Zasady tworzenia i wykorzystania Funduszu Gospodarki Wodnej.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 7 stycznia 1985 r.
w sprawie zasad tworzenia i wykorzystania Funduszu Gospodarki Wodnej.

Na podstawie art. 56 ust. 2 pkt 3 i art. 107 ust. 3 pkt 1-3 ustawy z dnia 24 października 1974 r. - Prawo wodne (Dz. U. Nr 38, poz. 230, z 1980 r. Nr 3, poz. 6 i z 1983 r. Nr 44, poz. 201) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Fundusz Gospodarki Wodnej, zwany dalej "funduszem", tworzy się z opłat pobieranych za szczególne korzystanie z wód i urządzeń wodnych, stanowiących własność Państwa.
2.
Fundusz dzieli się na terenowy i centralny.
§  2.
1.
Na fundusz terenowy przeznacza się 70% wpływów z opłat za pobór wody i wprowadzanie ścieków do wód lub do ziemi.
2.
Na fundusz centralny przeznacza się 30% wpływów z opłat określonych w ust. 1 i wpływy z opłat za szczególne korzystanie z wód i urządzeń wodnych oraz za żeglugę i spław.
§  3.
1.
Środkami funduszu terenowego dysponuje terenowy organ administracji państwowej o właściwości szczególnej do spraw gospodarki wodnej stopnia wojewódzkiego, a środkami funduszu centralnego - Minister - Kierownik Urzędu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, zwany dalej "Ministrem".
2.
Minister może na wniosek lub za zgodą terenowego organu administracji państwowej o właściwości szczególnej do spraw gospodarki wodnej stopnia wojewódzkiego przeznaczyć środki funduszu terenowego danego województwa na zwiększenie funduszu terenowego innego województwa.
§  4.
Środki funduszu przeznacza się na pokrycie kosztów lub dofinansowanie przedsięwzięć inwestycyjnych, remontowych (kapitalnych i modernizacyjnych), prac badawczych i studialnych, a także innych przedsięwzięć związanych bezpośrednio z gospodarką wodną i ochroną wód. W szczególności środki te przeznacza się na:
1)
budowę, rozbudowę i modernizację urządzeń służących do:
a)
oczyszczania ścieków i unieszkodliwiania osadów ściekowych,
b)
intensyfikacji procesów samooczyszczania wód,
c)
wielokrotnego wykorzystania wody w zakładach przemysłowych,
d)
wykorzystania ścieków i osadów oraz do odzysku surowców zawartych w ściekach,
e)
oczyszczania i odsalania wód kopalnianych,
f)
usuwania zanieczyszczeń z powierzchni wód,
2)
budowę i wyposażenie w aparaturę i sprzęt kontrolno-pomiarowy posterunków sieci hydrologiczno-meteorologicznej, stacji i urządzeń do kontroli oraz pomiaru zanieczyszczenia wód,
3)
regulację rzek i potoków oraz budowę, rozbudowę i modernizację budowli i urządzeń hydrotechnicznych,
4)
badania stanu technicznego urządzeń wodnych,
5)
ochronę przed powodzią i zagospodarowanie terenów narażonych na niebezpieczeństwo powodzi,
6)
usuwanie skutków zanieczyszczenia wód spowodowanego uszkodzeniem urządzeń do oczyszczania ścieków oraz gromadzenia bądź przesyłania substancji płynnych lub półpłynnych szkodliwych dla środowiska,
7)
usuwanie szkód powodziowych w urządzeniach wodnych oraz w linii brzegu,
8)
zakup maszyn, sprzętu i urządzeń niezbędnych do realizacji przedsięwzięć określonych w pkt 6 i 7 przez jednostki organizacyjne nie będące przedsiębiorstwami oraz przez przedsiębiorstwa w razie wyznaczenia przez organ założycielski zadań poza planem, związanych z usuwaniem szkód powodziowych i klęsk żywiołowych,
9)
budowę ujęć w zakładach przemysłowych w celu ograniczenia poboru wody z wodociągów na cele technologiczne,
10)
pomoc w budowie urządzeń zaopatrzenia w wodę i kanalizacji wsi, wykonywanych w ramach czynów społecznych bądź przez spółki wodne,
11)
przedsięwzięcia, zabiegi i urządzenia związane z zarybianiem i chowem ryb w razie pogorszenia jakości i zmniejszenia ilości wody w rozmiarach uniemożliwiających prowadzenie racjonalnej gospodarki rybackiej,
12)
rozwijanie i upowszechnianie osiągnięć naukowych i postępu technicznego w gospodarce wodnej oraz wodno-ściekowej.
§  5.
W wypadkach szczególnie uzasadnionych względami gospodarczymi Minister może przeznaczyć środki funduszu centralnego na finansowanie zadań nie związanych bezpośrednio z gospodarką wodną, jeżeli stanowi to niezbędny warunek wykonania lub wykorzystania przedsięwzięć, o których mowa w § 4.
§  6.
W § 10 w ust. 4 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 4 lutego 1977 r. w sprawie urządzeń zaopatrzenia w wodę i urządzeń kanalizacyjnych oraz opłat za wodę i wprowadzanie ścieków (Dz. U. Nr 7, poz. 29 i z 1982 r. Nr 43, poz. 279) skreśla się wyrazy: "oraz stanowią dochód Funduszu Gospodarki Wodnej".
§  7.
W sprawach nie unormowanych w rozporządzeniu stosuje się przepisy o gospodarowaniu funduszami celowymi wydane na podstawie prawa budżetowego.
§  8.
Traci moc rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 6 sierpnia 1976 r. w sprawie zasad tworzenia i wykorzystania Funduszu Gospodarki Wodnej (Dz. U. Nr 28, poz. 167).
§  9.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 stycznia 1985 r.

Zmiany w prawie

Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Rząd zmienia przepisy o układach zbiorowych pracy

Katalog spraw regulowanych w układzie zbiorowym pracy będzie otwarty i będzie mógł obejmować sprawy dotyczące w szczególności wymiaru i norm czasu pracy, systemów i rozkładów czasu pracy, pracy w godzinach nadliczbowych, wymiaru urlopu wypoczynkowego, warunków wynagradzania czy organizacji pracy. Do uzgodnień międzyresortowych trafił dziś projekt zupełnie nowej ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych. Jego autorzy zakładają, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

Grażyna J. Leśniak 25.06.2024
Nowe zasady przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej

Dziś (piątek, 21 czerwca) weszły w życie nowe przepisy dotyczące przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej. Dotyczą m.in. rozszerzenia nadzoru nad realizacją zaleceń pokontrolnych i objęcia procedurą kontrolną mieszkań treningowych i wspomaganych.

Robert Horbaczewski 21.06.2024
Nowelizacja kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych wejdzie w życie pod koniec czerwca

W dniu 14 czerwca opublikowana została nowelizacja kodeksu pracy dotycząca ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 17.06.2024
Bez polskiego prawa jazdy obcokrajowiec nie zostanie taksówkarzem

​Od 17 czerwca wszyscy kierowcy, którzy pracują w Polsce w charakterze taksówkarzy lub świadczą usługi odpłatnego przewozu osób, będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Zapewne nie wszystkim kierowcom z zagranicy uda się to prawo jazdy zdobyć, więc liczba obcokrajowców świadczących usługi przewozu osób może spaść.

Regina Skibińska 15.06.2024