Aplikacja prokuratorska w wojskowych jednostkach organizacyjnych prokuratury.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 20 grudnia 1991 r.
w sprawie aplikacji prokuratorskiej w wojskowych jednostkach organizacyjnych prokuratury.

Na podstawie art. 97 ustawy z dnia 20 czerwca 1985 r. o prokuraturze (Dz. U. z 1991 r. Nr 25, poz. 103, Nr 55, poz. 234, Nr 100, poz. 443 i Nr 113, poz. 491) zarządza się, co następuje:
§  1.
Aplikacja prokuratorska w wojskowych jednostkach organizacyjnych prokuratury, zwanej dalej "aplikacją", polega na przygotowaniu aplikanta do wykonywania obowiązków prokuratora i trwa dwa lata.
§  2.
1.
Aplikantem wojskowej jednostki organizacyjnej prokuratury może być tylko oficer zawodowy albo oficer służby okresowej.
2.
Wyznaczanie aplikantów na stanowiska służbowe i zwalnianie z nich, jak również przebieg służby wojskowej aplikantów określają przepisy o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych oraz o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej.
§  3.
Aplikant w toku aplikacji zapoznaje się w szczególności z czynnościami prokuratorskimi w zakresie postępowania przygotowawczego, sądowego i kontroli przestrzegania prawa w Siłach Zbrojnych, a ponadto:
1)
uzupełnia swoją wiedzę z prawa karnego wojskowego, kryminalistyki, psychiatrii i medycyny sądowej w aspekcie ich stosowania w toku czynności procesowych,
2)
podnosi kwalifikacje wojskowe przez pogłębianie znajomości przepisów wojskowych, w tym regulaminów, zarządzeń, rozkazów i instrukcji Ministra Obrony Narodowej,
3)
zapoznaje się z organizacją i działalnością prokuratur i sądów wojskowych, a także Żandarmerii Wojskowej i innych wojskowych organów porządkowych oraz poznaje funkcjonowanie i współdziałanie struktur organizacyjnych Sił Zbrojnych.
§  4.
1.
Aplikacja obejmuje:
1)
praktykę we wszystkich działach wojskowej prokuratury garnizonowej lub rodzaju Sił Zbrojnych oraz w działach nadzoru nad postępowaniem przygotowawczym i sądowym prokuratury okręgu wojskowego, w sądzie wojskowym, prokuraturze rejonowej i odpowiednich komórkach kryminalistycznych Policji,
2)
udział w zajęciach objętych programem szkolenia prokuratury wojskowej, w której aplikant odbywa aplikację, oraz w konferencjach szkoleniowo-metodycznych i kursach specjalistycznych,
3)
samokształcenie.
2. 1
Szczegółowy program szkolenia aplikantów w wojskowych jednostkach organizacyjnych prokuratury ustala Naczelny Prokurator Wojskowy.
§  5.
1.
Nadzór nad przebiegiem aplikacji sprawuje szef prokuratury wojskowej. Szef prokuratury wyznacza prokuratora-patrona, bezpośrednio odpowiedzialnego za postępy w zakresie szkolenia aplikanta.
2.
Do obowiązków prokuratora-patrona należy:
1)
udzielanie wskazówek i pomocy aplikantowi w opanowaniu programu aplikacji.
2)
przeprowadzanie okresowych sprawdzianów z nabytych przez aplikanta wiadomości oraz kontrolowanie wykonania zleconych mu zadań służbowych,
3)
sporządzanie przed egzaminem prokuratorskim końcowej opinii o aplikancie, zawierającej sprawozdanie z przebiegu praktyki oraz ocenę predyspozycji aplikanta do wykonywania obowiązków prokuratora wojskowego.
§  6.
1.
Po odbyciu aplikacji aplikant składa egzamin prokuratorski przed komisją egzaminacyjną powołaną rozkazem Naczelnego Prokuratora Wojskowego.
2.
Komisja egzaminacyjna składa się z przewodniczącego, którym jest zastępca Naczelnego Prokuratora Wojskowego, oraz czterech członków powołanych spośród szefów (zastępców) komórek organizacyjnych Naczelnej Prokuratury Wojskowej.
§  7.
Komisja egzaminacyjna podejmuje uchwały większością głosów. Uchwały komisji są ostateczne.
§  8.
O terminie i miejscu egzaminu przewodniczący komisji zawiadamia aplikantów podlegających egzaminowi - co najmniej na miesiąc przed egzaminem.
§  9.
1.
Egzamin prokuratorski składa się z części pisemnej i ustnej.
2.
Egzamin pisemny odbywa się w obecności i pod nadzorem wyznaczonego członka komisji egzaminacyjnej, a egzamin ustny - w obecności składu tej komisji.
3.
Ocenę wyników egzaminu pisemnego i ustnego określa się według skali ocen: bardzo dobry, dobry, dostateczny i niedostateczny.
§  10.
1.
Egzamin pisemny polega na opracowaniu na podstawie materiału dowodowego zakończonej prawomocnie sprawy karnej następujących pism i dokumentów procesowych:
1)
planu śledztwa (czynności procesowych),
2)
postanowienia o przedstawieniu zarzutów, wraz z uzasadnieniem,
3)
dokumentu kończącego postępowanie przygotowawcze,
4)
rewizji.
2.
Przewodniczący komisji egzaminacyjnej może poszerzyć zakres egzaminu pisemnego o opracowanie wystąpienia prokuratorskiego albo przemówienia prokuratora przed sądem.
3.
Otrzymanie przez aplikanta ogólnej oceny z części pisemnej poniżej średniej arytmetycznej 3,00 eliminuje go ze zdawania części ustnej egzaminu.
§  11.
Część ustna egzaminu obejmuje wiadomości z zakresu;
1)
prawa karnego materialnego, procesowego i wykonawczego - ze szczególnym uwzględnieniem części wojskowej, znajomości literatury przedmiotu, wykładni i orzecznictwa,
2)
prokuratorskiej kontroli przestrzegania prawa w wojsku,
3)
prawa cywilnego materialnego i procesowego oraz prawa gospodarczego,
4)
przepisów prawa wojskowego, w tym regulaminów, zarządzeń, rozkazów i instrukcji Ministra Obrony Narodowej,
5)
kryminalistyki, psychiatrii i medycyny sądowej.
§  12.
1.
Ogólną ocenę egzaminu prokuratorskiego określa się, obliczając średnią arytmetyczną z sumy ocen znajomości przedmiotów egzaminacyjnych według skali: bardzo dobrze - przy średniej arytmetycznej od 4,51, dobrze - przy średniej arytmetycznej od 4,00, dostatecznie - przy średniej arytmetycznej od 3,00 i niedostatecznie - poniżej średniej arytmetycznej 3,00.
2.
Z przebiegu i wyników egzaminu prokuratorskiego sporządza się protokół, który podpisują wszyscy członkowie komisji egzaminacyjnej.
3.
Świadectwo złożenia egzaminu prokuratorskiego podpisuje Naczelny Prokurator Wojskowy.
4.
W razie uzyskania przez aplikanta oceny niedostatecznej z egzaminu prokuratorskiego, Naczelny Prokurator Wojskowy może wyrazić zgodę na przystąpienie aplikanta do ponownego egzaminu.
§  13.
Przewodniczący i członkowie komisji egzaminacyjnej za przeprowadzenie egzaminu prokuratorskiego otrzymują z tytułu przeegzaminowania każdego aplikanta wynagrodzenie w wysokości 1/400 miesięcznego uposażenia zasadniczego prokuratora prokuratury okręgu wojskowego.
§  14.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 Z dniem 19 czerwca 2003 r. nin. rozporządzenie traci moc, z wyjątkiem § 4 ust. 2, który zachowuje moc do czasu zakończenia aplikacji rozpoczętej na zasadach dotychczasowych - zob. § 21 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 25 kwietnia 2003 r. w sprawie aplikacji prokuratorskiej w wojskowych jednostkach organizacyjnych prokuratury (Dz.U.03.99.914).

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1992.2.9

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Aplikacja prokuratorska w wojskowych jednostkach organizacyjnych prokuratury.
Data aktu: 20/12/1991
Data ogłoszenia: 11/01/1992
Data wejścia w życie: 11/01/1992