Szczególne warunki przewozu przesyłek towarowych w komunikacji kolejowo-żeglugowej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA KOMUNIKACJI
z dnia 21 czerwca 1985 r.
w sprawie szczególnych warunków przewozu przesyłek towarowych w komunikacji kolejowo-żeglugowej.

Na podstawie art. 56 ust. 2 pkt 4 lit. a) ustawy z dnia 15 listopada 1984 r. - Prawo przewozowe (Dz. U. Nr 53, poz. 272) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie reguluje szczególne warunki przewozu przesyłek towarowych w komunikacji kolejowo-żeglugowej przez przedsiębiorstwo Polskie Koleje Państwowe, zwane dalej "koleją", oraz przedsiębiorstwa żeglugi śródlądowej, zwane dalej "żeglugą", wykonywanego na podstawie jednego listu przewozowego.
§  2.
Przewóz przesyłek w komunikacji kolejowo-żeglugowej odbywa się na odległościach powyżej 150 km, obliczonych według taryfowych odległości kolejowych.
§  3.
Do przewozu w komunikacji kolejowo-żeglugowej mogą być nadawane, po uzgodnieniu z żeglugą, rzeczy o masie nie przewyższającej wykorzystania ładowności środka transportowego żeglugi przy istniejącym w dniu ładowania przesyłki stanie wody na trasie przewozu.
§  4.
Jeżeli nadawca załadował rzeczy stanowiące przesyłkę do kilku wagonów, jest obowiązany przekazać kolei załadowane wagony w zwartej grupie, określonej w liście przewozowym. W przeciwnym razie klient ponosi koszty segregowania wagonów.
§  5.
1.
Przewoźnik przyjmujący przesyłkę do przewozu jest obowiązany zawiadomić o tym niezwłocznie następnego przewoźnika określając:
1)
nadawcę,
2)
masę i nazwę towaru oraz rodzaj opakowania,
3)
nazwę i adres odbiorcy,
4)
miejsce i termin przekazania przesyłki.
2.
Przekazanie przesyłki drugiemu przewoźnikowi odnotowuje się w liście przewozowym.
3.
Przy przekazywaniu przesyłki każdy z przewoźników może żądać sprawdzenia jej masy.
§  6.
Masa przesyłki określona według zanurzenia środka transportowego żeglugi służy wyłącznie do obliczenia należności.
§  7.
Przeładunku przesyłki ze środków transportu kolejowego na środki transportu żeglugowego lub odwrotnie dokonuje żegluga.
§  8.
1.
Przewoźnik, który przyjął polecenie od nadawcy lub odbiorcy w zakresie zmiany umowy przewozu albo wskazówki co do postępowania z przesyłką na wypadek przeszkody w przewozie lub wydaniu przesyłki, jest obowiązany porozumieć się niezwłocznie z drugim przewoźnikiem. Odpis oświadczenia zawierającego polecenie lub wskazówki dołącza się do listu przewozowego.
2.
Zmiana umowy nie może spowodować podziału przesyłki.
3.
W razie niemożności wykonania polecenia lub wskazówek, o których mowa w ust. 1, przewoźnik zawiadamia niezwłocznie nadawcę i odbiorcę oraz drugiego przewoźnika.
§  9.
1.
Umowę przewozu przesyłki uważa się za wykonaną po przewiezieniu przesyłki przez ostatniego przewoźnika, wydaniu jej odbiorcy w miejscu przeznaczenia i pokwitowaniu odbioru przez odbiorcę.
2.
Zawiadomienia o nadejściu przesyłki do miejsca przeznaczenia obowiązany jest dokonać ten przewoźnik, który przesyłkę wydaje odbiorcy.
§  10.
W razie podjęcia czynności ustalania stanu przesyłki w celu stwierdzenia, że doznała ona ubytku lub uszkodzenia, przewoźnik podejmujący czynności sprawdzenia zawiadamia o tym drugiego przewoźnika, który ma prawo do uczestniczenia w tej czynności.
§  11.
W sprawach nie uregulowanych niniejszym rozporządzeniem mają zastosowanie przepisy rozporządzenia Ministra Komunikacji z dnia 21 czerwca 1985 r. w sprawie wykonania przepisów ustawy - Prawo przewozowe (Dz. U. Nr 29, poz. 128).
§  12.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 lipca 1985 r.

Zmiany w prawie

Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Rząd zmienia przepisy o układach zbiorowych pracy

Katalog spraw regulowanych w układzie zbiorowym pracy będzie otwarty i będzie mógł obejmować sprawy dotyczące w szczególności wymiaru i norm czasu pracy, systemów i rozkładów czasu pracy, pracy w godzinach nadliczbowych, wymiaru urlopu wypoczynkowego, warunków wynagradzania czy organizacji pracy. Do uzgodnień międzyresortowych trafił dziś projekt zupełnie nowej ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych. Jego autorzy zakładają, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

Grażyna J. Leśniak 25.06.2024
Nowe zasady przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej

Dziś (piątek, 21 czerwca) weszły w życie nowe przepisy dotyczące przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej. Dotyczą m.in. rozszerzenia nadzoru nad realizacją zaleceń pokontrolnych i objęcia procedurą kontrolną mieszkań treningowych i wspomaganych.

Robert Horbaczewski 21.06.2024
Nowelizacja kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych wejdzie w życie pod koniec czerwca

W dniu 14 czerwca opublikowana została nowelizacja kodeksu pracy dotycząca ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 17.06.2024
Bez polskiego prawa jazdy obcokrajowiec nie zostanie taksówkarzem

​Od 17 czerwca wszyscy kierowcy, którzy pracują w Polsce w charakterze taksówkarzy lub świadczą usługi odpłatnego przewozu osób, będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Zapewne nie wszystkim kierowcom z zagranicy uda się to prawo jazdy zdobyć, więc liczba obcokrajowców świadczących usługi przewozu osób może spaść.

Regina Skibińska 15.06.2024