Zm.: rozporządzenie w sprawie składników majątkowych uznawanych za środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne, zasad i stawek ich amortyzacji oraz trybu i terminów aktualizacji wyceny środków trwałych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 30 grudnia 1992 r.
zmieniające rozporządzenie w sprawie składników majątkowych uznawanych za środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne, zasad i stawek ich amortyzacji oraz trybu i terminów aktualizacji wyceny środków trwałych.

Na podstawie art. 15 ust. 5 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych oraz o zmianie niektórych ustaw regulujących zasady opodatkowania (Dz. U. Nr 21, poz. 86, Nr 40, poz. 174, Nr 68, poz. 341 i Nr 100, poz. 498) zarządza się, co następuje:
§  1. 
W rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 27 marca 1992 r. w sprawie składników majątkowych uznawanych za środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne, zasad i stawek ich amortyzacji oraz trybu i terminów aktualizacji wyceny środków trwałych (Dz. U. Nr 30, poz. 130) wprowadza się następujące zmiany:
1)
w § 1 po wyrazach "poz. 86" dodaje się przecinek i wyrazy "Nr 40, poz. 174, Nr 68, poz. 341 i Nr 100, poz. 498",
2)
w § 2 w ust. 1 wyrazy "5.000.000 zł" zastępuje się wyrazami "10.000.000 zł",
3)
w § 3 wyrazy "5.000.000 zł" zastępuje się wyrazami "10.000.000 zł",
4)
w § 4:
a)
w ust. 1:
po wyrazie "jednostki" dodaje się wyrazy "z wyjątkiem tych, w stosunku do których ogłoszono upadłość i nie prowadzą działalności gospodarczej",
w pkt 2 kropkę zastępuje się przecinkiem,
dodaje się pkt 3 i 4 w brzmieniu:

"3) środków trwałych otrzymanych od Skarbu Państwa lub gmin w nieodpłatny zarząd lub użytkowanie,

4) budynków i budowli wybudowanych na cudzym gruncie.",

b)
w ust. 3:
pkt 2 otrzymuje brzmienie:

"2) budynków mieszkalnych wraz ze znajdującymi się w nich dźwigami; jeżeli jednak w lokalach znajdujących się w tych budynkach prowadzona jest działalność gospodarcza albo lokale te są wydzierżawiane lub wynajmowane na ten cel, to od lokali tych dokonuje się odpisów amortyzacyjnych w wysokości ustalonej od wartości brutto budynku odpowiadającej stosunkowi powierzchni użytkowej lokalu do ogólnej powierzchni użytkowej budynku",

w pkt 4 po wyrazach "służbie zdrowia" dodaje się wyrazy "oraz spółkom wodno-ściekowym powstałym na podstawie przepisów prawa wodnego,"
w pkt 7 skreśla się wyrazy "w tym również polegająca na kształceniu studentów,"
5)
w § 5 w ust. 3 skreśla się wyrazy "z wyłączeniem budynków i budowli,"
6)
w § 7:
a)
ust. 2 otrzymuje brzmienie:

"2. Odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych związanych trwale z cudzymi gruntami dokonuje się od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym środki trwałe zostały przyjęte do użytkowania lub używania, przez cały czas ich użytkowania lub używania, według zasad określonych w § 8 ust. 1, albo do końca miesiąca, w którym następuje zrównanie wysokości umorzenia z ich wartością brutto albo w którym środki trwałe postawiono w stan likwidacji lub sprzedano.",

b)
w ust. 3 kropkę zastępuje się przecinkiem i dodaje wyrazy "z tym że odpisów amortyzacyjnych dokonuje się według zasad określonych w § 8 ust. 3.",
c)
w ust. 4 skreśla się wyrazy "poprzedzający rok",
7)
w § 9:
a)
ust. 1 otrzymuje brzmienie:

"1. Z zastrzeżeniem § 4 ust. 2 oraz ust. 1a okres dokonywania odpisów amortyzacyjnych od wartości niematerialnych i prawnych nie może przekroczyć:

1) od wartości firmy oraz kosztów organizacji i zgromadzenia kapitału zakładowego - 5 lat,

2) od pozostałych wartości niematerialnych i prawnych, z wyjątkiem spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego - 10 lat.

Jednostki ustalają stawki amortyzacyjne poszczególnych tytułów wartości niematerialnych i prawnych z góry w momencie rozpoczęcia dokonywania odpisów amortyzacyjnych.",

b)
po ust. 1 dodaje się ust. 1a w brzmieniu:

"1a. Odpisów amortyzacyjnych od spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego dokonuje się przy zastosowaniu rocznej stawki amortyzacyjnej w wysokości 2,5%.",

8)
w § 10:
a)
ust. 1 otrzymuje brzmienie:

"1. Jednostki mogą uznać za trwale nieczynne środki trwałe mające istotny wpływ na działalność gospodarczą i poziom kosztów, w wypadku gdy przewidywane jest ich nieużytkowanie przez okres dłuższy niż trzy kolejne miesiące. Nie uznaje się za trwale nieczynne środków trwałych użytkowanych sezonowo lub nie użytkowanych na skutek remontów, utrzymywania w zapasie lub rezerwie. W okresie uznania środków trwałych za trwale nieczynne nie dokonuje się od nich odpisów amortyzacyjnych i umorzeniowych.",

b)
w ust. 3 po wyrazach "odpisów amortyzacyjnych" dodaje się wyrazy "oraz umorzeniowych",
9)
skreśla się § 12,
10)
§ 14 otrzymuje brzmienie:

"§ 14. 1. Jednostki, z wyjątkiem postawionych w stan likwidacji oraz w stosunku do których ogłoszono upadłość, dokonują aktualizacji wyceny środków trwałych, o której mowa w § 11, według stanu na dzień 1 stycznia 1993 r. w terminie do dnia 31 maja 1993 r.

2. Aktualizacją wyceny środków trwałych według stanu na dzień 1 stycznia 1993 r. obejmuje się nowe środki trwałe po raz pierwszy wprowadzone do użytkowania po dniu 31 grudnia 1989 r., z uwzględnieniem poziomu cen z września 1992 r.",

11)
§ 16 otrzymuje brzmienie:

"§ 16. Przepisy § 2 i 3 nie dotyczą wykazanego w ewidencji księgowej jednostek na dzień 31 grudnia 1992 r. stanu środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych."

§  2. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1993 r.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1992.103.524

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zm.: rozporządzenie w sprawie składników majątkowych uznawanych za środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne, zasad i stawek ich amortyzacji oraz trybu i terminów aktualizacji wyceny środków trwałych.
Data aktu: 30/12/1992
Data ogłoszenia: 31/12/1992
Data wejścia w życie: 01/01/1993