Majątek byłych związków zawodowych.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 30 kwietnia 1985 r.
w sprawie majątku byłych związków zawodowych.

Na podstawie art. 54 ustawy z dnia 8 października 1982 r. o związkach zawodowych (Dz. U. Nr 32, poz. 216, z 1983 r. Nr 39, poz. 176 i z 1984 r. Nr 21, poz. 101) zarządza się, co następuje:
§  1.
Majątek Zrzeszenia Związków Zawodowych i innych organizacji międzyzwiązkowych oraz majątek byłych związków zawodowych nie wymienionych w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 19 marca 1984 r. w sprawie zasad i trybu przekazywania majątku byłych związków zawodowych zrzeszających pracowników zatrudnionych w danej gałęzi pracy, w danym rodzaju zatrudnienia lub zawodzie (Dz. U. Nr 23, poz. 109) przekazuje się Ogólnopolskiemu Porozumieniu Związków Zawodowych.
§  2.
Majątek byłego związku zawodowego zrzeszającego pracowników zatrudnionych w urzędach państwowych i organizacjach społecznych, nie podlegający przekazaniu na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 19 marca 1984 r. w sprawie zasad i trybu przekazywania majątku byłych związków zawodowych zrzeszających pracowników zatrudnionych w danej gałęzi pracy, w danym rodzaju zatrudnienia lub zawodzie, przekazuje się Ogólnopolskiemu Porozumieniu Związków Zawodowych. Przekazany majątek powinien być przeznaczony na działalność socjalną, kulturalną i oświatową pracowników zatrudnionych w urzędach państwowych, którym nie przysługuje prawo tworzenia i zrzeszania się w związki zawodowe.
§  3.
1.
Fundusz Socjalny Sprzedawców Robotniczej Spółdzielni Wydawniczej "Prasa-Książka-Ruch", którego celem jest organizowanie działalności socjalnej, udzielanie świadczeń na wypadek choroby i macierzyństwa oraz innej pomocy sprzedawcom i ich rodzinom, przekazuje się ogólnokrajowej organizacji związkowej zrzeszającej osoby prowadzące na podstawie umowy agencyjnej punkty sprzedaży detalicznej Robotniczej Spółdzielni Wydawniczej "Prasa-Książka-Ruch".
2.
Ogólnokrajowa organizacja związkowa określi zasady działania Funduszu Socjalnego Sprzedawców Robotniczej Spółdzielni Wydawniczej "Prasa-Książka-Ruch", jego organizację oraz prawa i obowiązki osób uczestniczących w tym Funduszu.
§  4.
Majątek byłych związków zawodowych zrzeszających pracowników zatrudnionych w danej gałęzi pracy, w danym rodzaju zatrudnienia lub zawodzie, nie przejęty przez ogólnokrajowe organizacje związkowe działające w tych gałęziach pracy, w rodzajach zatrudnienia lub zawodach do dnia 15 lipca 1985 r., przekazuje się Ogólnopolskiemu Porozumieniu Związków Zawodowych.
§  5.
1.
Majątek byłych zakładowych organizacji związkowych, nie przejęty do dnia 31 lipca 1985 r. przez ogólnokrajowe organizacje związkowe na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 19 marca 1984 r. w sprawie zasad i trybu przekazywania majątku byłych związków zawodowych zrzeszających pracowników zatrudnionych w danej gałęzi pracy, w danym rodzaju zatrudnienia lub zawodzie, przekazuje się z dniem 1 sierpnia 1985 r. Ogólnopolskiemu Porozumieniu Związków Zawodowych.
2.
Czynności związanych z przekazaniem majątku określonego w ust. 1 dokona kierownik jednostki organizacyjnej, na której terenie majątek się znajduje, najpóźniej do dnia 31 grudnia 1985 r.
§  6.
1.
Przekazaniu podlegają prawa i obowiązki związane z przekazywanym majątkiem. Organizacje związkowe, o których mowa w rozporządzeniu, odpowiadają za zobowiązania byłego związku zawodowego do wartości przejętego majątku byłych organizacji związkowych.
2.
Przekazania majątku określonego w § 1-4 dokona Komisja do Spraw Zarządu Majątkiem Związków Zawodowych, powołana na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 15 października 1982 r. w sprawie tymczasowego zarządu majątkiem byłych związków zawodowych (Dz. U. Nr 34, poz. 226).
§  7.
1.
Przejęcie majątku następuje na podstawie protokołów zdawczo-odbiorczych według stanu wynikającego z ewidencji na dzień przekazania, z uwzględnieniem inwentaryzacji składników majątkowych. Do protokołu zdawczo-odbiorczego dołącza się rozliczenie wyniku inwentaryzacji.
2.
Inwentaryzację przeprowadzają wspólnie przedstawiciele strony przekazującej i przejmującej.
3.
Minister Finansów przekaże Ogólnopolskiemu Porozumieniu Związków Zawodowych środki niezbędne do uregulowania po dniu 30 września 1985 r. zobowiązań wynikających z działalności Komisji do Spraw Zarządu Majątkiem Związków Zawodowych.
§  8.
1.
Nadzór nad przekazywaniem przez Komisję do Spraw Zarządu Majątkiem Związków Zawodowych majątku określonego w § 1-4 wykonuje Minister do Spraw Współpracy ze Związkami Zawodowymi w porozumieniu z Ministrem Finansów.
2.
Odpisy protokołu przejęcia majątku przesyła się niezwłocznie po sporządzeniu do Ministra Finansów.
§  9.
1.
Z dniem 31 października 1985 r. znosi się tymczasowy zarząd majątkiem byłych związków zawodowych, sprawowany przez Komisję do Spraw Zarządu Majątkiem Związków Zawodowych.
2.
Komisja ureguluje stosunki prawne z pracownikami zatrudnionymi przez nią w dniu wejścia w życie rozporządzenia.
3.
Dokumenty dotyczące sprawowanego zarządu majątkiem byłych związków zawodowych Komisja przekaże Ministrowi do Spraw Współpracy ze Związkami Zawodowymi.
§  10.
W rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 15 października 1982 r. w sprawie tymczasowego zarządu majątkiem byłych związków zawodowych (Dz. U. Nr 34, poz. 226) w § 6 po wyrazach: "Skarb Państwa" po przecinku dodaje się wyrazy: "z wyjątkiem wydatków związanych z zarządzaniem majątkiem związków zawodowych zrzeszających pracowników zatrudnionych w danej gałęzi pracy, w danym rodzaju zatrudnienia lub zawodzie, które są pokrywane z tego majątku".
§  11.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1985.25.107

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Majątek byłych związków zawodowych.
Data aktu: 30/04/1985
Data ogłoszenia: 05/06/1985
Data wejścia w życie: 05/06/1985