Organy uprawnione do przeprowadzania kontroli wykonania obowiązku zawarcia umów ubezpieczeń obowiązkowych oraz tryb ustalania i egzekwowania opłaty za niewykonanie tego obowiązku.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 14 czerwca 1991 r.
w sprawie organów uprawnionych do przeprowadzania kontroli wykonania obowiązku zawarcia umów ubezpieczeń obowiązkowych oraz trybu ustalania i egzekwowania opłat za niewykonanie tego obowiązku. *

Na podstawie art. 92 ust. 2 ustawy z dnia 28 lipca 1990 roku o działalności ubezpieczeniowej (Dz. U. Nr 59, poz. 344) zarządza się, co następuje.
§  1.
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:
1)
opłacie - rozumie się przez to opłatę, którą jest obowiązana wnieść osoba nie wypełniająca obowiązku zawarcia umowy ubezpieczenia obowiązkowego,
2)
Funduszu - rozumie się przez to Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny,
3)
ubezpieczeniu - rozumie się przez to ubezpieczenia, o których mowa w art. 4 ustawy z dnia 28 lipca 1990 roku o działalności ubezpieczeniowej (Dz. U. Nr 59, poz. 344).
§  2.
Do przeprowadzania kontroli wykonania przez posiadaczy pojazdów mechanicznych obowiązku zawarcia umowy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej za szkody powstałe w związku z ruchem tych pojazdów są uprawnieni:
1)
Policja,
2)
organy upoważnione na podstawie odrębnych przepisów do kontroli ruchu drogowego,
3)
organy administracji rządowej właściwe w sprawach rejestracji pojazdów, wydawania dowodów rejestracyjnych lub dokumentów czasowo dopuszczających pojazd do ruchu oraz wydawania tablic rejestracyjnych,
4)
upoważnieni przedstawiciele Zarządu Funduszu,
5)
urzędy celne w stosunku do posiadaczy pojazdów mechanicznych zarejestrowanych poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej, przy przekraczaniu przez te pojazdy granicy państwa.
§  3.
Do przeprowadzania kontroli wykonania obowiązku zawarcia umowy ubezpieczenia budynków wchodzących w skład gospodarstwa rolnego od ognia i innych zdarzeń losowych oraz odpowiedzialności cywilnej rolników z tytułu prowadzenia gospodarstwa rolnego są uprawnieni:
1)
rejonowe organy administracji rządowej właściwe ze względu na miejsce położenia budynków lub miejsce zamieszkania rolnika,
2)
organy gminy właściwej ze względu na miejsce położenia budynków lub miejsce zamieszkania rolnika,
3)
upoważnieni przedstawiciele Zarządu Funduszu.
§  4.
Do przeprowadzania kontroli wykonania obowiązku zawarcia umów ubezpieczenia przewidzianych na mocy dotychczas obowiązujących ustaw lub ratyfikowanych przez Rzeczpospolitą Polską umów międzynarodowych są upoważnieni przedstawiciele Zarządu Funduszu.
§  5.
Uprawnione organy przeprowadzają kontrolę na zasadach i w trybie określonych w przepisach regulujących działalność tych organów.
§  6.
Wykonanie obowiązku ubezpieczenia ustala się na podstawie dokumentów zawarcia umowy ubezpieczenia obowiązkowego.
§  7.
1.
Jeżeli osoba kontrolowana nie posiada dokumentu potwierdzającego zawarcie umowy ubezpieczenia, organ przeprowadzający kontrolę, z wyjątkiem urzędów celnych, zawiadamia o tym fundusz w terminie 14 dni od dnia przeprowadzenia kontroli.
2.
Po otrzymaniu zawiadomienia, o którym mowa w ust. 1, Fundusz wzywa wskazaną osobę do uiszczenia, w terminie 30 dni, opłaty lub do przedstawienia dokumentu potwierdzającego zawarcie umowy ubezpieczenia zgodnie z ogólnymi warunkami ubezpieczeń obowiązkowych.
3.
Po bezskutecznym upływie terminu określonego w ust. 2 dochodzenie roszczenia następuje na drodze postępowania egzekucyjnego w administracji.
§  8.
1.
Opłata jest ustalana przez Fundusz na okres roku, w wysokości trzykrotnej średniej rocznej składki, na podstawie składek stosowanych w I kwartale tego roku przez ubezpieczycieli prowadzących dany rodzaj ubezpieczeń obowiązkowych.
2.
Wysokość opłaty na dany rok jest ogłaszana w Dzienniku Urzędowym Ministerstwa Finansów, w terminie do dnia 30 stycznia tego roku.
3.
Wysokość opłaty na 1991 rok ogłoszona zostanie w terminie 14 dni po wejściu w życie rozporządzenia.
§  9.
1.
Jeżeli urząd celny stwierdzi, że posiadacz pojazdu mechanicznego zarejestrowanego poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej przy wjeździe na jej terytorium nie posiada dokumentu zawarcia umowy ubezpieczenia, o której mowa w § 2, nie dopuszcza tego pojazdu do przekroczenia granicy bez opłacenia składki za to ubezpieczenie.
2.
Jeżeli urząd celny stwierdzi, że posiadacz pojazdu, o którym mowa w ust. 1, przy wyjeździe z terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nie posiada dokumentu zawarcia umowy ubezpieczenia, o której mowa w ust. 1, nie dopuszcza tego pojazdu do przekroczenia granicy bez uiszczenia opłaty.
3.
Składki i opłaty, o których mowa w ust. 1 i 2, uiszcza się w przedstawicielstwie Polskiego Biura Zielonej Karty.
4.
Do chwili utworzenia przedstawicielstw Polskiego Biura Zielonej Karty składki i opłaty, o których mowa w ust. 1 i 2, uiszcza się w przedstawicielstwie Towarzystwa Ubezpieczeń i Reasekuracji "Warta" lub innego ubezpieczyciela.
§  10.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
*Z dniem 22 października 1995 r.rozporządzenie utraciło moc w części dotyczącej egzekwowania opłat na skutek uchylenia art. 92 ustawy o działalności ubezpieczeniowej przez art. 1 pkt 81 ustawy z dnia 8 czerwca 1995 r. o zmianie ustawy o działalności ubezpieczeniowej, o zmianie rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej - Kodeks handlowy oraz o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U.95.96.478). W pozostałym zakresie obowiązuje na podstawie nowego brzmienia art. 84 ust. 4 ustawy o działalności ubezpieczeniowej.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1991.53.228

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Organy uprawnione do przeprowadzania kontroli wykonania obowiązku zawarcia umów ubezpieczeń obowiązkowych oraz tryb ustalania i egzekwowania opłaty za niewykonanie tego obowiązku.
Data aktu: 14/06/1991
Data ogłoszenia: 20/06/1991
Data wejścia w życie: 05/07/1991