Studia doktoranckie i stypendia naukowe.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ
z dnia 10 czerwca 1991 r.
w sprawie studiów doktoranckich i stypendiów naukowych. *

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Zmiany niniejszego rozporządzenia, wprowadzone przez § 20 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie warunków i trybu organizowania, prowadzenia i odbywania studiów doktoranckich oraz przyznawania i zwrotu stypendiów doktoranckich (Dz.U.05.115.964), nie zostały naniesione na tekst, gdyż data wejścia w życie tych zmian jest taka sama jak data utraty mocy przez niniejsze rozporządzenie.

..................................................

Na podstawie art. 36 ust. 2 i art. 20 ust. 2 ustawy z dnia 12 września 1990 r. o tytule naukowym i stopniach naukowych (Dz. U. Nr 65, poz. 386) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Studia doktoranckie mogą być tworzone w jednostkach organizacyjnych uczelni oraz w innych placówkach naukowych, posiadających uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora habilitowanego.
2.
Studia doktoranckie mogą być studiami środowiskowymi prowadzonymi przez jednostki, o których mowa w ust. 1, przy udziale innych jednostek organizacyjnych. Zadania poszczególnych jednostek organizacyjnych oraz sposób finansowania studiów doktoranckich określają umowy zawarte między tymi jednostkami.
3.
Studia doktoranckie mogą być prowadzone jako studia dzienne lub studia zaoczne.
4.
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o studiach doktoranckich i o uczestniku studiów doktoranckich bez bliższego określenia, rozumie się przez to studia doktoranckie dzienne i zaoczne oraz uczestnika studiów doktoranckich dziennych i zaocznych.
§  2.
1.
Studia doktoranckie tworzone są i likwidowane przez:
1)
rektorów uczelni - w odniesieniu do jednostek organizacyjnych tych uczelni,
2)
dyrektorów innych placówek naukowych.
2.
Środki finansowe na prowadzenie studiów doktoranckich zapewnia organ tworzący studia doktoranckie.
3.
Informację o utworzeniu studiów doktoranckich, z podaniem dyscypliny i specjalności oraz liczby uczestników, a także informację o likwidacji studiów organ tworzący studia przekazuje w terminie 14 dni od utworzenia studiów lub ich likwidacji Ministrowi Edukacji Narodowej oraz ministrowi nadzorującemu uczelnię lub placówkę naukową.
§  3.
1.
Studia doktoranckie mogą trwać do 4 lat; okres ten ustala się w akcie o utworzeniu studiów.
2.
W uzasadnionych przypadkach uczestnik studiów doktoranckich może uzyskać zgodę kierownika jednostki prowadzącej studia doktoranckie na przedłużenie okresu odbywania studiów, nie dłużej jednak niż do 1 roku; uczestniczkom studiów doktoranckich można ten okres przedłużyć dodatkowo o czas trwania urlopu macierzyńskiego.
3.
W razie wyrażenia zgody, o której mowa w ust. 2, jednostka wypłacająca świadczenia rozstrzyga również sprawę przedłużenia okresu pobierania świadczeń.
§  4.
1.
Organ tworzący studia doktoranckie powołuje kierownika studiów spośród osób posiadających tytuł naukowy lub stopień naukowy doktora habilitowanego, zatrudnionych w jednostce organizacyjnej prowadzącej studia.
2.
Nadzór nad działalnością studiów doktoranckich sprawuje właściwa rada wydziału lub rada naukowa.
3. 1
Kierownik studiów doktoranckich dokonuje w każdym semestrze oceny postępów w pracy uczestników studiów doktoranckich, a po zakończeniu każdego roku akademickiego przedstawia ją właściwej radzie wydziału lub radzie naukowej oraz organowi tworzącemu studia doktoranckie.
§  5.
1. 2
Program studiów doktoranckich oraz regulamin studiów ustala rada wydziału (rada naukowa), określając liczbę godzin zajęć obowiązkowych, liczbę obowiązkowych egzaminów i zaliczeń, obowiązkowy wymiar zajęć dydaktycznych, w których prowadzeniu powinien brać udział oraz które powinien prowadzić samodzielnie uczestnik studiów doktoranckich.
2.
Program studiów powinien przewidywać przerwy w zajęciach w wymiarze 6 tygodni w ciągu roku.
3.
Program studiów oraz regulamin studiów zatwierdza organ tworzący studia doktoranckie.
§  6.
1.
Na studia doktoranckie może być przyjęta osoba, która odpowiada warunkom określonym w art. 10 ust. 1 pkt 1 albo ust. 3 ustawy z dnia 12 września 1990 r. o tytule naukowym i stopniach naukowych (Dz. U. Nr 65, poz. 386).
2.
Szczegółowe warunki rekrutacji ustala rada wydziału (rada naukowa).
3.
Decyzję w sprawie przyjęcia na studia doktoranckie podejmuje organ, który utworzył studia.
§  7.
1.
Liczbę miejsc na studiach doktoranckich ustala organ tworzący studia.
2.
Warunki rekrutacji na studia doktoranckie podawane są do wiadomości publicznej w formie ogłoszeń prasowych i informacji wywieszanych w siedzibie jednostki prowadzącej studia, przynajmniej na 3 miesiące przed terminem rozpoczęcia zajęć.
§  8.
Uczestnicy studiów doktoranckich zobowiązani są do:
1)
realizacji ustalonych programów studiów i składania w wyznaczonych terminach sprawozdań z przebiegu pracy naukowej,
2)
złożenia egzaminów doktoranckich i obrony rozprawy doktorskiej w ustalonym terminie.
§  9. 3
 
1. 4
Pracodawca w porozumieniu z kandydatem na dzienne studia doktoranckie udziela mu urlopu bezpłatnego na czas trwania studiów albo rozwiązuje z nim stosunek pracy po przyjęciu na studia.
2. 5
W przypadku nieprzyznania uczestnikowi dziennych studiów doktoranckich stypendium, o którym mowa w § 10 ust. 2, może on za zgodą pracodawcy pozostawać w stosunku pracy.
3. 6
W przypadku przyznania uczestnikowi dziennych studiów doktoranckich stypendium, o którym mowa w § 10 ust. 2, może on za zgodą pracodawcy oraz organu tworzącego studia doktoranckie pozostawać w stosunku pracy w niepełnym wymiarze czasu pracy. Wykonywanie pracy nie powinno kolidować z zajęciami wynikającymi z programu studiów.
§  10.
1. 7
Uczestnikom dziennych studiów doktoranckich przysługuje uprawnienie do świadczeń publicznych zakładów opieki zdrowotnej na zasadach ustalonych dla pracowników. Niepracujący małżonek oraz dzieci uczestnika tych studiów korzystają ze świadczeń publicznych zakładów opieki zdrowotnej na zasadach ustalonych dla członków rodzin pracowników.
2.
Uczestnicy dziennych studiów doktoranckich mogą otrzymać na czas trwania studiów stypendium w wysokości określonej przez organ tworzący studia doktoranckie, nie przekraczającej przeciętnej stawki wynagrodzenia zasadniczego, przewidzianej w przepisach o wynagradzaniu obowiązujących w jednostce prowadzącej studia dla osób zatrudnionych na stanowisku asystenta.
3.
Stypendium, o którym mowa w ust. 2, może być podwyższone o kwotę równą dodatkowi za pracę w warunkach szkodliwych dla zdrowia, określonemu w odrębnych przepisach obowiązujących w jednostce prowadzącej studia doktoranckie.
4. 8
Stypendium może przyznać, w tym na zasadach konkursu, jednostka organizacyjna prowadząca dzienne studia doktoranckie lub, z własnych środków, pracodawca zatrudniający uczestnika dziennych studiów doktoranckich. Stypendium wypłaca jednostka, która je przyznała.
5.
Uczestnikiem dziennych studiów doktoranckich może być także osoba, która nie uzyskała stypendium, o którym mowa w ust. 2, 3 i 4.
6.
W razie gdy uczestnik dziennych studiów doktoranckich ukończył je w terminie krótszym niż określony w akcie o utworzeniu studiów, o którym mowa w § 3 ust. 1, oraz uzyskał wyróżniającą ocenę pracy doktorskiej, może otrzymać premię, przyznawaną i wypłacaną przez organ tworzący studia doktoranckie. Wysokość premii nie może przekraczać kwoty wynikającej z przemnożenia miesięcznej kwoty przeciętnego stypendium, ustalonego dla danego roku studiów, przez liczbę miesięcy, o które skrócony został okres studiów.
7. 9
Uczestnik studiów doktoranckich może otrzymać legitymację uczestnika studiów doktoranckich, według wzoru stanowiącego załącznik do rozporządzenia. Osoba, która utraciła prawo posiadania legitymacji, obowiązana jest ją zwrócić.
8. 10
Wysokość opłaty za wydanie legitymacji uczestnika studiów doktoranckich określa organ tworzący studia.
§  11.
1.
Uczestnikom dziennych studiów doktoranckich, odbywającym te studia poza miejscem stałego zamieszkania, przysługuje prawo do odpłatnego zakwaterowania w hotelu asystenckim lub domu studenckim, na zasadach określonych w odrębnych przepisach. W razie braku możliwości zapewnienia przez jednostkę organizacyjną prowadzącą studia doktoranckie zakwaterowania, uczestnik może otrzymać miesięczny ryczałt na wynajęcie lokalu mieszkalnego, w wysokości nie wyższej niż 20% przeciętnego stypendium ustalonego dla danego roku studiów.
2. 11
Ryczałt, o którym mowa w ust. 1, przyznaje i wypłaca uczestnikowi dziennych studiów doktoranckich jednostka organizacyjna prowadząca te studia doktoranckie lub zatrudniający go pracodawca, ze środków własnych.
§  12.
1.
Uczestnik studiów doktoranckich, który nie wykazuje dostatecznych postępów w pracy naukowej, a zwłaszcza nie zalicza egzaminów w terminach przewidzianych programem studiów, nie wykonuje określonych w harmonogramie etapów pracy doktorskiej lub nie złoży rozprawy doktorskiej w terminie określonym programem studiów - zostaje skreślony z listy uczestników studiów doktoranckich.
2.
Decyzję o skreśleniu z listy uczestników studiów podejmuje, na wniosek kierownika studiów, rada wydziału (rada naukowa). Od decyzji tej przysługuje odwołanie do organu tworzącego studia doktoranckie, w terminie 7 dni od dnia jej otrzymania.
3.
Skreślenie z listy uczestnika dziennych studiów doktoranckich powoduje utratę świadczeń. Wypłatę świadczeń wstrzymuje się z pierwszym dniem miesiąca następującego po uprawomocnieniu się decyzji o skreśleniu.
§  13.
1. 12
Osoba skreślona z listy uczestników dziennych studiów doktoranckich zobowiązana jest do zwrotu całej kwoty pobranego stypendium. W szczególnie uzasadnionych przypadkach kwota ta może zostać obniżona. Obowiązek zwrotu stypendium nie dotyczy osób, które zrezygnowały na I roku z kontynuowania tych studiów.
2.
W przypadku inwalidztwa, długotrwałej choroby lub innych przyczyn niezawinionych, osoba skreślona z listy uczestników dziennych studiów doktoranckich może zostać zwolniona z obowiązku zwrotu kwoty pobranego stypendium.
3. 13
W sprawach, o których mowa w ust. 1 i 2, rozstrzyga organ tworzący studia doktoranckie lub pracodawca wypłacający stypendium.
§  14.
1. 14
Zakres świadczeń przysługujących pracownikom skierowanym na zaoczne studia doktoranckie ustalają umowy zawarte pomiędzy pracownikiem a pracodawcą, określające w szczególności:
1)
wymiar udzielanych zwolnień z pracy na zajęcia obowiązkowe i dojazdy z miejsca pracy lub zamieszkania do miejsca studiów i z powrotem,
2)
wysokość ryczałtów za przejazdy i noclegi.
2. 15
W umowie, o której mowa w ust. 1, pracodawca może zobowiązać się do przyznania stypendium naukowego na zasadach określonych w § 16 i § 17.
3.
W przypadku przyznania stypendium naukowego umowa powinna ustalać zasady jego cofnięcia oraz zwrotu.
§  15.
Osobom, które przygotowują rozprawę doktorską poza studiami doktoranckimi lub rozprawę habilitacyjną, mogą być przyznane stypendia naukowe.
§  16.
1.
Stypendium naukowe może być przyznane osobie przygotowującej rozprawę doktorską, jeżeli ma ona otwarty przewód doktorski.
2.
Stypendium naukowe przyznaje się w wysokości:
1)
1/3 przeciętnej stawki wynagrodzenia zasadniczego przewidzianego w odrębnych przepisach dla asystenta zatrudnionego w grupie pracowników naukowych w uczelni - w razie przygotowywania rozprawy doktorskiej,
2)
1/3 przeciętnej stawki wynagrodzenia zasadniczego przewidzianego w odrębnych przepisach dla adiunkta zatrudnionego w grupie pracowników naukowych w uczelni - w razie przygotowywania rozprawy habilitacyjnej.
3.
Stypendium naukowe jest płatne miesięcznie z góry.
§  17.
Stypendium naukowe dla osób przygotowujących rozprawę doktorską może być przyznane na okres nie przekraczający 18 miesięcy, a dla osób przygotowujących rozprawę habilitacyjną - na okres nie przekraczający 24 miesięcy.
§  18.
Stypendium naukowe nie przysługuje w przypadku podjęcia przez pracownika dodatkowego zatrudnienia na podstawie umowy o pracę.
§  19. 16
Stypendium naukowe przyznaje i wypłaca w ramach posiadanych na ten cel środków pracodawca zatrudniający osobę przygotowującą rozprawę doktorską lub habilitacyjną. Rozstrzygnięcie w tym zakresie podejmuje pracodawca.
§  20.
1.
Stypendium naukowe cofa się, jeżeli osoba pobierająca stypendium nie wykazuje dostatecznych postępów w pracy naukowej lub gdy podejmie dodatkowe zatrudnienie na podstawie umowy o pracę.
2. 17
W sprawach, o których mowa w ust. 1, rozstrzyga pracodawca.
§  21. 18
 
1.
Osoba, która pobierała stypendium naukowe i w ciągu dwóch lat od daty upływu okresu, na który stypendium zostało przyznane, nie przystąpiła do obrony pracy doktorskiej lub kolokwium habilitacyjnego, albo której stypendium naukowe zostało cofnięte ze względu na brak dostatecznych postępów w pracy naukowej, obowiązana jest do zwrotu całej kwoty pobranego stypendium.
2.
Pracodawca przyznający stypendium naukowe, po rozpatrzeniu wyjaśnień osoby zobowiązanej do zwrotu całej kwoty stypendium naukowego, rozstrzyga o zwrocie całej kwoty stypendium lub jej obniżeniu.
§  22.
Przepisów § 9, § 10 ust. 1-5, § 11, § 12 ust. 3, § 13 i § 14 nie stosuje się do uczestników studiów doktoranckich, będących żołnierzami zawodowymi.
§  23.
1.
Do uczestników odbywających studia doktoranckie w dniu wejścia w życie rozporządzenia stosuje się odpowiednio przepisy tego rozporządzenia, z zastrzeżeniem ust. 2.
2.
Uczestnicy studiów doktoranckich, którzy otrzymali stypendium na mocy dotychczas obowiązujących przepisów, zachowują prawo do stypendium do końca okresu odbywania studiów doktoranckich, ustalonego w akcie o utworzeniu studiów.
3. 19
Okres odbywania dziennych studiów doktoranckich niezależnie od daty ich zakończenia, nie dłuższy niż cztery lata, zalicza się do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze, jeżeli obrona rozprawy doktorskiej nastąpiła w ciągu roku od daty zakończenia tych studiów i jeżeli przepisy szczególne nie stanowią inaczej.
4.
Do okresu, od którego zależą uprawnienia pracownicze, zalicza się również okres odbywania dziennych studiów doktoranckich, jeżeli zostały one przerwane z powodu podjęcia zatrudnienia w charakterze nauczyciela akademickiego lub pracownika naukowego i w okresie przewidzianym dla tych studiów osoba ta uzyskała stopień naukowy doktora. Przepis ust. 3 stosuje się odpowiednio.
§  24.
Środki finansowe na studia doktoranckie, utworzone na podstawie dotychczas obowiązujących przepisów, zapewnia organ, który utworzył te studia, w okresie nie dłuższym niż ustalony w akcie o ich utworzeniu.
§  25.
Studia doktoranckie, utworzone na podstawie dotychczas obowiązujących przepisów, mogą być likwidowane odpowiednio przez organy określone w § 2 ust. 1.
§  26.
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o ministrze, rozumie się przez to również kierownika centralnego organu administracji państwowej, sprawującego nadzór nad działalnością uczelni lub placówki naukowej.
§  27.
Zasady odbywania studiów doktoranckich w Polsce przez osoby nie będące obywatelami polskimi regulują odrębne przepisy.
§  28.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 kwietnia 1991 r.

ZAŁĄCZNIK  20

WZÓR LEGITYMACJI UCZESTNIKA STUDIÓW DOKTORANCKICH

wzór

Format A-6 (105x148 mm). Wykonanie na papierze białym z siatką koloru jasnoróżowego. Oprawa twarda, imitacja skóry w kolorze czarnym.

* Z dniem 1 maja 2003 r. nin. rozporządzenie traci moc w części sprzecznej z ustawą z dnia 14 marca 2003 r. o stopniach naukowych i tytule naukowym oraz o stopniach i tytule w zakresie sztuki (Dz.U.03.65.595), zgodnie z art. 53 powołanej ustawy.
1 § 4 ust. 3 dodany przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 8 sierpnia 1997 r. (Dz.U.97.101.632) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 28 sierpnia 1997 r.
2 § 5 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 8 sierpnia 1997 r. (Dz.U.97.101.632) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 28 sierpnia 1997 r.
3 § 9 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 28 grudnia 1992 r. (Dz.U.93.5.26) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 stycznia 1993 r.
4 § 9 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 7 rozporządzenia z dnia 8 sierpnia 1997 r. (Dz.U.97.101.632) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 28 sierpnia 1997 r.
5 § 9 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 3 lit. a) rozporządzenia z dnia 8 sierpnia 1997 r. (Dz.U.97.101.632) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 28 sierpnia 1997 r.
6 § 9 ust. 3 dodany przez § 1 pkt 3 lit. b) rozporządzenia z dnia 8 sierpnia 1997 r. (Dz.U.97.101.632) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 28 sierpnia 1997 r.
7 § 10 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 28 grudnia 1992 r. (Dz.U.93.5.26) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 stycznia 1993 r.
8 § 10 ust. 4 zmieniony przez § 1 pkt 7 rozporządzenia z dnia 8 sierpnia 1997 r. (Dz.U.97.101.632) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 28 sierpnia 1997 r.
9 § 10 ust. 7 dodany przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 8 sierpnia 1997 r. (Dz.U.97.101.632) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 28 sierpnia 1997 r.
10 § 10 ust. 8 dodany przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 8 sierpnia 1997 r. (Dz.U.97.101.632) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 28 sierpnia 1997 r.
11 § 11 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 7 rozporządzenia z dnia 8 sierpnia 1997 r. (Dz.U.97.101.632) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 28 sierpnia 1997 r.
12 § 13 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 5 rozporządzenia z dnia 8 sierpnia 1997 r. (Dz.U.97.101.632) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 28 sierpnia 1997 r.
13 § 13 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 7 rozporządzenia z dnia 8 sierpnia 1997 r. (Dz.U.97.101.632) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 28 sierpnia 1997 r.
14 § 14 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 7 rozporządzenia z dnia 8 sierpnia 1997 r. (Dz.U.97.101.632) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 28 sierpnia 1997 r.
15 § 14 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 7 rozporządzenia z dnia 8 sierpnia 1997 r. (Dz.U.97.101.632) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 28 sierpnia 1997 r.
16 § 19 zmieniony przez § 1 pkt 7 rozporządzenia z dnia 8 sierpnia 1997 r. (Dz.U.97.101.632) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 28 sierpnia 1997 r.
17 § 20 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 7 rozporządzenia z dnia 8 sierpnia 1997 r. (Dz.U.97.101.632) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 28 sierpnia 1997 r.
18 § 21 zmieniony przez § 1 pkt 6 rozporządzenia z dnia 8 sierpnia 1997 r. (Dz.U.97.101.632) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 28 sierpnia 1997 r.
19 § 23 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 28 grudnia 1992 r. (Dz.U.93.5.26) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 stycznia 1993 r.
20 Załącznik:

- dodany przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 8 sierpnia 1997 r. (Dz.U.97.101.632) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 28 sierpnia 1997 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 8 sierpnia 1997 r. (Dz.U.97.101.632) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 6 listopada 1997 r.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1991.58.249

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Studia doktoranckie i stypendia naukowe.
Data aktu: 10/06/1991
Data ogłoszenia: 02/07/1991
Data wejścia w życie: 02/07/1991, 01/04/1991