Prowadzenie ksiąg wieczystych założonych przed dniem 1 stycznia 1947 r. oraz utrata mocy prawnej niektórych takich ksiąg.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 14 lipca 1986 r.
w sprawie prowadzenia ksiąg wieczystych założonych przed dniem 1 stycznia 1947 r. oraz utraty mocy prawnej niektórych takich ksiąg. *

Na podstawie art. 125 ust. 2 ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece (Dz. U. Nr 19, poz. 147) zarządza się, co następuje:
§  1. [Zasady prowadzenia ksiąg dawnych]
Księgi wieczyste założone przed dniem 1 stycznia 1947 r., zwane dalej "księgami dawnymi", prowadzi się według przepisów obecnie obowiązujących, jeżeli przepisy poniższe nie stanowią inaczej.
§  2. [Urządzenie nowej księgi wieczystej dla nieruchomości objętej księgą dawną]
1.
Dla nieruchomości objętej księgą dawną urządza się przy pierwszym wpisie po dniu wejścia w życie rozporządzenia nową księgę wieczystą. Do nowej księgi przenosi się wpisy z księgi dawnej w sposób określony w § 4, a następnie zamyka się księgę dawną.
2.
Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio przy istnieniu dalszego tomu księgi dawnej, urządzonego na podstawie przepisów obowiązujących przed dniem wejścia w życie rozporządzenia. Wpisy z księgi dawnej przenosi się w tym wypadku do księgi wieczystej, stanowiącej dalszy tom.
§  3. [Dokonywanie wpisów w księdze dawnej]
W księdze dawnej dopuszczalne jest dokonywanie wpisów dotyczących wykreślenia obciążeń, odłączenia z księgi jednej z nieruchomości nią objętych lub części nieruchomości, która ma stanowić odrębną nieruchomość, dotyczących ograniczeń w rozporządzaniu nieruchomością oraz hipoteki przymusowej.
§  4. [Przenoszenie wpisów z księgi dawnej do nowej księgi wieczystej]
Przy urządzaniu nowej księgi wieczystej przenosi się do niej wpisy z księgi dawnej w następujący sposób:
1)
wpisy z księgi dawnej przenosi się do działów i łamów przeznaczonych dla danego rodzaju wpisów o zbliżonym charakterze; do urządzanej księgi przenosi się również z księgi dawnej wzmianki o wnioskach dotyczących nieruchomości wpisanej w nowej księdze,
2)
wpisy zmienia się i zestawia w taki sposób, aby do nowej księgi przeniesiona została tylko ich aktualna treść, chyba że szczególne względy nakazują powtórzenie wpisu lub jego części w formie dotychczasowej; pomija się wpisy lub ich części, które stały się bezprzedmiotowe, a także hipoteki zabezpieczające wierzytelności, które po przeliczeniu na złote stosownie do obowiązującego systemu pieniężnego nie przewyższają kwoty 30 gr,
3)
wpisy wykreślone przenosi się do nowej księgi w takim zakresie, w jakim wymaga tego treść nie wykreślonych jeszcze wpisów,
4)
każdy przeniesiony wpis powinien obejmować datę dawnego wpisu, datę złożenia wniosku o jego dokonanie i inne dane wskazujące na moc prawną lub pierwszeństwo wpisu; przy przenoszeniu wpisu zamieszcza się w łamie głównym wyraz "przeniesiono" oraz datę i podpis notariusza,
5)
podstawą wpisów w dziale I nowej księgi wieczystej jest mapa ewidencyjna i rejestr gruntów.
§  5. [Zamknięcie ksiąg dawnych]
1.
Z dniem 1 stycznia 1989 r. tracą moc prawną i podlegają zamknięciu z urzędu księgi dawne nie zawierające w działach odpowiadających działowi drugiemu, trzeciemu i czwartemu obecnej księgi wieczystej wpisów dokonanych po dniu 31 grudnia 1946 r.
2.
Do czasu utraty mocy prawnej ksiąg dawnych, o których mowa w ust. 1, do ksiąg takich stosuje się przepisy § 1-4.
3.
Do czasu utraty mocy prawnej ksiąg dawnych, o których mowa w ust. 1, postępowanie w sprawach o odłączenie z takiej księgi jednej z nieruchomości nią objętych lub części nieruchomości mającej stanowić odrębną nieruchomość do nowej księgi wieczystej wolne jest od opłat sądowych, jeżeli wniosek o odłączenie nie jest związany z wnioskiem o dokonanie w urządzanej księdze wieczystej nowych wpisów.
§  6. [Znaczenie zamkniętych ksiąg dawnych]
1.
Księgi dawne, które utraciły moc prawną stosownie do § 5 ust. 1, zachowują znaczenie dokumentów.
2.
Księgi, o których mowa w ust. 1, stanowią materiały archiwalne i podlegają przekazaniu do właściwych archiwów państwowych. Przekazanie następuje w trybie i na zasadach określonych w przepisach w sprawie szczegółowych zasad porządkowania oraz trybu przekazywania materiałów archiwalnych do archiwów państwowych. Dyrektorzy właściwych archiwów państwowych określają terminy oraz liczbę sukcesywnie przejmowanych ksiąg dawnych. Warunkiem przejęcia ksiąg dawnych jest ich dobry stan fizyczny.
§  7. [Zakładanie nowych ksiąg wieczystych dla nieruchomości, których księgi wieczyste utraciły moc prawną]
1.
Zakładanie nowych ksiąg wieczystych dla nieruchomości, których księgi wieczyste utraciły moc prawną stosownie do § 5 ust. 1, następuje według przepisów dotyczących zakładania ksiąg wieczystych dla nieruchomości, których księgi zaginęły.
2.
Postępowanie w sprawach o założenie księgi wieczystej dla nieruchomości, o której mowa w ust. 1, wolne jest od opłat sądowych.
§  8. [Derogacja]
Tracą moc:
1)
rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 29 listopada 1946 r. o prowadzeniu dotychczasowych ksiąg hipotecznych (gruntowych, wieczystych) po dniu 31 grudnia 1946 r. (Dz. U. Nr 66, poz. 367, z 1947 r. Nr 38, poz. 192 i Nr 48, poz. 251, z 1954 r. Nr 26, poz. 105, z 1961 r. Nr 26, poz. 126 oraz z 1965 r. Nr 50, poz. 311),
2)
rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 czerwca 1947 r. w sprawie czasowego zawieszenia niektórych przepisów rozporządzeń Ministra Sprawiedliwości z dnia 29 listopada 1946 r. o prowadzeniu dotychczasowych ksiąg hipotecznych (gruntowych, wieczystych) po dniu 31 grudnia 1946 r. i o urządzeniu i prowadzeniu zbioru dokumentów oraz o postępowaniu w przedmiocie składania dokumentów (Dz. U. z 1947 r. Nr 48, poz. 251).
§  9. [Wejście w życie]
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 września 1986 r.
* Występujące w tekście wartości pieniężne zostały podane po ich przeliczeniu zgodnie z art. 4 ust. 6 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. o denominacji złotego (Dz.U.94.84.386).

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1986.28.141

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Prowadzenie ksiąg wieczystych założonych przed dniem 1 stycznia 1947 r. oraz utrata mocy prawnej niektórych takich ksiąg.
Data aktu: 14/07/1986
Data ogłoszenia: 31/07/1986
Data wejścia w życie: 01/09/1986