Zasady tworzenia i wykorzystania Funduszu Gospodarki Wodnej.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 7 stycznia 1985 r.
w sprawie zasad tworzenia i wykorzystania Funduszu Gospodarki Wodnej.

Na podstawie art. 56 ust. 2 pkt 3 i art. 107 ust. 3 pkt 1-3 ustawy z dnia 24 października 1974 r. - Prawo wodne (Dz. U. Nr 38, poz. 230, z 1980 r. Nr 3, poz. 6 i z 1983 r. Nr 44, poz. 201) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Fundusz Gospodarki Wodnej, zwany dalej "funduszem", tworzy się z opłat pobieranych za szczególne korzystanie z wód i urządzeń wodnych, stanowiących własność Państwa.
2.
Fundusz dzieli się na terenowy i centralny.
§  2.
1.
Na fundusz terenowy przeznacza się 70% wpływów z opłat za pobór wody i wprowadzanie ścieków do wód lub do ziemi.
2.
Na fundusz centralny przeznacza się 30% wpływów z opłat określonych w ust. 1 i wpływy z opłat za szczególne korzystanie z wód i urządzeń wodnych oraz za żeglugę i spław.
§  3.
1.
Środkami funduszu terenowego dysponuje terenowy organ administracji państwowej o właściwości szczególnej do spraw gospodarki wodnej stopnia wojewódzkiego, a środkami funduszu centralnego - Minister - Kierownik Urzędu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, zwany dalej "Ministrem".
2.
Minister może na wniosek lub za zgodą terenowego organu administracji państwowej o właściwości szczególnej do spraw gospodarki wodnej stopnia wojewódzkiego przeznaczyć środki funduszu terenowego danego województwa na zwiększenie funduszu terenowego innego województwa.
§  4.
Środki funduszu przeznacza się na pokrycie kosztów lub dofinansowanie przedsięwzięć inwestycyjnych, remontowych (kapitalnych i modernizacyjnych), prac badawczych i studialnych, a także innych przedsięwzięć związanych bezpośrednio z gospodarką wodną i ochroną wód. W szczególności środki te przeznacza się na:
1)
budowę, rozbudowę i modernizację urządzeń służących do:
a)
oczyszczania ścieków i unieszkodliwiania osadów ściekowych,
b)
intensyfikacji procesów samooczyszczania wód,
c)
wielokrotnego wykorzystania wody w zakładach przemysłowych,
d)
wykorzystania ścieków i osadów oraz do odzysku surowców zawartych w ściekach,
e)
oczyszczania i odsalania wód kopalnianych,
f)
usuwania zanieczyszczeń z powierzchni wód,
2)
budowę i wyposażenie w aparaturę i sprzęt kontrolno-pomiarowy posterunków sieci hydrologiczno-meteorologicznej, stacji i urządzeń do kontroli oraz pomiaru zanieczyszczenia wód,
3)
regulację rzek i potoków oraz budowę, rozbudowę i modernizację budowli i urządzeń hydrotechnicznych,
4)
badania stanu technicznego urządzeń wodnych,
5)
ochronę przed powodzią i zagospodarowanie terenów narażonych na niebezpieczeństwo powodzi,
6)
usuwanie skutków zanieczyszczenia wód spowodowanego uszkodzeniem urządzeń do oczyszczania ścieków oraz gromadzenia bądź przesyłania substancji płynnych lub półpłynnych szkodliwych dla środowiska,
7)
usuwanie szkód powodziowych w urządzeniach wodnych oraz w linii brzegu,
8)
zakup maszyn, sprzętu i urządzeń niezbędnych do realizacji przedsięwzięć określonych w pkt 6 i 7 przez jednostki organizacyjne nie będące przedsiębiorstwami oraz przez przedsiębiorstwa w razie wyznaczenia przez organ założycielski zadań poza planem, związanych z usuwaniem szkód powodziowych i klęsk żywiołowych,
9)
budowę ujęć w zakładach przemysłowych w celu ograniczenia poboru wody z wodociągów na cele technologiczne,
10)
pomoc w budowie urządzeń zaopatrzenia w wodę i kanalizacji wsi, wykonywanych w ramach czynów społecznych bądź przez spółki wodne,
11)
przedsięwzięcia, zabiegi i urządzenia związane z zarybianiem i chowem ryb w razie pogorszenia jakości i zmniejszenia ilości wody w rozmiarach uniemożliwiających prowadzenie racjonalnej gospodarki rybackiej,
12)
rozwijanie i upowszechnianie osiągnięć naukowych i postępu technicznego w gospodarce wodnej oraz wodno-ściekowej.
§  5.
W wypadkach szczególnie uzasadnionych względami gospodarczymi Minister może przeznaczyć środki funduszu centralnego na finansowanie zadań nie związanych bezpośrednio z gospodarką wodną, jeżeli stanowi to niezbędny warunek wykonania lub wykorzystania przedsięwzięć, o których mowa w § 4.
§  6.
W § 10 w ust. 4 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 4 lutego 1977 r. w sprawie urządzeń zaopatrzenia w wodę i urządzeń kanalizacyjnych oraz opłat za wodę i wprowadzanie ścieków (Dz. U. Nr 7, poz. 29 i z 1982 r. Nr 43, poz. 279) skreśla się wyrazy: "oraz stanowią dochód Funduszu Gospodarki Wodnej".
§  7.
W sprawach nie unormowanych w rozporządzeniu stosuje się przepisy o gospodarowaniu funduszami celowymi wydane na podstawie prawa budżetowego.
§  8.
Traci moc rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 6 sierpnia 1976 r. w sprawie zasad tworzenia i wykorzystania Funduszu Gospodarki Wodnej (Dz. U. Nr 28, poz. 167).
§  9.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 stycznia 1985 r.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1985.2.8

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zasady tworzenia i wykorzystania Funduszu Gospodarki Wodnej.
Data aktu: 07/01/1985
Data ogłoszenia: 28/01/1985
Data wejścia w życie: 28/01/1985, 01/01/1985