Legitymacja służbowa i inne dokumenty strażaków Państwowej Straży Pożarnej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH
z dnia 21 maja 1992 r.
w sprawie legitymacji służbowej i innych dokumentów strażaków Państwowej Straży pożarnej.

Na podstawie art. 37 pkt 4 ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o Państwowej Straży Pożarnej (Dz. U. Nr 88, poz. 400 i z 1992 r. Nr 21, poz. 86) zarządza się, co następuje:
§  1.
Strażak Państwowej Straży Pożarnej, zwany dalej ,,strażakiem'', na czas pełnienia służby w Państwowej Straży Pożarnej otrzymuje bezpośrednio po mianowaniu:
1)
legitymację służbową strażaka, zwaną dalej ,,legitymacją służbową'',
2)
książeczkę świadczeń lekarskich,
3)
książeczkę zdrowia.
§  2.
1.
Legitymacja służbowa jest dokumentem potwierdzającym uprawnienia strażaka wynikające z przepisów ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o Państwowej Straży Pożarnej (Dz. U. Nr 88, poz. 400 i z 1992 r. Nr 21, poz. 86).
2.
Legitymację służbową strażak okazuje przy wykonywaniu czynności służbowych, nie wolno jej używać w sprawach nie związanych ze służbą, z zastrzeżeniem ust. 3.
3.
Legitymacja, o której mowa w ust. 1, służy strażakowi do korzystania z ulg przy przejazdach państwowymi środkami komunikacji na zasadach określonych odrębnymi przepisami.
§  3.
Strażak jest obowiązany dbać o należyty stan dokumentów, o których mowa w § 1, a także chronić je przed utratą lub zniszczeniem.
§  4.
1.
Legitymacje służbowe wydają:
1)
Komendant Główny państwowej Straży Pożarnej dla:
a)
strażaków pełniących służbę w Komendzie Głównej Państwowej Straży Pożarnej,
b)
komendantów szkół państwowej Straży Pożarnej,
c)
dyrektorów jednostek badawczo-rozwojowych Państwowej Straży Pożarnej,
d)
komendantów wojewódzkich Państwowej Straży Pożarnej,
2)
komendanci szkół państwowej Straży Pożarnej dla strażaków pełniących służbę w tych jednostkach,
3)
dyrektorzy jednostek badawczo-rozwojowych Państwowej Straży Pożarnej dla strażaków pełniących służbę w tych jednostkach,
4)
komendanci wojewódzcy Państwowej Straży Pożarnej dla strażaków pełniących służbę w komendzie wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej i dla komendantów rejonowych Państwowej Straży Pożarnej,
5)
komendanci rejonowi Państwowej Straży Pożarnej dla strażaków pełniących służbę w komendzie rejonowej Państwowej Straży Pożarnej i w jednostkach ratowniczo-gaśniczych Państwowej Straży Pożarnej,
6)
właściwe organy Wojskowej Ochrony Przeciwpożarowej dla strażaków Państwowej Straży Pożarnej pełniących służbę w tych jednostkach - według zasad obowiązujących w Ministerstwie Obrony Narodowej.
2.
Organy wymienione w ust. 1 są również właściwe do dokonywania wpisów w legitymacjach służbowych i książkach świadczeń lekarskich oraz wymiany tych dokumentów.
§  5.
1.
W legitymacji służbowej umieszcza się fotografię strażaka oraz wpisuje się numer legitymacji, stopień służbowy, imię i nazwisko strażaka, numer identyfikacyjny, datę ważności legitymacji, stanowisko służbowe i miejsca pełnienia służby strażaka, adnotację o uprawnieniu do ulgowych przejazdów państwowymi środkami komunikacji oraz wyciska się pieczęć podłużną wystawcy.
2.
Legitymację służbową podpisuje osoba upoważniona do jej wydania.
3.
Wzór legitymacji służbowej określa załącznik nr 1 do rozporządzenia.
§  6.
Legitymacja służbowa podlega wymianie w razie:
1)
zmiany nazwiska lub imienia strażaka,
2)
zagubienia, uszkodzenia lub zniszczenia,
3)
wyczerpania się miejsca na wpisy,
4)
przeniesienia służbowego strażaka,
5)
upływu okresu ważności,
6)
zmiany stanowiska służbowego strażaka.
§  7.
Legitymacja służbowa podlega zwrotowi jednostce, która ją wydała, w razie:
1)
zwolnienia strażaka ze służby,
2)
zgonu strażaka.
§  8.
1.
W razie utraty legitymacji służbowej, strażak jest obowiązany zawiadomić o tym niezwłocznie, drogą służbową, jednostkę, która legitymację wydała.
2.
Kierownik jednostki organizacyjnej Państwowej Straży Pożarnej, w której strażak pełni służbę, przeprowadza postępowanie wyjaśniające w sprawie utraty legitymacji służbowej.
3.
W razie odzyskania utraconej legitymacji służbowej, strażak jest obowiązany zwrócić ją jednostce, która ją wydała, podając datę oraz okoliczności odzyskania legitymacji.
§  9.
1.
Książka świadczeń lekarskich jest dokumentem uprawniającym strażaka i uprawnionych członków jego rodziny do korzystania z bezpłatnych świadczeń służby zdrowia resortu spraw wewnętrznych na zasadach określonych w odrębnych przepisach.
2.
Wzór książki świadczeń lekarskich określa załącznik nr 2 do rozporządzenia.
3.
Przepisy § 6 pkt 1-3, § 7 oraz § 8 ust. 1 i 3 stosuje się odpowiednio do książki świadczeń lekarskich.
4. 1
Przepisu § 7 nie stosuje się, jeżeli strażak lub uprawniony członek rodziny zmarłego strażaka posiadają uprawnienia do zaopatrzenia emerytalnego według zasad i na warunkach przewidzianych w przepisach o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Urzędu Ochrony Państwa, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej oraz ich rodzin.
§  10.
1.
W książce zdrowia strażaka dokonuje się wpisów dotyczących kontroli stanu jego zdrowia, przebiegu leczenia oraz orzeczeń lekarskich.
2.
Do dokonywania wpisów w książce są uprawnieni lekarze i komisje lekarskie resortu spraw wewnętrznych.
3.
Wzór książki zdrowia określa załącznik nr 3 do rozporządzenia.
4.
Strażak otrzymuje nową książkę zdrowia w razie wyczerpania się miejsca na wpisy, o których mowa w ust. 1, lub w razie jej zagubienia albo zniszczenia.
§  11.
Dotychczasowe legitymacje służbowe strażaków tracą ważność i podlegają zwrotowi organom określonym w § 4 ust. 1 z chwilą zorganizowania Państwowej Straży Pożarnej.
§  12.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

WZÓR LEGITYMACJI SŁUŻBOWEJ STRAŻAKA PAŃSTWOWEJ STRAŻY POŻARNEJ

(pominięty)

ZAŁĄCZNIK Nr  2

WZÓR KSIĄŻKI ŚWIADCZEŃ LEKARSKICH

(pominięty)

ZAŁĄCZNIK Nr  3

WZÓR KSIĄŻKI ZDROWIA

(pominięty)
1 § 9 ust. 4 dodany przez § 1 rozporządzenia z dnia 18 lipca 1996 r. (Dz.U.96.92.418) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 31 lipca 1996 r.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1992.45.203

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Legitymacja służbowa i inne dokumenty strażaków Państwowej Straży Pożarnej.
Data aktu: 21/05/1992
Data ogłoszenia: 03/06/1992
Data wejścia w życie: 03/06/1992