Zasady korzystania ze środków łączności telekomunikacyjnej przez misje zagraniczne i organizacje międzynarodowe.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ŁĄCZNOŚCI
z dnia 30 września 1991 r.
w sprawie zasad korzystania ze środków łączności telekomunikacyjnej przez misje zagraniczne i organizacje międzynarodowe.

Na podstawie art. 40 ust. 2 ustawy z dnia 23 listopada 1990 r. o łączności (Dz. U. Nr 86, poz. 504 i z 1991 r. Nr 69, poz. 293) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Rozporządzenie określa szczegółowe zasady postępowania w sprawach korzystania ze środków łączności telekomunikacyjnej przez przedstawicielstwa dyplomatyczne, urzędy konsularne i inne misje zagraniczne, korzystające z przywilejów i immunitetów na podstawie ustaw, umów i zwyczajów międzynarodowych, zwane dalej "misjami zagranicznymi", oraz członków misji zagranicznych, jak również inne osoby zrównane z nimi, jeżeli są obywatelami polskimi i nie mają miejsca stałego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
2.
Rozporządzenie ma także zastosowanie do organizacji międzynarodowych posiadających swoją siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, korzystających z immunitetów i przywilejów na podstawie umów i zwyczajów międzynarodowych, a także do funkcjonariuszy tych organizacji, jeżeli nie są obywatelami polskimi i nie mają miejsca stałego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
§  2.
1.
Zakładanie i używanie urządzeń, linii lub sieci telekomunikacyjnych przez misje zagraniczne lub organizacje międzynarodowe może się odbywać tylko po uzyskaniu zezwolenia Ministra Łączności, chyba że odpowiednie umowy międzynarodowe ratyfikowane przez Rzeczpospolitą Polską stanowią inaczej.
2.
Zezwolenie, o którym mowa w ust. 1, wydaje się na wniosek zainteresowanej misji zagranicznej lub organizacji międzynarodowej, złożony do Ministra Łączności.
3.
Składanie wniosków o wydanie zezwolenia oraz dokonywanie uzgodnień, o których mowa w § 5 pkt 3, odbywa się za pośrednictwem Protokołu Dyplomatycznego Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
4.
Ze względu na interes Państwa, w przypadkach określonych w ustawie o łączności, Minister Łączności w porozumieniu z Ministrem Spraw Zagranicznych odmawia wydania zezwolenia, a udzielone cofa.
§  3.
1.
Na zasadzie wzajemności zezwolenia nie wymaga:
1)
zakładanie i używanie wewnętrznych przewodowych sieci telekomunikacyjnych - o ile sieci te nie współpracują z sieciami telekomunikacyjnymi użytku publicznego - instalowanych w budynkach zajmowanych przez misje zagraniczne lub organizacje międzynarodowe, niezależnie od tego, kto jest właścicielem nieruchomości,
2)
zakładanie i używanie urządzeń odbiorczych służących do odbioru programów radiofonicznych i telewizyjnych nadawanych w systemie satelitarnym.
2.
Zakładanie i używanie urządzeń i sieci, o których mowa w ust. 1, wymaga uzyskania zgody właściciela nieruchomości (administratora).
§  4.
Zakładane i używane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej urządzenia i systemy telekomunikacyjne, w tym kable i przewody telekomunikacyjne, współpracujące z siecią telekomunikacyjną użytku publicznego powinny posiadać wydane przez Ministra Łączności świadectwo dopuszczenia do eksploatacji (świadectwo homologacji).
§  5.
Wnioski o wydanie zezwolenia na zakładanie i używanie przez misje zagraniczne lub organizacje międzynarodowe urządzeń, linii lub sieci telekomunikacyjnych powinny zawierać:
1)
adres miejsca zainstalowania urządzeń telekomunikacyjnych,
2)
dane techniczne urządzeń i linii telekomunikacyjnych (typ, nazwa producenta, liczba łączy i rodzaj współpracy z siecią telekomunikacyjną użytku publicznego, zakres częstotliwości przesyłanych sygnałów w punktach styku z innymi sieciami, szybkość transmisji sygnałów, system sygnalizacji),
3)
wstępne porozumienie z miejscowym operatorem sieci telekomunikacyjnej użytku publicznego co do zakresu współpracy sieci misji zagranicznej lub organizacji międzynarodowej z jego siecią,
4)
datę zainstalowania i uruchomienia urządzeń telekomunikacyjnych,
5)
okres, na jaki ma być wydane zezwolenie,
6)
pisemną zgodę właściciela nieruchomości (administratora) na zainstalowanie urządzeń, linii lub sieci telekomunikacyjnych.
§  6.
1.
Wnioski o wydanie zezwolenia na zakładanie i używanie przez misje zagraniczne lub organizacje międzynarodowe urządzeń nadawczych i nadawczo-odbiorczych służące do łączności radiowej w systemie naziemnym i satelitarnym, zwanych dalej "stacjami radiowymi", jak również wnioski o uzgodnienie planów przebudowy lub rozbudowy w tych stacjach powinny zawierać:
1)
adres miejsca zainstalowania stacji radiowej,
2)
znak wywoławczy stacji radiowej,
3)
godziny i czas pracy stacji radiowej,
4)
miejscowości, z którymi ma być utrzymywana łączność radiowa, i ich współrzędne geograficzne,
5)
częstotliwość nadawania i odbioru przez stację radiową, rodzaj emisji,
6)
moc wyjściową urządzenia nadawczego stacji radiowej, która nie może przekraczać 1 kW,
7)
dane techniczne anteny nadawczej i odbiorczej (typ, model, producent, wysokość zawieszenia nad poziomem ziemi, zysk antenowy, polaryzacja, azymut największego promieniowania, szerokość kąta otwarcia),
8)
datę zainstalowania i uruchomienia stacji radiowej,
9)
okres, na jaki ma być wydane zezwolenie,
10)
pisemną zgodę właściciela nieruchomości (administratora) na zainstalowanie stacji radiowej.
2.
Wnioski dotyczące urządzeń stacji satelitarnej, oprócz danych określonych w ust. 1, powinny zawierać dane wymagane w procesie koordynacji i notyfikacji stacji w Międzynarodowej Izbie Rejestracji Częstotliwości (IFRB) Międzynarodowego Związku Telekomunikacyjnego (UIT).
§  7.
1.
Wnioski o wydanie zezwolenia członkom misji zagranicznych oraz funkcjonariuszom organizacji międzynarodowych na używanie amatorskiej stacji radiowej powinny zawierać:
1)
imię i nazwisko, datę i miejsce urodzenia, obywatelstwo oraz adres stałego miejsca zamieszkania za granicą wnioskodawcy oraz numer stałego paszportu,
2)
dane techniczne stacji radiowej (typ, model, producent, rodzaje urządzeń nadawczych i nadawczo-odbiorczych, rodzaje anten nadawczo-odbiorczych, moc wyjściowa urządzenia nadawczego stacji radiowej, rodzaj emisji),
3)
adres miejsca zainstalowania stacji radiowej,
4)
pisemną zgodę właściciela nieruchomości (administratora) na zainstalowanie stacji radiowej.
2.
Do wniosku, o którym mowa w ust. 1, należy dołączyć uprawnienie operatorskie wydane za granicą lub świadectwo zdania odpowiedniego egzaminu przed właściwą miejscowo polską komisją egzaminacyjną.
3.
Zezwolenia na używanie amatorskiej stacji radiowej wydaje się na czas określony, nie dłuższy niż czas akredytacji pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
§  8.
Każda zmiana danych zawartych we wniosku o wydanie zezwolenia wymaga ponownego złożenia wniosku.
§  9.
Audycje nadawane przez urządzenia megafonowe, telewizję przewodową oraz zestawy audiowizualne zainstalowane na terenie siedziby misji zagranicznej lub organizacji międzynarodowej nie mogą być słyszalne i widzialne poza danym terenem.
§  10.
1.
Za używanie linii, urządzeń lub sieci telekomunikacyjnych wymagających zezwolenia oraz za używanie częstotliwości pobiera się opłaty na zasadach ogólnych, chyba że jest to sprzeczne z zasadą wzajemności.
2.
Wysokość i sposób uiszczania opłat regulują odrębne przepisy.
§  11.
Kontrola pracy urządzeń, linii i sieci telekomunikacyjnych zakładanych i używanych przez misje zagraniczne lub organizacje międzynarodowe na podstawie zezwolenia dotyczy tylko zasad współpracy sieci misji zagranicznych lub organizacji międzynarodowych z sieciami telekomunikacyjnymi użytku publicznego.
§  12.
W razie stwierdzenia, że urządzenia telekomunikacyjne i stacje radiowe używane przez misje zagraniczne lub organizacje międzynarodowe przewidują zakłócenia w działaniu innych urządzeń telekomunikacyjnych i stacji radiowych poza terenem misji zagranicznej lub organizacji międzynarodowej, misja zagraniczna lub organizacja międzynarodowa obowiązana jest do podjęcia właściwych środków w celu usunięcia tych zakłóceń.
§  13.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1991.98.434

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zasady korzystania ze środków łączności telekomunikacyjnej przez misje zagraniczne i organizacje międzynarodowe.
Data aktu: 30/09/1991
Data ogłoszenia: 31/10/1991
Data wejścia w życie: 15/11/1991