Organizacja, zasady i zakres działania Państwowej Rady Gospodarki Przestrzennej.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 6 marca 1985 r.
w sprawie organizacji, zasad i zakresu działania Państwowej Rady Gospodarki Przestrzennej.

Na podstawie art. 9 ust. 4 ustawy z dnia 12 lipca 1984 r. o planowaniu przestrzennym (Dz. U. Nr 35, poz. 185) zarządza się, co następuje:
§  1.
Państwowa Rada Gospodarki Przestrzennej działa przy Radzie Ministrów jako jej organ doradczy i opiniodawczy w sprawach planowania i zagospodarowania przestrzennego.
§  2.
1.
Do zakresu działania Państwowej Rady Gospodarki Przestrzennej, zwanej dalej "Radą", należy przygotowywanie dla Rady Ministrów, Prezydium Rządu oraz Prezesa Rady Ministrów opinii w sprawach planowania przestrzennego oraz propozycji i wniosków w sprawach kształtowania polityki przestrzennej i zapewnienia ładu przestrzennego, a w szczególności:
1)
opiniowanie projektów założeń i projektów planu zagospodarowania przestrzennego kraju oraz wybranych opracowań studialnych (przedplanowych) do tego planu o charakterze problemowym, opiniowania wariantów koncepcji założeń i projektów narodowych planów społeczno-gospodarczych z punktu widzenia przestrzennej i regionalnej polityki państwa,
2)
opiniowanie projektów wybranych planów regionalnych, planów obszarów funkcjonalnych, w tym w szczególności aglomeracji miejskich,
3)
opiniowanie propozycji w sprawach lokalizacji inwestycji o podstawowym znaczeniu dla gospodarki narodowej,
4)
inicjowanie prac naukowo-badawczych na potrzeby gospodarki przestrzennej,
5)
inicjowanie przedsięwzięć zapewniających ochronę i racjonalne kształtowanie środowiska przyrodniczego w zagospodarowaniu przestrzennym,
6)
inicjowanie prac nad projektami aktów prawnych, ustalających zasady polityki przestrzennej,
7)
opiniowanie projektów innych ważnych przedsięwzięć w dziedzinie gospodarki przestrzennej.
2.
Rada współpracuje z krajowymi i zagranicznymi organami opiniodawczo-doradczymi, działającymi w dziedzinie planowania i zagospodarowania przestrzennego oraz polityki regionalnej, a w szczególności z Państwową Radą Ochrony Środowiska.
§  3.
W skład Rady wchodzą: Przewodniczący Rady, jego zastępcy, sekretarz Rady oraz członkowie Rady w liczbie 25-35, powoływani przez Prezesa Rady Ministrów na wniosek Przewodniczącego Rady spośród przedstawicieli nauki, środowisk zawodowych oraz organizacji społecznych na okres 5 lat.
§  4.
1.
Przewodniczący Rady, jego zastępcy i sekretarz stanowią Prezydium Rady.
2.
Prezydium Rady reprezentuje Radę na zewnątrz i organizuje jej prace.
3.
Prezydium Rady w szczególności:
1)
ustala plany pracy Rady,
2)
organizuje działalność Rady,
3)
przygotowuje i zwołuje posiedzenia Rady,
4)
czuwa nad wykonaniem uchwał Rady,
5)
składa Radzie informacje o swej działalności.
§  5.
Przewodniczący Rady:
1)
przewodniczy obradom Rady i jej Prezydium,
2)
zwołuje posiedzenia Prezydium Rady,
3)
podejmuje czynności w imieniu Prezydium Rady w zakresie ustalonym przez to Prezydium.
§  6.
1.
W celu wykonywania prac niezbędnych do realizacji zadań Rady może ona powoływać w razie potrzeby zespoły specjalistyczne spośród swych członków lub spoza ich grona.
2.
Przewodniczący Rady może zlecać odpłatnie opracowanie szczegółowych zagadnień związanych z działalnością Rady. Wykonywanie tych prac może być powierzone członkom Rady, zespołom lub specjalistom spoza Rady.
§  7.
W posiedzeniu Rady mogą brać udział z głosem doradczym przedstawiciele zainteresowanych organów państwowych, szkół wyższych, placówek naukowych, instytutów naukowo-badawczych i innych jednostek organizacyjnych oraz organizacji spółdzielczych i społecznych, zaproszeni przez Przewodniczącego Rady.
§  8.
1.
Rada podejmuje uchwały w sprawach należących do jej zakresu działania większością głosów, przy obecności co najmniej połowy jej członków.
2.
Tryb pracy Rady określa regulamin uchwalony przez Radę.
§  9.
Organy administracji państwowej oraz jednostki gospodarki uspołecznionej są obowiązane dostarczać i udostępniać Radzie, na jej prośbę, materiały i informacje niezbędne do wykonywania zadań, o których mowa w § 2.
§  10.
1.
Obsługę Rody wykonuje sekretariat, którego pracami kieruje sekretarz Rady. Sekretariat Rady działa przy Komisji Planowania przy Radzie Ministrów.
2.
Wydatki związane z działalnością Rady są pokrywane z budżetu centralnego, z części dotyczącej Komisji Planowania przy Radzie Ministrów.
§  11.
Traci moc zarządzenie nr 90 Prezesa Rady Ministrów z dnia 11 października 1974 r. w sprawie powołania Państwowej Rady do Spraw Gospodarki Przestrzennej.
§  12.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1985.11.42

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Organizacja, zasady i zakres działania Państwowej Rady Gospodarki Przestrzennej.
Data aktu: 06/03/1985
Data ogłoszenia: 20/03/1985
Data wejścia w życie: 20/03/1985