Zmiana ustawy o przedsiębiorstwie państwowym "Polskie Koleje Państwowe".

USTAWA
z dnia 19 października 1991 r.
o zmianie ustawy o przedsiębiorstwie państwowym "Polskie Koleje Państwowe".

Art.  1.

W ustawie z dnia 27 kwietnia 1989 r. o przedsiębiorstwie państwowym "Polskie Koleje Państwowe" (Dz. U. Nr 26, poz. 138) wprowadza się następujące zmiany:

1)
art. 1 otrzymuje brzmienie:

"Art. 1. Przedsiębiorstwo państwowe "Polskie Koleje Państwowe", zwane dalej "PKP", jest utworzone w celu zarządzania i eksploatacji państwowych kolei użytku publicznego.";

2)
w art. 6 ust. 1. otrzymuje brzmienie:

"1. Przedmiotem działalności PKP jest:

1) przewóz osób i rzeczy oraz świadczenie usług związanych z przewozem,

2) budowa, przebudowa i utrzymanie kolei,

3) prowadzenie spedycji krajowej i międzynarodowej.";

3)
dodaje się art. 61 w brzmieniu:

"Art. 61. PKP jest zobowiązane do utrzymywania kolei w stanie zapewniającym sprawne wykonywanie przewozów, regularność i bezpieczeństwo ruchu kolejowego, ochronę środowiska naturalnego i przeciwpożarową oraz zachowania wymagań sanitarnych.";

4)
skreśla się art. 12;
5)
art. 16 otrzymuje brzmienie:

"Art. 16. PKP, gospodarując wydzielonym mu i nabytym mieniem, zapewnia jego ochronę.";

6)
art. 18 otrzymuje brzmienie:

"Art. 18. Do zbywania przez PKP środków trwałych stosuje się przepisy obowiązujące przedsiębiorstwa państwowe .";

7)
w art. 20 skreśla się pkt 3;
8)
w art. 26 w ust. 1 i w art. 27 w ust. 1 skreśla się wyrazy "i 3";
9)
w art. 32 skreśla się ust. 2 i oznaczenie ust. 1;
10)
w art. 33:
a)
skreśla się ust. 2,
b)
w ust. 3 skreśla się wyrazy "i 2" oraz ustęp ten otrzymuje oznaczenie ust. 2.
Art.  2.
1.
Minister Transportu i Gospodarki Morskiej:
1)
zarządzi wydzielenie z PKP zakładów budownictwa, produkcyjnych i naprawczych zaplecza kolejowego,
2)
może zarządzić wydzielenie z PKP zorganizowanych innych części przedsiębiorstwa

oraz utworzy z nich odrębne przedsiębiorstwa państwowe.

2.
Zarządzenia, o których mowa w ust. 1, określają w szczególności:
1)
jednostki organizacyjne PKP podlegające wyłączeniu,
2)
komisje do przeprowadzenia inwentaryzacji mienia podlegającego wyłączeniu,
3)
przedsiębiorstwa państwowe, które będą utworzone w wyniku podziału.
3.
Do wydzielenia z PKP zakładów i zorganizowanych innych części tego przedsiębiorstwa, w celu utworzenia przedsiębiorstw państwowych, stosuje się odpowiednio przepisy ustawy o przedsiębiorstwach państwowych dotyczące podziału przedsiębiorstw.
Art.  3.

Pracownicy przedsiębiorstw państwowych utworzonych w trybie art. 2 mają prawo do bezpłatnego umundurowania służbowego, ulgowych i bezpłatnych przejazdów kolejami, bezpłatnego deputatu węglowego oraz bezpłatnych świadczeń kolejowej służby zdrowia, jeżeli uprawnienia do tych świadczeń określą zakładowe umowy zbiorowe zawarte na zasadach i w trybie określonych odpowiednimi przepisami Kodeksu pracy.

Art.  4.
1.
Pracownicy PKP zatrudnieni w jednostkach, o których mowa w art. 2 ust. 1, stają się pracownikami przedsiębiorstw państwowych, o których mowa w art. 3, zatrudnionymi na podstawie:
1)
umowy o pracę na czas nieokreślony, jeżeli w dniu wejścia w życie niniejszej ustawy byli zatrudnieni na podstawie mianowania lub na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony,
2)
powołania, jeżeli w dniu wejście w życie niniejszej ustawy byli zatrudnieni na podstawie powołania,
3)
umowy o pracę na czas określony, jeżeli w dniu wejścia w życie niniejszej ustawy byli zatrudnieni na podstawie umowy o pracę na czas określony.
2.
Pracownicy o których mowa w ust. 1 pkt 1, zatrudnieni na podstawie mianowania, mogą w terminie 3 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy złożyć kierownikowi zakładu pracy pisemne oświadczenie o odmowie dalszego zatrudnienia. W tym przypadku stosunek pracy rozwiązuje się po upływie 3 miesięcy od dnia złożenia oświadczenia, w ostatnim dniu miesiąca kalendarzowego. Rozwiązanie stosunku pracy na zasadach przewidzianych w niniejszym ustępie pociąga za sobą skutki, jakie przepisy prawa wiążą z rozwiązaniem umowy o pracę przez zakład pracy za wypowiedzeniem z powodu likwidacji zakładu pracy.
Art.  5.
1.
Pracownicy kolejowi, z którymi rozwiązanie stosunku pracy nastąpiło w związku ze zmianami organizacyjnymi lub zmniejszeniem stanu zatrudnienia w PKP, mogą przejść wcześniej na emeryturę określoną przepisami ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym pracowników kolejowych i ich rodzin, jeżeli osiągnęli do dnia rozwiązania stosunku pracy okres zatrudnienia wynoszący łącznie z okresami równorzędnymi i zaliczalnymi do okresów zatrudnienia co najmniej 35 lat dla kobiet i 40 lat dla mężczyzn, w tym co najmniej 15 lat zatrudnienia na kolei, łącznie z okresami równorzędnymi i zaliczalnymi do okresów zatrudnienia na kolei.
2.
Przepis ust. 1 stosuje się również do pracowników wydzielonych z PKP jednostek, o których mowa w art. 2 ust. 1, jeżeli pracownicy ci byli zatrudnieni nieprzerwanie 15 lat w tych jednostkach przed ich wydzieleniem z PKP.
Art.  6.

Przedsiębiorstwa państwowe, utworzone w trybie art. 2, zwalnia się do dnia 31 grudnia 1992 r. od podatku od nieruchomości.

Art.  7.

Przepisy art. 3-6 dotyczą również pracowników i przedsiębiorstw państwowych utworzonych z zakładów i jednostek organizacyjnych wydzielonych z PKP w okresie od dnia 1 lipca 1991 r.

Art.  8.

Ustawa wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia, z wyjątkiem art. 1 pkt 7-10, które wchodzą w życie z dniem 1 stycznia 1992 r.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1991.107.463

Rodzaj: Ustawa
Tytuł: Zmiana ustawy o przedsiębiorstwie państwowym "Polskie Koleje Państwowe".
Data aktu: 19/10/1991
Data ogłoszenia: 22/11/1991
Data wejścia w życie: 01/01/1992, 07/12/1991