Dotacje z budżetu państwa na finansowanie inwestycji tworzących nowe miejsca pracy w regionach zagrożonych wysokim bezrobociem.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 29 września 1992 r.
w sprawie dotacji z budżetu państwa na finansowanie inwestycji tworzących nowe miejsca pracy w regionach zagrożonych wysokim bezrobociem.

Na podstawie art. 20 ust. 3 ustawy budżetowej na rok 1992 z dnia 5 czerwca 1992 r. (Dz. U. Nr 50, poz. 229) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Rozporządzenie określa tryb składania wniosków oraz zasady przyznawania z rezerwy budżetu państwa, określonej w art. 20 ust. 1 ustawy budżetowej na rok 1992 z dnia 5 czerwca 1992 r. (Dz. U. Nr 50, poz. 229), dotacji na finansowanie inwestycji tworzących nowe miejsca pracy w regionach zagrożonych wysokim bezrobociem, zwanych dalej "inwestycjami".
2.
Regiony zagrożone wysokim bezrobociem określa uchwała nr 93 Rady Ministrów z dnia 24 sierpnia 1992 r. w sprawie wykazu gmin o szczególnym zagrożeniu wysokim bezrobociem strukturalnym (Monitor Polski Nr 28, poz. 195).
§  2.
1.
Wnioski o przyznanie dotacji na finansowanie inwestycji tworzących nowe miejsca pracy w regionach zagrożonych wysokim bezrobociem składają:
1)
zarządy gmin - bezpośrednio do Ministra Pracy i Polityki Socjalnej,
2)
pozostałe podmioty gospodarcze - za pośrednictwem wojewody,

zwane dalej "wnioskodawcami", w terminie 14 dni od dnia wejścia w życie rozporządzenia.

2.
Wojewodowie przekazują wnioski, o których mowa w ust. 1, Ministrowi Pracy i Polityki Socjalnej w terminie 14 dni od dnia złożenia wniosku.
§  3.
1.
Dotacja może być przyznana na finansowanie inwestycji:
1)
która jest realizowana przez wnioskodawcę w regionie zagrożonym wysokim bezrobociem,
2)
która tworzy nowe miejsca pracy lub uzupełnia infrastrukturę techniczną warunkującą tworzenie tych miejsc pracy,
3)
która nie jest finansowana za pomocą innej dotacji z budżetu państwa,
4)
której zakończenie, zgodnie z planem, ma nastąpić nie później niż do dnia 31 grudnia 1993 r.
2.
Wysokość dotacji na finansowanie inwestycji nie może przekroczyć 30% nakładów na tę inwestycję, planowanych do realizacji od dnia 1 października 1992 r. do dnia 31 grudnia 1993 r.
§  4.
1.
Wniosek o przyznanie dotacji na finansowanie inwestycji powinien zawierać w szczególności:
1)
nazwę i lokalizację inwestycji oraz nazwę wnioskodawcy i jego adres,
2)
propozycję wysokości dotacji i jej uzasadnienie oraz informację o kwotach innych środków przeznaczonych na finansowanie inwestycji,
3)
informację o stopniu zaawansowania realizacji inwestycji,
4)
dane o liczbie osób, które będą zatrudnione przy realizacji inwestycji, w tym osób bezrobotnych, oraz o liczbie nowych miejsc pracy, które będą utworzone w wyniku zakończenia inwestycji, a także inne informacje umożliwiające stwierdzenie, że inwestycja spełnia warunki określone w § 3,
5)
kwoty dotacji przypadające na jedną osobę, która ma być zatrudniona przy realizacji inwestycji i po jej zakończeniu,
6)
uzasadnienie celowości realizacji inwestycji,
7)
dane o planowanych efektach i okresie realizacji inwestycji oraz inne podstawowe elementy charakterystyki inwestycji objętej wnioskiem,
8)
informacje dotyczące uwzględnienia wymagań ochrony środowiska związanych z realizacją inwestycji.
2.
Wniosek jest sporządzany według wzoru stanowiącego załącznik do rozporządzenia.
3.
Do wniosku należy dołączyć opinię:
1)
w przypadku wnioskodawcy, o którym mowa w § 2 ust. 1 pkt 1 - prezydium wojewódzkiego sejmiku samorządowego,
2)
w przypadku wnioskodawców, o których mowa w § 2 ust. 1 pkt 2 - właściwej dla siedziby wnioskodawcy izby skarbowej, banku finansującego oraz zaświadczenie właściwego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, a także organu założycielskiego - w przypadku przedsiębiorstw państwowych i Ministra Przekształceń Własnościowych jako reprezentanta Skarbu Państwa - w przypadku jednoosobowych spółek Skarbu Państwa.
§  5.
1.
Wnioski o przyznanie dotacji na finansowanie inwestycji rozpatruje Zespół działający przy Ministrze Pracy i Polityki Socjalnej, w którego skład wchodzą przedstawiciele Ministrów:
1)
Pracy i Polityki Socjalnej,
2)
Finansów,
3)
Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa,
4)
Przemysłu i Handlu,
5)
Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej,
6)
Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa

oraz

7)
Ministra-Szefa Urzędu Rady Ministrów,
8)
Ministra-Kierownika Centralnego Urzędu Planowania,
9)
Prezesa Urzędu Kultury Fizycznej i Turystyki.
2.
Ministrowie i prezes, o których mowa w ust. 1, delegują swoich przedstawicieli do pracy w Zespole.
3.
Minister Pracy i Polityki Socjalnej może wystąpić do innych naczelnych i centralnych organów administracji państwowej o wyznaczenie przedstawicieli do pracy w Zespole.
4.
Zespołowi przewodniczy przedstawiciel Ministra Pracy i Polityki Socjalnej.
5.
Zespół rozpatrzy wnioski złożone w Ministerstwie Pracy i Polityki Socjalnej, zaproponuje podział dotacji i sporządzi wykaz inwestycji proponowanych do finansowania z udziałem dotacji oraz przedstawi ten wykaz Ministrowi Pracy i Polityki Socjalnej.
§  6.
Przy opiniowaniu i rozpatrywaniu wniosków w pierwszej kolejności powinny być uwzględnione inwestycje wymagające najniższej kwoty dotacji na jedno miejsce pracy, które ma być utworzone w wyniku zrealizowania inwestycji.
§  7.
1.
O przyznaniu dotacji na finansowanie inwestycji oraz o kwocie dotacji rozstrzyga Minister Pracy i Polityki Socjalnej na wniosek Zespołu, przedstawiony wraz z wykazem inwestycji, o którym mowa w § 5 ust. 5.
2.
Minister Pracy i Polityki Socjalnej przekaże Ministrowi Finansów zatwierdzony wykaz inwestycji i kwot dotacji przyznanych na te inwestycje.
3.
Przekazanie dotacji przyznanych na finansowanie inwestycji następuje:
1)
w przypadku inwestycji realizowanych przez zarządy gmin - przez zwiększenie kwoty wydatków w budżecie właściwych wojewodów, z przeznaczeniem na dotacje na zadania własne tych gmin,
2)
w przypadku inwestycji realizowanych przez wnioskodawców, o których mowa w § 2 ust. 1 pkt 2 - przez zwiększenie kwoty odpowiednich wydatków w budżecie właściwych wojewodów lub ministrów.
§  8.
Właściwi wojewodowie i ministrowie:
1)
kontrolują prawidłowość wykorzystywania dotacji oraz podejmują działania mające na celu usunięcie stwierdzonych nieprawidłowości,
2)
informują bieżąco Ministra Pracy i Polityki Socjalnej o wynikach kontroli i podjętych działaniach, o których mowa w pkt 1.
§  9.
1.
Wnioskodawcy, którzy otrzymują dotację na finansowanie inwestycji, składają Ministrowi Pracy i Polityki Socjalnej, Ministrowi Finansów oraz właściwemu wojewodzie lub ministrowi, w terminie 15 dni po upływie każdego kwartału, informację zawierającą w szczególności:
1)
kwotę dotacji otrzymanej i wykorzystanej do końca danego kwartału,
2)
wartość nakładów na inwestycję, planowanych na dany rok i rzeczywistych do końca danego kwartału,
3)
liczbę osób zatrudnionych przy realizacji inwestycji w danym kwartale, w tym osób bezrobotnych,
4)
liczbę osób zatrudnionych w wyniku zakończenia inwestycji, w tym osób bezrobotnych, jeżeli inwestycję przekazano do użytku w danym kwartale,
5)
dane dotyczące poziomu wykorzystania otrzymanej dotacji na finansowanie inwestycji, przebiegu realizacji inwestycji oraz zatrudnienia osób, o których mowa w pkt 3, a jeżeli inwestycja została zakończona - także dane dotyczące planowanych i rzeczywistych kosztów, efektów i okresu jej realizacji oraz zatrudnienia osób, o których mowa w pkt 4.
2.
Minister Pracy i Polityki Socjalnej do dnia 15 lutego 1994 r. przedstawi Radzie Ministrów zbiorczą informację zawierającą dane liczbowe i wyjaśnienia dotyczące poziomu wykorzystania dotacji przeznaczonych na finansowanie inwestycji, przebiegu realizacji inwestycji oraz planowanych i rzeczywistych kosztów, efektów i okresów realizacji zakończonych inwestycji, a także zatrudnienia osób, o których mowa w ust. 1 pkt 4.
§  10.
Jeżeli inwestycja nie będzie zakończona do dnia 31 grudnia 1993 r., dotacja otrzymana na finansowanie tej inwestycji podlega zwrotowi przez wnioskodawcę do budżetu państwa do dnia 31 stycznia 1994 r. w urzędzie skarbowym właściwym dla siedziby wnioskodawcy, wraz z odsetkami ustawowymi, naliczonymi od dnia otrzymania dotacji.
§  11.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1992.76.378

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Dotacje z budżetu państwa na finansowanie inwestycji tworzących nowe miejsca pracy w regionach zagrożonych wysokim bezrobociem.
Data aktu: 29/09/1992
Data ogłoszenia: 14/10/1992
Data wejścia w życie: 29/10/1992