Tworzenie, organizacja i kontrola zakładów opieki zdrowotnej utworzonych przez Ministra Spraw Wewnętrznych, rodzaje dokumentacji medycznej, sposoby prowadzenia i szczegółowe warunki jej udostępniania w tych zakładach.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH
z dnia 23 lipca 1992 r.
w sprawie tworzenia, organizacji i kontroli zakładów opieki zdrowotnej utworzonych przez Ministra Spraw Wewnętrznych, rodzajów dokumentacji medycznej, sposobów prowadzenia i szczegółowych warunków jej udostępniania w tych zakładach.

Na podstawie art. 18 ust. 7 oraz art. 69 ust. 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 1991 r. o zakładach opieki zdrowotnej (Dz. U. Nr 91, poz. 408) zarządza się, co następuje:
§  1.
Użyte w przepisach rozporządzenia określenie "ustawa" oznacza ustawę z dnia 30 sierpnia 1991 r. o zakładach opieki zdrowotnej (Dz. U. 91, poz. 408).
§  2.
1.
Zakłady opieki zdrowotnej w resorcie spraw wewnętrznych, zwane dalej "zakładami opieki zdrowotnej", Minister Spraw Wewnętrznych tworzy i znosi w drodze zarządzenia.
2. 1
Zakładami opieki zdrowotnej są zespoły zakładów opieki zdrowotnej zarządów służby zdrowia Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, szpitale specjalistyczne Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i sanatoria Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.
§  3.
1.
Minister Spraw Wewnętrznych nadaje utworzonemu przez siebie zakładowi opieki zdrowotnej statut, który określa nazwę, siedzibę, cele i zadania, obszar działalności, rodzaje i zakres udzielanych świadczeń zdrowotnych, a także zasady gospodarki finansowej tego zakładu.
2.
Organizację wewnętrzną oraz ramowy zakres działania komórek organizacyjnych zakładu opieki zdrowotnej określa dyrektor Centralnego Zarządu Służby Zdrowia Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.
3.
Szczegółowy zakres obowiązków na poszczególnych stanowiskach pracy w zakładzie opieki zdrowotnej określa kierownik tego zakładu.
§  4.
W zakładach opieki zdrowotnej utworzonych przez Ministra Spraw Wewnętrznych do wymogów, jakim powinny odpowiadać:
1)
osoby na stanowiskach kierowniczych,
2)
pomieszczenia i urządzenia

- stosuje się przepisy ogólnie obowiązujące w innych publicznych zakładach opieki zdrowotnej.

§  5.
1.
Okresowej kontroli i oceny działalności zakładów opieki zdrowotnej dokonują:
1)
dyrektor Centralnego Zarządu Służby Zdrowia Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w stosunku do wszystkich zakładów opieki zdrowotnej,
2)
kierownik właściwego terytorialnie zarządu służby zdrowia Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w stosunku do zakładów opieki zdrowotnej jemu podległych.
2.
Kontrola i ocena obejmują w szczególności:
1)
realizację zadań statutowych, dostępność i poziom udzielanych świadczeń,
2)
prawidłowość gospodarki mieniem,
3)
wyniki finansowe.
3.
W ramach kontroli dyrektor i kierownik wymienieni w ust. 1 mogą w szczególności:
1)
wizytować pomieszczenia zakładu,
2)
obserwować czynności związane z udzielaniem świadczeń zdrowotnych, z uwzględnieniem praw pacjenta określonych w art. 19 pkt 4 i 5 ustawy,
3)
żądać informacji i udostępnienia dokumentacji, z uwzględnieniem § 6,
4)
wydawać zalecenia pokontrolne mające na celu usunięcie stwierdzonych braków i wadliwości.
4.
Dyrektor Centralnego Zarządu Służby Zdrowia Ministerstwa Spraw Wewnętrznych może, w miarę potrzeby, nakazać usunięcie stwierdzonych braków i wadliwości. Kierownicy, o których mowa w ust. 1 pkt 2, mogą występować w ramach wniosków pokontrolnych do dyrektora Centralnego Zarządu Służby Zdrowia Ministerstwa Spraw Wewnętrznych o wydanie takiego nakazu w odniesieniu do kontrolowanych przez nich zakładów opieki zdrowotnej.
5.
Czynności kontrolne, o których mowa w ust. 3 pkt 2, mogą być wykonywane wyłącznie przez pracownika służby zdrowia wykonującego zawód medyczny.
6.
Dyrektor Centralnego Zarządu Służby Zdrowia Ministerstwa Spraw Wewnętrznych przedstawia Ministrowi Spraw Wewnętrznych okresową, zbiorczą ocenę działalności wszystkich zakładów opieki zdrowotnej.
§  5a. 2
W zakładach opieki zdrowotnej nie powołuje się rad nadzorczych, a obsadzanie stanowisk nie następuje w drodze konkursu.
§  6.
1.
Zakład opieki zdrowotnej prowadzi, przechowuje i udostępnia dokumentację medyczną na zasadach określonych w przepisach ogólnie obowiązujących inne publiczne zakłady opieki zdrowotnej, z zastrzeżeniem ust. 2.
2.
Zakład opieki zdrowotnej jest obowiązany do prowadzenia dokumentacji medycznej indywidualnej:
1)
zewnętrznej w postaci:
a)
książek zdrowia,
b)
kart skierowania do szpitala oraz na badania diagnostyczne, zaświadczeń, orzeczeń i opinii lekarskich, kart informacyjnych z leczenia oraz innych o podobnym charakterze i przeznaczeniu,
2)
wewnętrznej w postaci kart ambulatoryjnych w zakładach opieki zdrowotnej prowadzących opiekę specjalistyczną i badania profilaktyczne.
3.
Wzory książek zdrowia, o których mowa w ust. 2 pkt 1 lit. a), określają przepisy rozporządzenia wydanego na podstawie art. 6 ust. 6 ustawy z dnia 27 września 1991 r. o zasadach odpłatności za leki i artykuły sanitarne (Dz. U. Nr 94, poz. 422).
§  7.
1.
Wpisaniu do książki zdrowia lub karty ambulatoryjnej podlegają:
1)
wyniki badań lekarskich i przeglądu sanitarnego, a także wydane na ich podstawie zalecenia,
2)
przebieg leczenia, stosowane zabiegi i zalecane leki,w tym zwłaszcza przebieg leczenia szpitalnego i sanatoryjnego,
3)
decyzje o skierowaniu na badanie, obserwację i leczenie,
4)
dane o zaopatrzeniu w przedmioty ortopedyczne oraz środki pomocnicze przeciwko zniekształceniu i kalectwu,
5)
inne dane istotne dla sprawowania opieki zdrowotnej.
2.
Wpisów w książce zdrowia lub karcie ambulatoryjnej dokonują osoby posiadające odpowiednie uprawnienia i kwalifikacje zawodowe.
§  8.
Kierownik zakładu opieki zdrowotnej w drodze przepisów regulaminowych może wprowadzić obowiązek sporządzania i prowadzenia dodatkowo innych rodzajów dokumentacji medycznej.
§  9.
1.
Zakłady służby zdrowia podlegające w dniu wejścia w życie rozporządzenia Ministrowi Spraw Wewnętrznych stają się zakładami opieki zdrowotnej w rozumieniu jego przepisów.
2.
Kierownicy zakładów opieki zdrowotnej określonych w ust. 1 dokonują wpisu zakładu do rejestru, o którym mowa w art. 12 ustawy.
§  10.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
1 § 2 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 12 maja 1995 r. (Dz.U.95.53.287) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 9 czerwca 1995 r.
2 § 5a dodany przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 12 maja 1995 r. (Dz.U.95.53.287) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 9 czerwca 1995 r.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1992.62.310

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Tworzenie, organizacja i kontrola zakładów opieki zdrowotnej utworzonych przez Ministra Spraw Wewnętrznych, rodzaje dokumentacji medycznej, sposoby prowadzenia i szczegółowe warunki jej udostępniania w tych zakładach.
Data aktu: 23/07/1992
Data ogłoszenia: 20/08/1992
Data wejścia w życie: 04/09/1992