Wysokość czynszu najmu lokali mieszkalnych będących w administracji organów podległych Ministrowi Spraw Wewnętrznych, a także zasady zwrotu różnicy w opłatach czynszowych za inne lokale mieszkalne, za które strażak Państwowej Straży Pożarnej jest obowiązany opłacać czynsz.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH
z dnia 1 września 1992 r.
w sprawie wysokości czynszu najmu lokali mieszkalnych będących w administracji organów podległych Ministrowi Spraw Wewnętrznych, a także zasad zwrotu różnicy w opłatach czynszowych za inne lokale mieszkalne, za które strażak Państwowej Straży Pożarnej jest obowiązany opłacać czynsz.

Na podstawie art. 83 ust. 2 oraz w związku z art. 60 ust. 4 i art. 132 ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o Państwowej Straży Pożarnej (Dz. U. Nr 88, poz. 400 oraz z 1992 r. Nr 21, poz. 86 i Nr 54, poz. 254) zarządza się, co następuje:
§  1.
Użyte w rozporządzeniu określenia oznaczają:
1)
"lokal mieszkalny" - lokal, o którym mowa w art. 76 ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o Państwowej Straży Pożarnej (Dz. U. Nr 88, poz. 400 oraz z 1992 r. Nr 21, poz. 86 i Nr 54, poz. 254),
2)
"dysponent lokalu mieszkalnego" - organ uprawniony do wydawania decyzji w sprawach przydziału i opróżniania lokali mieszkalnych określonych w przepisach w sprawie szczegółowych zasad przydziału, opróżniania oraz norm zaludnienia lokali mieszkalnych i tymczasowych kwater przeznaczonych dla strażaków Państwowej Straży Pożarnej, zwanych dalej "strażakami",
3)
"policyjna emerytura lub renta" - emeryturę lub rentę przysługującą na podstawie ustawy z dnia 31 stycznia 1959 r. o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Milicji Obywatelskiej oraz ich rodzin (Dz. U. z 1983 r. Nr 46, poz. 210, z 1985 r. Nr 20, poz. 85 i Nr 38, poz. 181, z 1989 r. Nr 35, poz. 190 i 192, z 1990 r. Nr 36, poz. 206 i Nr 92, poz. 540 oraz z 1992 r. Nr 54, poz. 254).
§  2.
1.
Strażak w służbie stałej oraz strażak zwolniony ze służby, który nabył prawo do emerytury policyjnej lub renty z tytułu inwalidztwa pozostającego w związku ze służbą, oraz członkowie rodziny uprawnieni do policyjnej renty rodzinnej po strażaku, którego śmierć pozostaje w związku ze służbą lub który w chwili śmierci spełniał warunki wymagane do uzyskania emerytury policyjnej, oraz po zmarłym emerycie lub renciście policyjnym, którego inwalidztwo pozostawało w związku ze służbą, będący najemcami lokali mieszkalnych administrowanych przez organy podległe Ministrowi Spraw Wewnętrznych oraz położonych w budynkach zarządzanych przez te organy, opłacają czynsz najmu według powszechnie obowiązujących stawek miesięcznych, określonych na podstawie ustawy z dnia 10 kwietnia 1974 r. - Prawo lokalowe (Dz. U. z 1987 r. Nr 30, poz. 165, z 1989 r. Nr 10, poz. 57, Nr 20, poz. 108, Nr 34, poz. 178 i Nr 35, poz. 192, z 1990 r. Nr 4, poz. 19, Nr 32, poz. 190 i Nr 34, poz. 198 oraz z 1991 r. Nr 115, poz. 496).
2.
Decyzje w sprawach wysokości czynszu najmu wydaje dysponent lokalu.
§  3.
1.
Strażak zajmujący tymczasowe kwatery w lokalach mieszkalnych opłaca czynsz najmu według stawek określonych w § 2 ust. 1.
2.
Strażak zajmujący tymczasowe kwatery w pokojach gościnnych i pokojach w hotelach lub bursach ponosi opłaty w wysokości określonej w odrębnych przepisach.
3.
Decyzje w sprawach wymienionych w ust. 1 i 2 wydaje dysponent tymczasowej kwatery.
§  4.
1.
Strażacy w służbie stałej i przygotowawczej będącej najemcami lokali mieszkalnych nie będących w administracji organów podległych Ministrowi Spraw Wewnętrznych, za które opłacają czynsz najmu wyższy niż wynikający z przepisów rozporządzenia, otrzymują ze środków budżetowych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych różnicę w opłatach czynszowych, z wyjątkiem przypadków określonych w ust. 3.
2.
Różnica w opłatach czynszowych jest wypłacana raz w miesiącu z góry.
3.
Różnica w opłatach czynszowych nie przysługuje:
1)
jeżeli najemca, o którym mowa w ust. 1, podnajmuje lokal mieszkalny lub jego część,
2)
za nadwyżkę powierzchni mieszkalnej stanowiącą co najmniej jeden pokój, jeżeli w pozostałych pokojach najemca ma zapewnioną powierzchnię przysługującą według norm określonych w przepisach, o których mowa w § 1 pkt 2, z uwzględnieniem uprawnień do dodatkowej powierzchni mieszkalnej wynikających z przepisów odrębnych; nie uważa się za nadwyżkę powierzchni mieszkalnej pokoju o powierzchni poniżej 6 m2,
3)
jeżeli najemca odmówił przyjęcia lokalu przydzielonego na podstawie decyzji administracyjnej, a powierzchnia lokalu była zgodna z przysługującymi normami zaludnienia,
4)
członkom rodziny uprawnionym do policyjnej renty rodzinnej po strażaku, którego śmierć pozostaje w związku ze służbą lub który w chwili śmierci spełniał warunki wymagane do uzyskania emerytury policyjnej, oraz po zmarłym emerycie lub renciście, którego inwalidztwo pozostawało w związku ze służbą.
4.
Strażak uprawniony do otrzymania różnicy w opłatach czynszowych jest obowiązany powiadomić dysponenta lokalu o każdej zmianie mającej wpływ na wypłatę tego świadczenia, pod rygorem jej zwrotu jako świadczenia nienależnie pobranego.
5.
Decyzje w sprawach wypłaty różnicy w wysokościach czynszów wydaje dysponent lokalu po udokumentowaniu przez strażaka wysokości opłacanego czynszu.
§  5.
Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej sprawuje ogólny nadzór nad realizacją przepisów rozporządzenia.
§  6.
W sprawach nie uregulowanych rozporządzeniem mają odpowiednio zastosowanie przepisy Prawa lokalowego i wydane na jego podstawie akty wykonawcze.
§  7.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1992.69.350

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Wysokość czynszu najmu lokali mieszkalnych będących w administracji organów podległych Ministrowi Spraw Wewnętrznych, a także zasady zwrotu różnicy w opłatach czynszowych za inne lokale mieszkalne, za które strażak Państwowej Straży Pożarnej jest obowiązany opłacać czynsz.
Data aktu: 01/09/1992
Data ogłoszenia: 17/09/1992
Data wejścia w życie: 02/10/1992