Aplikacja notarialna.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 30 kwietnia 1991 r.
w sprawie aplikacji notarialnej.

Na podstawie art. 75 ustawy z dnia 14 lutego 1991 r. - Prawo o notariacie (Dz. U. Nr 22, poz. 91) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Aplikant odbywa aplikację u notariusza, z którym zawarł umowę o pracę, a w wypadku zatrudnienia przez radę izby - u notariusza wyznaczonego przez tę radę.
2.
Rada izby notarialnej wyznacza dla zatrudnionego przez radę aplikanta notariusza wyróżniającego się wysokimi kwalifikacjami i umiejętnościami dydaktycznymi.
§  2.
Notariusz zatrudniający aplikanta, jak również notariusz, o którym mowa w § 1 ust.2, kieruje przez cały okres aplikacji szkoleniem aplikanta, zapoznaje go z czynnościami należącymi do zakresu obowiązków notariusza i współdziałania w tym zakresie z innymi osobami szkolącymi aplikanta.
§  3.
1.
Rada izby notarialnej ustala program zajęć i ich formę oraz zapewnia zespół wykładowców.
2.
Wykładowcami mogą być notariusze, sędziowie, a także inne osoby, które mają odpowiednie przygotowanie teoretyczne i praktyczne.
3.
Rada izby notarialnej przedstawia walnemu zgromadzeniu notariuszy izby notarialnej projekt rocznego preliminarza wydatków przeznaczonych na organizację i prowadzenie aplikacji.
§  4.
Rady izb notarialnych mogą zawierać porozumienia w sprawie wspólnego prowadzenia szkolenia aplikantów oraz wspólnego przeprowadzania egzaminu notarialnego.
§  5.
1.
Aplikant przez okres 6 miesięcy odbywa aplikację w wyznaczonym przez prezesa sądu apelacyjnego (bądź wojewódzkiego) sądzie rejonowym, w którym prowadzone są księgi wieczyste oraz sprawy rejestrowe.
2.
W czasie praktyki w sądzie, o którym mowa w ust.1 aplikant zapoznaje się z czynnościami należącymi do zakresu obowiązków sędziego i pod jego kierunkiem wykonuje projekty rozstrzygnięć w poszczególnych sprawach. Sędzia ten przedstawia pisemną opinię o przebiegu praktyki aplikanta pod jego kierunkiem.
§  6.
Na podstawie opinii osób szkolących aplikanta oraz własnych spostrzeżeń notariusz kierujący szkoleniem aplikanta sporządza przed egzaminem notarialnym opinię o aplikancie. Opinię tę dołącza się do akt osobowych aplikanta, prowadzonych przez radę izby notarialnej.
§  7.
1.
Aplikanci składają jeden raz w okresie aplikacji notarialnej kolokwium z tych dziedzin prawa, z których prowadzone jest szkolenie.
2.
Termin kolokwium ustala rada izby notarialnej.
3.
Kolokwium poprawkowe przeprowadza się najpóźniej do dnia 30 września danego roku.
4.
Kolokwium przeprowadza komisja powołana przez radę izby notarialnej, składająca się z przewodniczącego, którym jest prezes lub wiceprezes rady izby notarialnej, oraz dwóch członków będących notariuszami.
5.
Do kolokwium mają odpowiednio zastosowanie przepisy § 11, 12, 13, 16, 17 i 18 ust. 2.
6.
Niezłożenie kolokwium powoduje niedopuszczenie do egzaminu notarialnego.
§  8.
Aplikantowi przysługuje jednomiesięczny urlop szkoleniowy w okresie poprzedzającym egzamin notarialny.
§  9.
Do okresu aplikacji notarialnej nie zalicza się nieobecności aplikanta w pracy trwającej dłużej niż 30 dni w ciągu roku, bez względu na przyczynę nieobecności. Nie dotyczy to urlopu wypoczynkowego i szkoleniowego.
§  10.
Przewodniczący komisji egzaminacyjnej, na wniosek rady izby notarialnej, wyznacza termin egzaminu notarialnego, o czym zawiadamia członków komisji.
§  11.
O terminie i miejscu egzaminu rada izby notarialnej co najmniej miesiąc wcześniej zawiadamia aplikantów dopuszczonych do egzaminu.
§  12.
Notariusz, w którego kancelarii pracował aplikant, nie może brać udziału w egzaminowaniu ani też dokonywać oceny jego pracy pisemnej.
§  13.
1.
Egzamin notarialny jest pisemny i ustny.
2.
Egzamin pisemny polega na opracowaniu projektu aktu notarialnego lub innego dokumentu.
§  14.
1.
Oceny prac pisemnych dokonują oddzielnie dwaj członkowie komisji egzaminacyjnej, z których każdy wystawia na piśmie swoją umotywowaną ocenę pracy i przekazuje przewodniczącemu komisji. W razie rozbieżności ocen, ostateczną ocenę pracy pisemnej ustala komisja egzaminacyjna.
2.
Otrzymanie przez aplikanta oceny niedostatecznej z pracy pisemnej powoduje niedopuszczenie go do egzaminu ustnego.
§  15.
Przerwa między egzaminem pisemnym a egzaminem ustnym nie może trwać dłużej niż dwa tygodnie.
§  16.
Egzamin ustny obejmuje sprawdzian z wiadomości ogólnych aplikanta oraz sprawdzenie umiejętności stosowania przez niego przepisów prawa występujących w praktyce notarialnej, a także ze znajomości innych dziedzin wiedzy objętych programem aplikacji notarialnej.
§  17.
1.
Ogólną ocenę wyniku egzaminu pisemnego i ustnego określa się łącznym stopniem: bardzo dobry z wyróżnieniem, bardzo dobry, dobry, dostateczny, niedostateczny.
2.
Komisja egzaminacyjna podejmuje ocenę większością głosów, a w razie równości - decyduje głos przewodniczącego.
3.
Z przebiegu i wyniku egzaminu notarialnego sporządza się protokół, który podpisują wszyscy członkowie komisji egzaminacyjnej i przewodniczący.
§  18.
1.
W razie niedostatecznego wyniku egzaminu notarialnego następny termin egzaminu wyznacza się po upływie trzech miesięcy.
2.
Nie usprawiedliwione odstąpienie aplikanta od egzaminu notarialnego lub odstąpienie od tego egzaminu w czasie jego trwania jest jednoznaczne ze złożeniem egzaminu z wynikiem niedostatecznym.
3.
W razie niepomyślnego wyniku egzaminu może on być powtórzony tylko jeden raz.
§  19.
1.
Przewodniczący i członkowie komisji egzaminacyjnej za przeprowadzenie egzaminu notarialnego otrzymują z tytułu egzaminowania każdego aplikanta wynagrodzenie w wysokości 1/400 miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego sędziego sądu apelacyjnego.
2.
Wynagrodzenie w tej samej wysokości otrzymuje również członek komisji egzaminacyjnej za ocenę jednej pracy pisemnej.
3.
Wynagrodzenie członków komisji przeprowadzającej kolokwium wynosi 50% wynagrodzenia określonego w ust. 1 i 2.
§  20.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1991.42.189

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Aplikacja notarialna.
Data aktu: 30/04/1991
Data ogłoszenia: 16/05/1991
Data wejścia w życie: 16/05/1991