Prowadzenie księgarń, antykwariatów, sprzedaży dzieł sztuki oraz prowadzenie działalności w zakresie fonografii przez jednostki gospodarki nie uspołecznionej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA KULTURY I SZTUKI
z dnia 28 maja 1985 r.
w sprawie prowadzenia księgarń, antykwariatów, sprzedaży dzieł sztuki oraz prowadzenia działalności w zakresie fonografii przez jednostki gospodarki nie uspołecznionej.

Na podstawie art. 2 ust. 4, art. 3 ust. 4 i art. 4 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 18 lipca 1974 r. o wykonywaniu handlu oraz niektórych innych rodzajów działalności przez jednostki gospodarki nie uspołecznionej (Dz. U. z 1983 r. Nr 43, poz. 193 i z 1984 r. Nr 5, poz. 24) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa szczegółowe zasady wydawania zezwoleń na prowadzenie księgarń, antykwariatów, sprzedaży dzieł sztuki oraz prowadzenie działalności w zakresie fonografii przez jednostki gospodarki nie uspołecznionej.
§  2.
Organem właściwym do wydawania zezwoleń na prowadzenie księgarń, antykwariatów, sprzedaży dzieł sztuki i prowadzenie działalności w zakresie fonografii jest Minister Kultury i Sztuki.
§  3.
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:
1)
księgarni - rozumie się przez to placówkę sprzedaży wydawnictw nieperiodycznych, pochodzących z bieżącej krajowej produkcji wydawniczej,
2)
antykwariacie - rozumie się przez to placówkę sprzedaży wydawnictw antykwarycznych, dopuszczonych do rozpowszechniania na terytorium Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej,
3)
sprzedaży dzieł sztuki - rozumie się przez to:
a)
sprzedaż dzieł sztuki współczesnej, powstałych po dniu 9 maja 1945 r., z wyłączeniem dzieł sztuki wykonanych przez twórców ludowych oraz prac amatorskich,
b)
sprzedaż dzieł sztuki dawnej, powstałych przed dniem 9 maja 1945 r.,
4)
fonografii - rozumie się przez to działalność polegającą na dokonywaniu zapisu dźwięku oraz dźwięku i obrazu, przenoszeniu takich zapisów na płyty, taśmy, kasety, wideokasety i wideopłyty, a także na świadczeniu usług konserwacyjno-renowacyjnych wyrobów fonograficznych,
5)
przedsiębiorstwie - rozumie się przez to działalność gospodarczą w zakresie prowadzenia księgarń, antykwariatów, sprzedaży dzieł sztuki oraz działalność w zakresie fonografii, bez względu na formę tej działalności, wykonywaną na podstawie zezwolenia.
§  4.
1.
Osoba ubiegająca się o wydanie zezwolenia na prowadzenie działalności gospodarczej, o której mowa w § 1, powinna mieć pełną zdolność do czynności prawnych.
2.
Osoba, o której mowa w ust. 1, powinna ponadto posiadać następujące kwalifikacje zawodowe:
1)
w razie ubiegania się o wydanie zezwolenia na prowadzenie księgarni lub antykwariatu:
a)
wykształcenie wyższe i 2 lata praktyki księgarskiej lub
b)
wykształcenie średnie księgarskie i 7 lat praktyki księgarskiej albo
c)
inne wykształcenie średnie i 10 lat praktyki księgarskiej,
2)
w razie ubiegania się o wydanie zezwolenia na sprzedaż dzieł sztuki współczesnej - dyplom artysty plastyka lub ukończenia studiów wyższych w zakresie historii sztuki,
3)
w razie ubiegania się o wydanie zezwolenia na sprzedaż dzieł sztuki dawnej:
a)
dyplom artysty plastyka lub ukończenia studiów wyższych w zakresie historii sztuki, lub
b)
wykształcenie wyższe i 5-letni staż pracy w państwowych jednostkach organizacyjnych zajmujących się handlem dziełami sztuki dawnej lub ochroną dóbr kultury,
4)
w razie ubiegania się o wydanie zezwolenia na prowadzenie działalności fonograficznej w zakresie dokonywania zapisu dźwięku oraz przenoszenia takich zapisów na płyty, taśmy, kasety oraz wykonywania usług konserwacyjno-renowacyjnych wyrobów fonograficznych:
a)
stwierdzone wykonywanie zawodu muzyka lub
b)
zaświadczenie o ukończeniu szkoły o kierunku elektronicznym albo pokrewnym i rok praktyki przy obsłudze urządzeń do zapisu i odtwarzania dźwięku, lub
c)
3 lata praktyki przy obsłudze aparatury do zapisu i odtwarzania dźwięku,
5)
w razie ubiegania się o wydanie zezwolenia na prowadzenie działalności fonograficznej w zakresie zapisu dźwięku i obrazu na wideotaśmy lub wideopłyty:
a)
stwierdzone wykonywanie zawodu operatora lub realizatora telewizyjnego albo kamerzysty telewizyjnego lub
b)
zaświadczenie o ukończeniu średniej szkoły o kierunku elektronicznym lub pokrewnym i rok praktyki przy obsłudze urządzeń elektronicznych do rejestracji i odtwarzania dźwięku i obrazu, lub
c)
zaświadczenie o ukończeniu zasadniczej szkoły o kierunku elektronicznym lub pokrewnym i 3 lata praktyki przy obsłudze urządzeń elektronicznych do rejestracji i odtwarzania dźwięku i obrazu.
3.
W szczególnie uzasadnionych wypadkach Minister Kultury i Sztuki może zwolnić osoby zamierzające prowadzić działalność gospodarczą określoną w ust. 2 pkt 1-5 od posiadania kwalifikacji zawodowych, jeżeli w inny sposób wykażą się posiadaniem wiadomości niezbędnych do prowadzenia tej działalności.
§  5.
1.
Osoba prawna ubiegająca się o wydanie zezwolenia ustanawia za zgodą Ministra Kultury i Sztuki kierownika przedsiębiorstwa.
2.
Wymagania kwalifikacyjne określone w § 4 ust. 2 pkt 1-5 stosuje się odpowiednio do kierownika przedsiębiorstwa.
§  6.
Ustanowienie pełnomocnika do prowadzenia działalności określonej w zezwoleniu wymaga zgody Ministra Kultury i Sztuki.
§  7.
Osoby fizyczne i prawne ubiegające się o wydanie zezwolenia powinny przedstawić tytuł prawny do zajmowania pomieszczeń niezbędnych do prowadzenia działalności.
§  8.
Zmiana lub rozszerzenie przedmiotu działalności gospodarczej poza ustalony w zezwoleniu oraz zmiana siedziby przedsiębiorstwa wymaga zgody Ministra Kultury i Sztuki.
§  9.
1.
Zezwolenie, o którym mowa w § 1, wydaje się na okres lat 5.
2.
Ważność zezwolenia ustala się do końca roku kalendarzowego, w którym termin upływa.
3.
Termin ważności zezwolenia nie może przekroczyć okresu, na jaki przewidziane jest użytkowanie lokalu, w którym prowadzona jest działalność.
§  10.
Zezwolenie powinno zawierać:
1)
imię, nazwisko oraz adres zamieszkania osoby uzyskującej zezwolenie, a w odniesieniu do osoby prawnej - jej pełną nazwę i siedzibę oraz imię i nazwisko osoby uprawnionej do jej reprezentowania,
2)
oznaczenie rodzaju działalności,
3)
adres placówki,
4)
termin ważności zezwolenia,
5)
inne dane dotyczące warunków wykonywania działalności.
§  11.
1.
Przed wydaniem zezwolenia Minister Kultury i Sztuki zasięga informacji o niekaralności wnioskodawcy.
2.
Przed doręczeniem zezwolenia organ administracji państwowej pobiera opłatę skarbową określoną w odrębnych przepisach, stwierdzając w zezwoleniu fakt jej uiszczenia.
§  12.
Osoba prowadząca działalność określoną w zezwoleniu powinna w sposób widoczny oznaczyć na zewnątrz swoje przedsiębiorstwo, podając imię i nazwisko (nazwę osoby prawnej, firmę) oraz bliższe określenie rodzaju działalności i godziny otwarcia przedsiębiorstwa.
§  13.
Wydane zezwolenie podlega wpisaniu do rejestru zezwoleń prowadzonego przez Ministra Kultury i Sztuki.
§  14.
Zezwolenia wydane przed wejściem w życie rozporządzenia zachowują ważność do końca okresu, na który zostały wydane.
§  15.
Traci moc rozporządzenie Ministra Kultury i Sztuki z dnia 12 lipca 1975 r. w sprawie prowadzenia księgarń, antykwariatów i sprzedaży dzieł sztuki przez jednostki gospodarki nie uspołecznionej (Dz. U. Nr 27, poz. 142).
§  16.
Rozporządzenie nie ma zastosowania do osób prawnych nie będących jednostkami gospodarki uspołecznionej, które uzyskują zezwolenia na prowadzenie księgarń zajmujących się wyłącznie sprzedażą wydawnictw o charakterze religijnym na podstawie odrębnych przepisów.
§  17.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1985.28.127

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Prowadzenie księgarń, antykwariatów, sprzedaży dzieł sztuki oraz prowadzenie działalności w zakresie fonografii przez jednostki gospodarki nie uspołecznionej.
Data aktu: 28/05/1985
Data ogłoszenia: 28/06/1985
Data wejścia w życie: 28/06/1985