Zasady ustalania wysokości obciążeń przyrostu wynagrodzeń, premii i nagród z zysku oraz wpłat z tego tytułu przez niektóre uspołecznione jednostki gospodarcze prowadzące działalność rolniczą.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 8 czerwca 1984 r.
w sprawie zasad ustalania wysokości obciążeń przyrostu wynagrodzeń, premii i nagród z zysku oraz wpłat z tego tytułu przez niektóre uspołecznione jednostki gospodarcze prowadzące działalność rolniczą.

Na podstawie art. 22 ust. 2 ustawy z dnia 29 grudnia 1983 r. o Państwowym Funduszu Aktywizacji Zawodowej (Dz. U. Nr 75, poz. 334) zarządza się, co następuje:
§  1.
Przepisy rozporządzenia dotyczą:
1)
państwowych przedsiębiorstw gospodarki rolnej,
2)
państwowych gospodarstw rolnych,
3)
przedsiębiorstw zrzeszonych w obligatoryjnych Zrzeszeniach:
a)
Państwowych Przedsiębiorstw Hodowli i Obrotu Zwierzętami,
b)
Przedsiębiorstw Hodowli Roślin i Nasiennictwa,
c)
Przedsiębiorstw Hodowli Roślin Ogrodniczych, Nasiennictwa Ogrodniczego i Szkółkarstwa "Polnas",
4)
gospodarstw pomocniczych jednostek budżetowych oraz innych uspołecznionych jednostek gospodarczych stosujących zasady gospodarki finansowej, obowiązujące w państwowych przedsiębiorstwach gospodarki rolnej i państwowych gospodarstwach rolnych,

zwanych dalej "jednostkami gospodarczymi".

§  2.
1.
Jednostki gospodarcze dokonują obciążeń przyrostu kwoty wynagrodzeń wypłaconych w ciężar kosztów w stosunku do poprzedniego roku gospodarczego oraz kwoty nagród i premii z zysku do podziału za dany rok gospodarczy w procentowym stosunku do wypłat wynagrodzeń dokonanych w poprzednim roku gospodarczym.
2.
Minister Pracy, Płac i Spraw Socjalnych w porozumieniu z Przewodniczącym Komisji Planowania przy Radzie Ministrów i Ministrem Finansów, na wniosek Ministra Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, w terminie do dnia 31 maja każdego roku, ustala na następny rok gospodarczy wskaźnik przyrostu wynagrodzeń wolnego od obciążeń oraz wolny od obciążeń procentowy wskaźnik kwoty wypłat nagród i premii z zysku do podziału w stosunku do kwoty wynagrodzeń wypłaconych w ciężar kosztów działalności w roku poprzednim.
3.
Wskaźnik przyrostu wynagrodzeń wolnego od obciążeń, o którym mowa w ust. 2, ulega zwiększeniu z tytułu przyrostu produkcji, liczonego według mierników określonych w ust. 4, w proporcji 0,5 za każdy 1% przyrostu produkcji w stosunku do poprzedniego roku gospodarczego, przekraczającego wskaźnik przyrostu wynagrodzeń wolnego od obciążeń.
4.
Przyrost produkcji, o którym mowa w ust. 3, oblicza się stosując następujące mierniki, liczone w cenach realizacji:
1)
w jednostkach gospodarczych, o których mowa w § 1 pkt 1-4, z wyjątkiem wymienionych w pkt 2 niniejszego ustępu - wartość produkcji końcowej netto, stanowiącą wartość sprzedaży produkcji podstawowej:
a)
pomniejszoną o zakup pasz, nasion i sadzeniaków, surowców dla przetwórczości rolnej oraz inwentarza żywego,
b)
powiększoną lub pomniejszoną o różnicę wartości stanu zapasów, inwentarza żywego i produkcji nie zakończonej, zaliczonej do produkcji końcowej netto, na koniec roku w porównaniu do ich stanu na początek roku,
2)
w przedsiębiorstwach nasiennych, nasienno-szkółkarskich i obrotu zwierzętami oraz w jednostkach obrotu przedsiębiorstw hodowli roślin i nasiennictwa - wartość sprzedaży, powiększoną o wpływy z usług oraz kwoty dotacji na pokrycie różnic cen.
§  3.
Środki wydatkowane na przyrost wynagrodzeń wypłaconych ponad wskaźnik wolny od obciążeń podlegają obciążeniu według następującej skali:
Lp. Procent przyrostu wynagrodzeń ponad poziom wolny od obciążeń Stawka obciążeń w %
1 do 2% 25
2 ponad 2 do 4% 50
3 ponad 4 do 5% 75
4 ponad 5 do 6% 100
5 ponad 6 do 7% 200
6 ponad 7% 400
§  4.
Przyrost kwoty wynagrodzeń ustala się przez porównanie wynagrodzeń wypłaconych w ciężar kosztów za dany rok gospodarczy z wynagrodzeniami wypłaconymi za poprzedni rok gospodarczy, z tym że:
1)
nie uwzględnia się wartości świadczeń wydanych pracownikom w naturze bądź ekwiwalentów pieniężnych za te świadczenia przysługujących na podstawie układu zbiorowego pracy dla państwowych przedsiębiorstw rolnych,
2)
w wojewódzkich ośrodkach postępu rolniczego nie uwzględnia się środków na wynagrodzenia pracowników służby doradztwa specjalistycznego dotowanych z budżetu, a w przedsiębiorstwach nasiennych - wynagrodzeń wypłacanych z bezosobowego funduszu płac lub funduszu agencyjno-prowizyjnego z tytułu prac związanych z planowym odnawianiem materiału siewnego zbóż i sadzeniaków ziemniaka.
§  5.
Premie i nagrody wypłacane z zysku do podziału podlegają obciążeniu w zależności od kwoty premii i nagród wypłaconych za dany rok gospodarczy w stosunku do kwoty wynagrodzeń wypłaconych w ciężar kosztów za rok poprzedni, ustalonej zgodnie z § 4, według następującej skali:
Lp. Kwota wypłat premii i nagród z zysku do podziału w stosunku procentowym do kwoty wynagrodzeń wypłaconych w ciężar kosztów działalności w roku poprzednim ponad poziom wolny od obciążeń Stawka obciążenia w %
1 do 30% 50
2 ponad 30% do 60% 100
3 powyżej 60% 200
§  6.
1.
Kwoty naliczonych obciążeń podlegają przekazaniu na rachunek scentralizowany właściwego ministerstwa.
2.
Wpłat obciążeń dokonuje się jednorazowo po zakończeniu roku, w terminie nie przekraczającym 30 dni od dnia weryfikacji rocznego sprawozdania finansowego.
§  7.
1.
Środki finansowe, uzyskane z obciążeń, będące w dyspozycji właściwych ministrów, przeznacza się na pomoc jednostkom gospodarczym działającym w trudnych warunkach przyrodniczo-ekonomicznych.
2.
Właściwi ministrowie w uzgodnieniu z Ministrami Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej oraz Finansów określą szczegółowe zasady wykorzystywania środków, o których mowa w ust. 1.
§  8.
1.
Na rok gospodarczy 1983/1984 ustala się wskaźnik przyrostu wynagrodzeń wolnego od obciążeń w wysokości 17%.
2.
W jednostkach gospodarczych, które w roku gospodarczym 1982/1983 nie wykorzystały uprawnień do powiększenia bazowego poziomu wynagrodzeń o 20% z tytułu wliczenia funduszu premiowego lub wliczyły do poziomu bazowego kwoty niższe niż 20% funduszu płac, zwiększa się w roku gospodarczym 1983/1984 bazowy poziom wynagrodzeń o różnicę między kwotą stanowiącą 20% wynagrodzeń wypłaconych w ciężar kosztów za rok gospodarczy 1981/1982 a kwotą faktycznie wliczoną.
3.
Procentowy wskaźnik kwoty wypłat premii i nagród z zysku do podziału w stosunku do kwoty wynagrodzeń wypłaconych w ciężar kosztów w poprzednim roku gospodarczym wolny od obciążeń na lata gospodarcze 1983/1984 i 1984/1985 ustala się na poziomie 20%.
§  9.
W sprawach nie uregulowanych w rozporządzeniu stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące szczegółowych zasad obliczania przyrostu wynagrodzeń i kwot obciążeń na rzecz Państwowego Funduszu Aktywizacji Zawodowej.
§  10.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1984.31.166

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zasady ustalania wysokości obciążeń przyrostu wynagrodzeń, premii i nagród z zysku oraz wpłat z tego tytułu przez niektóre uspołecznione jednostki gospodarcze prowadzące działalność rolniczą.
Data aktu: 08/06/1984
Data ogłoszenia: 28/06/1984
Data wejścia w życie: 28/06/1984