Zmiana ustawy o przedsiębiorstwie państwowym "Polskie Koleje Państwowe".

USTAWA
z dnia 19 października 1991 r.
o zmianie ustawy o przedsiębiorstwie państwowym "Polskie Koleje Państwowe".

Art.  1.

W ustawie z dnia 27 kwietnia 1989 r. o przedsiębiorstwie państwowym "Polskie Koleje Państwowe" (Dz. U. Nr 26, poz. 138) wprowadza się następujące zmiany:

1)
art. 1 otrzymuje brzmienie:

"Art. 1. Przedsiębiorstwo państwowe "Polskie Koleje Państwowe", zwane dalej "PKP", jest utworzone w celu zarządzania i eksploatacji państwowych kolei użytku publicznego.";

2)
w art. 6 ust. 1. otrzymuje brzmienie:

"1. Przedmiotem działalności PKP jest:

1) przewóz osób i rzeczy oraz świadczenie usług związanych z przewozem,

2) budowa, przebudowa i utrzymanie kolei,

3) prowadzenie spedycji krajowej i międzynarodowej.";

3)
dodaje się art. 61 w brzmieniu:

"Art. 61. PKP jest zobowiązane do utrzymywania kolei w stanie zapewniającym sprawne wykonywanie przewozów, regularność i bezpieczeństwo ruchu kolejowego, ochronę środowiska naturalnego i przeciwpożarową oraz zachowania wymagań sanitarnych.";

4)
skreśla się art. 12;
5)
art. 16 otrzymuje brzmienie:

"Art. 16. PKP, gospodarując wydzielonym mu i nabytym mieniem, zapewnia jego ochronę.";

6)
art. 18 otrzymuje brzmienie:

"Art. 18. Do zbywania przez PKP środków trwałych stosuje się przepisy obowiązujące przedsiębiorstwa państwowe .";

7)
w art. 20 skreśla się pkt 3;
8)
w art. 26 w ust. 1 i w art. 27 w ust. 1 skreśla się wyrazy "i 3";
9)
w art. 32 skreśla się ust. 2 i oznaczenie ust. 1;
10)
w art. 33:
a)
skreśla się ust. 2,
b)
w ust. 3 skreśla się wyrazy "i 2" oraz ustęp ten otrzymuje oznaczenie ust. 2.
Art.  2.
1.
Minister Transportu i Gospodarki Morskiej:
1)
zarządzi wydzielenie z PKP zakładów budownictwa, produkcyjnych i naprawczych zaplecza kolejowego,
2)
może zarządzić wydzielenie z PKP zorganizowanych innych części przedsiębiorstwa

oraz utworzy z nich odrębne przedsiębiorstwa państwowe.

2.
Zarządzenia, o których mowa w ust. 1, określają w szczególności:
1)
jednostki organizacyjne PKP podlegające wyłączeniu,
2)
komisje do przeprowadzenia inwentaryzacji mienia podlegającego wyłączeniu,
3)
przedsiębiorstwa państwowe, które będą utworzone w wyniku podziału.
3.
Do wydzielenia z PKP zakładów i zorganizowanych innych części tego przedsiębiorstwa, w celu utworzenia przedsiębiorstw państwowych, stosuje się odpowiednio przepisy ustawy o przedsiębiorstwach państwowych dotyczące podziału przedsiębiorstw.
Art.  3.

Pracownicy przedsiębiorstw państwowych utworzonych w trybie art. 2 mają prawo do bezpłatnego umundurowania służbowego, ulgowych i bezpłatnych przejazdów kolejami, bezpłatnego deputatu węglowego oraz bezpłatnych świadczeń kolejowej służby zdrowia, jeżeli uprawnienia do tych świadczeń określą zakładowe umowy zbiorowe zawarte na zasadach i w trybie określonych odpowiednimi przepisami Kodeksu pracy.

Art.  4.
1.
Pracownicy PKP zatrudnieni w jednostkach, o których mowa w art. 2 ust. 1, stają się pracownikami przedsiębiorstw państwowych, o których mowa w art. 3, zatrudnionymi na podstawie:
1)
umowy o pracę na czas nieokreślony, jeżeli w dniu wejścia w życie niniejszej ustawy byli zatrudnieni na podstawie mianowania lub na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony,
2)
powołania, jeżeli w dniu wejście w życie niniejszej ustawy byli zatrudnieni na podstawie powołania,
3)
umowy o pracę na czas określony, jeżeli w dniu wejścia w życie niniejszej ustawy byli zatrudnieni na podstawie umowy o pracę na czas określony.
2.
Pracownicy o których mowa w ust. 1 pkt 1, zatrudnieni na podstawie mianowania, mogą w terminie 3 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy złożyć kierownikowi zakładu pracy pisemne oświadczenie o odmowie dalszego zatrudnienia. W tym przypadku stosunek pracy rozwiązuje się po upływie 3 miesięcy od dnia złożenia oświadczenia, w ostatnim dniu miesiąca kalendarzowego. Rozwiązanie stosunku pracy na zasadach przewidzianych w niniejszym ustępie pociąga za sobą skutki, jakie przepisy prawa wiążą z rozwiązaniem umowy o pracę przez zakład pracy za wypowiedzeniem z powodu likwidacji zakładu pracy.
Art.  5.
1.
Pracownicy kolejowi, z którymi rozwiązanie stosunku pracy nastąpiło w związku ze zmianami organizacyjnymi lub zmniejszeniem stanu zatrudnienia w PKP, mogą przejść wcześniej na emeryturę określoną przepisami ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym pracowników kolejowych i ich rodzin, jeżeli osiągnęli do dnia rozwiązania stosunku pracy okres zatrudnienia wynoszący łącznie z okresami równorzędnymi i zaliczalnymi do okresów zatrudnienia co najmniej 35 lat dla kobiet i 40 lat dla mężczyzn, w tym co najmniej 15 lat zatrudnienia na kolei, łącznie z okresami równorzędnymi i zaliczalnymi do okresów zatrudnienia na kolei.
2.
Przepis ust. 1 stosuje się również do pracowników wydzielonych z PKP jednostek, o których mowa w art. 2 ust. 1, jeżeli pracownicy ci byli zatrudnieni nieprzerwanie 15 lat w tych jednostkach przed ich wydzieleniem z PKP.
Art.  6.

Przedsiębiorstwa państwowe, utworzone w trybie art. 2, zwalnia się do dnia 31 grudnia 1992 r. od podatku od nieruchomości.

Art.  7.

Przepisy art. 3-6 dotyczą również pracowników i przedsiębiorstw państwowych utworzonych z zakładów i jednostek organizacyjnych wydzielonych z PKP w okresie od dnia 1 lipca 1991 r.

Art.  8.

Ustawa wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia, z wyjątkiem art. 1 pkt 7-10, które wchodzą w życie z dniem 1 stycznia 1992 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1991.107.463

Rodzaj: Ustawa
Tytuł: Zmiana ustawy o przedsiębiorstwie państwowym "Polskie Koleje Państwowe".
Data aktu: 19/10/1991
Data ogłoszenia: 22/11/1991
Data wejścia w życie: 01/01/1992, 07/12/1991