Prowadzenie księgarń, antykwariatów, sprzedaży dzieł sztuki oraz prowadzenie działalności w zakresie fonografii przez jednostki gospodarki nie uspołecznionej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA KULTURY I SZTUKI
z dnia 28 maja 1985 r.
w sprawie prowadzenia księgarń, antykwariatów, sprzedaży dzieł sztuki oraz prowadzenia działalności w zakresie fonografii przez jednostki gospodarki nie uspołecznionej.

Na podstawie art. 2 ust. 4, art. 3 ust. 4 i art. 4 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 18 lipca 1974 r. o wykonywaniu handlu oraz niektórych innych rodzajów działalności przez jednostki gospodarki nie uspołecznionej (Dz. U. z 1983 r. Nr 43, poz. 193 i z 1984 r. Nr 5, poz. 24) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa szczegółowe zasady wydawania zezwoleń na prowadzenie księgarń, antykwariatów, sprzedaży dzieł sztuki oraz prowadzenie działalności w zakresie fonografii przez jednostki gospodarki nie uspołecznionej.
§  2.
Organem właściwym do wydawania zezwoleń na prowadzenie księgarń, antykwariatów, sprzedaży dzieł sztuki i prowadzenie działalności w zakresie fonografii jest Minister Kultury i Sztuki.
§  3.
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:
1)
księgarni - rozumie się przez to placówkę sprzedaży wydawnictw nieperiodycznych, pochodzących z bieżącej krajowej produkcji wydawniczej,
2)
antykwariacie - rozumie się przez to placówkę sprzedaży wydawnictw antykwarycznych, dopuszczonych do rozpowszechniania na terytorium Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej,
3)
sprzedaży dzieł sztuki - rozumie się przez to:
a)
sprzedaż dzieł sztuki współczesnej, powstałych po dniu 9 maja 1945 r., z wyłączeniem dzieł sztuki wykonanych przez twórców ludowych oraz prac amatorskich,
b)
sprzedaż dzieł sztuki dawnej, powstałych przed dniem 9 maja 1945 r.,
4)
fonografii - rozumie się przez to działalność polegającą na dokonywaniu zapisu dźwięku oraz dźwięku i obrazu, przenoszeniu takich zapisów na płyty, taśmy, kasety, wideokasety i wideopłyty, a także na świadczeniu usług konserwacyjno-renowacyjnych wyrobów fonograficznych,
5)
przedsiębiorstwie - rozumie się przez to działalność gospodarczą w zakresie prowadzenia księgarń, antykwariatów, sprzedaży dzieł sztuki oraz działalność w zakresie fonografii, bez względu na formę tej działalności, wykonywaną na podstawie zezwolenia.
§  4.
1.
Osoba ubiegająca się o wydanie zezwolenia na prowadzenie działalności gospodarczej, o której mowa w § 1, powinna mieć pełną zdolność do czynności prawnych.
2.
Osoba, o której mowa w ust. 1, powinna ponadto posiadać następujące kwalifikacje zawodowe:
1)
w razie ubiegania się o wydanie zezwolenia na prowadzenie księgarni lub antykwariatu:
a)
wykształcenie wyższe i 2 lata praktyki księgarskiej lub
b)
wykształcenie średnie księgarskie i 7 lat praktyki księgarskiej albo
c)
inne wykształcenie średnie i 10 lat praktyki księgarskiej,
2)
w razie ubiegania się o wydanie zezwolenia na sprzedaż dzieł sztuki współczesnej - dyplom artysty plastyka lub ukończenia studiów wyższych w zakresie historii sztuki,
3)
w razie ubiegania się o wydanie zezwolenia na sprzedaż dzieł sztuki dawnej:
a)
dyplom artysty plastyka lub ukończenia studiów wyższych w zakresie historii sztuki, lub
b)
wykształcenie wyższe i 5-letni staż pracy w państwowych jednostkach organizacyjnych zajmujących się handlem dziełami sztuki dawnej lub ochroną dóbr kultury,
4)
w razie ubiegania się o wydanie zezwolenia na prowadzenie działalności fonograficznej w zakresie dokonywania zapisu dźwięku oraz przenoszenia takich zapisów na płyty, taśmy, kasety oraz wykonywania usług konserwacyjno-renowacyjnych wyrobów fonograficznych:
a)
stwierdzone wykonywanie zawodu muzyka lub
b)
zaświadczenie o ukończeniu szkoły o kierunku elektronicznym albo pokrewnym i rok praktyki przy obsłudze urządzeń do zapisu i odtwarzania dźwięku, lub
c)
3 lata praktyki przy obsłudze aparatury do zapisu i odtwarzania dźwięku,
5)
w razie ubiegania się o wydanie zezwolenia na prowadzenie działalności fonograficznej w zakresie zapisu dźwięku i obrazu na wideotaśmy lub wideopłyty:
a)
stwierdzone wykonywanie zawodu operatora lub realizatora telewizyjnego albo kamerzysty telewizyjnego lub
b)
zaświadczenie o ukończeniu średniej szkoły o kierunku elektronicznym lub pokrewnym i rok praktyki przy obsłudze urządzeń elektronicznych do rejestracji i odtwarzania dźwięku i obrazu, lub
c)
zaświadczenie o ukończeniu zasadniczej szkoły o kierunku elektronicznym lub pokrewnym i 3 lata praktyki przy obsłudze urządzeń elektronicznych do rejestracji i odtwarzania dźwięku i obrazu.
3.
W szczególnie uzasadnionych wypadkach Minister Kultury i Sztuki może zwolnić osoby zamierzające prowadzić działalność gospodarczą określoną w ust. 2 pkt 1-5 od posiadania kwalifikacji zawodowych, jeżeli w inny sposób wykażą się posiadaniem wiadomości niezbędnych do prowadzenia tej działalności.
§  5.
1.
Osoba prawna ubiegająca się o wydanie zezwolenia ustanawia za zgodą Ministra Kultury i Sztuki kierownika przedsiębiorstwa.
2.
Wymagania kwalifikacyjne określone w § 4 ust. 2 pkt 1-5 stosuje się odpowiednio do kierownika przedsiębiorstwa.
§  6.
Ustanowienie pełnomocnika do prowadzenia działalności określonej w zezwoleniu wymaga zgody Ministra Kultury i Sztuki.
§  7.
Osoby fizyczne i prawne ubiegające się o wydanie zezwolenia powinny przedstawić tytuł prawny do zajmowania pomieszczeń niezbędnych do prowadzenia działalności.
§  8.
Zmiana lub rozszerzenie przedmiotu działalności gospodarczej poza ustalony w zezwoleniu oraz zmiana siedziby przedsiębiorstwa wymaga zgody Ministra Kultury i Sztuki.
§  9.
1.
Zezwolenie, o którym mowa w § 1, wydaje się na okres lat 5.
2.
Ważność zezwolenia ustala się do końca roku kalendarzowego, w którym termin upływa.
3.
Termin ważności zezwolenia nie może przekroczyć okresu, na jaki przewidziane jest użytkowanie lokalu, w którym prowadzona jest działalność.
§  10.
Zezwolenie powinno zawierać:
1)
imię, nazwisko oraz adres zamieszkania osoby uzyskującej zezwolenie, a w odniesieniu do osoby prawnej - jej pełną nazwę i siedzibę oraz imię i nazwisko osoby uprawnionej do jej reprezentowania,
2)
oznaczenie rodzaju działalności,
3)
adres placówki,
4)
termin ważności zezwolenia,
5)
inne dane dotyczące warunków wykonywania działalności.
§  11.
1.
Przed wydaniem zezwolenia Minister Kultury i Sztuki zasięga informacji o niekaralności wnioskodawcy.
2.
Przed doręczeniem zezwolenia organ administracji państwowej pobiera opłatę skarbową określoną w odrębnych przepisach, stwierdzając w zezwoleniu fakt jej uiszczenia.
§  12.
Osoba prowadząca działalność określoną w zezwoleniu powinna w sposób widoczny oznaczyć na zewnątrz swoje przedsiębiorstwo, podając imię i nazwisko (nazwę osoby prawnej, firmę) oraz bliższe określenie rodzaju działalności i godziny otwarcia przedsiębiorstwa.
§  13.
Wydane zezwolenie podlega wpisaniu do rejestru zezwoleń prowadzonego przez Ministra Kultury i Sztuki.
§  14.
Zezwolenia wydane przed wejściem w życie rozporządzenia zachowują ważność do końca okresu, na który zostały wydane.
§  15.
Traci moc rozporządzenie Ministra Kultury i Sztuki z dnia 12 lipca 1975 r. w sprawie prowadzenia księgarń, antykwariatów i sprzedaży dzieł sztuki przez jednostki gospodarki nie uspołecznionej (Dz. U. Nr 27, poz. 142).
§  16.
Rozporządzenie nie ma zastosowania do osób prawnych nie będących jednostkami gospodarki uspołecznionej, które uzyskują zezwolenia na prowadzenie księgarń zajmujących się wyłącznie sprzedażą wydawnictw o charakterze religijnym na podstawie odrębnych przepisów.
§  17.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Rząd zmienia przepisy o układach zbiorowych pracy

Katalog spraw regulowanych w układzie zbiorowym pracy będzie otwarty i będzie mógł obejmować sprawy dotyczące w szczególności wymiaru i norm czasu pracy, systemów i rozkładów czasu pracy, pracy w godzinach nadliczbowych, wymiaru urlopu wypoczynkowego, warunków wynagradzania czy organizacji pracy. Do uzgodnień międzyresortowych trafił dziś projekt zupełnie nowej ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych. Jego autorzy zakładają, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

Grażyna J. Leśniak 25.06.2024
Nowe zasady przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej

Dziś (piątek, 21 czerwca) weszły w życie nowe przepisy dotyczące przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej. Dotyczą m.in. rozszerzenia nadzoru nad realizacją zaleceń pokontrolnych i objęcia procedurą kontrolną mieszkań treningowych i wspomaganych.

Robert Horbaczewski 21.06.2024
Nowelizacja kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych wejdzie w życie pod koniec czerwca

W dniu 14 czerwca opublikowana została nowelizacja kodeksu pracy dotycząca ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 17.06.2024
Bez polskiego prawa jazdy obcokrajowiec nie zostanie taksówkarzem

​Od 17 czerwca wszyscy kierowcy, którzy pracują w Polsce w charakterze taksówkarzy lub świadczą usługi odpłatnego przewozu osób, będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Zapewne nie wszystkim kierowcom z zagranicy uda się to prawo jazdy zdobyć, więc liczba obcokrajowców świadczących usługi przewozu osób może spaść.

Regina Skibińska 15.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1985.28.127

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Prowadzenie księgarń, antykwariatów, sprzedaży dzieł sztuki oraz prowadzenie działalności w zakresie fonografii przez jednostki gospodarki nie uspołecznionej.
Data aktu: 28/05/1985
Data ogłoszenia: 28/06/1985
Data wejścia w życie: 28/06/1985