Wzory oraz tryb wydawania paszportów i dokumentów podróży, dokumenty wymagane do ich otrzymania, a także tryb postępowania funkcjonariuszy Straży Granicznej w przypadku ujawnienia w czasie kontroli granicznej wad w paszportach lub dokumentach podróży.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH
z dnia 25 marca 1991 r.
w sprawie wzorów oraz trybu wydawania paszportów i dokumentów podróży, dokumentów wymaganych do ich otrzymania, a także trybu postępowania funkcjonariuszy Straży Granicznej w przypadku ujawnienia w czasie kontroli granicznej wad w paszportach lub dokumentach podróży.

Na podstawie art. 15 ust. 3 ustawy z dnia 29 listopada 1990 r. o paszportach (Dz. U. z 1991 r. Nr 2, poz. 5) zarządza się, co następuje:
§  1.
Ustala się wzory:
1)
paszportu, stanowiący załącznik nr 1 do rozporządzenia,
2)
paszportu dyplomatycznego, stanowiący załącznik nr 2 do rozporządzenia,
3)
paszportu służbowego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, stanowiący załącznik nr 3 do rozporządzenia,
4)
paszportu blankietowego, stanowiący załącznik nr 4 do rozporządzenia,
5)
dokumentu podróży, stanowiący załącznik nr 5 do rozporządzenia.
§  2.
1.
Osoba ubiegająca się o paszport w kraju składa:
1)
podanie na formularzu kwestionariusza paszportowego, którego wzór stanowi załącznik nr 6 do rozporządzenia,
2)
dane osoby małoletniej do lat 16, jeżeli paszport ma obejmować tę osobę,
3) 1
trzy aktualne wyraźne fotografie o wymiarach 5 cm x 4 cm na papierze cienkim błyszczącym przedstawiające osobę bez nakrycia głowy i bez okularów z ciemnymi szkłami w taki sposób, aby ukazywały głowę ustawioną w pozycji z lewego półprofilu z widocznym lewym uchem z zachowaniem równomiernego oświetlenia twarzy; na odwrocie fotografii należy czytelnie wpisać imię i nazwisko,
4)
pisemny wniosek przedstawiciela ustawowego, jeżeli o paszport ubiega się osoba nie posiadająca zdolności do czynności prawnych,
5)
pisemną zgodę rodziców lub opiekunów prawnych albo jednego z rodziców lub orzeczenie sądu opiekuńczego, stosownie do art. 7 ust. 4 ustawy z dnia 29 listopada 1990 r. o paszportach (Dz. U. z 1991 r. Nr 2, poz. 5), zwanej dalej ustawą, jeżeli o paszport ubiega się osoba małoletnia,
6)
dowód uiszczenia opłaty paszportowej

oraz przedstawia dowód osobisty lub inny dokument stwierdzający tożsamość i obywatelstwo polskie.

2.
Osoba ubiegająca się o paszport dyplomatyczny lub paszport służbowy Ministerstwa Spraw Zagranicznych składa podanie na formularzu kwestionariusza paszportowego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, którego wzór stanowi załącznik nr 7 do rozporządzenia, dokumenty określone w ust. 1 pkt 2-5 oraz przedstawia dowód osobisty lub inny dokument stwierdzający tożsamość i obywatelstwo polskie.
§  3.
1.
Osoba ubiegająca się o paszport za granicą składa dokumenty określone w § 2 ust. 1 pkt 1-5 i:
1) 2
odpis skrócony aktu urodzenia przy ubieganiu się o wydanie paszportu po raz pierwszy,
2)
dokument stwierdzający stan cywilny osoby, jeżeli zawarła związek małżeński za granicą,
3)
dowód uiszczenia opłaty konsularnej

oraz przedstawia dokument stwierdzający tożsamość i obywatelstwo polskie.

2.
Osoba ubiegająca się o paszport blankietowy składa dokumenty określone w § 2 ust. 1 pkt 1 i 3 oraz:
1)
dokument stwierdzający tożsamość i obywatelstwo polskie, a w razie braku takiego dokumentu - oświadczenie osoby trzeciej potwierdzające tożsamość,
2)
oświadczenie o okolicznościach, dacie i miejscu utraty paszportu,
3) 3
(skreślony),
4)
dowód uiszczenia opłaty konsularnej.
§  4.
Cudzoziemiec, o którym mowa w art. 14 ust. 1 ustawy, ubiegający się o polski dokument podróży składa dokumenty określone w § 2 ust. 1 pkt 1-6 oraz przedstawia dokument stwierdzający tożsamość.
§  5.
Podania o wydanie paszportu lub dokumentu podróży mogą być składane osobiście, za pośrednictwem poczty lub osoby trzeciej, w tym podmiotów gospodarczych posiadających koncesję na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie usług w sprawach paszportowych.
§  6.
1.
Paszport lub dokument podróży odbiera się osobiście, za pośrednictwem podmiotów gospodarczych, o których mowa w § 5, lub za pośrednictwem osób trzecich.
2. 4
Osoba trzecia nie będąca przedstawicielem ustawowym strony może odebrać paszport lub dokument podróży po przedłożeniu pełnomocnictwa i przedstawieniu dokumentu stwierdzającego tożsamość strony.
3.
Paszport wydany za granicą osobie przebywającej za granicą może być wysłany listem poleconym pod adresem wskazanym przez stronę, za zwrotnym potwierdzeniem odbioru.
§  7.
Funkcjonariusz Straży Granicznej nie dopuści do przekroczenia granicy przez osobę, która przy przekraczaniu granicy przedstawi paszport lub dokument podróży:
1)
nie zawierający odcisków pieczęci, stempli, wpisów lub podpisu osoby uprawnionej do wydania dokumentu lub gdy znajdujące się w nim odciski pieczęci, stempli lub wpisów nie odpowiadają ustalonym wzorom,
2)
nie odpowiadający ustalonym wzorom,
3)
podpisany przez osobę nieuprawnioną do jego wydania,
4)
zawierający fotografię nie pozwalającą ustalić tożsamości osoby,
5)
zniszczony w stopniu uniemożliwiającym stwierdzenie jego ważności lub autentyczności albo tożsamości osoby,
6)
unieważniony

albo zawierający inne wady nie pozwalające ustalić tożsamości osoby.

§  8.
1.
W razie ujawnienia wad, o których mowa w § 7, komendant granicznej placówki kontrolnej Straży Granicznej podejmuje czynności wyjaśniające stosownie do uprawnień wynikających z odrębnych przepisów.
2.
Jeżeli paszport lub dokument podróży przedstawiony przez osobę przekraczającą granicę został unieważniony albo istnieje uzasadnione podejrzenie, że został podrobiony, przerobiony lub unieważniony, funkcjonariusz Straży Granicznej dokument taki zatrzymuje. Osobie, której zatrzymano paszport lub dokument podróży, wydaje zaświadczenie potwierdzające ten fakt.
§  9.
Komendant granicznej placówki kontrolnej Straży Granicznej zawiadamia właściwy organ paszportowy o niedopuszczeniu do przekroczenia granicy przez osobę posiadającą paszport lub dokument podróży, o którym mowa w § 8 ust. 2, oraz dokumenty te przekazuje do właściwego organu paszportowego.
§  10.
Tryb postępowania funkcjonariuszy Straży Granicznej w sprawach, o których mowa w § 7-9, stosuje się również w przypadku ujawnienia wad w innych niż paszporty lub dokumenty podróży dokumentach uprawniających do przekraczania granicy.
§  11. 5
Po wejściu w życie niniejszego rozporządzenia paszporty i dokumenty podróży mogą być sporządzane odpowiednio na formularzach według wzorów nr 1 i nr 5, określonych dotychczas w załączniku do rozporządzenia Ministrów Spraw Wewnętrznych i Spraw Zagranicznych z dnia 15 października 1968 r. w sprawie wzorów paszportów i dokumentów podróży (Dz. U. Nr 41, poz. 290. z 1979 r. Nr 24, poz. 143 i z 1985 r. Nr 43, poz. 209) do ich wyczerpania, nie dłużej jednak niż do dnia 31 grudnia 1992 r. w odniesieniu do formularzy paszportów oraz do dnia 31 grudnia 1994 r. w odniesieniu do dokumentów podróży.
§  12.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 8 kwietnia 1991 r.

ZAŁĄCZNIKI

(pominięte)

1 § 2 ust. 1 pkt 3 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 7 lipca 1995 r. (Dz.U.95.90.449) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 września 1995 r.
2 § 3 ust. 1 pkt 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. a) rozporządzenia z dnia 9 kwietnia 1993 r. (Dz.U.93.41.188) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 4 czerwca 1993 r.
3 § 3 ust. 2 pkt 3 skreślony przez § 1 pkt 1 lit. b) rozporządzenia z dnia 9 kwietnia 1993 r. (Dz.U.93.41.188) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 4 czerwca 1993 r.
4 § 6 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 9 kwietnia 1993 r. (Dz.U.93.41.188) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 4 czerwca 1993 r.
5 § 11 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 9 kwietnia 1993 r. (Dz.U.93.41.188) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1993 r.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1991.28.122

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Wzory oraz tryb wydawania paszportów i dokumentów podróży, dokumenty wymagane do ich otrzymania, a także tryb postępowania funkcjonariuszy Straży Granicznej w przypadku ujawnienia w czasie kontroli granicznej wad w paszportach lub dokumentach podróży.
Data aktu: 25/03/1991
Data ogłoszenia: 05/04/1991
Data wejścia w życie: 08/04/1991