Ubezpieczenie ustawowe odpowiedzialności cywilnej rolników.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 10 lipca 1985 r.
w sprawie ubezpieczenia ustawowego odpowiedzialności cywilnej rolników.

Na podstawie art. 7 ustawy z dnia 20 września 1984 r. o ubezpieczeniach majątkowych i osobowych (Dz. U. Nr 45, poz. 242) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Ubezpieczeniu ustawowemu odpowiedzialności cywilnej (OC) rolników na terenie Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej podlegają:
1)
osoby fizyczne prowadzące indywidualne gospodarstwo rolne, zwane dalej "rolnikami",
2)
osoby bliskie rolnikowi - małżonek, dzieci, pasierbowie, dzieci przysposobione albo przyjęte na wychowanie, rodzice, przysposabiający, rodzeństwo, ojczym, macocha, teściowie, dziadkowie, wnukowie, zięciowie i synowe - pracujące w gospodarstwie rolnym rolnika,
3)
inne osoby pracujące w gospodarstwie rolnym rolnika.
2.
Za gospodarstwo rolne w rozumieniu rozporządzenia uważa się obszar użytków rolnych, gruntów leśnych, gruntów pod stawami oraz gruntów pod zabudowaniami związanymi z prowadzeniem tego gospodarstwa o łącznej powierzchni przekraczającej 0,5 ha, stanowiący zorganizowaną całość gospodarczą i znajdujący się we władaniu osoby fizycznej, będącej właścicielem lub władającym, wykazanej w ewidencji gruntów prowadzonej na podstawie odrębnych przepisów. Za gospodarstwo rolne uważa się również dzierżawione przez osobę fizyczną użytki rolne Państwowego Funduszu Ziemi, przedsiębiorstwa albo spółdzielni, jeżeli ich obszar przekracza powierzchnię 0,5 ha.
§  2.
1.
Z ubezpieczenia ustawowego odpowiedzialności cywilnej (OC) rolników Państwowy Zakład Ubezpieczeń (PZU) ponosi odpowiedzialność cywilną, jeżeli w związku z prowadzeniem gospodarstwa rolnego rolnik lub osoby bliskie rolnikowi albo inne osoby pracujące w prowadzonym przez rolnika gospodarstwie rolnym są zobowiązani na podstawie obowiązującego prawa do odszkodowania za spowodowanie: śmierci, uszkodzenia ciała, rozstroju zdrowia albo utraty, zniszczenia lub uszkodzenia rzeczy.
2.
Z ubezpieczenia OC rolników PZU ponosi również odpowiedzialność za szkody w życiu prywatnym, jeżeli rolnik lub osoby bliskie, pozostające z rolnikiem we wspólnym gospodarstwie domowym - na podstawie obowiązującego prawa - ponoszą odpowiedzialność za te szkody.
§  3.
PZU nie odpowiada za szkody:
1)
wyrządzone umyślnie,
2)
wyrządzone osobom bliskim wskutek zniszczenia lub uszkodzenia mienia,
3)
wyrządzone w życiu prywatnym w związku z uprawianiem sportów motorowych i polowania,
4)
wynikłe z przeniesienia chorób zakaźnych nie pochodzących od zwierząt,
5)
rzeczowe, spowodowane wadą dostarczonych przez osobę objętą ubezpieczeniem towarów lub wykonywaniem usług; za wynikłe wskutek tego szkody osobowe PZU nie ponosi odpowiedzialności tylko wówczas, gdy osoba objęta ubezpieczeniem wiedziała o wadzie,
6)
powstałe wskutek uszkodzenia, zniszczenia lub zaginięcia rzeczy wypożyczonych lub przyjętych przez osobę objętą ubezpieczeniem do użytkowania, przechowania lub naprawy,
7)
polegające na utracie gotówki, biżuterii, papierów wartościowych, wszelkiego rodzaju dokumentów oraz zbiorów filatelistycznych, numizmatycznych i innych,
8)
w drzewostanie lasów i parków na skutek wzniecenia pożaru,
9)
nie przekraczające łącznie 2.000 zł,
10)
powstałe w związku z ruchem pojazdów mechanicznych, objęte ubezpieczeniem ustawowym komunikacyjnym odpowiedzialności cywilnej.
§  4.
1.
Z ubezpieczenia wypłaca się należne odszkodowanie w granicach odpowiedzialności cywilnej osoby objętej ubezpieczeniem.
2.
Niezależnie od odszkodowania, o którym mowa w ust. 1, PZU:
1)
pokrywa koszty wynagrodzenia rzeczoznawców powołanych przez PZU albo - za jego zgodą - przez osobę zainteresowaną, w celu ustalenia okoliczności i rozmiaru szkody,
2)
zwraca uzasadnione okolicznościami danego wypadku niezbędne koszty poniesione przez osobę objętą ubezpieczeniem w celu zapobieżenia zwiększeniu się szkody.
§  5.
1.
PZU jest obowiązany dochodzić od sprawcy szkody zwrotu wypłaconego odszkodowania, jeżeli szkoda została wyrządzona w stanie nietrzeźwości.
2.
W uzasadnionych społecznie i gospodarczo przypadkach PZU może ograniczyć częściowo roszczenie, o którym mowa w ust. 1.
§  6.
1.
Roszczeń związanych z wypadkiem, przysługujących w stosunku do osoby objętej ubezpieczeniem, można dochodzić bezpośrednio od PZU.
2.
Jeżeli roszczenie zostanie zgłoszone do osoby objętej ubezpieczeniem, przekazuje ona roszczenie do PZU, powiadamiając o tym poszkodowanego.
3.
W postępowaniu sądowym, wszczętym przeciwko osobie objętej ubezpieczeniem o naprawienie szkody, konieczne jest zapozwanie PZU.
4.
Dochodzenie roszczenia od PZU na drodze sądowej może nastąpić nie wcześniej niż po upływie 30 dni od dnia zgłoszenia roszczenia do PZU.
§  7.
PZU wypłaca odszkodowanie osobie uprawnionej, zawiadamiając o tym osobę objętą ubezpieczeniem.
§  8.
Na poczet odszkodowania przysługującego z ubezpieczenia OC rolników zalicza się przyznane tej samej osobie, z tytułu tego samego zdarzenia, odszkodowanie z innych ubezpieczeń majątkowych.
§  9.
1.
W razie wypadku osoba objęta ubezpieczeniem powinna dążyć do złagodzenia skutków wypadku i zapewnienia pomocy lekarskiej osobom poszkodowanym oraz w miarę możliwości zabezpieczyć mienie osoby poszkodowanej i starać się zapobiec zwiększeniu szkody.
2.
O wypadku z ofiarami w ludziach, jak również o wypadku powstałym w okolicznościach nasuwających przypuszczenie, że popełniono przestępstwo, osoba objęta ubezpieczeniem lub osoba zgłaszająca roszczenie powinna niezwłocznie zawiadomić Milicję Obywatelską albo prokuratora.
3.
Osoba objęta ubezpieczeniem lub osoba zgłaszająca roszczenie jest obowiązana zawiadomić PZU o wypadku oraz udzielić niezbędnych informacji i wyjaśnień ułatwiających PZU ustalenie okoliczności wypadku i rozmiaru szkód.
§  10.
Po otrzymaniu wiadomości o wypadku PZU przeprowadza postępowanie dotyczące ustalenia stanu faktycznego wypadku, zasadności roszczeń i wysokości świadczeń oraz informuje osobę objętą ubezpieczeniem i osobę zgłaszającą roszczenie, jakie dowody są potrzebne do określenia odszkodowania.
§  11.
1.
PZU wypłaca odszkodowanie w terminie 30 dni od dnia otrzymania zawiadomienia o szkodzie.
2.
Jeżeli w terminie określonym w ust. 1 wyjaśnienie okoliczności koniecznych do ustalenia odpowiedzialności PZU albo wysokości odszkodowania okazało się niemożliwe, odszkodowanie wypłaca się w terminie 14 dni od wyjaśnienia tych okoliczności. Jednakże bezsporną część odszkodowania PZU wypłaca w terminie określonym w ust. 1.
3.
Jeżeli odszkodowanie nie przysługuje, PZU informuje o tym na piśmie osobę zgłaszającą roszczenie w terminie określonym w ust. 1, wskazując na okoliczności i podstawę prawną, uzasadniające odmowę wypłaty odszkodowania, wraz z pouczeniem o środkach odwoławczych.
§  12.
W zakresie współdziałania zakładów społecznych służby zdrowia z PZU, trybu wyznaczania lekarzy, stawek ich wynagrodzenia za orzeczenia, opinii wydawanych dla PZU oraz zasad orzekania przez lekarzy w związku z wypadkami objętymi ubezpieczeniem ustawowym OC rolników - stosuje się odpowiednie zasady i tryb, obowiązujące w ubezpieczeniach ustawowych komunikacyjnych.
§  13.
Traci moc rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 24 lutego 1978 r. w sprawie obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej rolników (Dz. U. Nr 5, poz. 13 i z 1982 r. Nr 38, poz. 251), z tym że przepisy tego rozporządzenia stosuje się do zdarzeń objętych ubezpieczeniem, które powstały przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia.
§  14.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 lipca 1985 r.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1985.33.146

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Ubezpieczenie ustawowe odpowiedzialności cywilnej rolników.
Data aktu: 10/07/1985
Data ogłoszenia: 31/07/1985
Data wejścia w życie: 31/07/1985, 01/07/1985