Wydawanie zezwoleń na prowadzenie upraw maku i konopi oraz określenie jednostek gospodarki uspołecznionej uprawnionych do zawierania umów kontraktacji i obrotu słomą makową.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ROLNICTWA I GOSPODARKI ŻYWNOŚCIOWEJ
z dnia 7 sierpnia 1985 r.
w sprawie wydawania zezwoleń na prowadzenie upraw maku i konopi oraz określenia jednostek gospodarki uspołecznionej uprawnionych do zawierania umów kontraktacji i obrotu słomą makową.

Na podstawie art. 12 ust. 3 pkt 1 i 3 ustawy z dnia 31 stycznia 1985 r. o zapobieganiu narkomanii (Dz. U. Nr 4, poz. 15 i Nr 15, poz. 66) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Zezwolenia na uprawę maku i konopi, o których mowa w art. 10 ust. 2 i 4 pkt 2 ustawy z dnia 31 stycznia 1985 r. o zapobieganiu narkomanii (Dz. U. Nr 4, poz. 15 i Nr 15, poz. 66), wydaje, na wniosek osoby fizycznej lub jednostki organizacyjnej, terenowy organ administracji państwowej o właściwości szczególnej do spraw rolnictwa stopnia podstawowego, zwany dalej "terenowym organem administracji państwowej". Wzór zezwolenia zawiera załącznik nr 1 do rozporządzenia.
2.
Terenowe organy administracji państwowej prowadzą rejestry zezwoleń na uprawę maku i konopi według wzoru stanowiącego załącznik nr 2 do rozporządzenia.
§  2.
Zezwolenie, o którym mowa w § 1, uprawnia:
1)
osobę fizyczną lub jednostkę organizacyjną do zawarcia z uprawnioną jednostką gospodarki uspołecznionej umowy kontraktacji maku lub konopi,
2)
rolników indywidualnych do uprawy maku na cele spożywcze na gruntach przyzagrodowych, na powierzchni nie przekraczającej 20 m2, pod warunkiem złożenia w organie, który wydał zezwolenie, zobowiązania do przekazania odpłatnie słomy makowej pochodzącej z tej uprawy uprawnionej jednostce gospodarki uspołecznionej albo zniszczenia tej słomy. Wzór zobowiązania zawiera załącznik nr 3 do rozporządzenia.
§  3.
Terenowy organ administracji państwowej może odmówić wydania zezwolenia na uprawę maku i konopi, jeżeli ubiegający się o zezwolenie nie daje gwarancji należytego zabezpieczenia zbioru z tych upraw przed wykorzystaniem do wytwarzania środków odurzających.
§  4.
1.
Do zawierania umów kontraktacji są uprawnione:
1)
w zakresie maku:
a)
gminne spółdzielnie "Samopomoc Chłopska",
b)
przedsiębiorstwa państwowe przemysłu zielarskiego "Herbapol",
c)
przedsiębiorstwa państwowe hodowli roślin i nasiennictwa;
2)
w zakresie konopi:
a)
przedsiębiorstwa państwowe przemysłu lniarskiego "Polski Len",
b)
przedsiębiorstwa państwowe obrotu surowcami włókienniczymi i skórzanymi.
2.
Do skupu i obrotu słomą makową są uprawnione:
1)
gminne spółdzielnie "Samopomoc Chłopska",
2)
przedsiębiorstwa państwowe przemysłu zielarskiego "Herbapol".
3.
Jednostki uprawnione do zawierania umów kontraktacji maku są obowiązane do:
1)
określenia w umowach kontraktacji sposobu odbioru całego zbioru słomy makowej w terminie do dnia 31 grudnia każdego roku oraz określenia sposobu i terminu zniszczenia resztek słomy makowej pozostałych po zbiorze oraz
2)
przedstawienia terenowemu organowi administracji państwowej w terminie do dnia 31 stycznia każdego roku wykazu producentów, którzy dostarczyli słomę makową, z podaniem jej ilości.
§  5.
Jednostki, o których mowa w § 4 ust. 2, są obowiązane sprzedać słomę makową zakładom przemysłu farmaceutycznego "Polfa" lub przedsiębiorstwom państwowym handlu zagranicznego. Pozostałą ilość słomy makowej, nie wykorzystaną na cele przemysłowe, jednostki te są obowiązane spalić i sporządzić odpowiedni protokół z tej czynności, dokonanej z udziałem przedstawiciela terenowego organu administracji państwowej.
§  6.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

Urząd Gminy (Miejski, Miasta

i Gminy, Dzielnicowy)

w __________________________ Data

(pieczęć)

ZEZWOLENIE Nr _______

na uprawę maku, konopi *)

Na podstawie art. 10 ust. 2 i ust. 4 pkt 2 *) ustawy z dnia 31 stycznia 1985 r. o zapobieganiu narkomanii (Dz. U. Nr 4, poz. 15 i Nr 15, poz. 66) zezwalam na uprawę maku, konopi *) w roku __________ na gruntach o powierzchni _________________ położonych w ________________________________________________ których posiadaczem jest ________________________________________________________________________

nazwisko i imię lub nazwa jednostki organizacyjnej

______

adres lub siedziba

*) Niepotrzebne skreślić ________________________

(podpis)

ZAŁĄCZNIK Nr  2

REJESTR ZEZWOLEŃ NA UPRAWĘ MAKU (KONOPI)

woj.________________

w 19... r.

Lp. Data wydania zezwolenia Imię i nazwisko oraz adres posiadacza gruntu Powierzchnia uprawy Oznaczenie położenia uprawy Ilość dostarczonej i zniszczonej słomy makowej
1 2 3 4 5 6

ZAŁĄCZNIK Nr  3

ZOBOWIĄZANIE

Ja, niżej podpisany(a) .................................... syn (córka) ...............................................

(imię i nazwisko)

zam .................................... gmina ................................ woj. ................................................

zobowiązuję się do odpłatnego przekazania Gminnej Spółdzielni "Samopomoc Chłopska" w .............................................. lub innej jednostce uprawnionej do skupu słomy makowej całego zbioru słomy makowej pochodzącej z uprawy maku, na którą otrzymałem zezwolenie nr ........ Urzędu Gminy (Urzędu Miejskiego, Miasta i Gminy, Dzielnicowego) w .................... z dnia ......................... na warunkach ustalonych przez te jednostki.

Jeżeli warunki odbioru słomy makowej nie będą możliwe do spełnienia przeze mnie, zobowiązuję się zniszczyć cały zbiór słomy makowej w terminie do ......................... i poinformować o powyższym sołtysa lub Urząd Gminy (Urząd Miejski, Miasta i Gminy, Dzielnicowy).

Oświadczam, że zostałem(am) poinformowany(a) o odpowiedzialności karnej za udostępnienie słomy makowej osobie nieuprawnionej, z naruszeniem przepisów ustawy z dnia 31 stycznia 1985 r. o zapobieganiu narkomanii (Dz. U. Nr 4, poz. 15 i Nr 15, poz. 66).

______

(podpis i data)

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1985.44.217

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Wydawanie zezwoleń na prowadzenie upraw maku i konopi oraz określenie jednostek gospodarki uspołecznionej uprawnionych do zawierania umów kontraktacji i obrotu słomą makową.
Data aktu: 07/08/1985
Data ogłoszenia: 20/09/1985
Data wejścia w życie: 20/09/1985