Zm.: rozporządzenie w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o rybactwie śródlądowym.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ROLNICTWA I GOSPODARKI ŻYWNOŚCIOWEJ
z dnia 4 września 1991 r.
zmieniające rozporządzenie w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o rybactwie śródlądowym.

Na podstawie art. 21 ustawy z dnia 18 kwietnia 1985 r. o rybactwie śródlądowym (Dz. U. Nr 21, poz. 91, z 1988 r. Nr 19, poz. 132, z 1989 r. Nr 35, poz. 192 i z 1990 r. Nr 34, poz. 198) oraz w związku z art. 6 pkt 9 ustawy z dnia 17 maja 1990 r. o podziale zadań i kompetencji określonych w ustawach szczególnych pomiędzy organy gminy a organy administracji rządowej oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz. U. Nr 34, poz. 198, Nr 43, poz. 253 i Nr 87, poz. 506) zarządza się, co następuje:
§  1.
W rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej z dnia 14 czerwca 1985 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o rybactwie śródlądowym (Dz. U. Nr 33, poz. 151) wprowadza się następujące zmiany:
1)
w § 4 ust. 1 otrzymuje brzmienie:

"1. Połów ryb kuszą może być dokonywany w promieniu 50 m od ustawionego przez łowiącego na czas połowu pływaka koloru żółtego o wyporności co najmniej 5 litrów.",

2)
§ 6 otrzymuje brzmienie:

"§ 6. Zezwolenie wydane przez uprawnionego do rybactwa na uprawianie amatorskiego połowu ryb powinno określać okres ważności, nazwę wody, gatunki i ilości ryb udostępnione do połowu oraz rodzaj i ilość narzędzi połowu, a także czy połów ryb może być dokonywany ze sprzętu pływającego.",

3)
w § 8 ust. 2 i 3 otrzymują brzmienie:

"2. Wysokość opłaty za przeprowadzenie egzaminu wynosi 20.000 zł, a za wydanie karty 2000 zł.

3. Karta łowiectwa podwodnego upoważnia do połowu ryb kuszą lub wędką i może być wydana osobie, która ukończyła 18 lat.",

4)
w § 9 w ust. 1 w pkt 26 liczbę "50" zastępuje się liczbą "40",
5)
w § 11 w ust. 1:
a)
w pkt 9 lit. c) otrzymuje brzmienie:

"c) w pozostałych rzekach - od dnia 1 października do dnia 31 grudnia",

b)
dodaje się pkt 11 w brzmieniu:

"11) leszcza - od dnia 10 kwietnia do dnia 20 czerwca w jeziorze Drużno i wodach łączących to jezioro z Zalewem Wiślanym.",

6)
w § 12 ust. 2 i 3 otrzymują brzmienie:

"2. Kierownik urzędu rejonowego w szczególnie uzasadnionych wypadkach może zezwolić na odstępstwa od zakazu, o którym mowa w ust. 1, określając sposób, narzędzia i czas trwania połowu.

3. Przepis ust. 1 nie dotyczy połowu troci za pomocą spławiania sieci.",

7)
w § 13 na końcu zdania kropkę zastępuje się przecinkiem i dodaje się wyrazy w brzmieniu:

"a także od miejsc, gdzie prowadzone są prace regulacyjne lub hydrotechniczne.",

8)
§ 15 otrzymuje brzmienie:

"§ 15. 1. Przegradzanie sieciami do połowu ryb więcej niż połowy szerokości łożyska wody płynącej wymaga zezwolenia kierownika urzędu rejonowego.

2. Ustawianie sieci na szlaku żeglownym wymaga zezwolenia kierownika urzędu rejonowego, wydanego w uzgodnieniu z właściwą terytorialnie administracją wód śródlądowych żeglownych oraz organem administracji żeglugi śródlądowej.

3. Zezwolenia, o których mowa w ust. 1 i 2, powinny określać uprawnionego do rybactwa, miejsce wystawiania sieci, ich rodzaj i ilość, sposób oznakowania sieci oraz okres połowu.",

9)
w § 19 ust. 1 otrzymuje brzmienie:

"1. Zarządzenie wojewody o ustanowieniu obwodów rybackich powinno wymieniać nazwę obwodu, określać granicę i numer obwodu.",

10)
w § 21 ust. 3 otrzymuje brzmienie:

"3. Obręby hodowlane powinny być ustanawiane poza szlakiem żeglownym.",

11)
§ 24 otrzymuje brzmienie:

"§ 24. 1. Sprzęt pływający służący do połowu ryb, z wyjątkiem statków żeglugi śródlądowej rejestrowanych na podstawie odrębnych przepisów, powinien być oznaczony na obu burtach numerem rejestracyjnym. Numer rejestracyjny powinien mieć nie mniej niż 10 cm wysokości i 1 cm szerokości i być sporządzony w sposób trwały i widoczny.

2. Numer rejestracyjny, o którym mowa w ust. 1, składa się z liczby właściwej dla nazwy danego województwa, myślnika, czterocyfrowej liczby od 0001 do 9999 odpowiadającej kolejnemu numerowi wpisu do rejestru oraz symbolu składającego się z dwóch liter.

3. Pierwszą literą symbolu, o którym mowa w ust. 2, jest litera "R", oznaczająca uprawnionego do rybactwa, lub litera "A", jeżeli sprzęt pływający służy do amatorskiego połowu ryb. Druga litera symbolu jest ustalana przez wojewodę i oznacza organ dokonujący rejestracji.",

12)
§ 25 otrzymuje brzmienie:

"§ 25. 1. Rejestracji sprzętu pływającego służącego do połowu ryb, o którym mowa w § 24, dokonuje kierownik urzędu rejonowego, właściwy dla miejsca zamieszkania lub siedziby posiadacza tego sprzętu.

2. Rejestr sprzętu pływającego służącego do połowu ryb powinien zawierać kolejny numer, nazwisko, imię i stały adres zamieszkania posiadacza lub nazwę uprawnionego do rybactwa oraz datę wpisu.

3. Rejestr sprzętu pływającego, o którym mowa w ust. 2, prowadzi się oddzielnie dla sprzętu użytkowanego przez uprawnionych do rybactwa oraz służącego do amatorskiego połowu ryb.

4. Rejestracja sprzętu pływającego, o którym mowa w § 24, następuje na wniosek jego posiadacza; w zaświadczeniu o rejestracji określa się numer rejestracyjny."

§  2.
Rejestracja i oznakowanie sprzętu pływającego służącego do połowu ryb, dokonane do dnia wejścia w życie niniejszego rozporządzenia, zachowują ważność do dnia 31 grudnia 1991 r.
§  3.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1991.84.384

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zm.: rozporządzenie w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o rybactwie śródlądowym.
Data aktu: 04/09/1991
Data ogłoszenia: 26/09/1991
Data wejścia w życie: 11/10/1991