Rodzaje szczególnego korzystania z wód oraz wykonywanie i eksploatacja urządzeń wodnych nie wymagających pozwolenia wodnoprawnego.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 11 marca 1985 r.
w sprawie rodzajów szczególnego korzystania z wód oraz wykonywania i eksploatacji urządzeń wodnych nie wymagających pozwolenia wodnoprawnego.

Na podstawie art. 31 ust. 3 ustawy z dnia 24 października 1974 r. - Prawo wodne (Dz. U. Nr 38, poz. 230, z 1980 r. Nr 3, poz. 6 i z 1983 r. Nr 44, poz. 201) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Pozwolenia wodnoprawnego nie wymaga:
1)
pobór wód powierzchniowych w ilości nie przekraczającej 50 m(3) na dobę,
2)
pobór wód podziemnych z ujęć dokonywanych na głębokości nie większej niż 30 m, jeżeli pobór tych wód nie przekracza 15 m(3) na dobę,
3)
odprowadzanie do wód powierzchniowych wód z wykopów budowlanych, bądź z próbnych pompowań otworów hydrogeologicznych - po uzyskaniu zgody jednostki organizacyjnej, do której należy utrzymanie wód powierzchniowych,
4)
wykonywanie robót budowlanych przez państwowe jednostki organizacyjne, do których należy regulacja i utrzymanie wód, w celu zachowania naturalnego albo uregulowanego stanu wody i brzegów,
5)
wykonywanie robót budowlanych w istniejących budowlach i urządzeniach hydrotechnicznych, jeżeli roboty te nie spowodują zmiany przeznaczenia, charakteru i właściwości elementów konstrukcyjnych albo wyglądu tych budowli i urządzeń,
6)
wykonywanie urządzeń melioracji wodnych szczegółowych,
7)
eksploatacja urządzeń wodnych stanowiących ujęcia wód podziemnych, o których mowa w pkt 2,
8)
przenoszenie nad rzekami i potokami napowietrznych linii telekomunikacyjnych bądź elektrycznych, jeżeli szerokość dna nie obwałowanego cieku nie przekracza 10 m,
9)
wykonywanie odwiertów (otworów strzałowych) przy użyciu płuczki wodnej na cele badań sejsmicznych.
2.
Przepisów ust. 1 nie stosuje się do:
1)
poboru wody z potoków górskich,
2)
odprowadzenia do wód powierzchniowych stanowiących własność osób fizycznych wód, o których mowa w ust. 1 pkt 3,
3)
wykonywania urządzeń wodnych, o których mowa w ust.1 pkt 4, 5, 7 i 8, jeżeli lokalizacja oraz warunki ich realizacji nie zostały uzgodnione z właściwym terenowym organem administracji państwowej o właściwości szczególnej stopnia wojewódzkiego.
§  2.
Jeżeli szczególne korzystanie z wód lub wykonywanie i eksploatacja urządzeń, o których mowa w § 1, może spowodować obniżenie poziomu wód poniżej stanu niezbędnego ze względów biologicznych, właściwy terenowy organ administracji państwowej o właściwości szczególnej stopnia wojewódzkiego może uzależnić dalsze korzystanie z wód od uzyskania przez zakład pozwolenia wodnoprawnego.
§  3.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Sejm uchwalił rentę wdowią z poprawkami rządu

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak...

Beata Dązbłaż 26.07.2024
Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024