Tworzenie, organizacja i kontrola zakładów opieki zdrowotnej dla osób pozbawionych wolności, rodzaje dokumentacji medycznej, sposób prowadzenia oraz szczegółowe warunki jej udostępniania w tych zakładach.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 20 marca 1992 r.
w sprawie tworzenia, organizacji i kontroli zakładów opieki zdrowotnej dla osób pozbawionych wolności, rodzajów dokumentacji medycznej, sposobu prowadzenia oraz szczegółowych warunków jej udostępniania w tych zakładach.

Na podstawie art. 18 ust. 7 i art. 69 ust. 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 1991 r. o zakładach opieki zdrowotnej (Dz. U. Nr 91, poz. 408) zarządza się, co następuje:

Rozdział  1

Przepisy ogólne

§  1. 1
Publiczne zakłady opieki zdrowotnej dla osób pozbawionych wolności, przez które rozumie się tymczasowo aresztowanych, skazanych i ukaranych, tworzy się przy aresztach śledczych i zakładach karnych, zwanych dalej "zakładami karnymi".
§  2.
1.
Zakłady opieki zdrowotnej, o których mowa w § 1, organizuje się w celu:
1) 2
zapewnienia osobom pozbawionym wolności świadczeń zdrowotnych,
2)
prowadzenia nadzoru nad higieną pracy i higieną osobistą osób pozbawionych wolności,
3) 3
(skreślony),
4)
szerzenia oświaty zdrowotnej wśród osób pozbawionych wolności,
5)
współdziałania z innymi publicznymi zakładami opieki zdrowotnej, zwłaszcza w zakresie zapewnienia osobom pozbawionym wolności świadczeń diagnostycznych, leczniczych i rehabilitacyjnych, których udzielanie w zakładach karnych nie jest możliwe,
6)
utrzymywania współpracy z innymi służbami zakładów karnych w realizacji zadań penitencjarnych.
2.
Cele, o których mowa w ust. 1, realizuje się w szczególności przez:
1)
dokonywanie przeglądów higienicznosanitarnych, badań lekarskich i analiz laboratoryjnych,
2)
wykonywanie szczepień ochronnych, zabiegów sanitarnych i czynności higienicznych,
3)
prowadzenie leczenia ambulatoryjnego i szpitalnego oraz rehabilitacji leczniczej,
4)
wydawanie leków, materiałów medycznych, przedmiotów ortopedycznych i środków pomocniczych,
5)
zlecanie diet leczniczych, kontrolowanie jadłospisów i jakości wydawanych posiłków,
6)
ocenianie pod względem zdrowotnym warunków zatrudnienia, zakwaterowania i wyposażenia osób pozbawionych wolności w odzież, bieliznę, a także wnioskowanie w tym względzie stosownych usprawnień,
7)
ustalanie kategorii zdrowia osób pozbawionych wolności, opiniowanie ich zdolności do pracy i nauki zawodu, transportu, odbywania kar dyscyplinarnych i udziału w czynnościach procesowych,
8)
określanie wskazań lekarskich w sprawach dotyczących przeprowadzania kąpieli i spacerów chorych, a także w sprawach zezwoleń na dokonywanie dodatkowych zakupów artykułów żywnościowych i otrzymywania dodatkowych paczek z żywnością,
9)
wnioskowanie i opiniowanie odstępstw od przewidzianego w regulaminie wykonywania kary pozbawienia wolności sposobu odbywania kary w zakresie wynikającym z potrzeby uwzględniania stanu zdrowia osób pozbawionych wolności,
10)
kierowanie osób pozbawionych wolności na badania w celu uzyskania orzeczeń komisji do spraw inwalidztwa i zatrudnienia,
11)
popularyzowanie informacji służących zachowaniu i poprawie zdrowia, zwłaszcza zaś zapobieganiu chorobom zakaźnym i przenoszonym drogą płciową oraz uzależnieniom od alkoholu, środków odurzających i psychotropowych,
12)
opiniowanie, rozpatrywanie i załatwianie próśb, skarg oraz wniosków dotyczących opieki zdrowotnej nad osobami pozbawionymi wolności,
13) 4
przekazywanie zwalnianym z zakładu karnego wyników badań lekarskich, analiz laboratoryjnych, kart informacyjnych z leczenia szpitalnego, a wymagającym leczenia - także skierowań lekarskich mogących ułatwić im kontynuowanie leczenia lub rehabilitacji albo zaświadczeń lekarskich mogących ułatwić im zatrudnienie,
14) 5
współdziałanie z innymi służbami zakładu karnego w rehabilitacji zawodowej i społecznej osób pozbawionych wolności wymagających stosowania szczególnych środków leczniczo - wychowawczych,
15)
ułatwianie upoważnionym organom, instytucjom państwowym, organizacjom zawodowym i społecznym, a także osobom fizycznym zapoznawania się ze stanem opieki zdrowotnej w zakładach karnych oraz umożliwianie upoważnionym pracownikom medycznym przeprowadzania badań, leczenia i rehabilitacji osób pozbawionych wolności, z zastrzeżeniem zachowania przepisów dotyczących tajemnicy lekarskiej.
§  3.
1.
Cele i zadania, o których mowa w § 2, realizuje służba zdrowia więziennictwa, stanowiąca wyodrębnione komórki jednostek organizacyjnych więziennictwa, w skład których wchodzą funkcjonariusze i pracownicy posiadający odpowiednie kwalifikacje zawodowe.
2.
Funkcjonariusze i pracownicy służby zdrowia więziennictwa podlegają służbowo właściwym przełożonym jednostek organizacyjnych więziennictwa, a w zakresie działalności medycznej - właściwym kierownikom zakładów opieki zdrowotnej.
3. 6
Działalność służby zdrowia więziennictwa organizuje i nadzoruje Naczelny Lekarz Więziennictwa.

Rozdział  2

Rodzaje zakładów opieki zdrowotnej i ich tworzenie

§  4.
1.
Zakładami opieki zdrowotnej dla osób pozbawionych wolności są w szczególności:
1)
ambulatoria wraz z izbami chorych,
2)
poradnie stomatologiczne i pracownie protetyczne,
3)
pracownie analityki laboratoryjnej, rentgenodiagnostyki, fizykoterapii, rehabilitacji leczniczej, terapii zajęciowej i inne specjalistyczne pracownie,
4) 7
(skreślony),
5) 8
oddziały dla wymagających stosowania szczególnych środków leczniczo-wychowawczych,
6) 9
(skreślony),
7)
szpitale i oddziały szpitalne.
2.
Zakłady opieki zdrowotnej, o których mowa w ust. 1, mogą stanowić samodzielne lub zespolone komórki organizacyjne zakładu karnego, w którym je utworzono.
3. 10
Pomieszczenia i urządzenia zakładów, o których mowa w ust. 1, powinny odpowiadać pod względem fachowym i sanitarnym wymaganiom ustalonym w odrębnych przepisach dla zakładów, opieki zdrowotnej. W przypadkach uzasadnionych koniecznością zapewnienia większej dostępności świadczeń zdrowotnych Dyrektor Generalny Służby Więziennej po zasięgnięciu opinii Naczelnego Lekarza Więziennictwa może ustalić odstępstwa od niektórych tych wymagań.
4.
Funkcjonariusze i pracownicy zatrudnieni na stanowiskach kierowniczych w zakładach, o których mowa w ust. 1, powinni odpowiadać wymaganiom ustalonym w odrębnych przepisach dla publicznych zakładów opieki zdrowotnej.
§  5.
1.
Zakłady opieki zdrowotnej dla osób pozbawionych wolności tworzy się, przekształca i znosi na podstawie zarządzenia Ministra Sprawiedliwości.
2.
Zarządzenie o utworzeniu zakładu powinno określać:
1)
nazwę i siedzibę zakładu opieki zdrowotnej,
2)
szczegółowe przeznaczenie zakładu, z określeniem w miarę potrzeby jego liczby łóżek lub miejsc,
3)
rodzaj i zakres udzielanych przez zakład świadczeń zdrowotnych.
3. 11
Szczegółową organizację wewnętrzną utworzonego zakładu opieki zdrowotnej, wykaz stanowisk w tym zakładzie i wzorcowy zakres czynności funkcjonariuszy i pracowników określa Dyrektor Generalny Służby Więziennej - uwzględniając odpowiednio przeznaczenie, rodzaj i zakres świadczeń udzielanych przez zakład.
4. 12
Dyrektor Generalny Służby Więziennej na wniosek Naczelnego Lekarza Więziennictwa może w przypadkach szczególnie uzasadnionych powierzyć zakładowi opieki zdrowotnej dla osób pozbawionych wolności czasowe udzielanie innego rodzaju świadczeń zdrowotnych niż określone zarządzeniem o utworzeniu danego zakładu, jeżeli ich udzielanie nie ogranicza rodzaju, zakresu i dostępności świadczeń zdrowotnych.
§  6.
1.
Ambulatorium wraz z izbą chorych i poradnią stomatologiczną organizuje się w każdym zakładzie karnym jako zespolony zakład opieki zdrowotnej dla osób pozbawionych wolności osadzonych w danym zakładzie.
2.
Do zadań ambulatorium i izby chorych należy w szczególności:
1)
przeprowadzanie badań oraz udzielanie porad profilaktycznych, diagnostycznych, leczniczych i rehabilitacyjnych,
2)
krótkotrwałe leczenie chorych umieszczonych w izbie chorych,
3)
kierowanie pacjentów na konsultacje specjalistyczne i do leczenia szpitalnego.
3. 13
Szpital lub oddział szpitalny organizuje się dla zapewnienia całodobowej opieki zdrowotnej osobom pozbawionym wolności, kierowanym z terenowo wyznaczonych zakładów karnych. Do jego zadań należy w szczególności:
1)
udzielanie chorym świadczeń leczniczych i diagnostycznych,
2)
przeprowadzanie obserwacji i konsultacji pacjentów kierowanych przez ambulatoria lub upoważnione organy,
3)
kierowanie pacjentów do właściwych zakładów opieki zdrowotnej w celu dalszego leczenia poszpitalnego lub rehabilitacji.
4.
Poradnie stomatologiczne i pracownie protetyczne organizuje się dla zapewnienia osobom pozbawionym wolności opieki zdrowotnej w zakresie:
1)
przeprowadzania badań profilaktycznych stanu uzębienia,
2)
udzielania w poradniach świadczeń z zakresu stomatologii zachowawczej i prostych zabiegów z zakresu chirurgii stomatologicznej,
3)
przeprowadzania w pracowniach protetycznych zabiegów protetycznych oraz sporządzania i dokonywania napraw protez uzębienia.
5. 14
Pracownie analityki laboratoryjnej, rentgenodiagnostyki, fizykoterapii, rehabilitacji leczniczej, terapii zajęciowej i inne specjalistyczne pracownie organizuje się dla zapewnienia prawidłowej działalności szpitali, ambulatoriów i oddziałów dla skazanych wymagających stosowania szczególnych środków leczniczo-wychowawczych.
6. 15
Przeznaczenie, rodzaj i zakres świadczeń zdrowotnych oddziałów dla wymagających stosowania szczególnych środków leczniczo-wychowawczych regulują odrębne przepisy.

Rozdział  3

Kontrola zakładów opieki zdrowotnej

§  7.
1. 16
Kontrolę i ocenę działalności zakładów opieki zdrowotnej dla osób pozbawionych wolności wykonują posiadający odpowiednie kwalifikacje zawodowe funkcjonariusze i pracownicy Centralnego Zarządu Służby Więziennej i okręgowych inspektoratów Służby Więziennej.
2.
Kontrola i ocena, o której mowa w ust. 1, obejmuje w szczególności:
1)
realizację zadań z zakresu opieki zdrowotnej, a zwłaszcza dostępności, poziomu i jakości świadczeń zdrowotnych udzielanych osobom pozbawionym wolności,
2)
prawidłowość gospodarowania mieniem zakładów opieki zdrowotnej, w tym wykorzystanie urządzeń, sprzętu i materiałów medycznych,
3) 17
współdziałanie z innymi publicznymi zakładami opieki zdrowotnej w zakresie zapewnienia osobom pozbawionym wolności świadczeń zdrowotnych.
3.
Szczegółowe zasady i tryb przeprowadzania kontroli i ocen, o których mowa w ust. 1, określają przepisy o kontroli jednostek organizacyjnych więziennictwa.

Rozdział  4

Rodzaje dokumentacji medycznej, sposób jej prowadzenia i udostępniania

§  8.
1.
W zakresie rodzajów dokumentacji medycznej, sposobu jej prowadzenia i udostępniania w zakładach opieki zdrowotnej dla osób pozbawionych wolności stosuje się przepisy ogólne obowiązujące w zakładach opieki zdrowotnej, z zastrzeżeniem ust. 2 i § 12 ust. 1.
2.
Dla każdego skazanego i tymczasowo aresztowanego prowadzi się książkę zdrowia, a dla każdego ukaranego - kartę ambulatoryjną.
§  9.
1.
W książce zdrowia lub karcie ambulatoryjnej wpisuje się:
1)
wyniki przeglądu sanitarnego, wyniki badań lekarskich wstępnych, okresowych i kontrolnych oraz wydane na ich podstawie zalecenia,
2)
ustaloną kategorię zdrowia oraz opinię lekarza w sprawie zdolności do pracy i transportu,
3)
przebieg leczenia ambulatoryjnego, stosowane zabiegi i zalecane leki,
4) 18
decyzję o skierowaniu na badania, obserwację i leczenie w szpitalu oraz epikryzy z pobytu w szpitalu i oddziale dla wymagających stosowania szczególnych środków leczniczo-wychowawczych,
5)
wyniki przeprowadzonych badań pomocniczych,
6)
dane o zaopatrzeniu w przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze,
7)
adnotacje o odmowie poddania się przez osobę pozbawioną wolności badaniu, leczeniu lub rehabilitacji leczniczej i pouczeniu jej o skutkach zdrowotnych tej odmowy,
8)
stwierdzenie zgonu z podaniem daty, godziny i miejsca oraz jego przyczyny,
9)
inne dane istotne dla sprawowania opieki zdrowotnej.
2.
Do książki zdrowia lub karty ambulatoryjnej załącza się:
1)
kartę informacyjną z leczenia szpitalnego, świadectwa lekarskie i inne zaświadczenia o stanie zdrowia osoby pozbawionej wolności, dostarczone przez nią, osoby bliskie lub inne zakłady opieki zdrowotnej,
2)
wyniki konsultacji i badań przeprowadzonych w innych zakładach opieki zdrowotnej,
3)
kopie orzeczeń komisji lekarskich,
4)
karty gorączkowe z pobytu w izbie chorych,
5)
pisemne oświadczenia osób pozbawionych wolności, dotyczące zgody lub odmowy na badania, leczenie lub rehabilitację leczniczą,
6)
indywidualną kartę kosztów leczenia samouszkodzeń.
3. 19
Wpisów do książki zdrowia lub karty ambulatoryjnej dokonują uprawnieni funkcjonariusze i pracownicy służby zdrowia - każdy w zakresie swego działania; informacje zawarte w tych dokumentach są objęte tajemnicą zawodową.
§  10. 20
W razie transportu, zwolnienia lub zgonu osoby pozbawionej wolności, książkę zdrowia lub kartę ambulatoryjną załącza się do części A akt osobowych, w sposób uniemożliwiający wgląd osób nieuprawnionych.
§  11.
Książkę zdrowia lub kartę ambulatoryjną osoby pozbawionej wolności przechowuje się w ambulatorium zakładu karnego.
§  12. 21
Udostępnienie dokumentacji medycznej osobie pozbawionej wolności następuje w obecności lekarza prowadzącego lub wyznaczonego przez niego pracownika medycznego i w zakresie niezbędnym do wyjaśnienia prośby, skargi lub wniosku dotyczącego udzielanych świadczeń.

Rozdział  5

Przepisy końcowe

§  13.
Dotychczas istniejące przy zakładach karnych placówki więziennej służby zdrowia stają się zakładami opieki zdrowotnej w rozumieniu niniejszego rozporządzenia.
§  14.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
1 § 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 10 października 1997 r. (Dz.U.97.130.868) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 listopada 1997 r.
2 § 2 ust. 1 pkt 1 zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. a) rozporządzenia z dnia 10 października 1997 r. (Dz.U.97.130.868) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 listopada 1997 r.
3 § 2 ust. 1 pkt 3 skreślony przez § 1 pkt 2 lit. b) rozporządzenia z dnia 10 października 1997 r. (Dz.U.97.130.868) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 listopada 1997 r.
4 § 2 ust. 2 pkt 13 zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. c) rozporządzenia z dnia 10 października 1997 r. (Dz.U.97.130.868) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 listopada 1997 r.
5 § 2 ust. 2 pkt 14 zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. d) rozporządzenia z dnia 10 października 1997 r. (Dz.U.97.130.868) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 listopada 1997 r.
6 § 3 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 10 października 1997 r. (Dz.U.97.130.868) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 listopada 1997 r.
7 § 4 ust. 1 pkt 4 skreślony przez § 1 pkt 4 lit. a) rozporządzenia z dnia 10 października 1997 r. (Dz.U.97.130.868) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 listopada 1997 r.
8 § 4 ust. 1 pkt 5 zmieniony przez § 1 pkt 4 lit. b) rozporządzenia z dnia 10 października 1997 r. (Dz.U.97.130.868) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 listopada 1997 r.
9 § 4 ust. 1 pkt 6 skreślony przez § 1 pkt 4 lit. c) rozporządzenia z dnia 10 października 1997 r. (Dz.U.97.130.868) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 listopada 1997 r.
10 § 4 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 4 lit. d) rozporządzenia z dnia 10 października 1997 r. (Dz.U.97.130.868) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 listopada 1997 r.
11 § 5 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 5 rozporządzenia z dnia 10 października 1997 r. (Dz.U.97.130.868) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 listopada 1997 r.
12 § 5 ust. 4 zmieniony przez § 1 pkt 5 rozporządzenia z dnia 10 października 1997 r. (Dz.U.97.130.868) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 listopada 1997 r.
13 § 6 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 6 lit. a) rozporządzenia z dnia 10 października 1997 r. (Dz.U.97.130.868) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 listopada 1997 r.
14 § 6 ust. 5 zmieniony przez § 1 pkt 6 lit. b) rozporządzenia z dnia 10 października 1997 r. (Dz.U.97.130.868) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 listopada 1997 r.
15 § 6 ust. 6 zmieniony przez § 1 pkt 6 lit. c) rozporządzenia z dnia 10 października 1997 r. (Dz.U.97.130.868) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 listopada 1997 r.
16 § 7 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 7 lit. a) rozporządzenia z dnia 10 października 1997 r. (Dz.U.97.130.868) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 listopada 1997 r.
17 § 7 ust. 2 pkt 3 zmieniony przez § 1 pkt 7 lit. b) rozporządzenia z dnia 10 października 1997 r. (Dz.U.97.130.868) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 listopada 1997 r.
18 § 9 ust. 1 pkt 4 zmieniony przez § 1 pkt 8 lit. a) rozporządzenia z dnia 10 października 1997 r. (Dz.U.97.130.868) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 listopada 1997 r.
19 § 9 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 8 lit. b) rozporządzenia z dnia 10 października 1997 r. (Dz.U.97.130.868) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 listopada 1997 r.
20 § 10 zmieniony przez § 1 pkt 9 rozporządzenia z dnia 10 października 1997 r. (Dz.U.97.130.868) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 listopada 1997 r.
21 § 12 zmieniony przez § 1 pkt 10 rozporządzenia z dnia 10 października 1997 r. (Dz.U.97.130.868) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 listopada 1997 r.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1992.31.134

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Tworzenie, organizacja i kontrola zakładów opieki zdrowotnej dla osób pozbawionych wolności, rodzaje dokumentacji medycznej, sposób prowadzenia oraz szczegółowe warunki jej udostępniania w tych zakładach.
Data aktu: 20/03/1992
Data ogłoszenia: 08/04/1992
Data wejścia w życie: 23/04/1992