Sposób i tryb ochrony znaków geodezyjnych, grawimetrycznych i magnetycznych oraz rodzaje znaków nie podlegające ochronie.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA GOSPODARKI PRZESTRZENNEJ I BUDOWNICTWA
z dnia 6 lutego 1991 r.
w sprawie sposobu i trybu ochrony znaków geodezyjnych, grawimetrycznych i magnetycznych oraz rodzajów znaków nie podlegających ochronie.

Na podstawie art. 19 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 17 maja 1989 r. - Prawo geodezyjne i kartograficzne (Dz. U. Nr 30, poz. 163 i Nr 43, poz. 241 oraz z 1990 r. Nr 34, poz. 189) zarządza się, co następuje:
§  1.
Artykuły powołane w rozporządzeniu bez bliższego określenia oznaczają artykuły ustawy z dnia 17 maja 1989 r. - Prawo geodezyjne i kartograficzne (Dz. U. Nr 30, poz. 163 i Nr 43, poz. 241 oraz z 1990 r. Nr 34, poz. 198).
§  2.
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:
1)
znakach - rozumie się przez to znaki z trwałego materiału, określające położenie punktów osnowy geodezyjnej (poziomej i wysokościowej), grawimetrycznej i magnetycznej,
2)
organie rejonowym - rozumie się przez to rejonowy organ rządowej administracji ogólnej,
3)
właścicielu nieruchomości - rozumie się przez to podmioty, o których mowa w art. 15 ust. 3.
§  3.
1.
Ochrona znaków ma na celu zabezpieczenie tych znaków przed ich zniszczeniem, uszkodzeniem lub przemieszczeniem.
2.
Przepisy rozporządzenia stosuje się także do ochrony urządzeń zabezpieczających znaki oraz do budowli triangulacyjnych.
§  4.
Ochrona znaków polega na:
1)
przekazywaniu właścicielom nieruchomości zawiadomień o umieszczeniu znaków na tych nieruchomościach,
2)
przeglądach i konserwacji znaków.
§  5.
1.
Zawiadomienie, o którym mowa w § 4 pkt 1, zwane dalej "zawiadomieniem", doręcza się w wypadkach:
1)
umieszczenia nowych znaków,
2)
stwierdzenia, podczas wykonywania prac, o których mowa w § 9, zmiany właściciela nieruchomości,
3)
wymiany zniszczonych lub uszkodzonych znaków,
4)
dokonania zmiany znaku na inny rodzaj,
5)
umieszczenia nad znakiem budowli triangulacyjnej,
6)
umieszczenia urządzeń zabezpieczających znaki.
2.
Zawiadomienie stosuje się również wówczas, gdy za znaki przyjęto elementy trwałe budowli, takie jak: gałki, krzyże, maszty na wieżach lub dachach, specjalnie zainstalowane tarcze, obeliski, cylindry, bolce, pręty i inne.
3.
Jednym zawiadomieniem można objąć grupę znaków umieszczonych na gruntach i obiektach budowlanych.
4.
Wzór zawiadomienia stanowi załącznik do rozporządzenia.
§  6.
W wypadku gdy znak został umieszczony na granicy dwóch lub więcej nieruchomości, zawiadamia się o tym właścicieli tych nieruchomości.
§  7.
Zawiadomienie sporządza się w odpowiedniej liczbie egzemplarzy z przeznaczeniem:
1)
dla właścicieli nieruchomości,
2)
w celu włączenia do dokumentacji przekazywanej do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego.
§  8.
Organ rejonowy po otrzymaniu zawiadomienia, o którym mowa w art. 15 ust. 3 pkt 2, lub po uzyskaniu w inny sposób informacji o zniszczeniu, uszkodzeniu lub przemieszczeniu znaku:
1)
przeprowadza niezwłocznie sprawdzenie stanu znaku i o wynikach zawiadamia właściwy ośrodek dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej,
2)
w wypadkach określonych w art. 48 ust. 1 pkt 3 i ust. 2 wnioskuje o przeprowadzenie postępowania w celu ustalenia i ukarania sprawcy,
3)
usuwa pozostałości po zniszczonych lub uszkodzonych znakach, urządzeniach zabezpieczających znaki albo budowlach triangulacyjnych.
§  9.
Przegląd i konserwację znaków, mającą na celu doprowadzenie ich do stanu pełnej użyteczności, przeprowadza się okresowo oraz doraźnie - w razie wystąpienia bezpośredniego zagrożenia bezpieczeństwa ludzi lub mienia.
§  10.
Wykonanie prac, o których mowa w § 9, zapewniają:
1)
Minister Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa - z zakresie osnowy geodezyjnej I i II klasy oraz osnów grawimetrycznych i magnetycznych,
2)
Minister Obrony Narodowej - w zakresie osnów wymienionych w pkt 1, znajdujących się na gruntach i budynkach pozostających w zarządzie jednostek organizacyjnych podległych temu ministrowi,
3)
wojewoda - w zakresie osnowy geodezyjnej niższych klas niż wymienione w pkt 1.
§  11.
Nie podlegają ochronie znaki:
1)
umieszczone na okres przejściowy, w szczególności w związku z realizowaną inwestycją,
2)
stosowane przy zakładaniu osnów pomiarowych.
§  12.
Traci moc zarządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 10 października 1970 r. w sprawie przekazywania i ochrony znaków geodezyjnych (Monitor Polski Nr 33, poz. 263).
§  13.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

Wzór

.........................................................................................

nazwisko i imię osoby kierującej pracami geodezyjnymi

.........................................................................................

nr uprawnień zawodowych*

......................................................

......................................................

......................................................

właściciel lub osoba władająca

nieruchomością

ZAWIADOMIENIE

Na podstawie § 4 pkt 1 rozporządzenia Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z dnia 6 lutego 1991 r. w sprawie sposobu i trybu ochrony znaków geodezyjnych, grawimetrycznych i magnetycznych oraz rodzajów znaków nie podlegających ochronie (Dz. U. Nr 15, poz. 70) zawiadamia się, że:

na .................................................................................................................................................

nazwa nieruchomości, nazwa ulicy, nr budynku, nr oddziału leśnego

w .............................................................................................................................................

miejscowość, gmina, województwo

został umieszczony ..................................................................................................................

rodzaj znaku geodezyjnego, grawimetrycznego,

.................................................................................................................................................

magnetyczny lub budowli triangulacyjnej

.......................................................................................

data

........................................................................................

podpis i pieczęć osoby kierującej pracami geodezyjnymi

........................................................................................

podpis właściciela lub władającego nieruchomością**)

Szkic sytuacyjny
Nr punktu Oznaczenie arkusza mapy

Uwagi:

1) W związku z umieszczeniem znaku lub budowli, o których mowa w zawiadomieniu, nie należy dokonywać czynności powodujących ich zniszczenie, uszkodzenie lub przemieszczenie.

2) W razie stwierdzenia zniszczenia, uszkodzenia i przemieszczenia tego znaku lub budowli oraz zagrażania przez nie bezpieczeństwu życia lub mienia, należy niezwłocznie zawiadomić o tym ................................................................................................................................................ ...............................................................................................................................................

(właściwy organ)

(art. 15 ust. 3 pkt 2 ustawy z dnia 17 maja 1989 r. - Prawo geodezyjne i kartograficzne (Dz. U. Nr 30, poz. 163 z późniejszymi zmianami).

______

*) Nie dotyczy osób, o których mowa w art. 50 ustawy - Prawo geodezyjne i kartograficzne (Dz. U. Nr 30, poz. 163 z późniejszymi zmianami).

**) Stosuje się w przypadku doręczenia zawiadomienia adresatowi.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1991.15.70

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Sposób i tryb ochrony znaków geodezyjnych, grawimetrycznych i magnetycznych oraz rodzaje znaków nie podlegające ochronie.
Data aktu: 06/02/1991
Data ogłoszenia: 25/02/1991
Data wejścia w życie: 12/03/1991