Zezwolenia na prowadzenie zakładów sztucznego wylęgu drobiu przez jednostki gospodarki nie uspołecznionej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ROLNICTWA I GOSPODARKI ŻYWNOŚCIOWEJ
z dnia 26 kwietnia 1985 r.
w sprawie zezwoleń na prowadzenie zakładów sztucznego wylęgu drobiu przez jednostki gospodarki nie uspołecznionej.

Na podstawie art. 2 ust. 4 oraz art. 4 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 18 lipca 1974 r. o wykonywaniu handlu oraz niektórych innych rodzajów działalności przez jednostki gospodarki nie uspołecznionej (Dz. U. z 1983 r. Nr 43, poz. 193 i z 1984 r. Nr 5, poz. 24) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Prowadzenie zakładu sztucznego wylęgu drobiu, zwanego dalej "zakładem", przez jednostkę gospodarki nie uspołecznionej wymaga uzyskania zezwolenia.
2.
Zezwolenie może być wydane właścicielowi uznanej fermy reprodukcyjnej, który posiada co najmniej wykształcenie podstawowe oraz przeszkolenie w zakresie techniki sztucznego wylęgu drobiu, stwierdzone odpowiednim dokumentem.
§  2.
1.
Za zakład uważa się obiekt przeznaczony do sztucznego wylęgu drobiu, składający się co najmniej z następujących pomieszczeń:
1)
pomieszczenia wyposażonego w aparat wylęgowy o pojemności ponad 500 jaj oraz w urządzenia wentylacyjne,
2)
magazynu jaj o powierzchni 1 do 1,5 m2 na każde 1.000 jaj,
3)
pomieszczenia przeznaczonego do ekspedycji piskląt, o powierzchni co najmniej 8 m2, przy ogólnej pojemności aparatów wylęgowych do 3.600 jaj, a przy większej pojemności tych aparatów - 1 m2 na każde następne 1.000 jaj.
2.
W zakładzie można prowadzić wylęgi z jaj jednego gatunku drobiu, pochodzących wyłącznie z własnej, uznanej fermy reprodukcyjnej.
3.
Zakład powinien być oddalony od fermy reprodukcyjnej oraz innych budynków inwentarskich co najmniej o 100 m, a w wyjątkowych wypadkach - co najmniej o 50 m.
§  3.
1.
Zezwolenia wydaje właściwy dla miejsca położenia zakładu terenowy organ administracji państwowej o właściwości szczególnej do spraw rolnictwa stopnia podstawowego.
2.
Zezwolenie wydaje się po zasięgnięciu opinii działającej na danym terenie okręgowej stacji hodowli zwierząt w kwestii celowości gospodarczej prowadzenia zakładu.
§  4.
1.
Zezwolenie wydaje się na czas określony, nie dłuższy niż 3 lata.
2.
Zezwolenie może być przedłużone na dalsze okresy pod warunkiem zachowania wymagań określonych w § 2 oraz zasad i trybu, o których mowa w § 3.
§  5.
1.
Traci moc rozporządzenie Ministra Przemysłu Spożywczego i Skupu z dnia 11 grudnia 1974 r. w sprawie zezwoleń na prowadzenie zakładów sztucznego wylęgu drobiu (Dz. U. Nr 51, poz. 339).
2.
Zezwolenia uzyskane na podstawie rozporządzenia, o którym mowa w ust. 1, zachowują ważność do upływu czasu, na jaki zostały wydane.
§  6.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 czerwca 1985 r.

Zmiany w prawie

Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Rząd zmienia przepisy o układach zbiorowych pracy

Katalog spraw regulowanych w układzie zbiorowym pracy będzie otwarty i będzie mógł obejmować sprawy dotyczące w szczególności wymiaru i norm czasu pracy, systemów i rozkładów czasu pracy, pracy w godzinach nadliczbowych, wymiaru urlopu wypoczynkowego, warunków wynagradzania czy organizacji pracy. Do uzgodnień międzyresortowych trafił dziś projekt zupełnie nowej ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych. Jego autorzy zakładają, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

Grażyna J. Leśniak 25.06.2024
Nowe zasady przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej

Dziś (piątek, 21 czerwca) weszły w życie nowe przepisy dotyczące przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej. Dotyczą m.in. rozszerzenia nadzoru nad realizacją zaleceń pokontrolnych i objęcia procedurą kontrolną mieszkań treningowych i wspomaganych.

Robert Horbaczewski 21.06.2024
Nowelizacja kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych wejdzie w życie pod koniec czerwca

W dniu 14 czerwca opublikowana została nowelizacja kodeksu pracy dotycząca ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 17.06.2024
Bez polskiego prawa jazdy obcokrajowiec nie zostanie taksówkarzem

​Od 17 czerwca wszyscy kierowcy, którzy pracują w Polsce w charakterze taksówkarzy lub świadczą usługi odpłatnego przewozu osób, będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Zapewne nie wszystkim kierowcom z zagranicy uda się to prawo jazdy zdobyć, więc liczba obcokrajowców świadczących usługi przewozu osób może spaść.

Regina Skibińska 15.06.2024