Wysokość czynszu najmu lokali mieszkalnych będących w administracji organów podległych Ministrowi Spraw Wewnętrznych, a także zasady zwrotu różnicy w opłatach czynszowych za inne lokale mieszkalne, za które strażak Państwowej Straży Pożarnej jest obowiązany opłacać czynsz.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH
z dnia 1 września 1992 r.
w sprawie wysokości czynszu najmu lokali mieszkalnych będących w administracji organów podległych Ministrowi Spraw Wewnętrznych, a także zasad zwrotu różnicy w opłatach czynszowych za inne lokale mieszkalne, za które strażak Państwowej Straży Pożarnej jest obowiązany opłacać czynsz.

Na podstawie art. 83 ust. 2 oraz w związku z art. 60 ust. 4 i art. 132 ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o Państwowej Straży Pożarnej (Dz. U. Nr 88, poz. 400 oraz z 1992 r. Nr 21, poz. 86 i Nr 54, poz. 254) zarządza się, co następuje:
§  1.
Użyte w rozporządzeniu określenia oznaczają:
1)
"lokal mieszkalny" - lokal, o którym mowa w art. 76 ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o Państwowej Straży Pożarnej (Dz. U. Nr 88, poz. 400 oraz z 1992 r. Nr 21, poz. 86 i Nr 54, poz. 254),
2)
"dysponent lokalu mieszkalnego" - organ uprawniony do wydawania decyzji w sprawach przydziału i opróżniania lokali mieszkalnych określonych w przepisach w sprawie szczegółowych zasad przydziału, opróżniania oraz norm zaludnienia lokali mieszkalnych i tymczasowych kwater przeznaczonych dla strażaków Państwowej Straży Pożarnej, zwanych dalej "strażakami",
3)
"policyjna emerytura lub renta" - emeryturę lub rentę przysługującą na podstawie ustawy z dnia 31 stycznia 1959 r. o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Milicji Obywatelskiej oraz ich rodzin (Dz. U. z 1983 r. Nr 46, poz. 210, z 1985 r. Nr 20, poz. 85 i Nr 38, poz. 181, z 1989 r. Nr 35, poz. 190 i 192, z 1990 r. Nr 36, poz. 206 i Nr 92, poz. 540 oraz z 1992 r. Nr 54, poz. 254).
§  2.
1.
Strażak w służbie stałej oraz strażak zwolniony ze służby, który nabył prawo do emerytury policyjnej lub renty z tytułu inwalidztwa pozostającego w związku ze służbą, oraz członkowie rodziny uprawnieni do policyjnej renty rodzinnej po strażaku, którego śmierć pozostaje w związku ze służbą lub który w chwili śmierci spełniał warunki wymagane do uzyskania emerytury policyjnej, oraz po zmarłym emerycie lub renciście policyjnym, którego inwalidztwo pozostawało w związku ze służbą, będący najemcami lokali mieszkalnych administrowanych przez organy podległe Ministrowi Spraw Wewnętrznych oraz położonych w budynkach zarządzanych przez te organy, opłacają czynsz najmu według powszechnie obowiązujących stawek miesięcznych, określonych na podstawie ustawy z dnia 10 kwietnia 1974 r. - Prawo lokalowe (Dz. U. z 1987 r. Nr 30, poz. 165, z 1989 r. Nr 10, poz. 57, Nr 20, poz. 108, Nr 34, poz. 178 i Nr 35, poz. 192, z 1990 r. Nr 4, poz. 19, Nr 32, poz. 190 i Nr 34, poz. 198 oraz z 1991 r. Nr 115, poz. 496).
2.
Decyzje w sprawach wysokości czynszu najmu wydaje dysponent lokalu.
§  3.
1.
Strażak zajmujący tymczasowe kwatery w lokalach mieszkalnych opłaca czynsz najmu według stawek określonych w § 2 ust. 1.
2.
Strażak zajmujący tymczasowe kwatery w pokojach gościnnych i pokojach w hotelach lub bursach ponosi opłaty w wysokości określonej w odrębnych przepisach.
3.
Decyzje w sprawach wymienionych w ust. 1 i 2 wydaje dysponent tymczasowej kwatery.
§  4.
1.
Strażacy w służbie stałej i przygotowawczej będącej najemcami lokali mieszkalnych nie będących w administracji organów podległych Ministrowi Spraw Wewnętrznych, za które opłacają czynsz najmu wyższy niż wynikający z przepisów rozporządzenia, otrzymują ze środków budżetowych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych różnicę w opłatach czynszowych, z wyjątkiem przypadków określonych w ust. 3.
2.
Różnica w opłatach czynszowych jest wypłacana raz w miesiącu z góry.
3.
Różnica w opłatach czynszowych nie przysługuje:
1)
jeżeli najemca, o którym mowa w ust. 1, podnajmuje lokal mieszkalny lub jego część,
2)
za nadwyżkę powierzchni mieszkalnej stanowiącą co najmniej jeden pokój, jeżeli w pozostałych pokojach najemca ma zapewnioną powierzchnię przysługującą według norm określonych w przepisach, o których mowa w § 1 pkt 2, z uwzględnieniem uprawnień do dodatkowej powierzchni mieszkalnej wynikających z przepisów odrębnych; nie uważa się za nadwyżkę powierzchni mieszkalnej pokoju o powierzchni poniżej 6 m2,
3)
jeżeli najemca odmówił przyjęcia lokalu przydzielonego na podstawie decyzji administracyjnej, a powierzchnia lokalu była zgodna z przysługującymi normami zaludnienia,
4)
członkom rodziny uprawnionym do policyjnej renty rodzinnej po strażaku, którego śmierć pozostaje w związku ze służbą lub który w chwili śmierci spełniał warunki wymagane do uzyskania emerytury policyjnej, oraz po zmarłym emerycie lub renciście, którego inwalidztwo pozostawało w związku ze służbą.
4.
Strażak uprawniony do otrzymania różnicy w opłatach czynszowych jest obowiązany powiadomić dysponenta lokalu o każdej zmianie mającej wpływ na wypłatę tego świadczenia, pod rygorem jej zwrotu jako świadczenia nienależnie pobranego.
5.
Decyzje w sprawach wypłaty różnicy w wysokościach czynszów wydaje dysponent lokalu po udokumentowaniu przez strażaka wysokości opłacanego czynszu.
§  5.
Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej sprawuje ogólny nadzór nad realizacją przepisów rozporządzenia.
§  6.
W sprawach nie uregulowanych rozporządzeniem mają odpowiednio zastosowanie przepisy Prawa lokalowego i wydane na jego podstawie akty wykonawcze.
§  7.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1992.69.350

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Wysokość czynszu najmu lokali mieszkalnych będących w administracji organów podległych Ministrowi Spraw Wewnętrznych, a także zasady zwrotu różnicy w opłatach czynszowych za inne lokale mieszkalne, za które strażak Państwowej Straży Pożarnej jest obowiązany opłacać czynsz.
Data aktu: 01/09/1992
Data ogłoszenia: 17/09/1992
Data wejścia w życie: 02/10/1992