach, konferencjach, konkursach i innych spotkaniach naukowych organizowanych w drugim kraju.

Artykuł  6

Umawiające się Strony będą popierać i stwarzać korzystne warunki dla działalności naukowców, zajmujących się w Polsce historią, kulturą i językiem wietnamskim oraz w Wietnamie historią, kulturą i językiem polskim.

Artykuł  7

Umawiające się Strony będą popierać rozwój współpracy i wymianę doświadczeń w zakresie szkolnictwa i oświaty w formach:

a)
bezpośredniej współpracy szkół wyższych, średnich oraz podstawowych wszystkich typów i stopni,
b)
wymiany lektorów, wykładowców języka i literatury obu krajów oraz studentów starszych lat polonistyki i wietnamistyki,
c)
wymiany stypendystów, doktorantów i stażystów naukowych na zasadach uzgodnionych bezpośrednio przez zainteresowane resorty szkolnictwa wyższego i oświaty obu krajów,
d)
wymiany materiałów dydaktycznych, literatury specjalistycznej i pomocy naukowych.
Artykuł  8

Umawiające się Strony będą podejmować niezbędne kroki w celu dalszego pogłębiania wiedzy o historii, tradycjach i osiągnięciach obu narodów, szczególnie przez wprowadzanie odpowiednich informacji w podręcznikach szkolnych, wydawnictwach encyklopedycznych i innych publikacjach.

Artykuł  9

Umawiające się Strony będą popierać rozwój bezpośredniej współpracy między organizacjami do spraw radia i telewizji obu krajów, ułatwiać wymianę programów radiowych i telewizyjnych, zwłaszcza z okazji świąt narodowych i tradycyjnych drugiego kraju, oraz sprzyjać wymianie wizyt przedstawicieli tych instytucji.

Artykuł  10

Umawiające się Strony będą popierać rozwój bezpośredniej współpracy między agencjami prasowymi, stowarzyszeniami dziennikarzy, redakcjami dzienników i czasopism, wymianę dziennikarzy oraz wymianę informacji, artykułów prasowych i materiałów fotograficznych.

Artykuł  11

Umawiające się Strony będą popierać współpracę między resortami, organizacjami i jednostkami służby zdrowia obu krajów w dziedzinie ochrony zdrowia i nauk medycznych.

Artykuł  12

Umawiające się Strony będą popierać rozwój współpracy w zakresie turystyki oraz sportu i kultury fizycznej.

Artykuł  13

W celu realizacji niniejszej Umowy Umawiające się Strony będą zachęcać zainteresowane ministerstwa i instytucje obu krajów do podpisywania bezpośrednich porozumień o współpracy, określających zasady wymiany, oraz będą tworzyć korzystne warunki do pomyślnej realizacji tych umów.

Artykuł  14

Umowa podlega przyjęciu zgodnie z prawem każdej z Umawiających się Stron, co zostanie stwierdzone w drodze wymiany not. Za dzień wejścia w życie umowy uważać się będzie dzień otrzymania noty późniejszej.

Artykuł  15

Z dniem wejścia w życie niniejszej umowy traci moc Umowa między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Socjalistycznej Republiki Wietnamu o współpracy kulturalnej i naukowej, zawarta w dniu 16 sierpnia 1977 r.

Artykuł  16

Umowa zostaje zawarta na okres pięciu lat i ulega automatycznemu przedłużaniu na dalsze okresy pięcioletnie, jeżeli żadna z Umawiających się Stron nie wypowie jej w drodze notyfikacji na sześć miesięcy przed upływem danego okresu.

Sporządzono w Warszawie dnia 28 maja 1992 r. w dwóch egzemplarzach, każdy w językach polskim i wietnamskim, przy czym oba teksty mają jednakową moc.

Po zaznajomieniu się z powyższą umową, w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej oświadczam, że:
-
została ona uznana za słuszną zarówno w całości, jak i każde z postanowień w niej zawartych,
-
jest przyjęta, ratyfikowana i potwierdzona,
-
będzie niezmiennie zachowywana.

Na dowód czego wydany został akt niniejszy, opatrzony pieczęcią Rzeczypospolitej Polskiej.

Dano w Warszawie dnia 6 lipca 1992 r.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1993.125.571

Rodzaj: Umowa międzynarodowa
Tytuł: Wietnam-Polska. Umowa o współpracy kulturalnej i naukowej. Warszawa.1992.05.28.
Data aktu: 28/05/1992
Data ogłoszenia: 20/12/1993
Data wejścia w życie: 09/09/1992