Zasady działania krajowego depozytu papierów wartościowych.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 8 kwietnia 1992 r.
w sprawie zasad działania krajowego depozytu papierów wartościowych.

Na podstawie art. 71 § 5 ustawy z dnia 22 marca 1991 r. - Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi i funduszach powierniczych (Dz. U. Nr 35, poz. 155 i Nr 103, poz. 447) zarządza się, co następuje:

Rozdział  1

Zasady ogólne

§  1.
Rozporządzenie ustala tryb działania Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych, zwanego dalej "Depozytem", określając zasady:
1)
przyjmowania do Depozytu papierów wartościowych,
2)
uczestnictwa w Depozycie,
3)
rejestracji stanu posiadania papierów wartościowych,
4)
rejestracji praw z papierów wartościowych,
5)
rejestracji zmian stanu kont uczestników Depozytu,
6)
zapewnienia bezpieczeństwa obrotu i przechowywania papierów wartościowych w drodze nadzoru nad zgodnością wielkości emisji z ilością papierów wartościowych w obiegu,
7)
realizacji ustalanych przez emitentów praw majątkowych z papierów wartościowych,
8)
wydawania świadectw depozytowych.
§  2.
1.
Podmiot prowadzący Depozyt, zwany dalej "prowadzącym Depozyt", zapewnia rejestrację na kontach uczestników Depozytu zmian stanu posiadania papierów wartościowych, zgodnie z przeprowadzonymi transakcjami giełdowymi, równocześnie z uregulowaniem należności pieniężnych powstałych w wyniku tych transakcji.
2.
Uczestnicy Depozytu zapewniają rejestrację, na prowadzonych przez nich kontach, zmian stanu posiadania papierów wartościowych stosownie do przeprowadzonych transakcji giełdowych i równoczesne regulowanie należności pieniężnych, które powstały w wyniku tych transakcji.
§  3.
Zapisy na kontach depozytowych są objęte tajemnicą, z wyjątkiem przypadków określonych w odrębnych przepisach.
§  4.
Organ nadzorczy prowadzącego Depozyt może uchwalić regulamin Depozytu.

Rozdział  2

Przyjmowanie papierów wartościowych do Depozytu

§  5.
1.
Do Depozytu są przyjmowane papiery wartościowe dopuszczone do obrotu giełdowego.
2.
Do Depozytu mogą być także przyjęte papiery wartościowe dopuszczone do publicznego obrotu, nie będące przedmiotem obrotu giełdowego.
§  6.
Do Depozytu mogą być przyjęte papiery wartościowe oznaczone wyłącznie co do rodzaju.
§  7.
1.
Do przyjęcia papierów wartościowych na okaziciela do Depozytu niezbędne jest złożenie ich w jednym odcinku zbiorowym, reprezentującym wszystkie papiery wartościowe na okaziciela z danej emisji, przyznające te same prawa ich właścicielom.
2.
Przepis ust. 1 nie ma zastosowania do papierów wartościowych emitowanych przez Skarb Państwa i Narodowy Bank Polski.

Rozdział  3

Uczestnictwo w Depozycie

§  8.
1.
Uczestnikiem Depozytu jest podmiot, dla którego prowadzący Depozyt przechowuje papiery wartościowe, rejestrując je na odrębnym koncie depozytowym.
2.
Uczestnikami Depozytu są w szczególności emitenci papierów wartościowych do niego przyjętych oraz podmioty pośredniczące w obrocie tymi papierami wartościowymi.
§  9.
1.
Uczestnik Depozytu może być uczestnikiem bezpośrednim lub pośrednim.
2.
Uczestnikiem bezpośrednim Depozytu jest podmiot występujący wobec pozostałych uczestników w imieniu własnym.
3.
Uczestnikiem pośrednim Depozytu jest podmiot zlecający uczestnikowi bezpośredniemu reprezentowanie go wobec innych uczestników Depozytu w zakresie czynności związanych z publicznym obrotem papierami wartościowymi.
§  10.
1.
Uczestnik pośredni Depozytu, zlecając uczestnikowi bezpośredniemu dokonywanie czynności, o których mowa w § 9 ust. 3, zawiera z nim umowę, w której upoważnia go do działania w imieniu własnym, lecz na rachunek dającego zlecenie.
2.
Prowadzenie przez uczestnika bezpośredniego indywidualnych kont depozytowych klientów uczestnika pośredniego w imieniu i na rachunek dającego zlecenie uczestnika pośredniego wymaga odrębnego umocowania.
§  11.
1.
Jeżeli zleceniodawcą jest emitent, zlecenie musi obejmować jednocześnie umocowanie, o którym mowa w § 10 ust. 2.
2.
Emitent nie może udzielać zlecenia, o którym mowa w ust. 1, uczestnikowi będącemu równocześnie emitentem.
§  12.
1.
Podmiot, ubiegając się o uczestnictwo w Depozycie, składa prowadzącemu Depozyt pisemny wniosek o wpisanie do rejestru uczestników Depozytu.
2.
Wniosek, o którym mowa w ust. 1, powinien zawierać w szczególności:
1)
wskazanie rodzaju uczestnictwa, o jaki wnioskodawca się ubiega,
2)
wskazanie podmiotu przyjmującego zlecenie, o którym mowa w § 10, w przypadku ubiegania się o uczestnictwo pośrednie.
3.
Do wniosku o wpisanie do rejestru uczestników Depozytu wnioskodawca dołącza:
1)
odpis aktu założycielskiego wnioskodawcy,
2)
wyciąg z właściwego rejestru, poświadczający istnienie przedsiębiorstwa wnioskodawcy,
3)
imiona i nazwiska członków władz wnioskodawcy, upoważnionych do występowania w jego imieniu,
4)
odpis zezwolenia Komisji Papierów Wartościowych w przypadku prowadzenia przez wnioskodawcę działalności maklerskiej.
§  13.
1.
Uczestnictwo w Depozycie powstaje z chwilą wpisania do rejestru uczestników Depozytu.
2.
Prowadzący Depozyt wpisuje do rejestru uczestników Depozytu podmiot, o którym mowa w § 12, na podstawie zawartej umowy, określającej w szczególności rodzaj uczestnictwa.
§  14.
1.
Prowadzący Depozyt zmienia rodzaj uczestnictwa bezpośredniego na pośrednie, jeżeli uczestnik przestał spełniać wymagania uczestnictwa bezpośredniego.
2.
Prowadzący Depozyt może zmienić rodzaj uczestnictwa bezpośredniego na pośrednie, jeżeli uczestnik rażąco narusza zasady obowiązujące uczestników bezpośrednich Depozytu.
§  15.
Uczestnik bezpośredni Depozytu może wystąpić do prowadzącego Depozyt o zmianę rodzaju uczestnictwa na pośrednie, wskazując jednocześnie we wniosku podmiot, o którym mowa w § 10.

Rozdział  4

Zasady ewidencji papierów wartościowych

§  16.
Papiery wartościowe przyjęte do Depozytu są klasyfikowane zgodnie z zasadą identycznych praw przysługujących ich właścicielom.
§  17.
Ewidencja papierów wartościowych jest prowadzona:
1)
ilościowo,
2)
zgodnie z zasadą podwójnego zapisu na kontach,
3)
odrębnie dla każdego papieru wartościowego.
§  18.
Uczestnicy Depozytu prowadzą indywidualne konta depozytowe właścicieli dla papierów wartościowych będących w obiegu.
§  19.
Prowadzący Depozyt rejestruje wielkość emisji papierów wartościowych oraz prowadzi globalne konta papierów wartościowych dla uczestników Depozytu.

Rozdział  5

Nadzór nad zgodnością wielkości emisji z ilością papierów wartościowych w obiegu

§  20.
Dla zapewnienia zgodności wielkości emisji rejestrowanej przez prowadzącego Depozyt z ilością papierów wartościowych w obiegu, zapisaną na kontach depozytowych prowadzonych przez uczestników Depozytu, prowadzący Depozyt:
1)
określa organizację i sposób prowadzenia ewidencji papierów wartościowych przez uczestników Depozytu oraz wzory dowodów ewidencyjnych, na podstawie których jest prowadzona ta ewidencja,
2)
kontroluje ewidencję papierów wartościowych prowadzoną przez uczestników Depozytu,
3)
wydaje zalecenia usunięcia uchybień stwierdzonych w toku kontroli.
§  21.
Dla wykonania kontroli, o której mowa w § 20 pkt 2, upoważniony przedstawiciel prowadzącego Depozyt ma prawo wstępu do siedziby podmiotu będącego uczestnikiem Depozytu, w celu wglądu do ewidencji papierów wartościowych.
§  22.
O stwierdzonych uchybieniach oraz o nieusunięciu tych uchybień w wyznaczonym terminie prowadzący Depozyt zawiadamia Komisję Papierów Wartościowych.

Rozdział  6

Realizacja zobowiązań emitenta wobec właścicieli papierów wartościowych

§  23.
Emitenci papierów wartościowych przyjętych do Depozytu zawiadamiają prowadzącego Depozyt o terminie realizacji praw majątkowych z papierów wartościowych.
§  24.
Emitent przekazuje środki służące realizacji jego zobowiązań z papierów wartościowych wobec ich właścicieli, zależnie od zgody prowadzącego Depozyt, na konto:
1)
prowadzącego Depozyt albo
2)
wybranego przez siebie bezpośredniego uczestnika Depozytu nie będącego emitentem.
§  25.
Prowadzący Depozyt informuje uczestników Depozytu o terminie realizacji praw majątkowych z papierów wartościowych.
§  26.
Prowadzący Depozyt ustala wielkość środków przeznaczonych na realizację praw właścicieli papierów wartościowych reprezentowanych przez uczestników Depozytu zgodnie ze stanem kont tych uczestników w Depozycie w chwili realizacji praw.
§  27.
Uczestnicy Depozytu ustalają wielkość środków przeznaczonych na realizację praw właścicieli papierów wartościowych, których konta depozytowe prowadzą, zgodnie ze stanem tych kont w chwili realizacji praw.
§  28.
Prowadzący Depozyt lub uczestnik Depozytu, o którym mowa w § 24 pkt 2, przekazuje środki, o których mowa w § 24, uczestnikom Depozytu, w celu realizacji praw majątkowych właścicieli papierów wartościowych.
§  29.
Uczestnicy Depozytu realizują prawa majątkowe z papierów wartościowych wobec właścicieli papierów wartościowych, których konta depozytowe prowadzą.
§  30.
Prowadzący Depozyt realizuje zobowiązania emitenta wobec właścicieli papierów wartościowych, których konta depozytowe prowadzi.

Rozdział  7

Wydawanie świadectw

§  31.
Właścicielom papierów wartościowych świadectwa depozytowe wydają uczestnicy Depozytu, upoważnieni do tego ustawą.
§  32.
Prowadzący Depozyt wydaje świadectwa depozytowe uczestnikom Depozytu, będącym właścicielami papierów wartościowych w nim zdeponowanych.
§  33.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1992.34.149

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zasady działania krajowego depozytu papierów wartościowych.
Data aktu: 08/04/1992
Data ogłoszenia: 17/04/1992
Data wejścia w życie: 17/04/1992