Warunki użycia środków przymusu bezpośredniego przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa i Milicji Obywatelskiej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH
z dnia 6 stycznia 1984 r.
w sprawie warunków użycia środków przymusu bezpośredniego przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa i Milicji Obywatelskiej.

Na podstawie art. 8 ust. 3 ustawy z dnia 14 lipca 1983 r. o urzędzie Ministra Spraw Wewnętrznych i zakresie działania podległych mu organów (Dz. U. Nr 38, poz. 172) zarządza się, co następuje:

Przepisy ogólne.

§  1.
Funkcjonariusze Służby Bezpieczeństwa i Milicji Obywatelskiej, zwani dalej "funkcjonariuszami", mogą użyć w związku z pełnieniem obowiązków służbowych środka przymusu bezpośredniego w celu zapobieżenia zagrożeniu bezpieczeństwa państwa lub przywrócenia zakłóconego porządku publicznego albo zmuszenia do podporządkowania się poleceniom funkcjonariuszy, wydanym na podstawie prawa.
§  2.
Środkami przymusu bezpośredniego są:
1)
fizyczne i techniczne środki służące do obezwładniania lub konwojowania osób oraz zatrzymywania pojazdów:
a)
siła fizyczna,
b)
kajdanki,
c)
prowadnice,
d)
kaftany bezpieczeństwa,
e)
pasy i siatki obezwładniające,
f)
kolczatki drogowe,
2)
milicyjne pałki gumowe,
3)
chemiczne i wodne środki obezwładniające:
a)
aerozolowe,
b)
miotane (odpalane lub rozlewane),
4)
psy służbowe,
5)
pociski miotane.
§  3.
1.
Środki przymusu mogą być stosowane po uprzednim wezwaniu do zachowania się zgodnego z prawem i po bezskutecznym uprzedzeniu o użyciu tych środków, chyba że wszelka zwłoka groziłaby niebezpieczeństwem dla życia ludzkiego bądź mienia w znacznych rozmiarach.
2.
Środki przymusu bezpośredniego stosuje się w granicach niezbędnych do usunięcia zagrożenia bezpieczeństwa państwa lub przywrócenia porządku publicznego albo zmuszenia do podporządkowania się poleceniom wydawanym na podstawie prawa.
3.
Użycie środków przymusu nie może mieć na celu spowodowania dolegliwości ani uszczerbku na zdrowiu osób, w stosunku do których użyto tych środków.
§  4.
1.
Decyzje o użyciu środków przymusu przez oddziały (pododdziały) zwarte podejmują szefowie wojewódzkich urzędów spraw wewnętrznych lub osoby przez nich upoważnione. Użycie tych środków następuje na rozkaz dowódcy oddziału (pododdziału).
2.
Jeżeli wszelka zwłoka groziłaby bezpośrednim niebezpieczeństwem dla życia, zdrowia ludzkiego, wolności człowieka lub niebezpieczeństwem dla mienia w znacznych rozmiarach, decyzję o użyciu środków przymusu podejmuje dowódca oddziału (pododdziału).
3.
W razie wykonywania czynności przez dwóch lub więcej funkcjonariuszy, decyzję o użyciu środków przymusu podejmuje kierujący czynnością.
4.
Jeżeli dowódcy lub kierujący daną czynnością, wymienieni w ust. 1–3, nie mają możliwości wydania rozkazu, decyzję o użyciu środków przymusu podejmują funkcjonariusze wykonujący dane czynności.
§  5. 1
Środków przymusu bezpośredniego nie używa się w stosunku do kobiet o widocznej ciąży, starców, dzieci do lat 13 i osób ułomnych o widocznym kalectwie.
§  6.
Osobom, które w wyniku zastosowania środków przymusu doznały uszkodzeń ciała lub rozstroju zdrowia, należy udzielić pierwszej pomocy, a w razie potrzeby – zapewnić pomoc lekarską.

Stosowanie siły fizycznej.

§  7.
1.
Siły fizycznej używa się do obezwładniania osoby, odparcia czynnej napaści albo zmuszenia do wykonania polecenia, o którym mowa w § 1.
2.
Używając siły fizycznej nie należy zadawać uderzeń, chyba że funkcjonariusz działa w obronie koniecznej albo w celu odparcia zamachu na życie ludzkie lub mienie w znacznych rozmiarach.

Stosowanie kajdanek i prowadnic.

§  8.
1.
Kajdanki można zakładać osobom zatrzymanym, doprowadzanym lub konwojowanym w celu uniemożliwienia im ucieczki albo zachowań agresywnych.
2.
Kajdanki zakłada się:
1)
na polecenie sądu lub prokuratora,
2)
osobom podejrzanym lub oskarżonym o popełnienie niebezpiecznego przestępstwa,
3)
niebezpiecznym przestępcom,
4)
osobom stawiającym czynny opór, usiłującym zbiec lub dokonać samoagresji, a także w razie uzasadnionej obawy, że dopuszczą się takich czynów.
3.
Nie zakłada się kajdanek nieletnim do 17 lat, z wyjątkiem nieletnich w wieku powyżej 16 lat podejrzanych o popełnienie niebezpiecznego przestępstwa lub zachowujących się agresywnie.
4.
Kajdanki zdejmuje się po wprowadzeniu osób, wobec których zastosowano ten środek przymusu, do celi, na salę rozpraw, chyba że sąd lub prokurator zarządzi inaczej, oraz na czas przesłuchania.
5.
Osobom zachowującym się w sposób agresywny, podejrzanym lub oskarżonym o popełnienie niebezpiecznego przestępstwa, oraz niebezpiecznym przestępcom kajdanki zakłada się na ręce do tyłu, pozostałym z przodu.
§  9.
1.
Prowadnice stosuje się do nieletnich do 17 lat, w celu uniemożliwienia im ucieczki podczas konwojowania.
2.
Jeden z uchwytów prowadnicy funkcjonariusz konwojujący zakłada na rękę nieletniego, drugi zakłada sobie na rękę lub trzyma w ręce. Przepisy § 8 ust. 2 pkt 1 i ust. 4 stosuje się odpowiednio.

Stosowanie kaftanów bezpieczeństwa oraz pasów i siatek obezwładniających.

§  10.
1.
Kaftany bezpieczeństwa oraz pasy i siatki obezwładniające przeznaczone są do obezwładniania przez czasowe unieruchomienie kończyn osób, których agresywne zachowanie jest bezpośrednio niebezpieczne dla nich lub dla otoczenia, gdy zastosowanie innych środków przymusu jest niemożliwe albo okazało się bezskuteczne.
2.
Środki, o których mowa w ust. 1, można stosować w razie:
1)
czynnej napaści,
2)
agresywnego zachowania się,
3)
samoagresji,
4)
niszczenia pomieszczeń lub mienia.
3.
Osobom, w stosunku do których użyto kaftanów, pasów lub siatek obezwładniających, należy niezwłocznie zapewnić opiekę lekarską, jeżeli ich agresywne zachowanie się jest następstwem upojenia alkoholowego, użycia środków odurzających, choroby psychicznej lub szoku.
§  11.
Decyzję o użyciu środków przymusu wymienionych w § 10 ust. 1 podejmują szefowie urzędów spraw wewnętrznych lub kierownicy jednostek Milicji Obywatelskiej albo osoby przez nich upoważnione, a podczas ich nieobecności dyżurni jednostek. W razie użycia tych środków poza siedzibą jednostki lub w czasie konwojowania, decyzję o ich użyciu podejmuje dowódca patrolu lub konwoju.
§  12.
1.
Kaftany bezpieczeństwa oraz pasy i siatki obezwładniające zdejmuje się, gdy ustały okoliczności, które stanowiły podstawę ich założenia, lub na wniosek lekarza.
2.
Jeżeli czas obezwładnienia kaftanem bezpieczeństwa wynosi więcej niż 2 godziny, należy nie rzadziej niż co godzinę rozwiązywać taśmę rękawów kaftana, w celu umożliwienia prawidłowego obiegu krwi.
3.
Przypadki zastosowania środków wymienionych w § 10 ust. 1 dokumentuje się w książce wydarzeń jednostki albo w notatniku służbowym, jeżeli użycie tych środków nastąpiło poza jednostką.

Stosowanie kolczatek drogowych.

§  13.
1.
Kolczatka drogowa służy do zatrzymywania pojazdów samochodowych w przypadkach, w których kierowcy tych pojazdów pomimo wezwania funkcjonariusza nie zatrzymali się, a zachodzi potrzeba ich ujęcia lub zatrzymania.
2.
Kolczatka drogowa może być użyta do zatrzymywania pojazdu samochodowego:
1)
prowadzonego przez osobę podejrzaną o popełnienie niebezpiecznego przestępstwa albo niebezpiecznego przestępcę lub przewożącego takie osoby,
2)
prowadzonego przez osobę znajdującą się w stanie po użyciu alkoholu albo będącą sprawcą wypadku drogowego, w którym są zabici lub ranni, albo przewożącą przedmioty pochodzące z przestępstwa,
3)
skradzionego.
§  14.
1.
Przed użyciem kolczatki drogowej należy:
1)
podać sygnał zatrzymania przez umundurowanego funkcjonariusza w sposób zrozumiały i widoczny dla kierowcy pojazdu zatrzymywanego,
2)
w czasie zbliżania się pojazdu zatrzymywanego do kolczatki wstrzymać ruch z obu kierunków w odległości nie mniejszej niż 100 m.
2.
Przed użyciem kolczatki funkcjonariusz może podjąć próbę zablokowania drogi zatrzymywanemu kierowcy – kierowanym przez siebie pojazdem.
3.
Kolczatki drogowej nie używa się do zatrzymywania pojazdów jednośladowych.
§  15.
Decyzję o użyciu kolczatek drogowych podejmują szefowie urzędów spraw wewnętrznych lub wyznaczone przez nich osoby, a w razie ich nieobecności – dyżurni tych jednostek.

Stosowanie milicyjnych pałek gumowych.

§  16.
Pałka gumowa może być użyta przez funkcjonariusza:
1)
w razie odpierania czynnej napaści,
2)
w razie przywracania zakłóconego porządku publicznego,
3)
w razie pokonywania czynnego oporu,
4)
wyjątkowo – w celu pokonywania biernego oporu stawianego funkcjonariuszowi, jeżeli opór ten uniemożliwia wykonanie czynności urzędowej mającej istotne znaczenie dla ochrony porządku publicznego.
§  17.
1.
Pałką gumową zadaje się uderzenie w umięśnione części ciała, a szczególnie w mięśnie kończyn górnych i dolnych oraz w mięśnie górnej części pleców.
2.
Zabrania się zadawania uderzeń uchwytem pałki.
§  18.
Nie wolno używać milicyjnych pałek gumowych wobec osób, którym założono kajdanki, prowadnice, kaftany bezpieczeństwa lub pasy i siatki obezwładniające.

Użycie chemicznych środków obezwładniających i pocisków miotanych.

§  19.
Aerozolowe środki obezwładniające można stosować w razie:
1)
odpierania czynnej napaści,
2)
przywracania zakłóconego porządku publicznego,
3)
pokonywania czynnego lub biernego oporu.
§  20.
1.
Chemiczne środki obezwładniające miotane oraz pociski miotane można stosować w razie:
1)
przywracania rażąco zakłóconego porządku publicznego,
2)
obezwładniania osób podejrzanych o popełnienie niebezpiecznych przestępstw oraz niebezpiecznych przestępców,
3)
bezpośredniego zagrożenia albo zajęcia obiektów należących do organów władzy i administracji państwowej, organizacji politycznych i społecznych albo innych obiektów i urządzeń ważnych dla bezpieczeństwa państwa lub gospodarki narodowej.
2.
Decyzję o użyciu środków wymienionych w ust. 1 podejmują szefowie wojewódzkich urzędów spraw wewnętrznych albo osoby przez nich upoważnione. W przypadkach nie cierpiących zwłoki decyzje podejmują dowódcy oddziałów, pododdziałów lub patroli.
§  21.
Chemiczne środki obezwładniające i pociski miotane należy stosować ostrożnie, uwzględniając ich właściwości, które mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia ludzkiego.

Użycie wodnych środków obezwładniających.

§  22.
Wodne środki obezwładniające: armatki wodne lub woda z hydrantów i innych urządzeń miotających mogą być użyte w razie:
1)
rażącego zakłócenia porządku publicznego,
2)
bezpośredniego zagrożenia albo zajęcia obiektów należących do organów władzy i administracji państwowej, organizacji politycznych i społecznych albo innych obiektów i urządzeń ważnych dla bezpieczeństwa państwa lub gospodarki narodowej.
§  23.
Decyzję o użyciu armatki wodnej podejmują szefowie wojewódzkich urzędów spraw wewnętrznych albo osoby przez nich upoważnione.

Użycie psów służbowych.

§  24.
1.
Funkcjonariusze mają prawo użycia psów służbowych jako środka przymusu w następujących przypadkach:
1)
odpierania czynnej napaści,
2)
zatrzymywania i obezwładniania osób,
3)
w innych przypadkach, w których funkcjonariusz jest uprawniony do użycia broni palnej.
2.
Używany jako środek przymusu pies służbowy powinien mieć nałożony kaganiec, z wyjątkiem przypadków, o których mowa w ust. 1 pkt 3.

Przepisy końcowe.

§  25.
1.
Fakt zastosowania środka przymusu funkcjonariusz dokumentuje w notatniku służbowym.
2.
W razie spowodowania uszkodzenia ciała człowieka lub szkody w mieniu użyciem środka przymusu, funkcjonariusz sporządza notatkę urzędową i przedstawia ją przełożonemu.
§  26.
Przełożeni są obowiązani:
1)
systematycznie badać zasadność, warunki i sposób stosowania środków przymusu bezpośredniego przez podległych im funkcjonariuszy,
2)
sprawdzać znajomość przez funkcjonariuszy przepisów regulujących warunki i sposoby stosowania środków przymusu bezpośredniego.
§  27.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 5 zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 21 marca 1989 r. (Dz.U.89.17.98) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 marca 1989 r.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1984.6.29

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Warunki użycia środków przymusu bezpośredniego przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa i Milicji Obywatelskiej.
Data aktu: 06/01/1984
Data ogłoszenia: 09/02/1984
Data wejścia w życie: 09/02/1984