Szczegółowe warunki gospodarki zasobami złóż kopalin, których wydobywanie nie podlega Prawu górniczemu, oraz sposób sporządzania i tryb zatwierdzania projektów zagospodarowania tych złóż.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OCHRONY ŚRODOWISKA, ZASOBÓW NATURALNYCH I LEŚNICTWA
z dnia 30 września 1992 r.
w sprawie szczegółowych warunków gospodarki zasobami złóż kopalin, których wydobywanie nie podlega Prawu górniczemu, oraz sposobu sporządzania i trybu zatwierdzania projektów zagospodarowania tych złóż.

Na podstawie art. 4 ust. 3 dekretu z dnia 6 maja 1953 r. - Prawo górnicze (Dz. U. z 1978 r. Nr 4, poz. 12, z 1984 r. Nr 35, poz. 186, z 1987 r. Nr 33, poz. 180, z 1988 r. Nr 41, poz. 324, z 1989 r. Nr 35, poz. 192, z 1990 r. Nr 14, poz. 89 i z 1991 r. Nr 31, poz. 128) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa szczegółowe warunki gospodarki złożami kopalin, których wydobywanie nie podlega Prawu górniczemu, oraz sposób sporządzania i tryb zatwierdzania projektów zagospodarowania tych złóż.
§  2.
1.
Eksploatacja złoża kopaliny powinna być prowadzona w sposób gospodarczo uzasadniony i bezpieczny, przy równoczesnym zapewnieniu racjonalnego wykorzystania kopaliny głównej, kopalin towarzyszących i odpadów oraz ograniczenia możliwości powodowania szkód i niekorzystnej zmiany środowiska.
2.
Podmiot gospodarczy jest obowiązany przedsiębrać środki niezbędne dla ochrony i wykorzystania zasobów złoża, jak również dla ochrony powierzchni ziemi oraz wód powierzchniowych i podziemnych stosownie do obowiązujących przepisów oraz zasad techniki wydobycia kopaliny.
§  3.
Na terenach podlegających ochronie na mocy przepisów szczególnych eksploatacja złoża kopaliny może być prowadzona tylko w przypadkach, w których przepisy te nie zabraniają takiej działalności, oraz w sposób i w rozmiarze dopuszczonym przez te przepisy.
§  4.
Podmiot gospodarczy jest obowiązany w miarę postępu eksploatacji likwidować wyrobiska odkrywkowe i prowadzić rekultywację gruntu stosownie do przepisów o ochronie gruntów rolnych i leśnych.
§  5.
Zaniechanie eksploatacji złoża wymaga zgody wojewody właściwego ze względu na miejsce położenia złoża, który określa w decyzji warunki zaniechania eksploatacji.
§  6.
1.
Projekt zagospodarowania złoża kopaliny sporządza się na podstawie zatwierdzonej dokumentacji geologicznej, zawierającej ustalenie zasobów złoża z dokładnością umożliwiającą określenie sposobu prowadzenia racjonalnej gospodarki zasobami złoża, w tym kompleksowego wykorzystania kopaliny głównej, kopalin towarzyszących i odpadów, a także sposobu ochrony środowiska, a w szczególności wód podziemnych i powierzchni ziemi.
2.
Projekt zagospodarowania złoża powinien zawierać podstawowe dane dotyczące racjonalnej gospodarki zasobami złoża i ochrony środowiska, a w szczególności:
1)
granic złoża oraz obszaru projektowanej eksploatacji, określonych w koncesji,
2)
zasobów geologicznych i przemysłowych,
3)
przewidywanych strat zasobów, wraz z uzasadnieniem ich powstawania,
4)
wielkości planowanego wydobycia,
5)
sposobu prowadzenia eksploatacji, z określeniem:
a)
miejsca otwarcia złoża i kolejności eksploatacji zasobów,
b)
sposobu urabiania złoża oraz usuwania i zwałowania warstw nakładu i odpadów,
c)
sposobu ochrony wód podziemnych przed zanieczyszczeniem oraz postępowania z nadmiarem tych wód,
d)
sposobu przeciwdziałania obniżeniu poziomu wód podziemnych lub jego ograniczenia na gruntach sąsiednich oraz sposobu ochrony systemu melioracyjnego,
e)
sposobu ochrony sąsiednich złóż kopalin, w szczególności w przypadku, gdy koncesją objęte zostało wydobywanie kopaliny tylko z wydzielonej części złoża kopaliny,
f)
sposobu ochrony powierzchni ziemi,
g)
zagrożeń, które mogą mieć wpływ na bezpieczeństwo życia i zdrowia ludzkiego, oraz sposobu przeciwdziałania tym zagrożeniom,
h)
sposobu likwidacji wyrobisk i rekultywacji terenu objętego eksploatacją,
6)
zamierzonego wykorzystania kopaliny głównej, kopalin towarzyszących i odpadów.
3.
Projekt zagospodarowania złoża sporządza się w dwóch egzemplarzach.
4.
Projekt zagospodarowania złoża zatwierdza w drodze decyzji wojewoda właściwy ze względu na położenie złoża kopaliny.
§  7.
1.
Podmiot gospodarczy realizuje projekt zagospodarowania złoża przez sporządzanie co pięć lat uproszczonego planu ruchu.
2.
Uproszczony plan ruchu określa szczegółowo sposób wykonania zamierzeń techniczno-organizacyjnych wynikających z zatwierdzonego projektu zagospodarowania złoża kopaliny i zadań produkcyjnych planowanych przez podmiot gospodarczy na okres pięcioletni.
3.
Uproszczony plan ruchu powinien określać szczegółowe dane, o których mowa w § 6 ust. 2, odnoszące się do tej części zasobów, która ma być eksploatowana w okresie objętym planem. Do planu załącza się mapę sytuacyjno-wysokościową powierzchni obszaru objętego planem z naniesionymi granicami udokumentowanego złoża, wyrobiskami eksploatacyjnymi, miejscami składowania nadkładu i odpadów oraz schematem ewentualnego odwodnienia złoża, a także przekroje złoża.
4.
Uproszczony plan ruchu zatwierdza w drodze decyzji wojewoda.
§  8.
Podmiot gospodarczy jest obowiązany zawiadomić wojewodę o terminie rozpoczęcia i zakończenia eksploatacji złoża kopaliny.
§  9.
1.
Eksploatacja złoża kopaliny odbywa się według zatwierdzonego, uproszczonego planu ruchu.
2.
Zmiana lub uzupełnienie uproszczonego planu ruchu może nastąpić tylko w razie zmiany naturalnych lub technicznych warunków wydobycia kopaliny i wymaga sporządzenia dodatku do tego planu i zatwierdzenia go w drodze odrębnej decyzji przez wojewodę.
§  10.
1.
Pominięcie w procesie eksploatacji części zasobów, określonych w projekcie zagospodarowania złoża kopaliny jako zasoby przemysłowe, może nastąpić wyłącznie za zgodą wojewody w przypadkach uzasadnionych względami bezpieczeństwa prowadzenia robót lub stwierdzenia, że ta część zasobów nie nadaje się do wykorzystania w procesie przeróbczym.
2.
Podmiot gospodarczy jest obowiązany prowadzić ewidencję strat zasobów przemysłowych w sposób określony odrębnymi przepisami.
§  11.
Podmiot gospodarczy jest obowiązany do:
1)
zaktualizowania projektu zagospodarowania złoża w razie zmiany dokumentacji geologicznej,
2)
posiadania mapy wyrobisk eksploatacyjnych i okresowego jej aktualizowania.
§  12.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1992.77.391

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Szczegółowe warunki gospodarki zasobami złóż kopalin, których wydobywanie nie podlega Prawu górniczemu, oraz sposób sporządzania i tryb zatwierdzania projektów zagospodarowania tych złóż.
Data aktu: 30/09/1992
Data ogłoszenia: 16/10/1992
Data wejścia w życie: 31/10/1992