Szczegółowe zasady gospodarki finansowej jednostek badawczo-rozwojowych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 7 sierpnia 1991 r.
w sprawie szczegółowych zasad gospodarki finansowej jednostek badawczo-rozwojowych.

Na podstawie art. 19 ustawy z dnia 25 lipca 1985 r. o jednostkach badawczo-rozwojowych (Dz. U. z 1991 r. Nr 44, poz. 194) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Jednostki badawczo-rozwojowe prowadzą samodzielną gospodarkę finansową, pokrywając z posiadanych środków i uzyskiwanych przychodów koszty działalności i zobowiązania wobec budżetu państwa i gmin, banków i dostawców oraz wydatki na rozwój i inne potrzeby.
2.
Podstawą gospodarki finansowej jednostki badawczo-rozwojowej jest plan rzeczowo-finansowy ustalany przez dyrektora jednostki.
§  2.
1.
Źródłem przychodów jednostki badawczo-rozwojowej jest w szczególności sprzedaż:
1)
prac naukowych i badawczo-rozwojowych oraz ich wyników,
2)
patentów, praw ochronnych, licencji na stosowanie wynalazków i wzorów użytkowych, projektów racjonalizatorskich stanowiących własność jednostki oraz innych osiągnięć naukowych i technicznych,
3)
prac z zakresu działalności ogólnotechnicznej,
4)
prac wdrożeniowych, w tym nadzoru autorskiego,
5)
produkcji doświadczalnej,
6)
unikalnych urządzeń i aparatury oraz innej produkcji, w tym także małotonażowej i małoseryjnej,
7)
przedmiotów majątkowych.
2.
Jednostka badawczo-rozwojowa może uzyskiwać również przychody z dotacji budżetowej na finansowanie lub dofinansowanie działalności, zgodnie z odrębnymi przepisami.
3.
Z dotacji budżetowej, o której mowa w ust. 2, może być finansowana działalność statutowa w wysokości faktycznie poniesionych kosztów zadań, na które została udzielona dotacja.
4.
Koszty dotowanej działalności statutowej można rozliczać zbiorczo, przyjmując ogół tych prac za jedną jednostkę kalkulacyjną.
§  3.
Sposób rozliczeń z tytułu prac naukowych i badawczo-rozwojowych oraz wdrożeniowych, a także dysponowania wynikami tych prac strony określają w umowie.
§  4.
Jednostka badawczo-rozwojowa wyodrębnia w prowadzonej ewidencji działalność, o której mowa w art. 2 ust. 3 ustawy z dnia 25 lipca 1985 r. o jednostkach badawczo-rozwojowych (Dz. U. z 1991 r. Nr 44, poz. 194), w sposób umożliwiający płacenie od tej działalności obowiązujących podatków.
§  5.
1.
Jednostka badawczo-rozwojowa tworzy następujące fundusze:
1)
fundusz jednostki badawczo-rozwojowej,
2)
zakładowy fundusz nagród,
3)
zakładowy fundusz socjalny i zakładowy fundusz mieszkaniowy.
2.
Jednostka badawczo-rozwojowa może tworzyć również:
1)
własny fundusz stypendialny,
2)
fundusz wdrożeniowy.
§  6.
1.
Fundusz jednostki badawczo-rozwojowej odzwierciedla wartość majątku jednostki.
2.
Fundusz jednostki badawczo-rozwojowej jest zwiększany o:
1)
odpis z zysku,
2)
odpisy amortyzacyjne od wartości środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych,
3)
kwotę zwiększenia wartości majątku jednostki, będącego skutkiem aktualizacji wyceny środków trwałych przeprowadzanej na podstawie odrębnych przepisów,
4)
dotacje na inwestycje oraz wpłacone przez inne jednostki udziały w inwestycjach wspólnych,
5)
środki z innych źródeł.
3.
Fundusz jednostki badawczo-rozwojowej jest zmniejszany o:
1)
straty bilansowe,
2)
umorzenia majątku trwałego,
3)
kwotę zmniejszenia wartości majątku jednostki będącego skutkiem aktualizacji wyceny środków trwałych, przeprowadzanej na podstawie odrębnych przepisów.
4.
Jednostka badawczo-rozwojowa amortyzuje i umarza środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne zgodnie z odrębnymi przepisami.
§  7.
Jednostka badawczo-rozwojowa tworzy zakładowy fundusz nagród, zakładowy fundusz socjalny i zakładowy fundusz mieszkaniowy na zasadach określonych w odrębnych przepisach.
§  8.
Jednostka badawczo-rozwojowa tworzy własny fundusz stypendialny z odpisów z zysku, subwencji oraz darowizn.
§  9.
1.
Fundusz wdrożeniowy jednostka badawczo-rozwojowa tworzy ze środków przekazanych przez podmioty gospodarcze wdrażające wyniki jej prac naukowych lub badawczo-rozwojowych, z tytułu osiągnięcia wymiernych efektów wdrożenia, na podstawie umów zawartych z tymi podmiotami.
2.
Środki funduszu wdrożeniowego przeznacza się na nagrody indywidualne za osiągnięcie efektów, o których mowa w ust. 1.
§  10.
Nie wykorzystane w danym roku kalendarzowym środki funduszu jednostki badawczo-rozwojowej przechodzą na rok następny.
§  11.
1.
Wynikiem finansowym jednostki badawczo-rozwojowej jest różnica między przychodami a kosztami ich uzyskania, po uwzględnieniu salda strat i zysków nadzwyczajnych oraz obowiązujących jednostkę podatków. Dodatni wynik finansowy stanowi zysk netto, a ujemny - stratę netto jednostki.
2.
Zweryfikowany zysk jednostka badawczo-rozwojowa przeznacza na:
1)
fundusz jednostki badawczo-rozwojowej,
2)
ewentualne zwiększenie zakładowego funduszu socjalnego i zakładowego funduszu mieszkaniowego,
3)
własny fundusz stypendialny,
4)
inne cele.
3.
Stratę jednostki badawczo-rozwojowej pokrywa się w pierwszej kolejności z funduszu jednostki badawczo-rozwojowej.
§  12.
1.
Inwestycje jednostki badawczo-rozwojowej finansuje się z funduszu jednostki badawczo-rozwojowej oraz innych źródeł.
2.
Inwestycje jednostki badawczo-rozwojowej służące potrzebom badań naukowych i prac badawczo-rozwojowych, w tym także wynikające ze strategicznych programów rządowych, mogą być finansowane z dotacji budżetowej zgodnie z odrębnymi przepisami.
3.
Zakładowe inwestycje socjalne i mieszkaniowe jednostki badawczo-rozwojowej są finansowane zgodnie z odrębnymi przepisami.
§  13.
Przepisy rozporządzenia mają zastosowanie również do zakładów doświadczalnych działających jako wyodrębnione zakłady jednostek badawczo-rozwojowych. Zasady wewnętrznego wyodrębnienia zakładów doświadczalnych pod względem gospodarki finansowej oraz związanych z tym rozliczeń wewnątrz jednostki określają statuty jednostek badawczo-rozwojowych.
§  14.
Do jednostek badawczo-rozwojowych mają odpowiednie zastosowanie przepisy dotyczące przedsiębiorstw państwowych w zakresie praw i obowiązków głównych księgowych, weryfikacji rocznych bilansów oraz ogólnych zasad prowadzenia rachunkowości.
§  15.
Działalność lecznicza, profilaktyczna i diagnostyczna oraz usługowa, prowadzona przez jednostkę badawczo-rozwojową na rzecz społecznego systemu ochrony zdrowia, jest finansowana na zasadach określonych dla jednostek służby zdrowia.
§  16.
1.
Nie wykorzystane do dnia wejścia w życie rozporządzenia środki:
1)
dotychczasowego funduszu rozwoju i funduszu załogi przenosi się na fundusz jednostki badawczo-rozwojowej,
2)
dotychczasowego funduszu motywacyjno-wdrożeniowego przenosi się na fundusz wdrożeniowy.
2.
Przeniesienie środków, o których mowa w ust. 1, dokonuje się najpóźniej do dnia 31 grudnia 1991 r.
§  17.
Traci moc rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 1989 r. w sprawie szczegółowych zasad gospodarki finansowej jednostek badawczo-rozwojowych (Dz. U. Nr 52, poz. 308).
§  18.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1991.72.318

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Szczegółowe zasady gospodarki finansowej jednostek badawczo-rozwojowych.
Data aktu: 07/08/1991
Data ogłoszenia: 16/08/1991
Data wejścia w życie: 16/08/1991