Szczegółowe warunki gospodarki zasobami złóż kopalin, których wydobywanie nie podlega Prawu górniczemu, oraz sposób sporządzania i tryb zatwierdzania projektów zagospodarowania tych złóż.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OCHRONY ŚRODOWISKA, ZASOBÓW NATURALNYCH I LEŚNICTWA
z dnia 30 września 1992 r.
w sprawie szczegółowych warunków gospodarki zasobami złóż kopalin, których wydobywanie nie podlega Prawu górniczemu, oraz sposobu sporządzania i trybu zatwierdzania projektów zagospodarowania tych złóż.

Na podstawie art. 4 ust. 3 dekretu z dnia 6 maja 1953 r. - Prawo górnicze (Dz. U. z 1978 r. Nr 4, poz. 12, z 1984 r. Nr 35, poz. 186, z 1987 r. Nr 33, poz. 180, z 1988 r. Nr 41, poz. 324, z 1989 r. Nr 35, poz. 192, z 1990 r. Nr 14, poz. 89 i z 1991 r. Nr 31, poz. 128) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa szczegółowe warunki gospodarki złożami kopalin, których wydobywanie nie podlega Prawu górniczemu, oraz sposób sporządzania i tryb zatwierdzania projektów zagospodarowania tych złóż.
§  2.
1.
Eksploatacja złoża kopaliny powinna być prowadzona w sposób gospodarczo uzasadniony i bezpieczny, przy równoczesnym zapewnieniu racjonalnego wykorzystania kopaliny głównej, kopalin towarzyszących i odpadów oraz ograniczenia możliwości powodowania szkód i niekorzystnej zmiany środowiska.
2.
Podmiot gospodarczy jest obowiązany przedsiębrać środki niezbędne dla ochrony i wykorzystania zasobów złoża, jak również dla ochrony powierzchni ziemi oraz wód powierzchniowych i podziemnych stosownie do obowiązujących przepisów oraz zasad techniki wydobycia kopaliny.
§  3.
Na terenach podlegających ochronie na mocy przepisów szczególnych eksploatacja złoża kopaliny może być prowadzona tylko w przypadkach, w których przepisy te nie zabraniają takiej działalności, oraz w sposób i w rozmiarze dopuszczonym przez te przepisy.
§  4.
Podmiot gospodarczy jest obowiązany w miarę postępu eksploatacji likwidować wyrobiska odkrywkowe i prowadzić rekultywację gruntu stosownie do przepisów o ochronie gruntów rolnych i leśnych.
§  5.
Zaniechanie eksploatacji złoża wymaga zgody wojewody właściwego ze względu na miejsce położenia złoża, który określa w decyzji warunki zaniechania eksploatacji.
§  6.
1.
Projekt zagospodarowania złoża kopaliny sporządza się na podstawie zatwierdzonej dokumentacji geologicznej, zawierającej ustalenie zasobów złoża z dokładnością umożliwiającą określenie sposobu prowadzenia racjonalnej gospodarki zasobami złoża, w tym kompleksowego wykorzystania kopaliny głównej, kopalin towarzyszących i odpadów, a także sposobu ochrony środowiska, a w szczególności wód podziemnych i powierzchni ziemi.
2.
Projekt zagospodarowania złoża powinien zawierać podstawowe dane dotyczące racjonalnej gospodarki zasobami złoża i ochrony środowiska, a w szczególności:
1)
granic złoża oraz obszaru projektowanej eksploatacji, określonych w koncesji,
2)
zasobów geologicznych i przemysłowych,
3)
przewidywanych strat zasobów, wraz z uzasadnieniem ich powstawania,
4)
wielkości planowanego wydobycia,
5)
sposobu prowadzenia eksploatacji, z określeniem:
a)
miejsca otwarcia złoża i kolejności eksploatacji zasobów,
b)
sposobu urabiania złoża oraz usuwania i zwałowania warstw nakładu i odpadów,
c)
sposobu ochrony wód podziemnych przed zanieczyszczeniem oraz postępowania z nadmiarem tych wód,
d)
sposobu przeciwdziałania obniżeniu poziomu wód podziemnych lub jego ograniczenia na gruntach sąsiednich oraz sposobu ochrony systemu melioracyjnego,
e)
sposobu ochrony sąsiednich złóż kopalin, w szczególności w przypadku, gdy koncesją objęte zostało wydobywanie kopaliny tylko z wydzielonej części złoża kopaliny,
f)
sposobu ochrony powierzchni ziemi,
g)
zagrożeń, które mogą mieć wpływ na bezpieczeństwo życia i zdrowia ludzkiego, oraz sposobu przeciwdziałania tym zagrożeniom,
h)
sposobu likwidacji wyrobisk i rekultywacji terenu objętego eksploatacją,
6)
zamierzonego wykorzystania kopaliny głównej, kopalin towarzyszących i odpadów.
3.
Projekt zagospodarowania złoża sporządza się w dwóch egzemplarzach.
4.
Projekt zagospodarowania złoża zatwierdza w drodze decyzji wojewoda właściwy ze względu na położenie złoża kopaliny.
§  7.
1.
Podmiot gospodarczy realizuje projekt zagospodarowania złoża przez sporządzanie co pięć lat uproszczonego planu ruchu.
2.
Uproszczony plan ruchu określa szczegółowo sposób wykonania zamierzeń techniczno-organizacyjnych wynikających z zatwierdzonego projektu zagospodarowania złoża kopaliny i zadań produkcyjnych planowanych przez podmiot gospodarczy na okres pięcioletni.
3.
Uproszczony plan ruchu powinien określać szczegółowe dane, o których mowa w § 6 ust. 2, odnoszące się do tej części zasobów, która ma być eksploatowana w okresie objętym planem. Do planu załącza się mapę sytuacyjno-wysokościową powierzchni obszaru objętego planem z naniesionymi granicami udokumentowanego złoża, wyrobiskami eksploatacyjnymi, miejscami składowania nadkładu i odpadów oraz schematem ewentualnego odwodnienia złoża, a także przekroje złoża.
4.
Uproszczony plan ruchu zatwierdza w drodze decyzji wojewoda.
§  8.
Podmiot gospodarczy jest obowiązany zawiadomić wojewodę o terminie rozpoczęcia i zakończenia eksploatacji złoża kopaliny.
§  9.
1.
Eksploatacja złoża kopaliny odbywa się według zatwierdzonego, uproszczonego planu ruchu.
2.
Zmiana lub uzupełnienie uproszczonego planu ruchu może nastąpić tylko w razie zmiany naturalnych lub technicznych warunków wydobycia kopaliny i wymaga sporządzenia dodatku do tego planu i zatwierdzenia go w drodze odrębnej decyzji przez wojewodę.
§  10.
1.
Pominięcie w procesie eksploatacji części zasobów, określonych w projekcie zagospodarowania złoża kopaliny jako zasoby przemysłowe, może nastąpić wyłącznie za zgodą wojewody w przypadkach uzasadnionych względami bezpieczeństwa prowadzenia robót lub stwierdzenia, że ta część zasobów nie nadaje się do wykorzystania w procesie przeróbczym.
2.
Podmiot gospodarczy jest obowiązany prowadzić ewidencję strat zasobów przemysłowych w sposób określony odrębnymi przepisami.
§  11.
Podmiot gospodarczy jest obowiązany do:
1)
zaktualizowania projektu zagospodarowania złoża w razie zmiany dokumentacji geologicznej,
2)
posiadania mapy wyrobisk eksploatacyjnych i okresowego jej aktualizowania.
§  12.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1992.77.391

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Szczegółowe warunki gospodarki zasobami złóż kopalin, których wydobywanie nie podlega Prawu górniczemu, oraz sposób sporządzania i tryb zatwierdzania projektów zagospodarowania tych złóż.
Data aktu: 30/09/1992
Data ogłoszenia: 16/10/1992
Data wejścia w życie: 31/10/1992