Zasady wykorzystywania dotacji z budżetu państwa na finansowanie inwestycji infrastrukturalnych w strefach szczególnie zagrożonych bezrobociem.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 5 września 1991 r.
w sprawie zasad wykorzystywania dotacji z budżetu państwa na finansowanie inwestycji infrastrukturalnych w strefach szczególnie zagrożonych bezrobociem.

Na podstawie art. 7 ust. 2 ustawy budżetowej na rok 1991 z dnia 23 lutego 1991 r. (Dz. U. Nr 21, poz. 89) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Rozporządzenie określa zasady wykorzystywania dotacji ustalonej w art. 7 ust. 1 ustawy budżetowej na rok 1991 z dnia 23 lutego 1991 r. (Dz. U. Nr 21, poz. 89).
2.
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:
1)
dotacji - rozumie się przez to dotację z budżetu państwa, ustaloną w art. 7 ust. 1 ustawy powołanej w ust. 1,
2)
inwestycjach infrastrukturalnych - rozumie się przez to inwestycje w zakresie uzbrajania terenu w techniczną infrastrukturę komunalną, ujęć wody, ochrony środowiska, drogownictwa, telefonizacji, usług dla rolnictwa oraz usług turystycznych,
3)
strefach szczególnie zagrożonych bezrobociem - rozumie się przez to gminy wymienione w uchwale nr 63 Rady Ministrów z dnia 2 maja 1991 r. w sprawie wykazu gmin o szczególnym zagrożeniu wysokim bezrobociem strukturalnym (Monitor Polski Nr 16, poz. 105),
4)
wnioskodawcach - rozumie się przez to zarządy gmin, o których mowa w pkt 3, oraz inwestorów, których organem założycielskim jest wojewoda, zamierzających kontynuować inwestycje infrastrukturalne w tych gminach przy wykorzystaniu dotacji,
5)
zaawansowaniu inwestycji - rozumie się przez to relację wartości nakładów w cenach 1991 r. poniesionych na realizowaną inwestycję infrastrukturalną od rozpoczęcia realizacji do dnia 31 czerwca 1991 r. - do jej wartości kosztorysowej w cenach 1991 r.
§  2.
1.
Dotacja może być przyznana na finansowanie inwestycji infrastrukturalnej, która:
1)
jest zaawansowana przynajmniej w 40%,
2)
jest realizowana przez wnioskodawcę w strefie szczególnie zagrożonej bezrobociem,
3)
w 1991 r. nie jest finansowana za pomocą innej dotacji z budżetu państwa,
4)
jest planowana do zakończenia do dnia 30 września 1992 r.
2.
Wysokość dotacji na finansowanie inwestycji infrastrukturalnej nie może przekroczyć 30% jej wartości kosztorysowej w cenach 1991 r.
3.
Wnioski o przyznanie dotacji na finansowanie inwestycji infrastrukturalnych o zaawansowaniu niższym od 40% mogą być rozpatrywane, jeżeli łączne zapotrzebowanie na dotacje niezbędne na finansowanie inwestycji infrastrukturalnych, które spełniają wszystkie warunki określone w ust. 1, będzie niższe od kwoty dotacji ustalonej w art. 7 ust. 1 ustawy powołanej w § 1 ust. 1.
§  3.
1.
Wniosek o przyznanie dotacji na finansowanie inwestycji infrastrukturalnej powinien zawierać w szczególności:
1)
nazwę i lokalizację inwestycji oraz nazwę inwestora i jego adres,
2)
propozycję wysokości dotacji i jej uzasadnienie oraz informację o kwotach innych środków przeznaczonych na finansowanie inwestycji infrastrukturalnej,
3)
dane liczbowe i inne informacje umożliwiające stwierdzenie, że inwestycja infrastrukturalna spełnia warunki określone w § 2 ust. 1,
4)
uzasadnienie celowości kontynuacji inwestycji infrastrukturalnej w planowanym zakresie,
5)
dane o planowanych efektach i okresie realizacji oraz inne podstawowe elementy charakterystyki inwestycji infrastrukturalnej objętej wnioskiem,
6)
pozytywną opinię właściwego wojewody i prezydium wojewódzkiego sejmiku samorządowego.
2.
Wnioskodawca przekazuje wniosek wraz z opiniami Ministrowi Pracy i Polityki Socjalnej.
§  4.
1.
Wnioski o przyznanie dotacji na finansowanie inwestycji infrastrukturalnych rozpatruje Zespół, w którego skład wchodzą przedstawiciele:
1)
Ministra Pracy i Polityki Socjalnej,
2)
Ministra Finansów,
3)
Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa,
4)
Ministra Przemysłu i Handlu,
5)
Ministra Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej,
6)
Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa,
7)
Urzędu Rady Ministrów,
8)
Centralnego Urzędu Planowania.
2.
Zespołowi przewodniczy przedstawiciel Ministra Pracy i Polityki Socjalnej.
3.
Właściwi ministrowie wyznaczą swoich przedstawicieli do Zespołu.
4.
Minister Pracy i Polityki Socjalnej może dodatkowo powołać w skład Zespołu osoby inne niż wymienione w ust. 1.
5.
Zespół rozpatrzy wnioski złożone w Ministerstwie Pracy i Polityki Socjalnej w ciągu 20 dni od dnia ogłoszenia rozporządzenia, dokona selekcji tych wniosków, zaproponuje podział dotacji i sporządzi wykaz inwestycji infrastrukturalnych proponowanych do finansowania z udziałem dotacji oraz przedstawi ten wykaz Ministrowi Pracy i Polityki Socjalnej.
§  5.
1.
Decyzję o przyznaniu dotacji na finansowanie inwestycji infrastrukturalnej oraz o jej kwocie podejmuje Minister Pracy i Polityki Socjalnej na wniosek Zespołu, przedłożony wraz z wykazem inwestycji infrastrukturalnych, o którym mowa w § 4 ust. 5.
2.
Minister Pracy i Polityki Socjalnej przekaże Ministrowi Finansów do dnia 31 października 1991 r. zatwierdzony wykaz inwestycji infrastrukturalnych i kwot dotacji przyznanych na te inwestycje.
3.
Przekazanie dotacji przyznanych na finansowanie inwestycji infrastrukturalnych następuje:
1)
w przypadku inwestycji infrastrukturalnych realizowanych przez zarządy gmin - w formie dotacji na zadania własne gmin,
2)
w przypadku inwestycji infrastrukturalnych realizowanych przez inwestorów, których organem założycielskim jest wojewoda - przez zwiększenie kwoty odpowiednich wydatków w budżecie właściwych wojewodów.
4.
Właściwi dysponenci środków budżetowych przekazują otrzymane dotacje dla inwestorów na rachunki bankowe, z których są finansowane dotowane inwestycje infrastrukturalne.
§  6.
Właściwi wojewodowie dokonują kontroli prawidłowości wykorzystywania dotacji otrzymanych przez inwestorów na finansowanie inwestycji infrastrukturalnych.
§  7.
1.
Inwestorzy, którzy otrzymają dotację na finansowanie inwestycji infrastrukturalnych, składają Ministrowi Pracy i Polityki Socjalnej, Ministrowi Finansów oraz właściwemu wojewodzie, w terminie 15 dni po upływie każdego kwartału, informację zawierającą następujące dane liczbowe i wyjaśnienia:
1)
kwotę dotacji otrzymaną i wykorzystaną do końca danego kwartału,
2)
wartość nakładów na inwestycję infrastrukturalną planowaną na dany rok oraz rzeczywistą do końca danego kwartału,
3)
wyjaśnienia dotyczące poziomu wykorzystania otrzymanej dotacji na finansowanie inwestycji infrastrukturalnej oraz przebiegu realizacji tej inwestycji, a jeżeli inwestycja została zakończona - także wyjaśnienia dotyczące planowanych i rzeczywistych kosztów, efektów i okresu jej realizacji.
2.
Minister Pracy i Polityki Socjalnej do dnia 30 listopada 1992 r. przedstawi Radzie Ministrów zbiorczą informację zawierającą dane liczbowe i wyjaśnienia dotyczące poziomu wykorzystania dotacji przeznaczonych na finansowanie inwestycji infrastrukturalnych, przebiegu realizacji kontynuowanych inwestycji infrastrukturalnych oraz planowanych i rzeczywistych kosztów, efektów i okresów realizacji zakończonych inwestycji infrastrukturalnych.
§  8.
Jeżeli inwestycja infrastrukturalna nie będzie zakończona do dnia 30 września 1992 r., dotacja otrzymana na finansowanie tej inwestycji podlega zwrotowi przez inwestora do budżetu państwa do dnia 31 grudnia 1992 r. w urzędzie skarbowym właściwym dla inwestora wraz z odsetkami obliczonymi według stopy kredytu refinansowego, określonej przez Prezesa Narodowego Banku Polskiego.
§  9.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1991.82.365

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zasady wykorzystywania dotacji z budżetu państwa na finansowanie inwestycji infrastrukturalnych w strefach szczególnie zagrożonych bezrobociem.
Data aktu: 05/09/1991
Data ogłoszenia: 14/09/1991
Data wejścia w życie: 14/09/1991