Wydawanie zezwoleń na prowadzenie upraw maku i konopi oraz określenie jednostek gospodarki uspołecznionej uprawnionych do zawierania umów kontraktacji i obrotu słomą makową.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ROLNICTWA I GOSPODARKI ŻYWNOŚCIOWEJ
z dnia 7 sierpnia 1985 r.
w sprawie wydawania zezwoleń na prowadzenie upraw maku i konopi oraz określenia jednostek gospodarki uspołecznionej uprawnionych do zawierania umów kontraktacji i obrotu słomą makową.

Na podstawie art. 12 ust. 3 pkt 1 i 3 ustawy z dnia 31 stycznia 1985 r. o zapobieganiu narkomanii (Dz. U. Nr 4, poz. 15 i Nr 15, poz. 66) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Zezwolenia na uprawę maku i konopi, o których mowa w art. 10 ust. 2 i 4 pkt 2 ustawy z dnia 31 stycznia 1985 r. o zapobieganiu narkomanii (Dz. U. Nr 4, poz. 15 i Nr 15, poz. 66), wydaje, na wniosek osoby fizycznej lub jednostki organizacyjnej, terenowy organ administracji państwowej o właściwości szczególnej do spraw rolnictwa stopnia podstawowego, zwany dalej "terenowym organem administracji państwowej". Wzór zezwolenia zawiera załącznik nr 1 do rozporządzenia.
2.
Terenowe organy administracji państwowej prowadzą rejestry zezwoleń na uprawę maku i konopi według wzoru stanowiącego załącznik nr 2 do rozporządzenia.
§  2.
Zezwolenie, o którym mowa w § 1, uprawnia:
1)
osobę fizyczną lub jednostkę organizacyjną do zawarcia z uprawnioną jednostką gospodarki uspołecznionej umowy kontraktacji maku lub konopi,
2)
rolników indywidualnych do uprawy maku na cele spożywcze na gruntach przyzagrodowych, na powierzchni nie przekraczającej 20 m2, pod warunkiem złożenia w organie, który wydał zezwolenie, zobowiązania do przekazania odpłatnie słomy makowej pochodzącej z tej uprawy uprawnionej jednostce gospodarki uspołecznionej albo zniszczenia tej słomy. Wzór zobowiązania zawiera załącznik nr 3 do rozporządzenia.
§  3.
Terenowy organ administracji państwowej może odmówić wydania zezwolenia na uprawę maku i konopi, jeżeli ubiegający się o zezwolenie nie daje gwarancji należytego zabezpieczenia zbioru z tych upraw przed wykorzystaniem do wytwarzania środków odurzających.
§  4.
1.
Do zawierania umów kontraktacji są uprawnione:
1)
w zakresie maku:
a)
gminne spółdzielnie "Samopomoc Chłopska",
b)
przedsiębiorstwa państwowe przemysłu zielarskiego "Herbapol",
c)
przedsiębiorstwa państwowe hodowli roślin i nasiennictwa;
2)
w zakresie konopi:
a)
przedsiębiorstwa państwowe przemysłu lniarskiego "Polski Len",
b)
przedsiębiorstwa państwowe obrotu surowcami włókienniczymi i skórzanymi.
2.
Do skupu i obrotu słomą makową są uprawnione:
1)
gminne spółdzielnie "Samopomoc Chłopska",
2)
przedsiębiorstwa państwowe przemysłu zielarskiego "Herbapol".
3.
Jednostki uprawnione do zawierania umów kontraktacji maku są obowiązane do:
1)
określenia w umowach kontraktacji sposobu odbioru całego zbioru słomy makowej w terminie do dnia 31 grudnia każdego roku oraz określenia sposobu i terminu zniszczenia resztek słomy makowej pozostałych po zbiorze oraz
2)
przedstawienia terenowemu organowi administracji państwowej w terminie do dnia 31 stycznia każdego roku wykazu producentów, którzy dostarczyli słomę makową, z podaniem jej ilości.
§  5.
Jednostki, o których mowa w § 4 ust. 2, są obowiązane sprzedać słomę makową zakładom przemysłu farmaceutycznego "Polfa" lub przedsiębiorstwom państwowym handlu zagranicznego. Pozostałą ilość słomy makowej, nie wykorzystaną na cele przemysłowe, jednostki te są obowiązane spalić i sporządzić odpowiedni protokół z tej czynności, dokonanej z udziałem przedstawiciela terenowego organu administracji państwowej.
§  6.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

Urząd Gminy (Miejski, Miasta

i Gminy, Dzielnicowy)

w __________________________ Data

(pieczęć)

ZEZWOLENIE Nr _______

na uprawę maku, konopi *)

Na podstawie art. 10 ust. 2 i ust. 4 pkt 2 *) ustawy z dnia 31 stycznia 1985 r. o zapobieganiu narkomanii (Dz. U. Nr 4, poz. 15 i Nr 15, poz. 66) zezwalam na uprawę maku, konopi *) w roku __________ na gruntach o powierzchni _________________ położonych w ________________________________________________ których posiadaczem jest ________________________________________________________________________

nazwisko i imię lub nazwa jednostki organizacyjnej

______

adres lub siedziba

*) Niepotrzebne skreślić ________________________

(podpis)

ZAŁĄCZNIK Nr  2

REJESTR ZEZWOLEŃ NA UPRAWĘ MAKU (KONOPI)

woj.________________

w 19... r.

Lp. Data wydania zezwolenia Imię i nazwisko oraz adres posiadacza gruntu Powierzchnia uprawy Oznaczenie położenia uprawy Ilość dostarczonej i zniszczonej słomy makowej
1 2 3 4 5 6

ZAŁĄCZNIK Nr  3

ZOBOWIĄZANIE

Ja, niżej podpisany(a) .................................... syn (córka) ...............................................

(imię i nazwisko)

zam .................................... gmina ................................ woj. ................................................

zobowiązuję się do odpłatnego przekazania Gminnej Spółdzielni "Samopomoc Chłopska" w .............................................. lub innej jednostce uprawnionej do skupu słomy makowej całego zbioru słomy makowej pochodzącej z uprawy maku, na którą otrzymałem zezwolenie nr ........ Urzędu Gminy (Urzędu Miejskiego, Miasta i Gminy, Dzielnicowego) w .................... z dnia ......................... na warunkach ustalonych przez te jednostki.

Jeżeli warunki odbioru słomy makowej nie będą możliwe do spełnienia przeze mnie, zobowiązuję się zniszczyć cały zbiór słomy makowej w terminie do ......................... i poinformować o powyższym sołtysa lub Urząd Gminy (Urząd Miejski, Miasta i Gminy, Dzielnicowy).

Oświadczam, że zostałem(am) poinformowany(a) o odpowiedzialności karnej za udostępnienie słomy makowej osobie nieuprawnionej, z naruszeniem przepisów ustawy z dnia 31 stycznia 1985 r. o zapobieganiu narkomanii (Dz. U. Nr 4, poz. 15 i Nr 15, poz. 66).

______

(podpis i data)

Zmiany w prawie

Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Rząd zmienia przepisy o układach zbiorowych pracy

Katalog spraw regulowanych w układzie zbiorowym pracy będzie otwarty i będzie mógł obejmować sprawy dotyczące w szczególności wymiaru i norm czasu pracy, systemów i rozkładów czasu pracy, pracy w godzinach nadliczbowych, wymiaru urlopu wypoczynkowego, warunków wynagradzania czy organizacji pracy. Do uzgodnień międzyresortowych trafił dziś projekt zupełnie nowej ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych. Jego autorzy zakładają, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

Grażyna J. Leśniak 25.06.2024
Nowe zasady przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej

Dziś (piątek, 21 czerwca) weszły w życie nowe przepisy dotyczące przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej. Dotyczą m.in. rozszerzenia nadzoru nad realizacją zaleceń pokontrolnych i objęcia procedurą kontrolną mieszkań treningowych i wspomaganych.

Robert Horbaczewski 21.06.2024
Nowelizacja kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych wejdzie w życie pod koniec czerwca

W dniu 14 czerwca opublikowana została nowelizacja kodeksu pracy dotycząca ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 17.06.2024
Bez polskiego prawa jazdy obcokrajowiec nie zostanie taksówkarzem

​Od 17 czerwca wszyscy kierowcy, którzy pracują w Polsce w charakterze taksówkarzy lub świadczą usługi odpłatnego przewozu osób, będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Zapewne nie wszystkim kierowcom z zagranicy uda się to prawo jazdy zdobyć, więc liczba obcokrajowców świadczących usługi przewozu osób może spaść.

Regina Skibińska 15.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1985.44.217

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Wydawanie zezwoleń na prowadzenie upraw maku i konopi oraz określenie jednostek gospodarki uspołecznionej uprawnionych do zawierania umów kontraktacji i obrotu słomą makową.
Data aktu: 07/08/1985
Data ogłoszenia: 20/09/1985
Data wejścia w życie: 20/09/1985