Postępowanie dotyczące pozbawiania prawa wykonywania zawodu lekarza z powodu niezdolności do jego wykonywania.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA I OPIEKI SPOŁECZNEJ
z dnia 2 września 1991 r.
w sprawie postępowania dotyczącego pozbawienia prawa wykonywania zawodu lekarza z powodu niezdolności do jego wykonywania.

Na podstawie art. 6 pkt 2 ustawy z dnia 17 maja 1989 r. o izbach lekarskich (Dz. U. Nr 30, poz. 158 i z 1990 r. Nr 20, poz. 120) oraz art. 9 ust. 4 ustawy z dnia 28 października 1950 r. o zawodzie lekarza (Dz. U. Nr 50, poz. 458 i Nr 53, poz. 489, z 1956 r. Nr 12, poz. 61 oraz z 1989 r. Nr 30, poz. 158) zarządza się, co następuje:
§  1.
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o niezdolności do wykonywania zawodu lekarza, należy przez to rozumieć niezdolność do wykonywania zawodu lekarza, wywołaną chorobą psychiczną, narkomanią, alkoholizmem, niedołęstwem lub kalectwem.
§  2.
Postępowanie dotyczące pozbawienia prawa wykonywania zawodu z powodu niezdolności do wykonywania zawodu lekarza wszczyna okręgowa rada lekarska, na której obszarze lekarz jest wpisany na listę członków okręgowej izby lekarskiej.
§  3.
1.
Okręgowa rada lekarska powołuje specjalną komisję lekarską dla oceny niezdolności do wykonywania zawodu lekarza, zwaną dalej "komisją", i powiadamia o tym lekarza, którego dotyczy postępowanie.
2.
W skład komisji wchodzi co najmniej trzech lekarzy.
3.
Przewodniczącym komisji powinien być członek okręgowej rady lekarskiej powołującej komisję.
4.
Jeżeli podstawą wszczęcia postępowania jest podejrzenie niezdolności do wykonywania zawodu lekarza, wywołanej chorobą psychiczną, narkomanią lub alkoholizmem, w skład komisji wchodzi co najmniej dwóch lekarzy psychiatrów.
§  4.
1.
Lekarz, którego dotyczy postępowanie, może wskazać lekarza nie będącego członkiem komisji jako swojego męża zaufania.
2.
Mąż zaufania ma prawo uczestniczyć we wszystkich czynnościach komisji, z wyjątkiem głosowania.
§  5.
1.
Komisja wydaje orzeczenie na podstawie przeprowadzonego badania lekarskiego i zgromadzonej dokumentacji medycznej.
2.
Komisja może skierować lekarza na dodatkowe badania lub na obserwację w stacjonarnym zakładzie leczniczym.
3.
Termin badania lekarza ustala przewodniczący komisji.
4.
W razie usprawiedliwionego niestawiennictwa, przewodniczący komisji wyznacza ponowny termin badania.
5.
Jeżeli lekarz odmawia poddania się badaniu przez komisję, badaniom dodatkowym lub obserwacji w zakładzie leczniczym, komisja powiadamia o tym bezzwłocznie okręgową radę lekarską.
§  6.
1.
Komisja powinna wydać orzeczenie nie później niż w ciągu dwóch miesięcy od dnia powołania.
2.
W uzasadnionych przypadkach okręgowa rada lekarska może przedłużyć termin wydania orzeczenia.
§  7.
1.
Z dokonanych czynności komisja sporządza protokół, który zawiera:
1)
oznaczenie miejsca i czasu posiedzenia komisji,
2)
imiona i nazwiska członków komisji,
3)
imię i nazwisko badanego lekarza oraz sposób stwierdzenia jego tożsamości,
4)
okoliczności, które spowodowały przeprowadzenie badania,
5)
orzeczenie komisji wraz z uzasadnieniem,
6)
podpisy członków komisji.
2.
Do protokołu komisja dołącza dokumentację medyczną, uzyskaną w związku z badaniem stanu zdrowia lekarza.
3.
Członek komisji, który nie zgadza się ze zdaniem większości członków, może złożyć na piśmie odrębne stanowisko wraz z uzasadnieniem, które dołącza się do protokołu.
4.
W razie równej liczby głosów, rozstrzyga głos przewodniczącego.
5.
Komisja przedstawia bezzwłocznie protokół okręgowej radzie lekarskiej.
§  8.
W razie wątpliwości co do prawidłowości orzeczenia komisji, okręgowa rada lekarska może powołać komisję w innym składzie dla ponownej oceny niezdolności lekarza do wykonywania zawodu.
§  9.
Jeżeli orzeczenie komisji nie daje podstaw do pozbawienia prawa wykonywania zawodu lekarza, okręgowa rada lekarska podejmuje uchwałę o umorzeniu postępowania.
§  10.
1.
Uchwała okręgowej rady lekarskiej o pozbawieniu prawa wykonywania zawodu na stałe bądź na okres trwania niezdolności do wykonywania zawodu powinna zawierać:
1)
oznaczenie okręgowej rady lekarskiej,
2)
datę podjęcia,
3)
dane osobowe lekarza,
4)
podstawę prawną,
5)
rozstrzygnięcie,
6)
uzasadnienie faktyczne i prawne,
7)
klauzulę o nadaniu uchwale rygoru natychmiastowej wykonalności,
8)
pouczenie o trybie i terminie odwołania,
9)
podpisy osób upoważnionych z ramienia rady.
2.
W wypadku podjęcia przez okręgową radę lekarską uchwały o pozbawieniu lekarza prawa do wykonywania zawodu na okres niezdolności do jego wykonywania, uchwała powinna określić termin ponownego badania lekarza przez komisję.
§  11.
1.
Od uchwały okręgowej rady lekarskiej, o której mowa w § 10 ust. 1, lekarzowi przysługuje odwołanie do Naczelnej Rady Lekarskiej.
2.
Odwołanie wnosi się za pośrednictwem okręgowej rady lekarskiej, która podjęła uchwałę, w ciągu 14 dni od dnia jej doręczenia.
3.
Okręgowa rada lekarska przesyła bezzwłocznie odwołanie wraz z dokumentacją do Naczelnej Rady Lekarskiej.
4.
Naczelna Rada Lekarska może powołać komisję pod przewodnictwem członka Naczelnej Rady Lekarskiej dla dokonania ponownej oceny niezdolności lekarza do wykonywania zawodu.
5.
W postępowaniu odwoławczym stosuje się odpowiednio przepisy § 3 ust. 1, 2 i 4, § 4-7 oraz § 10.
§  12.
1.
Okręgowa rada lekarska o podjętej uchwale, o której mowa w § 10 ust. 1, albo o zawieszeniu prawa wykonywania zawodu bezzwłocznie powiadamia zakład, w którym lekarz wykonuje zawód, wojewodę i Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej.
2.
O uchyleniu uchwały okręgowej rady lekarskiej, o której mowa w ust. 1, Naczelna Rada Lekarska powiadamia podmioty określone w tym przepisie.
3.
Jeżeli lekarz wykonuje zawód w jednostce organizacyjnej podległej lub nadzorowanej przez Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej, Ministra Obrony Narodowej lub Ministra Spraw Wewnętrznych, o uchwale, o której mowa w ust. 1 i 2, rada lekarska powiadamia ponadto właściwego ministra.
§  13.
Sprawy o pozbawienie prawa wykonywania zawodu lekarza, wszczęte na podstawie przepisów dotychczas obowiązujących, przekazuje się właściwym okręgowym radom lekarskim w ciągu miesiąca od dnia wejścia w życie rozporządzenia.
§  14.
1.
Koszty postępowania określonego w rozporządzeniu ponosi właściwa izba lekarska.
2.
Do kosztów postępowania należą:
1)
koszty doręczeń, wezwań i innych pism,
2)
należności członków komisji i lekarza, którego postępowanie dotyczy, związane z postępowaniem, a w szczególności zwrot utraconych zarobków i koszty przejazdów.
3.
Koszty postępowania, o których mowa w ust. 2, są refundowane z budżetu państwa.
§  15.
Traci moc zarządzenie Ministra Zdrowia z dnia 2 kwietnia 1951 r. o zasadach i trybie postępowania w sprawach dotyczących pozbawienia prawa wykonywania zawodu lekarza (Monitor Polski Nr A-33, poz. 420).
§  16.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1991.83.379

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Postępowanie dotyczące pozbawiania prawa wykonywania zawodu lekarza z powodu niezdolności do jego wykonywania.
Data aktu: 02/09/1991
Data ogłoszenia: 19/09/1991
Data wejścia w życie: 19/09/1991