Zgłaszanie mienia osób krajowych znajdującego się za granicą oraz mienia osób zagranicznych znajdującego się w kraju.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 24 lutego 1984 r.
w sprawie zgłaszania mienia osób krajowych znajdującego się za granicą oraz mienia osób zagranicznych znajdującego się w kraju.

Na podstawie art. 27 ust. 4 ustawy z dnia 22 listopada 1983 r. - Prawo dewizowe (Dz. U. Nr 63, poz. 288) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Osoby krajowe, o których mowa w art. 2 pkt 1, 3 i 6 ustawy z dnia 22 listopada 1983 r. - Prawo dewizowe (Dz. U. Nr 63, poz. 288), zwanej dalej "ustawą", są obowiązane zgłosić Narodowemu Bankowi Polskiemu następujące rodzaje swojego mienia znajdującego się za granicą, a także jego utratę:
1)
przedsiębiorstwa, ich oddziały i filie oraz udziały pieniężne i niepieniężne w spółkach,
2)
gospodarstwa rolne, leśne, ogrodnicze i hodowlane,
3)
inne nieruchomości nie stanowiące składników majątkowych przedsiębiorstw i spółek oraz gospodarstw wymienionych w pkt 2,
4)
waluty obce, w tym wkłady na rachunkach bankowych, jeżeli ich równowartość przekracza 100.000 złotych; obowiązek zgłoszenia nie dotyczy:
a)
walut obcych za granicą posiadanych na podstawie zezwolenia dewizowego,
b)
walut obcych będących w dyspozycji osób krajowych wymienionych w art. 2 pkt 6 ustawy albo stanowiących przedmiot statutowej działalności polskiego banku dewizowego,
5)
emitowane lub wystawione w walucie obcej akcje, obligacje, listy zastawne, jeżeli ich równowartość przekracza łącznie 100.000 złotych,
6)
złoto i platynę w postaci stanowiącej wartość dewizową, jeżeli łączna waga czystego kruszcu każdego z tych metali przekracza 1/4 kg; obowiązek zgłoszenia nie dotyczy kruszców stanowiących przedmiot statutowej działalności polskiego banku dewizowego,
7)
spadki lub zapisy testamentowe.
2.
Wartość mienia oblicza się w złotych, z zastosowaniem obowiązującego w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej kursu walut obcych, przyjmując za podstawę obliczenia wartość nominalną mienia, a w razie jej braku lub niemożności ustalenia - jego wartość szacunkową, określoną z uwzględnieniem aktualnych cen w miejscu, w którym znajduje się mienie.
§  2.
Osoby zagraniczne, o których mowa w art. 3 pkt 1-3 i 5 ustawy, są obowiązane zgłosić Narodowemu Bankowi Polskiemu mienie, o którym mowa w § 1 ust. 1 pkt 1-3, stanowiące ich własność, znajdujące się w kraju, a także jego utratę; jeżeli mienie znajduje się w posiadaniu lub zarządzie innej osoby niż właściciel, obowiązek zgłoszenia ciąży w takim samym zakresie na posiadaczu lub zarządcy mienia.
§  3.
1.
Zgłoszenie nabycia mienia powinno być dokonane w terminie 30 dni od jego nabycia albo uzyskania wiadomości o jego nabyciu.
2.
Zgłoszenie utraty mienia powinno być dokonane w terminie 30 dni od jego utraty albo uzyskania wiadomości o jego utracie.
§  4.
Przepisy § 1 i 3 stosuje się odpowiednio do zgłaszania mienia Skarbu Państwa przez państwowe jednostki organizacyjne, pod których zarządem to mienie się znajduje.
§  5.
1.
Zgłoszenie mienia, a także jego utraty, należy dokonać w uprawnionym oddziale Narodowego Banku Polskiego na formularzu ustalonym przez Prezesa Narodowego Banku Polskiego, obejmującym zwłaszcza następujące dane dotyczące tego mienia:
1)
kraj i miejsce przechowania lub położenia mienia,
2)
rodzaj mienia i jego wartość,
3)
ustanowione obciążenia,
4)
ponadto - w odniesieniu do utraty mienia - sposób i termin utraty.
2.
Wykaz oddziałów uprawnionych do przyjmowania zgłoszeń mienia ustali Prezes Narodowego Banku Polskiego.
§  6.
Zgłoszenia mienia posiadanego w dniu wejścia w życie rozporządzenia należy dokonać do dnia 30 czerwca 1984 r.
§  7.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 31 marca 1984 r.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1984.15.67

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zgłaszanie mienia osób krajowych znajdującego się za granicą oraz mienia osób zagranicznych znajdującego się w kraju.
Data aktu: 24/02/1984
Data ogłoszenia: 17/03/1984
Data wejścia w życie: 31/03/1984