Określenie rodzajów szkół i placówek, które są obowiązani prowadzić i nadzorować właściwi ministrowie, oraz obowiązki i uprawnienia tych ministrów.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 18 września 1992 r.
w sprawie określenia rodzajów szkół i placówek, które są obowiązani prowadzić i nadzorować właściwi ministrowie, oraz obowiązków i uprawnień tych ministrów.

Na podstawie art. 29 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. Nr 95, poz. 425 oraz z 1992 r. Nr 26, poz. 113 i Nr 54, poz. 254) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Poza ministrami wymienionymi w art. 25 i 28 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. Nr 95, poz. 425 oraz z 1992 r. Nr 26, poz. 113 i Nr 54, poz. 254) szkoły publiczne są obowiązani prowadzić i nadzorować:
1)
szkoły zasadnicze i średnie zawodowe kształcące w zawodach podstawowych dla leśnictwa - Minister Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa za pośrednictwem Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych,
2)
szkoły zasadnicze, średnie zawodowe i pomaturalne kształcące w zawodach podstawowych dla transportu kolejowego, żeglugi morskiej i śródlądowej oraz dla gospodarki morskiej, w tym przetwórstwa i rybołówstwa morskiego - Minister Transportu i Gospodarki Morskiej,
3)
szkoły średnie zawodowe kształcące pracowników służb socjalnych - Minister Pracy i Polityki Socjalnej,
4)
szkoły średnie zawodowe kształcące techników pożarnictwa - Minister Spraw Wewnętrznych za pośrednictwem Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej,
5)
szkoły podstawowe (lub równorzędne) dla dorosłych, średnie ogólnokształcące, zasadnicze i średnie zawodowe dla osób przebywających w zakładach karnych - Minister Sprawiedliwości,
6)
szkoły średnie zawodowe dla funkcjonariuszy Służby Więziennej - Minister Sprawiedliwości,
7)
szkoły podstawowe i zasadnicze dla osób przebywających w zakładach poprawczych i schroniskach dla nieletnich - Minister Sprawiedliwości,
8)
licea wojskowe - Minister Obrony Narodowej,
9)
szkoły zasadnicze i średnie zawodowe, średnie ogólnokształcące, a także kursy przysposobienia zawodowego dla osób przebywających w zakładach rehabilitacji zawodowej inwalidów - Minister Zdrowia i Opieki Społecznej.
2.
W celu zapewnienia opieki wychowawczej nad uczniami szkół, o których mowa w ust. 1, przy szkołach mogą być prowadzone internaty lub inne placówki zbiorowego zakwaterowania dla uczniów pobierających naukę poza miejscem stałego zamieszkania, zwane dalej "placówkami".
§  2.
Szkoły i placówki, o których mowa w § 1, są finansowane z budżetu państwa w części, której dysponentem jest minister prowadzący te szkoły i placówki.
§  3.
1.
Ministrowie, o których mowa w § 1, w szczególności:
1)
w porozumieniu z Ministrem Edukacji Narodowej ustalają w zakresie przedmiotów zawodowych ramowe plany nauczania, minimum programowe przedmiotów obowiązkowych, zestaw dopuszczonych do użytku szkolnego programów i podręczników szkolnych oraz zalecanych środków dydaktycznych, a także mogą ustalać:
a)
organizację roku szkolnego w prowadzonych szkołach i placówkach,
b)
warunki przyjmowania uczniów do szkół i placówek,
c)
warunki i tryb przyjmowania do szkół i placówek osób nie będących obywatelami polskimi oraz zasady odpłatności tych osób za naukę i opiekę w szkołach i placówkach,
2)
zakładają szkoły i placówki w porozumieniu z właściwym kuratorem oświaty,
3)
sprawują nadzór pedagogiczny, z wyjątkiem nadzoru nad nauczaniem przedmiotów ogólnokształcących,
4)
organizują doskonalenie nauczycieli przedmiotów zawodowych,
5)
realizują inne zadania określone w odrębnych przepisach dotyczących:
a)
organów prowadzących szkoły,
b)
organów nadzorujących szkoły,
c)
zasad tworzenia sieci publicznych szkół ponadpodstawowych.
2.
Zadania wymienione w ust. 1 pkt 3 i 4 w zakresie przedmiotów zawodowych ministrowie, o których mowa w § 1 ust. 1 pkt 5 i 7-9, wykonują z udziałem właściwego kuratora oświaty lub właściwego ministra.
§  4.
1.
W przypadku gdy w jednym obiekcie zlokalizowane są szkoły prowadzone przez różne organy, jednemu z dyrektorów tych szkół może być powierzone wykonywanie zadań dyrektora w odniesieniu do szkół pozostałych, na wniosek organów prowadzących te szkoły.
2.
Szczegółowe zasady współdziałania w przypadku, o którym mowa w ust. 1, określa porozumienie zawarte pomiędzy organami prowadzącymi szkoły.
3.
Porozumienie, o którym mowa w ust. 2, powinno określać w szczególności:
1)
zasady finansowania,
2)
rozmiary kształcenia,
3)
zasady tworzenia stanowisk kierowniczych,
4)
udział w sprawowaniu nadzoru pedagogicznego,
5)
udział w zapewnieniu kadr i warunków organizacyjnych do pełnej realizacji programów nauczania,
6)
udział w doskonaleniu nauczycieli przedmiotów zawodowych,
7)
czas obowiązywania porozumienia.
§  5.
Ministrowie, o których mowa w § 1, do dnia 30 listopada 1992 r. w porozumieniu z Ministrem Edukacji Narodowej ustalą wykazy prowadzonych i nadzorowanych szkół (wraz z występującymi w nich zawodami) i placówek oraz przekażą je do wiadomości właściwym kuratorom oświaty.
§  6.
Traci moc rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 19 sierpnia 1985 r. w sprawie prowadzenia i utrzymywania szkół oraz innych placówek poza systemem rad narodowych (Dz. U. Nr 43, poz. 206 i z 1990 r. Nr 4, poz. 23).
§  7.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1992.71.353

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Określenie rodzajów szkół i placówek, które są obowiązani prowadzić i nadzorować właściwi ministrowie, oraz obowiązki i uprawnienia tych ministrów.
Data aktu: 18/09/1992
Data ogłoszenia: 24/09/1992
Data wejścia w życie: 24/09/1992