Ogólne warunki urządzania gier losowych i zakładów wzajemnych, warunki dopuszczenia do eksploatacji i użytkowania automatów losowych i innych urządzeń do gier losowych oraz warunki produkcji i sprzedaży kartonów do gry bingo pieniężne.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 18 października 1993 r.
w sprawie ogólnych warunków urządzania gier losowych i zakładów wzajemnych, warunków dopuszczenia do eksploatacji i użytkowania automatów losowych i innych urządzeń do gier losowych oraz warunków produkcji i sprzedaży kartonów do gry bingo pieniężne.

Na podstawie art. 16 i art. 51 pkt 3 ustawy z dnia 29 lipca 1992 r. o grach losowych i zakładach wzajemnych (Dz. U. Nr 68, poz. 341 i z 1993 r. Nr 28, poz. 127) zarządza się, co następuje:

Rozdział  1

Ogólne warunki urządzania gier losowych i zakładów wzajemnych

§  1.
1.
Gry losowe i zakłady wzajemne urządzane są zgodnie z zatwierdzonymi regulaminami gier.
2.
Minister Finansów wyraża zgodę na powierzenie wykonywania czynności związanych z prowadzeniem gier losowych stanowiących monopol państwa innemu podmiotowi niż podmiot uprawniony do wykonywania tego monopolu.
3.
Postępowanie reklamacyjne zawarte w regulaminie określa prawa i obowiązki organizatora gry i uczestników gry, a w szczególności:
1)
sposób zgłoszenia roszczenia i jego realizacji,
2)
skutki niezgłoszenia roszczenia w terminie.
4.
Wątpliwości związane z treścią regulaminu rozstrzyga Minister Finansów, uwzględniając interesy Skarbu Państwa, organizatorów gry i uczestników gry.
§  2.
1.
Podmiot urządzający gry losowe i zakłady wzajemne odpowiedzialny jest za utrzymanie porządku i ładu na terenie ośrodka gier i punktu przyjmowania zakładów wzajemnych. W tym celu obowiązany jest zapoznać uczestników gry przed przystąpieniem do gry:
1)
ze sposobem działania automatu losowego i innych urządzeń do gier losowych i zakładów wzajemnych,
2)
z zasadami gry i możliwościami wyboru wariantów gry,
3)
z innymi, wymienionymi w regulaminie, zastrzeżeniami dotyczącymi sposobu gry.
2.
Podmiot, o którym mowa w ust. 1, dokłada należytej staranności w celu utrzymania automatów losowych i innych urządzeń do gier losowych i zakładów wzajemnych w stanie gwarantującym grę zgodną z regulaminem, a uczestnikom gry bezpieczne korzystanie z nich; w szczególności może w celu ochrony interesu uczestników gry i osób trzecich odmówić wstępu do ośrodka gier lub punktu przyjmowania zakładów wzajemnych osobie, która nie respektuje postanowień regulaminu gry lub stosuje techniki gry mogące wpłynąć na nieprzypadkowość wyniku gry poprzez:
1)
sporządzanie notatek dotyczących przebiegu gry przy użyciu notesów, elektronicznych urządzeń obliczeniowych, zapisów audio i wideo,
2)
posługiwanie się łącznością telefoniczną, radiową lub podobną w celu sporządzania lub wykorzystania analiz przebiegu gry.
3.
Przepisy niniejszego rozporządzenia stosuje się odpowiednio do urządzeń znajdujących się w punkcie przyjmowania zakładów wzajemnych.
§  3.
1.
Opinię rady gminy w sprawie lokalizacji ośrodka gier, o której mowa w art. 32 ust. 1 pkt 15 ustawy z dnia 29 lipca 1992 r. o grach losowych i zakładach wzajemnych (Dz. U. Nr 68, poz. 341 i z 1993 r. Nr 28, poz. 127), zwanej dalej "ustawą", wydaje się na wniosek zainteresowanego na podstawie przepisów Kodeksu postępowania administracyjnego.
2.
Rada gminy nie może odmówić wydania opinii, o której mowa w ust. 1, w szczególności nie może z góry określić liczby opinii, które mogą zostać wydane, oraz terminu końcowego dla składania wniosków o opinię.

Rozdział  2

Warunki dopuszczenia do eksploatacji i użytkowania automatów losowych i innych urządzeń do gier losowych

§  4.
Automaty losowe i inne urządzenia do gier losowych mogą być eksploatowane i użytkowane wyłącznie przez podmioty posiadające zezwolenie wydane przez Ministra Finansów lub inny organ upoważniony na podstawie ustawy.
§  5.
1.
Świadectwem homologacji jest dokument o dopuszczeniu danego typu urządzenia do eksploatacji i użytkowania.
2.
Świadectwem rejestracji jest dokument stwierdzający uprawnienie określonego podmiotu do prowadzenia gier losowych na urządzeniach posiadających świadectwo homologacji.
3.
Przez dopuszczenie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej do eksploatacji i użytkowania rozumie się również sprzedaż, magazynowanie w celach handlowych, oferowanie do sprzedaży, dostarczanie oraz przechowywanie automatów i innych urządzeń do gier losowych.
4.
Świadectwa, o których mowa w ust. 1 i 2, wydaje Minister Finansów.
§  6.
1.
Wydanie świadectwa homologacji następuje po przeprowadzeniu badań przez jednostkę wyznaczoną lub upoważnioną przez Ministra Finansów, zwaną dalej "jednostką badającą".
2.
Wydanie świadectwa rejestracji może być poprzedzone badaniami przeprowadzonymi przez jednostkę badającą.
3.
Wymagania techniczne i program badań poprzedzających wydanie świadectwa homologacji opracowuje jednostka badająca, a zatwierdza Minister Finansów.
§  7.
1.
Podmiot posiadający zezwolenie wydane na podstawie ustawy eksploatuje i użytkuje taką liczbę automatów losowych i innych urządzeń do gier losowych, jaką określono w zezwoleniu, z zastrzeżeniem ust. 2.
2.
Podmiot, o którym mowa w ust. 1, może posiadać o dwa rezerwowe automaty losowe na każdy ośrodek gier więcej niż liczba automatów określona w zezwoleniu, pod warunkiem że automaty te będą wyposażone w świadectwa rejestracji.
3.
Zmiana jakiejkolwiek cechy automatu lub innego urządzenia do gier losowych, stanowiącej podstawę do wydania świadectwa homologacji, wymaga uprzedniego zgłoszenia Ministrowi Finansów. Minister Finansów może w terminie trzydziestu dni od dnia zgłoszenia projektowanej zmiany zażądać ponownego przeprowadzenia badań.
4.
Minister Finansów może zażądać przeprowadzenia przez jednostkę badającą badań kontrolnych automatów i innych urządzeń do gier losowych.
5.
W razie stwierdzenia niezgodności stanu rzeczywistego automatów i innych urządzeń do gier losowych ze świadectwem homologacji lub świadectwem rejestracji, Minister Finansów cofa świadectwo homologacji lub świadectwo rejestracji.
§  8.
1.
Stosowanie urządzeń i systemów do odczytywania danych dla potrzeb wewnętrznych podmiotu eksploatującego i użytkującego automaty i inne urządzenia do gier losowych dopuszczalne jest tylko wówczas, gdy nie ingeruje w przebieg i rezultat gry. Zastosowanie tych urządzeń i systemów wymaga uzyskania odrębnego świadectwa homologacji i świadectwa rejestracji, wydanego przez Ministra Finansów.
2.
Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio w razie zastosowania systemów umożliwiających połączenia między automatami i innymi urządzeniami.
§  9.
Minister Finansów może zażądać przeprowadzenia badań innych urządzeń do gry, jeżeli zaistnieją wątpliwości co do ich losowego charakteru.

Rozdział  3

Wymagania dotyczące automatów losowych i innych urządzeń do gier losowych

§  10.
1.
Za automat losowy uważa się urządzenie realizujące grę o wygrane pieniężne lub rzeczowe w systemie o udowodnionym losowym przebiegu gry.
2.
Realizacja wygranych pieniężnych dokonywana jest w walucie polskiej.
§  11.
1.
Automat losowy powinien być wyposażony w widoczne dla grających informacje, umieszczone w sposób uniemożliwiający ich usunięcie bez uszkodzenia lub zniszczenia automatu, określające:
1)
nazwę gry,
2)
stawkę za grę,
3)
tabelę wygranych,
4)
opis sterowania grą,
5)
oznaczenie ustalone w związku z dopuszczeniem modelu do eksploatacji i użytkowania.
2.
Automat losowy powinien być wyposażony w system trwałej rejestracji i zapamiętywania danych, które pozwalają na ustalenie kwoty stanowiącej podstawę opodatkowania podatkiem od gier.
§  12.
Przepisy § 11 stosuje się odpowiednio do innych urządzeń do gier losowych.

Rozdział  4

Postępowanie w sprawie wydania świadectwa homologacji i świadectwa rejestracji

§  13.
Warunkiem dopuszczenia automatu losowego lub innego urządzenia do gier losowych do eksploatacji i użytkowania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest uzyskanie świadectwa homologacji oraz świadectwa rejestracji automatu losowego lub innego urządzenia do gier losowych.
§  14.
1.
Świadectwo rejestracji może być wydane jedynie dla automatu lub innego urządzenia do gier losowych, fabrycznie nowego i odpowiadającego jego wzorowi określonemu w świadectwie homologacji.
2.
Świadectwo rejestracji, o którym mowa w ust. 1, traci ważność równocześnie z wygaśnięciem zezwolenia na prowadzenie gry losowej. Okres ważności nie może być jednak dłuższy niż sześć lat.
3.
Koszty badań automatów losowych i innych urządzeń do gier losowych ponoszą właściciele tych automatów losowych i innych urządzeń do gier losowych.
§  15.
1.
Podmiot prowadzący gry losowe może wystąpić do Ministra Finansów z wnioskiem o czasowe zawieszenie lub unieważnienie świadectwa rejestracji z powodu uszkodzenia automatu lub innego urządzenia do gier losowych albo z innych, uzasadnionych przyczyn.
2.
Podmiot prowadzący gry losowe obowiązany jest posiadać świadectwa rejestracji wszystkich użytkowanych automatów losowych i innych urządzeń do gier losowych w miejscu ich eksploatowania i użytkowania.
§  16.
1.
W okresie przejściowym, w ciągu 3 lat od daty wejścia w życie niniejszego rozporządzenia, świadectwa rejestracji mogą uzyskać automaty losowe używane przed tą datą na podstawie karty Polskiego Monopolu Loteryjnego, a także inne urządzenia do gier losowych używane i eksploatowane przez podmioty działające na podstawie zezwolenia Ministra Finansów, wydanego przed dniem 10 grudnia 1992 r.
2.
Przedłużenie świadectwa rejestracji urządzeń wymienionych w ust. 1 może nastąpić na podstawie badań przeprowadzonych przez jednostkę badającą.
3.
Przepis § 14 ust. 3 stosuje się odpowiednio.

Rozdział  5

Produkcja i sprzedaż kartonów do gry bingo pieniężne

§  18.
Kartony do gry bingo pieniężne produkowane są przez upoważniony przez Ministra Finansów podmiot gospodarczy, na specjalnie zabezpieczonym papierze zawierającym ukryte, graficzne lub inne, znaki (elementy) uniemożliwiające podrobienie kartonu.
§  19.
Wzór kartonu do gry bingo pieniężne ustalany jest przez podmiot upoważniony, o którym mowa w § 18, w porozumieniu z Ministrem Finansów.
§  20.
1.
Karton do gry bingo pieniężne zawiera w szczególności:
1)
wartość kartonu,
2)
numer serii,
3)
numer kartonu,
4)
przypadkowy zestaw liczb pochodzących ze zbioru kolejnych liczb,
5)
zobowiązanie się gracza do przestrzegania regulaminu.
2.
Podmiot, dla którego drukuje się kartony do gry bingo pieniężne, może zażądać zamieszczenia na kartonie dodatkowych informacji, pod warunkiem że wymienione zostały w regulaminie gry zatwierdzonym przez Ministra Finansów.

Rozdział  6

Przepis końcowy

§  21.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1993.103.473

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Ogólne warunki urządzania gier losowych i zakładów wzajemnych, warunki dopuszczenia do eksploatacji i użytkowania automatów losowych i innych urządzeń do gier losowych oraz warunki produkcji i sprzedaży kartonów do gry bingo pieniężne.
Data aktu: 18/10/1993
Data ogłoszenia: 29/10/1993
Data wejścia w życie: 13/11/1993