Zasady i tryb nadawania medalu "Za zasługi dla obronności kraju" oraz wzór odznaki tego medalu i sposób jego noszenia.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 19 kwietnia 1991 r.
w sprawie zasad i trybu nadawania medalu "Za zasługi dla obronności kraju" oraz wzoru odznaki tego medalu i sposobu jego noszenia

Na podstawie art. 3 ustawy z dnia 21 kwietnia 1966 r. o ustanowieniu medalu "Za udział w walkach o Berlin" i medalu "Za zasługi dla obronności kraju" (Dz. U. Nr 14, poz. 85) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Medal "Za zasługi dla obronności kraju", zwany dalej "medalem", może być nadany osobom, które:
1)
wykazały męstwo lub odwagę w bezpośrednim działaniu związanym z obronnością kraju albo osiągnęły bardzo dobre wyniki w realizacji zadań obronnych;
2)
posiadają szczególne zasługi w dziedzinie rozwoju nowoczesnej myśli wojskowej, techniki wojskowej oraz potencjału obronnego, jak również w zakresie szkolenia i wychowania wojskowego;
3)
swoją pracą zawodową lub działalnością w organizacjach społecznych znacznie przyczyniły się do rozwoju i umocnienia systemu obronnego kraju.
2.
Medal może być nadany jednostkom wojskowym, organizacjom społecznym, przedsiębiorstwom, zakładom i instytucjom, które:
1)
osiągnęły bardzo dobre wyniki w realizacji zadań obronnych;
2)
posiadają szczególne zasługi w dziedzinie rozwoju nowoczesnej myśli wojskowej, techniki wojskowej oraz potencjału obronnego, jak również w zakresie szkolenia i wychowania wojskowego.
3.
Przy nadawaniu medalu zachowuje się kolejność w jego stopniach, z tym że:
1)
nadanie srebrnego medalu może nastąpić po upływie co najmniej trzech lat od nadania medalu brązowego;
2)
nadanie złotego medalu może nastąpić po upływie co najmniej pięciu lat od nadania srebrnego medalu.
4.
Medal w danym stopniu nadaje się tylko raz.
5.
W szczególnie uzasadnionych przypadkach można odstąpić od zasad określonych w ust. 3.
§  2.
W celu okazania wysokiego uznania rodzicom, którzy wychowali wiele dzieci na wzorowych i ofiarnych żołnierzy, medal może być nadany również:
1)
złoty medal - rodzicom, których co najmniej pięcioro dzieci pełni lub pełniło nienagannie czynną służbę wojskową albo co najmniej troje dzieci pełni lub pełniło zawodową służbę wojskową;
2)
srebrny medal - rodzicom, których troje lub czworo dzieci pełni lub pełniło nienagannie czynną służbę wojskową.
§  3.
1.
Wnioski o nadanie medalu przedstawiają:
1)
ministrowie i kierownicy urzędów centralnych - w stosunku do podległych lub nadzorowanych jednostek organizacyjnych oraz osób zatrudnionych lub pełniących w nich służbę;
2)
wojewodowie - za pośrednictwem szefów wojewódzkich sztabów wojskowych - w stosunku do podległych lub nadzorowanych jednostek organizacyjnych, organów organizacji społecznych, pracowników terenowej administracji rządowej oraz pracowników samorządowych;
3)
władze naczelne organizacji społecznych:
a)
w stosunku do pracowników i członków tych organizacji,
b)
w stosunku do podległych im jednostek organizacyjnych, za pośrednictwem szefów wojewódzkich sztabów wojskowych;
4)
osoby zajmujące kierownicze stanowiska Ministerstwa Obrony Narodowej, dyrektorzy (szefowie) komórek organizacyjnych Ministerstwa Obrony Narodowej, dowódcy (dyrektorzy, komendanci, szefowie) jednostek organizacyjnych podległych i nadzorowanych przez Ministra Obrony Narodowej - w stosunku do bezpośrednio im podporządkowanych jednostek organizacyjnych oraz żołnierzy pełniących w nich służbę, a także pracowników zatrudnionych w tych jednostkach;
5) 1
szef (dyrektor) komórki organizacyjnej Ministerstwa Obrony Narodowej właściwej w sprawach administracji wojskowej - w stosunku do osób, o których mowa w § 2.
2.
Osoby, o których mowa w ust. 1 pkt 1, 2 i pkt 4, mogą przedstawiać wnioski o nadanie medalu również w stosunku do innych jednostek organizacyjnych i innych osób niż określone w tym przepisie.
3.
Wnioski o nadanie medalu przedstawia się do departamentu Ministerstwa Obrony Narodowej właściwego do spraw kadr nie później niż na 30 dni przed przewidywanym terminem jego wręczenia.
4.
Wnioski o nadanie medalu jednostce organizacyjnej mają charakter opisowy, w pozostałych przypadkach stosuje się wzór wniosku stanowiący załącznik nr 1 do rozporządzenia.
§  4.
1. 2
Medal wręczają osoby, o których mowa w § 3 ust. 1 pkt 1-3, w sposób uroczysty, w obecności osób zajmujących kierownicze stanowiska Ministerstwa Obrony Narodowej, dyrektorów (szefów) komórek organizacyjnych Ministerstwa Obrony Narodowej lub przedstawiciela wojewódzkiego sztabu wojskowego.
2.
Żołnierzom w czynnej służbie wojskowej oraz pracownikom wojska medal wręczają dowódcy (szefowie) o uprawnieniach dyscyplinarnych co najmniej dowódcy pułku.
3.
Osobom, o których mowa w § 2, medal wręczają szefowie wojewódzkich sztabów wojskowych lub wojskowi komendanci uzupełnień.
§  5.
1.
Osobom wyróżnionym medalem wręcza się odznakę medalu i jego legitymację.
2.
W przypadku nadania medalu jednostce organizacyjnej wręcza się odznakę medalu i akt jego nadania.
3.
Wzór legitymacji medalu określa załącznik nr 2 do rozporządzenia.
4.
Wzór aktu nadania medalu określa załącznik nr 3 do rozporządzenia.
§  5a.
W przypadku zagubienia lub zniszczenia odznaki posiadanego medalu departament Ministerstwa Obrony Narodowej właściwy do spraw kadr na prośbę wyróżnionej osoby lub jednostki organizacyjnej może ponownie wydać odznakę nadanego medalu. Ponowne wydanie odznaki medalu następuje za zwrotem kosztów jej wytworzenia. Wydanie wtórnika legitymacji następuje nieodpłatnie.
§  6.
1.
Odznaką medalu jest okrągły złocony, srebrzony lub patynowany na brązowo medal o średnicy 36 mm; umieszczony jest na nim hełm rycerski w koronie, otoczony liśćmi akantu, pod nim tarcza, na której jest umieszczony orzeł wojskowy w koronie; w otoku napis "ZA ZASŁUGI DLA OBRONNOŚCI KRAJU"; na odwrotnej stronie medalu jest umieszczony w środku dwuwierszowy, poziomy napis "WOJSKO POLSKIE".
2.
Medal nosi się na białej wstążce szerokości 38 mm, z pionowym czerwonym pasem szerokości 20 mm pośrodku.
3.
Wzór graficzny odznaki medalu określa załącznik nr 4 do rozporządzenia.
§  7.
1.
Medal nosi się na lewej stronie piersi po orderach i odznaczeniach państwowych.
2.
Zamiast medalu można nosić jego miniaturkę lub baretkę.
§  8.
Medale "Za zasługi dla obronności kraju", nadane przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia, nosi się według dotychczasowego wzoru.
§  9.
Traci moc rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej z dnia 25 kwietnia 1966 r. w sprawie zasad i trybu nadawania medalu "Za udział w walkach o Berlin" i medalu "Za zasługi dla obronności kraju" oraz wzorów odznak tych medali i sposobu ich noszenia (Dz. U. Nr 14, poz. 89 i z 1969 r. Nr 18, poz. 138), w części dotyczącej medalu "Za zasługi dla obronności kraju".
§  10.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

WZÓR

WNIOSEK O NADANIE MEDALU

ZAŁĄCZNIK Nr  2

 WZÓR LEGITYMACJI MEDALU "ZA ZASŁUGI DLA OBRONNOŚCI KRAJU"

ZAŁĄCZNIK Nr  3

 WZÓR AKTU NADANIA MEDALU "ZA ZASŁUGI DLA OBRONNOŚCI KRAJU"

ZAŁĄCZNIK Nr 4 

WZÓR RYSUNKOWY ODZNAKI MEDALU "ZA ZASŁUGI DLA OBRONNOŚCI KRAJU"

1 § 3 ust. 1 pkt 5 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 23 grudnia 2013 r. (Dz.U.2013.1659) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2014 r.
2 § 4 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 23 grudnia 2013 r. (Dz.U.2013.1659) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2014 r.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2013.1224 t.j.

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zasady i tryb nadawania medalu "Za zasługi dla obronności kraju" oraz wzór odznaki tego medalu i sposób jego noszenia.
Data aktu: 19/04/1991
Data ogłoszenia: 17/10/2013
Data wejścia w życie: 09/05/1991