Szczegółowe zasady przydziału, ewidencjonowania i przechowywania w nadleśnictwie broni i amunicji oraz ręcznych miotaczy gazowych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OCHRONY ŚRODOWISKA, ZASOBÓW NATURALNYCH I LEŚNICTWA
z dnia 15 września 1992 r.
w sprawie szczegółowych zasad przydziału, ewidencjonowania i przechowywania w nadleśnictwie broni i amunicji oraz ręcznych miotaczy gazowych. *

Na podstawie art. 49 ust. 3 pkt 2 ustawy z dnia 28 września 1991 r. o lasach (Dz. U. Nr. 101, poz. 444 i z 1992 r. Nr 21, poz. 85) zarządza się, co następuje:
§  1.
Przydziału broni palnej krótkiej, zwanej dalej "bronią palną", i amunicji, a także ręcznych miotaczy gazowych dla nadleśnictwa Lasów Państwowych dokonuje komendant wojewódzki Policji na pisemny wniosek nadleśniczego - zgodnie z przepisami o broni, amunicji i materiałach wybuchowych.
§  2.
1.
Strażnik leśny zatrudniony w nadleśnictwie otrzymuje do pracy broń palną, broń gazową, amunicję oraz ręczny miotacz gazowy.
2.
Leśniczy zatrudniony w nadleśnictwie może otrzymać broń palną, broń gazową, amunicję oraz ręczny miotacz gazowy.
3.
Wydanie broni palnej i gazowej oraz amunicji następuje po przeszkoleniu i przeprowadzeniu sprawdzenia znajomości przepisów dotyczących:
1)
użycia broni palnej lub gazowej, a także ręcznego miotacza gazowego,
2)
zasad bezpiecznego obchodzenia się z bronią palną, amunicją i ręcznym miotaczem gazowym, ich przechowywania i konserwacji.
4.
Szkolenie oraz sprawdzenie znajomości przepisów w zakresie spraw, o których mowa w ust. 3, organizuje regionalna dyrekcja Lasów Państwowych z udziałem przedstawicieli Policji.
§  3.
1.
Nadleśnictwo prowadzi magazyn broni palnej, broni gazowej, amunicji oraz ręcznych miotaczy gazowych, zwany dalej "magazynem".
2.
Magazyn, o którym mowa w ust. 1, powinien:
1)
stanowić oddzielne pomieszczenie w budynku murowanym, usytuowane w miarę możliwości na piętrze,
2)
być wyposażony w podręczny sprzęt gaśniczy,
3)
posiadać specjalne zabezpieczenie:
a)
drzwi - przez obicie ich blachą grubości powyżej 2 mm oraz zamknięcie minimum na dwa zamki patentowe i żelazną sztabę,
b)
okien - przez osłonięcie ich siatką metalową i kratami metalowymi.
3.
Broń palną, broń gazową, amunicję i ręczne miotacze gazowe należy przechowywać w zamkniętej żelaznej szafie, znajdującej się w magazynie.
4.
Przydatność magazynu stwierdza protokołem komisja, w której skład wchodzą przedstawiciele:
1)
właściwego terytorialnie komendanta wojewódzkiego Policji,
2)
nadleśniczego.
5.
Prawo wstępu do magazynu posiada wyłącznie:
1)
osoba upoważniona przez nadleśniczego do prowadzenia magazynu w nadleśnictwie, posiadająca pozwolenie na broń, lub nadleśniczy,
2)
przedstawiciel właściwego terytorialnie komendanta wojewódzkiego Policji w obecności osób wymienionych w pkt 1.
6.
W magazynie nie wolno palić tytoniu, używać lamp naftowych, a także wzniecać ognia z innych źródeł.
§  4.
1.
Broń palna, amunicja i ręczne miotacze gazowe przydzielone nadleśnictwu lub broń gazowa nabyta przez nadleśnictwo dla potrzeb służbowych podlegają rejestracji w "Książce stanu sprzętu uzbrojenia w nadleśnictwie" według wzoru stanowiącego załącznik nr 1 do rozporządzenia.
2.
Wydanie broni palnej, broni gazowej, amunicji i ręcznych miotaczy gazowych strażnikowi leśnemu lub leśniczemu podlega rejestracji w "Książce wydania i przyjęcia broni i amunicji w nadleśnictwie" według wzoru stanowiącego załącznik nr 2 do rozporządzenia.
3.
Dokumentację, o której mowa w ust. 1 i 2, prowadzi osoba upoważniona do prowadzenia magazynu w nadleśnictwie; dokumentacja przechowywana jest w tym magazynie.
§  5.
1.
Strażnik leśny obowiązany jest, z zastrzeżeniem ust. 2, do codziennego zdawania broni palnej, broni gazowej, amunicji i ręcznego miotacza gazowego do magazynu w nadleśnictwie po zakończeniu pracy.
2.
Spełnienie obowiązku, o którym mowa w ust. 1, nie jest wymagane, jeżeli na polecenie nadleśniczego strażnik leśny wykonuje zadanie wymagające przebywania w terenie poza godzinami pracy nadleśnictwa.
§  6.
Leśniczy zobowiązany jest zdać posiadaną broń palną, broń gazową, amunicję i ręczny miotacz gazowy do magazynu w nadleśnictwie w przypadku:
1)
wykonywania czynności służbowych nie wymagających wyposażenia w broń palną, broń gazową i ręczny miotacz gazowy,
2)
przerwy w pracy trwającej dłużej niż 48 godzin,
3)
gdy zaistnieją inne przeszkody uniemożliwiające wykonywanie obowiązków służbowych z bronią palną, bronią gazową i ręcznym miotaczem gazowym,
4)
polecenia przełożonego.
§  7.
Leśniczy oraz strażnik leśny w przypadkach, o których mowa w § 5 ust. 2, obowiązani są przechowywać broń palną, broń gazową, amunicję oraz ręczny miotacz gazowy w sposób uniemożliwiający dostęp do nich osobom niepowołanym, w metalowych kasetach, przytwierdzonych na stałe do konstrukcji budynku.
§  8.
Strażnik leśny i leśniczy, któremu wydano broń palną, broń gazową lub ręczny miotacz gazowy, jest obowiązany, w czasie wykonywania obowiązków służbowych, posiadać przy sobie świadectwo broni oraz ważną legitymację służbową.
§  9.
Nadleśniczy obowiązany jest niezwłocznie spowodować zdanie przez strażnika leśnego lub leśniczego broni palnej, broni gazowej, amunicji oraz ręcznego miotacza gazowego w magazynie broni w nadleśnictwie w przypadku:
1)
rozwiązania stosunku pracy,
2)
nieprzestrzegania zasad przechowywania broni palnej i gazowej, amunicji i ręcznego miotacza gazowego,
3)
podejrzenia użycia broni palnej, broni gazowej, amunicji lub ręcznego miotacza gazowego niezgodnie z ich przeznaczeniem.
§  10.
Nadleśniczy obowiązany jest powiadomić niezwłocznie komendę wojewódzką Policji o zdaniu broni palnej, broni gazowej, amunicji i ręcznego miotacza gazowego do magazynu broni w przypadkach, o których mowa w § 9.
§  11.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

KSIĄŻKA STANU SPRZĘTU UZBROJENIA W NADLEŚNICTWIE

Nazwa broni Kaliber Numer Rok produkcji Ilość magazynków Ilość amunicji Wyposażenie dodatkowe

(wymienić jakie i ile)

ZAŁĄCZNIK Nr  2

KSIĄŻKA WYDANIA I PRZYJĘCIA BRONI I AMUNICJI W NADLEŚNICTWIE

Da-

ta

Go-

dzi-

na

Nazwisko i imię strażnika leśnego lub leśniczego Ad-

res

Potwierdzenie wydania z magazynu broni i amunicji Podpisy Potwierdzenie przyjęcia broni Podpisy
na-

zwa

ka-

li-

ber

nr rok

pro-

duk-

cji

ilość

maga-

zyn-

ków

ilość

amu-

ni-

cji

wy-

da-

ją-

ce-

go

przyj-

mują-

cego

da-

ta

go-

dzi-

na

wyszczególnie-

nie przedmiotów

zdającego przyjmują-

cego

broń amunicji
* Z dniem 11 października 2000 r. rozporządzenie utraciło aktualność w części dotyczącej ewidencjonowania i przechowywania w nadleśnictwie broni i amunicji oraz ręcznych miotaczy gazowych w związku z wejściem w życie rozporządzenia z dnia 1 września 2000 r. w sprawie ewidencjonowania i przechowywania broni, amunicji oraz środków przymusu bezpośredniego w regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych i nadleśnictwie (Dz.U.00.80.902).

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1992.78.398

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Szczegółowe zasady przydziału, ewidencjonowania i przechowywania w nadleśnictwie broni i amunicji oraz ręcznych miotaczy gazowych.
Data aktu: 15/09/1992
Data ogłoszenia: 20/10/1992
Data wejścia w życie: 04/11/1992