Zasady i tryb wykupienia należności banków z tytułu odsetek od kredytów mieszkaniowych zaciągniętych do dnia 20 października 1991 r.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 4 lipca 1992 r.
w sprawie zasad i trybu wykupienia należności banków z tytułu odsetek od kredytów mieszkaniowych zaciągniętych do dnia 20 października 1991 r.

Na podstawie art. 3 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 28 grudnia 1989 r. o uporządkowaniu stosunków kredytowych (Dz. U. Nr 74, poz. 440, z 1992 r. Nr 21, poz. 85) w związku z art. 13 ustawy z dnia 25 stycznia 1992 r. o zasadach gospodarki finansowej państwa w 1992 r. (Dz. U. Nr 21, poz. 83 i Nr 50, poz. 229) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa zasady i tryb wykupienia ze środków budżetowych należności banków z tytułu odsetek od kredytów zaciągniętych do dnia 20 października 1991 r. na:
1)
budowę mieszkań spółdzielczych,
2)
budowę domu jednorodzinnego albo lokalu w domu wielomieszkaniowym na zaspokojenie własnych potrzeb właściciela lokalu lub domu,
3)
nadbudowę i rozbudowę budynku mieszkalnego,
4)
przebudowę strychu, suszarni bądź innego pomieszczenia niemieszkalnego na cele mieszkalne,
5)
remont, modernizację i rewaloryzację lokali i budynków mieszkalnych, z wyjątkiem bieżącej konserwacji i odnawiania mieszkań,

zwanych dalej "kredytami".

§  2.
1.
Wykupieniem ze środków budżetu państwa będą objęte nie spłacone przez kredytobiorców odsetki od kredytów na inwestycje:
1)
zakończone i rozliczone w wysokości do 100% należności banków z tytułu nie spłaconych przez kredytobiorcę odsetek od kredytów,
2)
w trakcie realizacji w wysokości do 30% należności z tytułu nie spłaconych odsetek od kredytów.
2.
Wielkość środków budżetu państwa na wykup odsetek będzie określana corocznie - stosownie do kwot przeznaczonych na ten cel w ustawie budżetowej na dany rok - w umowach zawieranych przez Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa oraz Ministra Finansów z Powszechną Kasą Oszczędności - bankiem państwowym, Bankiem Gospodarki Żywnościowej i innymi zainteresowanymi bankami.
§  3.
Wykupienie ze środków budżetu państwa należności banków z tytułu odsetek nie spłaconych przez kredytobiorcę następuje, gdy zostaną spełnione następujące warunki:
1)
kredytobiorca zobowiąże się do przeznaczania na spłatę kredytu, wraz z odsetkami, nie mniej niż 20% miesięcznych dochodów swojego gospodarstwa domowego w całym okresie spłaty i umożliwi kontrolę tego warunku przez bank,
2)
oprocentowanie kredytu w 1992 r. nie przekracza 110% stopy procentowej kredytu refinansowego; w następnych latach wskaźnik ten będzie ustalany w umowach, o których mowa w § 2 ust. 2,
3)
bank zobowiąże się do ograniczenia wobec kredytobiorcy roszczeń z tytułu spłaty kredytu i odsetek do kwoty określonej w pkt 1, a kredytobiorca - do zwrotu odsetek przejściowo wykupionych ze środków budżetu państwa.
§  4.
1.
Gdy w wyniku utraty pracy przez kredytobiorcę (członka spółdzielni mieszkaniowej) lub osobę pozostającą z nim we wspólnym gospodarstwie domowym dochód tego gospodarstwa w przeliczeniu na osobę spadnie poniżej 75% najniższej emerytury z poprzedniego kwartału, na wniosek kredytobiorcy (członka spółdzielni mieszkaniowej) spłata kredytu i odsetek może być zawieszona, a budżet państwa przejściowo wykupi należności wobec banku.
2.
Okres zawieszenia spłaty, o którym mowa w ust. 1, nie może być dłuższy niż 6 miesięcy.
§  5.
1.
Rata spłaty zadłużenia wobec banku, począwszy od II kwartału 1992 r., nie może być mniejsza niż 20% dochodu gospodarstwa domowego kredytobiorcy z poprzedniego kwartału. Przez dochód gospodarstwa rozumie się dochód tego gospodarstwa przed opodatkowaniem podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
2.
Wyliczone przez bank należności z tytułu spłaty kredytu, wraz z odsetkami za I kwartał 1992 r., na podstawie przepisów obowiązujących w 1991 r., podlegają skorygowaniu z zachowaniem zasady przyjętej w ust. 1.
§  6.
Sposób rozliczeń wynikających z tytułu wykupienia odsetek oraz upoważnienie do przyjmowania od kredytobiorców należności z tytułu spłaty tych odsetek określą umowy zawarte przez Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa oraz Ministra Finansów z Powszechną Kasą Oszczędności - bankiem państwowym, Bankiem Gospodarki Żywnościowej i innymi zainteresowanymi bankami.
§  7.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 stycznia 1992 r.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1992.54.257

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zasady i tryb wykupienia należności banków z tytułu odsetek od kredytów mieszkaniowych zaciągniętych do dnia 20 października 1991 r.
Data aktu: 04/07/1992
Data ogłoszenia: 15/07/1992
Data wejścia w życie: 15/07/1992, 01/01/1992