Zasady odpłatności za nabycie własności użytkowanych przez spółdzielnie produkcji rolnej nieruchomości rolnych stanowiących własność Państwa.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 13 kwietnia 1984 r.
w sprawie zasad odpłatności za nabycie własności użytkowanych przez spółdzielnie produkcji rolnej nieruchomości rolnych stanowiących własność Państwa.

Na podstawie art. 274 § 3 ustawy z dnia 16 września 1982 r. - Prawo spółdzielcze (Dz. U. z 1982 r. Nr 30, poz. 210 i z 1983 r. Nr 39, poz. 176) zarządza się, co następuje:
§  1.
Nieruchomości rolne stanowiące własność Państwa, użytkowane w dniu 1 stycznia 1983 r. przez rolnicze spółdzielnie produkcyjne, rolnicze spółdzielnie specjalistyczne oraz spółdzielnie osób fizycznych prowadzące gospodarstwa rolne zrzeszone w Krajowym Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych, zwane dalej "spółdzielniami", przechodzą odpłatnie na wniosek tych spółdzielni na ich własność, na podstawie umowy zawartej w formie aktu notarialnego w oparciu o decyzję terenowego organu administracji państwowej stopnia podstawowego.
§  2.
1.
Odpłatność za nieruchomości rolne przejęte przez spółdzielnię w użytkowanie przed dniem 14 kwietnia 1958 r. ustala się na podstawie cen obowiązujących przy sprzedaży państwowych nieruchomości rolnych w dniu 14 kwietnia 1958 r.
2.
Odpłatność za nieruchomości rolne przejęte przez spółdzielnię w użytkowanie po dniu 14 kwietnia 1958 r. ustala się na podstawie cen obowiązujących przy sprzedaży państwowych nieruchomości rolnych w dniu ich przejęcia.
3.
Odpłatność za nieruchomości rolne położone na terenie miast ustala się na podstawie cen obowiązujących przy sprzedaży państwowych nieruchomości rolnych, ustalonych dla strefy obowiązującej dane miasto, z tym że przepisy ust. 1 i 2 stosuje się odpowiednio.
4.
Przepisy ust. 1-3 dotyczą również składników nieruchomości rolnych, a w szczególności drzewostanów, kultur specjalnych i budynków.
§  3.
1.
Terenowy organ administracji państwowej stopnia podstawowego:
1)
obniży o 50% cenę nieruchomości rolnych, jeżeli nabywająca je spółdzielnia w okresie ostatnich trzech lat osiągała co najmniej średnie plony zbóż w danej miejscowości,
2)
może dokonać dalszej obniżki ceny nieruchomości rolnych, jeżeli nabywająca je spółdzielnia w okresie ostatnich trzech lat osiągała plony zbóż wyższe od średnich w danej miejscowości.
2.
Obniżki, o których mowa w ust. 1, stosuje się odpowiednio do nowo powstałych spółdzielni w okresie krótszym niż 3 lata.
3.
Oceny plonów zbóż dokonuje się uwzględniając klasę bonitacyjną gruntów rolnych użytkowanych przez spółdzielnie.
§  4.
1.
Spółdzielnia z tytułu nabycia nieruchomości rolnych jest obowiązana do uiszczenia w terminie 3 miesięcy od dnia zawarcia umowy 5% ceny, reszty zaś - w ratach rocznych w okresie 40 lat.
2.
Okres karencji w spłacaniu należności za nabyte nieruchomości wynosi 5 lat.
3.
Spółdzielni przysługuje bonifikata:
1)
w razie zapłaty ceny przy zawarciu umowy sprzedaży - w wysokości 80% ceny,
2)
w razie zapłaty ceny w okresie karencji - w wysokości 50% ceny,
3)
w razie zapłaty każdej rocznej raty, o której mowa w ust. 1, na 3 miesiące przed upływem terminu - w wysokości 2% tej raty.
4.
Odsetki za zwłokę w płatności wynoszą 0,5% za każdy rozpoczęty miesiąc, nie więcej jednak niż 20% nie spłaconej reszty ceny.
§  5.
Należność za odpłatne nabycie nieruchomości rolnych podlega wpłacie na dochód budżetu terenowego rady narodowej stopnia podstawowego, właściwej dla położenia nieruchomości.
§  6.
Za sporządzenie aktu notarialnego dotyczącego przeniesienia własności nieruchomości państwowych na rzecz spółdzielni państwowe biura notarialne pobierają jedną piątą opłaty stosunkowej, określonej w przepisach o opłatach notarialnych.
§  7.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1984.26.134

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zasady odpłatności za nabycie własności użytkowanych przez spółdzielnie produkcji rolnej nieruchomości rolnych stanowiących własność Państwa.
Data aktu: 13/04/1984
Data ogłoszenia: 14/05/1984
Data wejścia w życie: 14/05/1984