Uzgadnianie rozwiązań technicznych w zakresie inwestycji i modernizacji w dziedzinie gospodarki energetycznej.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 10 września 1984 r.
w sprawie uzgadniania rozwiązań technicznych w zakresie inwestycji i modernizacji w dziedzinie gospodarki energetycznej.

Na podstawie art. 16 ust. 3 ustawy z dnia 6 kwietnia 1984 r. o gospodarce energetycznej (Dz. U. Nr 21, poz. 96) Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:
1)
inwestycjach - rozumie się przez to inwestycje dotyczące instalacji energetycznych i obiektów budowlanych mających wpływ na przetwarzanie, przesyłanie i użytkowanie paliw i energii, polegające na budowie, rozbudowie lub modernizacji, podejmowane przez jednostki gospodarki uspołecznionej i nie uspołecznionej oraz przez inne osoby prawne i fizyczne,
2)
założeniach techniczno-ekonomicznych - rozumie się przez to założenia techniczno-ekonomiczne lub dokumentację jednostadiową,
3)
koncepcji programowej - rozumie się przez to koncepcję programową inwestycji lub inną dokumentację opracowaną na etapie koncepcji programowej inwestycji albo poprzedzającą założenia techniczno-ekonomiczne,
4)
inwestorze - rozumie się przez to inwestora lub upoważnioną przez inwestora jednostkę sporządzającą założenia techniczno-ekonomiczne lub koncepcję programową.
§  2.
1.
Uzgodnieniu z Głównym Inspektorem Gospodarki Energetycznej podlegają rozwiązania techniczne w zakresie inwestycji określonych:
1)
w koncepcjach programowych dotyczących:
a)
uciepłowienia miast i ich części powyżej 3 tys. mieszkańców lub o zapotrzebowaniu ciepła powyżej 20 MJ/s,
b)
gazyfikacji rejonów o rocznym zużyciu gazu powyżej 100 TJ,
c)
rozwoju sieci elektroenergetycznej o napięciu od 110 kV wzwyż.
2)
w założeniach techniczno-ekonomicznych dotyczących:
a)
obiektów produkcyjnych, usługowych i użyteczności publicznej, dla których przewidywane roczne zużycie paliw i energii przekracza:
-
20 TJ wszystkich paliw i energii; albo
-
10 TJ energii zawartej w parze i w wodzie gorącej, albo
-
1000 MW/h energii elektrycznej, albo
-
4 TJ energii zawartej w paliwach gazowych i ciekłych,
b)
osiedli mieszkaniowych i ich części, dla których przewidywane roczne zużycie energii zawartej w wodzie gorącej przekracza 5 TJ, albo 2 TJ energii zawartej w paliwach gazowych i ciekłych;
c)
węzłów cieplnych o mocy powyżej 0,5 MJ/s,
d)
przetwórni paliw,
e)
elektrowni i elektrociepłowni,
f)
ciepłowni o mocy powyżej 0,5 MJ/s,
g)
sieci cieplnych o przesyle powyżej 0,5 MJ/s.
3)
w założeniach techniczno-ekonomicznych dotyczących instalacji energetycznych i obiektów budowlanych przewidzianych do realizacji na podstawie przykładowych projektów i projektów zalecanych do powtarzania, w których będzie występować zużycie paliw i energii,
4)
w koncepcjach programowych lub założeniach techniczno-ekonomicznych dotyczących instalacji energetycznych oraz obiektów budowlanych i ich części innych niż określone w pkt 2, jeżeli przewiduje się:
a)
zużycie paliw gazowych i ciekłych,
b)
zużycie energii elektrycznej powyżej 100 MWh rocznie lub zapotrzebowanie mocy powyżej 50 kW,
c)
łączne zużycie energii zawartej w parze i w wodzie gorącej powyżej 40 kJ/s lub 400 GJ rocznie,
d)
zużycie paliw stałych powyżej 50 kJ/s lub 500 GJ rocznie,
5)
w koncepcjach programowych dotyczących stosowania paliw gazowych do celów ogrzewania pomieszczeń oraz energii elektrycznej do celów ogrzewania pomieszczeń i przygotowania ciepłej wody użytkowej,
6)
w koncepcjach programowych lub założeniach techniczno-ekonomicznych dotyczących instalacji energetycznych oraz obiektów budowlanych i ich części, niezależnie od wielkości przewidywanego zużycia paliw i energii, jeżeli przewiduje się zastosowanie importowanych technologii w zakresie przetwarzania, przesyłania i użytkowania paliw i energii albo urządzeń energetycznych z importu.
2.
Nie podlegają uzgodnieniu - w trybie przepisów rozporządzenia - rozwiązania techniczne w zakresie stosowania paliw i energii w silnikach pojazdów i statków oraz do przygotowania posiłków w gospodarstwach domowych, z wyjątkiem rozwiązań dotyczących zdolności przesyłowej sieci elektroenergetycznych i gazowych, wymienionych w ust. 1 pkt 1 lit. b) i c).
§  3.
1.
Przed sporządzeniem założeń techniczno-ekonomicznych lub w trakcie ich sporządzania, dla rozwiązań technicznych w zakresie określonym w § 2 ust. 1 pkt 2, na dodatkowy wniosek inwestora, może być przeprowadzone uzgodnienie koncepcji programowej w zakresie doboru paliw i energii oraz podstawowych urządzeń. Uzgodnienie to nie zwalnia inwestora z obowiązku przeprowadzenia uzgodnienia założeń techniczno-ekonomicznych.
2.
Uzgodnienie rozwiązań technicznych w zakresie określonym w w § 2 ust. 1 pkt 6 należy przeprowadzić przed zawarciem kontraktu z dostawcą zagranicznym.
3.
Uzgodnienie rozwiązań technicznych w zakresie inwestycji, w których przewiduje się zastosowanie urządzeń energetycznych z importu, jest równoznaczne z uzgodnieniem importu tych urządzeń, wymaganym stosownie do art. 22 ustawy z dnia 6 kwietnia 1984 r. o gospodarce energetycznej (Dz. U. Nr 21, poz. 96).
§  4.
1.
Dokumentację projektową dla rozwiązań technicznych o zasięgu ogólnokrajowym lub międzywojewódzkim w zakresie określonym w § 2 ust. 1 pkt 1 lit. b) i c) oraz w § 2 ust. 1 pkt 3 należy kierować bezpośrednio do Głównego Inspektoratu Gospodarki Energetycznej.
2.
Dokumentację projektową dla rozwiązań technicznych w zakresie nie wymienionym w ust. 1 należy kierować do właściwego terenowo okręgowego inspektoratu gospodarki energetycznej.
3.
Szczegółowy tryb postępowania uzgadniającego, z zachowaniem przepisów rozporządzenia, ustala Główny Inspektor Gospodarki Energetycznej.
4.
Szczegółowy tryb postępowania uzgadniającego w odniesieniu do zakresu określonego w § 2 ust. 1 pkt 5 Główny Inspektor Gospodarki Energetycznej ustala w porozumieniu z Ministrami Górnictwa i Energetyki oraz Administracji i Gospodarki Przestrzennej.
§  5.
1.
Inwestor jest zobowiązany uzyskać potwierdzenie ważności dokonanego uzgodnienia rozwiązań technicznych na podstawie koncepcji programowej, jeżeli nastąpiła zmiana uzgodnionych rozwiązań albo w ciągu 2 lat od dokonania uzgodnienia nie sporządzono założeń techniczno-ekonomicznych lub nie przystąpiono do realizacji inwestycji, gdy założenia techniczno-ekonomiczne nie są wymagane.
2.
Uzgodnienie rozwiązań technicznych na podstawie założeń techniczno-ekonomicznych traci ważność, jeżeli tracą ważność te założenia.
§  6.
1.
Przedstawione do uzgodnienia założenia techniczno-ekonomiczne powinny zawierać w szczególności:
1)
część ogólną oraz części zawierające rozwiązania techniczne dotyczące przetwarzania, przesyłania i użytkowania paliw i energii wraz z uzasadnieniem tych rozwiązań oraz wielkości zużycia paliw i energii,
2)
zapewnienia dostawy paliw, wydane przez właściwe jednostki organizacyjne,
3)
ogólne i techniczne warunki przyłączenia urządzeń energetycznych do wspólnej sieci, ustalone przez jednostkę zarządzającą wspólną siecią,
4)
opinię właściwego organu koordynującego stopnia wojewódzkiego, wydaną stosownie do przepisów obowiązujących w tej sprawie.
2.
Przedstawiana do uzgodnienia koncepcja programowa powinna zawierać w szczególności:
1)
określenie przedmiotu uzgodnienia oraz charakterystykę rozwiązań technicznych dotyczących przetwarzania, przesyłania i użytkowania paliw i energii,
2)
wskazania lokalizacji,
3)
określenie rodzaju paliw i energii oraz wielkości ich zużycia,
4)
uzasadnienie proponowanych rozwiązań.
3.
Organ uzgadniający może domagać się w ciągu 7 dni od dnia otrzymania dokumentacji projektowej nadesłania danych uzupełniających, jeżeli okaże się to niezbędne do podjęcia decyzji.
§  7.
Tracą moc:
1)
uchwała Nr 33 Rady Ministrów z dnia 17 stycznia 1963 r. w sprawie uzgadniania z Ministrem Górnictwa i Energetyki poczynań w sprawach dotyczących inwestycji w dziedzinie gospodarki paliwowo-energetycznej (Monitor Polski Nr 10, poz. 49);
2)
zarządzenie Ministra Górnictwa i Energetyki z dnia 12 lipca 1973 r. w sprawie uzgadniania poczynań w zakresie inwestycji w dziedzinie gospodarki paliwowo-energetycznej (Monitor Polski Nr 32, poz. 197).
§  8.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1985 r.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1984.46.244

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Uzgadnianie rozwiązań technicznych w zakresie inwestycji i modernizacji w dziedzinie gospodarki energetycznej.
Data aktu: 10/09/1984
Data ogłoszenia: 05/10/1984
Data wejścia w życie: 01/01/1985