Ustanowienie "Medalu Rodła".

USTAWA
z dnia 18 kwietnia 1985 r.
o ustanowieniu "Medalu Rodła".

Z okazji 40 rocznicy zwycięstwa nad hitlerowskim faszyzmem i powrotu do Macierzy prastarych piastowskich ziem zachodnich i północnych oraz w celu uhonorowania osób, których działalność i nieugięta postawa przyczyniły się do przetrwania świadomości narodowej i kultury polskiej wśród Polaków zamieszkałych na terenach byłego państwa niemieckiego oraz byłego Wolnego Miasta Gdańska, a także do integracji tych ziem z Macierzą, stanowi się, co następuje:
Art.  1.

Ustanawia się medal pod nazwą "Medal Rodła", zwany dalej "Medalem".

Art.  2.

Medal nadawany będzie w okresie od dnia 9 maja 1985 r. do dnia 9 maja 1990 r.

Art.  3.

Medal nadaje się w uznaniu zasług w działalności na rzecz zachowania świadomości narodowej i kultury polskiej wśród Polaków zamieszkałych na terenach byłego państwa niemieckiego i byłego Wolnego Miasta Gdańska, w walce o prawa Polaków na tych terenach, a także w działalności na rzecz odbudowy i integracji z Macierzą prastarych piastowskich ziem zachodnich i północnych po ich odzyskaniu.

Art.  4.
1.
Medal nadaje się byłym członkom Związku Polaków w Niemczech i Wolnym Mieście Gdańsku oraz innych stowarzyszeń i organizacji prowadzących przed powrotem do Macierzy prastarych piastowskich ziem zachodnich i północnych działalność społeczno-polityczną, gospodarczą, kulturalną i w innych dziedzinach na rzecz ludności polskiej zamieszkałej na terenach wymienionych w art. 3 i w zakresie wymienionym w tym przepisie.
2.
Medal nadaje się również osobom szczególnie zasłużonym w odbudowie i integracji z Macierzą prastarych piastowskich ziem zachodnich i północnych.
3.
W szczególnie uzasadnionych wypadkach Medal może być nadany również pośmiertnie.
Art.  5.
1.
Medal nadaje Rada Państwa.
2.
Rada Państwa określa:
1)
uprawnionych do przedstawiania wniosków o nadanie Medalu,
2)
tryb przedstawiania wniosków o nadanie Medalu,
3)
zasady nadawania oraz tryb wręczania odznaki Medalu i legitymacji,
4)
sposób noszenia Medalu.
Art.  6.
1.
Odznaką Medalu jest medal o średnicy 38 mm, wykonany z tombaku posrebrzanego, oksydowanego. Na awersie, pośrodku, umieszczony jest znak rodła z orłem piastowskim, z napisem na obrzeżu: "Nie rzucim ziemi, skąd nasz ród...". Na rewersie, pośrodku, umieszczona jest stylizowana mapa Polski oraz litery "PRL", z napisem na obrzeżu: "Bojownikom - budowniczym polskości" oraz herbami symbolizującymi Śląsk, Pomorze, Warmię i Mazury.
2.
Medal nosi się na wstążce o szerokości 40 mm, w kolorze turkusowym, oblamowanej z dwóch stron wąskimi paskami w kolorach czerwonym i białym.
3.
Wzór rysunkowy odznaki Medalu wraz ze wstążką zawiera załącznik do ustawy.
Art.  7.

Ustawa wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

(Załącznik do ustawy stanowi oddzielną wkładkę)

Zmiany w prawie

Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Rząd zmienia przepisy o układach zbiorowych pracy

Katalog spraw regulowanych w układzie zbiorowym pracy będzie otwarty i będzie mógł obejmować sprawy dotyczące w szczególności wymiaru i norm czasu pracy, systemów i rozkładów czasu pracy, pracy w godzinach nadliczbowych, wymiaru urlopu wypoczynkowego, warunków wynagradzania czy organizacji pracy. Do uzgodnień międzyresortowych trafił dziś projekt zupełnie nowej ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych. Jego autorzy zakładają, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

Grażyna J. Leśniak 25.06.2024
Nowe zasady przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej

Dziś (piątek, 21 czerwca) weszły w życie nowe przepisy dotyczące przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej. Dotyczą m.in. rozszerzenia nadzoru nad realizacją zaleceń pokontrolnych i objęcia procedurą kontrolną mieszkań treningowych i wspomaganych.

Robert Horbaczewski 21.06.2024
Nowelizacja kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych wejdzie w życie pod koniec czerwca

W dniu 14 czerwca opublikowana została nowelizacja kodeksu pracy dotycząca ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 17.06.2024
Bez polskiego prawa jazdy obcokrajowiec nie zostanie taksówkarzem

​Od 17 czerwca wszyscy kierowcy, którzy pracują w Polsce w charakterze taksówkarzy lub świadczą usługi odpłatnego przewozu osób, będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Zapewne nie wszystkim kierowcom z zagranicy uda się to prawo jazdy zdobyć, więc liczba obcokrajowców świadczących usługi przewozu osób może spaść.

Regina Skibińska 15.06.2024