Ulgi w podatku dochodowym.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 27 grudnia 1983 r.
w sprawie ulg w podatku dochodowym.

Na podstawie art. 50 ustawy z dnia 26 lutego 1982 r. o opodatkowaniu jednostek gospodarki uspołecznionej (Dz. U. z 1986 r. Nr 8, poz. 45) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Rozporządzenie określa zakres i zasady udzielania jednostkom gospodarczym ulg w podatku dochodowym.
2.
Przez jednostki gospodarcze rozumie się przedsiębiorstwa państwowe, spółdzielnie i ich związki oraz organizacje polityczne, społeczne i zawodowe, określone w art. 1 ustawy z dnia 26 lutego 1982 r. o opodatkowaniu jednostek gospodarki uspołecznionej (Dz. U. z 1986 r. Nr 8, poz. 45).
§  2.
1.
Jednostkom gospodarczym przyznaje się ulgę w podatku dochodowym z tytułu realizacji produkcyjnych i usługowych inwestycji przedsiębiorstw podejmowanych w celu:
1)
zastąpienia lub ograniczenia importu towarów i usług,
2)
uruchomienia bądź zwiększenia produkcji w wyniku zagospodarowania odpadów, surowców wtórnych i materiałów niepełnowartościowych,
3)
uruchomienia produkcji materiałów budowlanych z surowców lokalnego pochodzenia,
4)
wzrostu produkcji części zamiennych do maszyn i sprzętu rolniczego,
5)
uruchomienia i modernizacji zakładów piekarskich,
6)
ochrony środowiska oraz poprawy bezpieczeństwa i higieny pracy,
7)
zwiększenia eksportu,
8)
wdrożenia osiągnięć naukowo-technicznych wynikających z realizacji zamówień rządowych dotyczących szczególnie ważnych zadań z zakresu rozwoju nauki i techniki określonych w centralnym planie rocznym.
2. 1
Ulga podatkowa może być stosowana do inwestycji przedsiębiorstw o dwuletnim okresie realizacji, a w zakresie inwestycji podejmowanych w celu ochrony środowiska oraz poprawy bezpieczeństwa i higieny pracy, zwiększenia eksportu i inwestycji wynikających z zamówień rządowych z zakresu rozwoju nauki i techniki - o pięcioletnim okresie realizacji.
3.
Ulgę w podatku dochodowym z tytułu realizacji inwestycji określonych w ust. 1:
1)
pkt 1-5 ustala się w wysokości 20% kosztów inwestycji,
2)
pkt 6 i 8 ustala się w wysokości 30% kosztów inwestycji.
4.
Jeżeli faktyczne koszty inwestycji będą wyższe od kosztów planowanych, za podstawę obliczenia ulgi podatkowej przyjmuje się koszty planowane.
5.
Wysokość ulg, o których mowa w ust. 1 pkt 7, określi Minister Finansów.
6.
Ulgi na warunkach określonych w ust. 2-4 przysługują również jednostkom gospodarczym partycypującym w kosztach inwestycji wspólnych w wysokości proporcjonalnej do wniesionych wkładów.
§  3.
1.
Jednostkom gospodarczym przysługuje ulga w podatku dochodowym z tytułu realizacji przedsięwzięć modernizacyjnych podejmowanych w celu:
1)
oszczędności - w przeliczeniu na jednostkę produktu - zużycia paliw, energii i surowców określonych przez Ministra Gospodarki Materiałowej i Paliwowej,
2)
zastosowania krajowych wynalazków oraz takich pracowniczych projektów wynalazczych i wyników prac badawczo-rozwojowych, które zmierzają do osiągnięcia celów określonych w § 2 ust. 1 oraz w pkt 1.
2.
Wysokość ulgi:
1)
o której mowa w ust. 1 pkt 1, określa Minister Finansów w zależności od osiągniętego efektu, z tym że ulga nie może przekroczyć 30% kosztów przedsięwzięcia,
2) 2
określonej w ust. 1 pkt 2 ustala się w wysokości 20% bezinwestycyjnych kosztów zastosowania (wdrożenia) przedsięwzięcia, z wyjątkiem przedsięwzięć zmierzających do poprawy bezpieczeństwa i higieny pracy, dla których ulga wynosi 25%,
3.
Minister Finansów w porozumieniu z Ministrem Gospodarki Materiałowej i Paliwowej może wprowadzić w odniesieniu do przedsiębiorstw państwowych ulgi z tytułu oszczędności w zużyciu - na jednostkę produktu - niektórych deficytowych surowców i materiałów oraz paliw i energii, z tym że ulga:
1)
może być stosowana pod warunkiem ustalenia przez Ministra Gospodarki Materiałowej i Paliwowej normatywów zużycia surowców i materiałów oraz paliw i energii,
2) 3
nie może przekraczać 50% łącznej kwoty oszczędności w zużyciu surowców i materiałów oraz paliw i energii.
4.
Przepis ust. 3 nie narusza przepisów uchwały nr 9 Rady Ministrów z dnia 29 stycznia 1986 r. w sprawie stosowania w przedsiębiorstwach państwowych systemu zachęt materialnych z tytułu oszczędności w zużyciu surowców, materiałów, paliw i energii (Monitor Polski Nr 3, poz. 17).
§  4. 4
Suma ulg w podatku dochodowym, określonych w § 2 i 3, nie może przekroczyć w roku podatkowym 20% należnego podatku dochodowego; nie dotyczy to ulgi, o której mowa w § 2 ust. 1 pkt 6, z tytułu poprawy bezpieczeństwa i higieny pracy, oraz w pkt 7 i 8.
§  5.
1.
Jednostki gospodarcze uprawnione do korzystania z ulg w podatku dochodowym, o których mowa w § 2, oraz ubiegające się o przyznanie ulgi określonej w § 3 ust. 1 zawiadamiają właściwy organ podatkowy o zamiarze realizacji zadań wymienionych w tych przepisach, podając następujące dane:
1)
podstawę prawną ulgi podatkowej,
2)
cel przedsięwzięcia,
3)
planowany efekt inwestycji lub przedsięwzięcia modernizacyjnego,
4)
planowany koszt inwestycji lub przedsięwzięcia modernizacyjnego,
5)
planowany termin rozpoczęcia i zakończenia inwestycji,
6)
wysokość należnej ulgi podatkowej.
2.
Jednostki gospodarcze dołączają do zawiadomienia opinię oddziału właściwego banku.
3.
Właściwy organ podatkowy jest obowiązany sprawdzić zasadność i prawidłowość ulgi podatkowej. Jeżeli zawiadomienie w całości lub w części nie odpowiada warunkom określonym w ust. 1 i 2, organ podatkowy zwraca je jednostce gospodarczej do uzupełnienia.
4.
Wniosek w sprawie ulgi podatkowej określonej w § 3 organ podatkowy przekazuje wraz z opinią Ministrowi Finansów.
5.
Jednostki gospodarcze składają właściwemu organowi podatkowemu w terminie miesiąca od zakończenia inwestycji informacje o zrealizowaniu założeń podanych w zawiadomieniu określonym w ust. 1 oraz rozliczenie z otrzymanych ulg.
6.
Właściwy organ podatkowy:
1)
stwierdza zasadność i prawidłowość obliczenia ulgi podatkowej,
2)
wydaje decyzję o cofnięciu ulgi, jeżeli jednostka gospodarcza nie osiągnie efektów warunkujących przyznanie ulgi.
7.
Właściwy organ podatkowy może wydać decyzję o cofnięciu ulgi w podatku dochodowym również w trakcie realizacji inwestycji, jeżeli stwierdzi nieprzestrzeganie założeń przedstawionych w zawiadomieniu określonym w ust. 1.
8.
W wypadkach, o których mowa w ust. 6 pkt 2 i ust. 7, jednostka gospodarcza jest obowiązana uiścić odsetki za zwłokę, zgodnie z przepisami o zobowiązaniach podatkowych, za okres od pobrania nienależnej ulgi do dnia jej zwrotu.
§  6.
Jednostkom gospodarczym prowadzącym szkoły przyzakładowe i internaty przyznaje się ulgę w podatku dochodowym w wysokości 25% kosztów utrzymania każdego ucznia. Wysokość rocznych kosztów utrzymania ucznia określa Minister Finansów w formie zryczałtowanej.
§  7.
1.
Jednostkom gospodarczym przyznaje się ulgę w podatku dochodowym z tytułu produkcji wyrobów oznaczonych państwowymi znakami jakości "Q" i "1"; ulga polega na zmniejszeniu podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym o kwotę odpowiadającą podwyżce cen urzędowych i regulowanych wyrobów, uzyskanej w związku z przyznaniem tym wyrobom znaków jakości, natomiast w razie stosowania cen umownych ulga wynosi 4% od wartości sprzedaży wyrobów oznaczonych państwowym znakiem jakości "Q" i 2% od wartości sprzedaży wyrobów oznaczonych państwowym znakiem jakości "1", po potrąceniu należnego od tej sprzedaży podatku obrotowego.
2.
Ulga w podatku dochodowym określona w ust. 1 nie przysługuje w razie stwierdzenia przez właściwy organ kontroli wprowadzenia do obrotu wyrobu oznaczonego znakiem jakości, nie odpowiadającego wymaganiom ustalonym przy wydaniu świadectwa jakości, lub w razie cofnięcia tego świadectwa.
3.
Ulga obliczona dla wyrobów, na które stosuje się ceny umowne, pomniejsza należny podatek dochodowy.
§  8.
1.
Jednostkom gospodarczym sprzedającym na eksport produkty wytwarzane we własnym zakresie lub pochodzące ze skupu i zbieractwa oraz usługi materialne i niematerialne przyznaje się ulgę w podatku dochodowym z tytułu tej sprzedaży oraz z tytułu przyrostu wartości eksportu w stosunku do roku poprzedniego.
2. 5
Przez sprzedaż eksportową rozumie się sprzedaż zaliczoną do eksportu zgodnie z zasadami obowiązującymi w zakresie statystyki handlu zagranicznego oraz usług transportu i łączności jak również turystyki.
3.
Ulgę z tytułu sprzedaży eksportowej wyrażonej w cenach transakcyjnych ustala się:
1) 6
dla eksportu towarów i usług grupy I w wysokości:
a)
12% wartości eksportu wolnodewizowego,
b)
8% wartości eksportu do państw, których listę ustali Minister Handlu Zagranicznego, oraz eksportu do państw zaliczonych do II obszaru płatniczego, dokonywanego na podstawie umów clearingowych oraz barterowych,
c)
4% wartości eksportu w innych przypadkach niż określone pod lit. a) i b),
2)
dla eksportu towarów i usług grupy II w wysokości:
a)
6% wartości eksportu do państw, których listę ustali Minister Handlu Zagranicznego,
b)
3% wartości eksportu do pozostałych państw,
3)
w wysokości 2% wartości eksportu materiałów centralnie bilansowanych, których listę ustali Minister Gospodarki Materiałowej i Paliwowej w porozumieniu z Ministrem Handlu Zagranicznego, Przewodniczącym Komisji Planowania przy Radzie Ministrów i Ministrem Finansów, oraz wartości eksportu towarów i usług w pozostałych wypadkach.
4.
W razie eksportu usług przemysłowych polegających na uszlachetnianiu powierzonych przez kontrahenta zagranicznego surowców i materiałów, stawki procentowe ulg, o których mowa w ust. 3 pkt 1 i 2 oraz ust. 6 pkt 1, podwyższa się o 50%.
5.
Towary i usługi zaliczane do grupy I lub II, o których mowa w ust. 3 pkt 1 i 2, ustali Minister Handlu Zagranicznego w porozumieniu z Ministrem Finansów i Przewodniczącym Komisji Planowania przy Radzie Ministrów.
6. 7
Ulgę z tytułu przyrostu wartości eksportu w roku podatkowym w stosunku do roku poprzedniego, w warunkach porównywalnych, ustala się w wysokości:
1)
25% wartości przyrostu eksportu towarów i usług, o których mowa w ust. 3 pkt 1 lit. a) oraz ust. 4,
2)
15% wartości przyrostu eksportu towarów i usług, o których mowa w ust. 3 pkt 1 lit. b), c) i pkt 2 oraz w ust. 4 do państw, których listę ustali Minister Handlu Zagranicznego,
3)
5% wartości przyrostu eksportu towarów i usług pozostałych do państw, których listę ustali Minister Handlu Zagranicznego.
7. 8
Ulgi w podatku dochodowym z tytułu sprzedaży eksportowej oblicza się od wartości eksportu w cenach transakcyjnych wykazanej w fakturze FE i KFE (na warunkach FOB port polski lub franco granica polska); zasady ustalania ulg przy sprzedaży eksportowej usług transportu i łączności oraz turystyki określi Minister Finansów.
8. 9
Kwota należnych ulg jest korygowana w zależności od osiągniętej efektywności finansowej eksportu, według poniższych zasad:
1)
jeżeli wskaźnik efektywności finansowej eksportu (WF) jest większy od 1,50, kwota należnych ulg jest ustalana jako iloraz kwoty ulg wyliczonych zgodnie z zasadami określonymi w ust. 3, 4 i 6 oraz wskaźnika WF pozmniejszonego o 0,5,
2)
dla eksportu towarów i usług realizowanych na rachunek własny producenta, których wskaźnik efektywności jest niższy od 1,0, kwota należnych ulg jest ustalana jako iloraz kwoty ulg wyliczonych zgodnie z zasadami określonymi w ust. 3, 4 i 6 oraz wskaźnika WF,
3)
Minister Handlu Zagranicznego w porozumieniu z Ministrem Finansów i Prezesem Głównego Urzędu Statystycznego określi zasady ustalania wskaźnika efektywności eksportu towarów i usług.
9.
Ulg w podatku dochodowym nie stosuje się do eksportu:
1)
wewnętrznego,
2)
dokonywanego przez jednostki handlu zagranicznego, z wyjątkiem eksportu wyrobów, robót i usług pochodzących z własnej działalności tych jednostek,
3)
artykułów pochodzących ze skupu i zbieractwa, jeżeli producent tych artykułów otrzymuje z tego tytułu ulgę w podatku dochodowym lub zryczałtowanym,
4)
usług polegających na wysyłaniu specjalistów do pracy za granicę,
5)
materiałów centralnie bilansowanych, z wyjątkiem określonych w ust. 3 pkt 3.
10.
Środki uzyskane z ulg w podatku dochodowym mogą przekazać:
1) 10
producenci wyrobów finalnych - na fundusze kooperantów oraz współpracujących jednostek handlu zagranicznego,
2)
generalni dostawcy (wykonawcy) kompletnych obiektów - na fundusze współpracujących z nimi jednostek, którym zgodnie z obowiązującymi zasadami ewidencji sprzedaży eksportowej nie przysługuje ulga w podatku dochodowym,
3)
jednostki sprzedające na eksport artykuły pochodzące ze skupu i zbieractwa - na fundusze jednostek będących producentami tych artykułów.
11.
Jednostkom uspołecznionym handlu zagranicznego, w tym spółkom prawa handlowego, przysługuje ulga w podatku dochodowym do wysokości 10% podstawy opodatkowania, pod warunkiem przekazania równowartości tej ulgi na wyodrębniony rachunek bankowy, którym dysponuje Minister Handlu Zagranicznego w porozumieniu z Ministrem Finansów na inwestycje służące potrzebom eksportu i jego rozwoju w gospodarce narodowej.
§  9.
1.
Jednostkom gospodarczym przysługuje ulga w podatku dochodowym z tytułu świadczenia usług bytowych oraz usług dozoru mienia.
2. 11
Ulgę, o której mowa w ust. 1, ustala się przez wyłączenie z podstawy opodatkowania kwoty stanowiącej równowartość 12% wartości sprzedaży usług pralniczych i 10% wartości sprzedaży pozostałych usług bytowych oraz usług dozoru mienia, z wyłączeniem wartości materiałów i części zaliczonych zleceniodawcy i wyodrębnionych w fakturze. Wyłączenia tego nie stosuje się do usług objętych cennikiem jeżeli cena obejmuje również należność za materiały i części zaliczone zleceniodawcy do wartości usług.
3.
Ulga, o której mowa w ust. 1 i 2, podlega podwyższeniu o 1 punkt od wartości sprzedaży usług bytowych, dokonanej w nowo uruchomionych zakładach jednostek gospodarczych w okresie jednego roku, licząc od dnia rozpoczęcia świadczenia usług.
4. 12
Ulgi, o której mowa w ust. 1-3, udziela się pod warunkiem przeznaczenia co najmniej 40% kwoty wyłączonej z podstawy opodatkowania na inwestycje związane z usługami bytowymi.
§  10.
1.
Przedsiębiorstwom państwowym, które uzyskały status przedsiębiorstwa przemysłu obronnego z tytułu prowadzenia działalności określonej w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 30 listopada 1981 r. w sprawie zakresu stosowania ustaw o przedsiębiorstwach państwowych oraz o samorządzie załogi przedsiębiorstwa państwowego do przedsiębiorstw państwowych wykonujących w całości lub w przeważającej części zadania dla potrzeb obronności i bezpieczeństwa Państwa, a także do wykonujących te zadania jednostek organizacyjnych innych przedsiębiorstw (Dz. U. z 1982 r. Nr 1, poz. 3 i z 1984 r. Nr 10, poz. 41), przyznaje się ulgę w podatku dochodowym.
2.
Przedsiębiorstwom działającym przy zakładach karnych przyznaje się ulgę w podatku dochodowym.
3.
Minister Finansów określi wysokość ulgi i sposób jej obliczania.
§  11.
1.
Przedsiębiorstwom państwowym, które podjęły uzupełniającą produkcję uboczną na potrzeby rynku, przysługuje ulga w wysokości 75% podatku dochodowego należnego od zysku osiągniętego ze sprzedaży wyrobów pochodzących z tej produkcji.
2.
Minister Finansów określi uproszczony sposób obliczania ulgi, o której mowa w ust. 1.
§  12.
1.
Specjalistycznym jednostkom gospodarki uspołecznionej skupu i przetwórstwa surowców wtórnych, których listę ustali Minister Gospodarki Materiałowej i Paliwowej, przyznaje się ulgę w podatku dochodowym w wysokości 30% należnego podatku w roku podatkowym.
2.
Specjalistyczne jednostki skupu i przetwórstwa surowców wtórnych przekazują 2/3 wartości środków uzyskanych z ulgi określonej w ust. 1 na fundusz surowców wtórnych z przeznaczeniem na rozwój sieci skupu i przetwórstwa surowców wtórnych.
§  13.
Jednostkom gospodarczym przyznaje się ulgę w podatku dochodowym z tytułu przyrostu w stosunku do roku poprzedniego wartości sprzedaży, w cenach porównywalnych, urządzeń, aparatury i ochron indywidualnych, niezbędnych do ochrony pracy, określonych przez Ministra Pracy, Płac i Spraw Socjalnych w uzgodnieniu z Ministrem Finansów - wysokości 10% tego przyrostu.
§  14.
1.
Kwoty ulg podatkowych określonych w § 2, § 3 ust. 1, § 8, § 10 i 13 zwiększają fundusz rozwoju jednostki gospodarczej albo inny fundusz o podobnym charakterze.
2.
Kwoty ulg podatkowych określonych w § 6, 7, 9 i 11 zwiększają zysk do podziału.
§  15.
1.
Zwalnia się od podatku dochodowego:
1)
spółdzielnie niewidomych,
2)
spółdzielnie inwalidów uznane za zakłady pracy chronionej,
3)
nowo uruchomione przedsiębiorstwa państwowe przemysłu terenowego, spółdzielnie pracy, spółdzielnie ogrodniczo-pszczelarskie i spółdzielnie rzemieślnicze przez okres pierwszych trzech lat działalności,
4)
zysk osiągnięty z nowo uruchomionej produkcji opartej na wynalazku krajowym lub zamówieniu rządowym z zakresu rozwoju nauki i techniki w okresie 3 lat od daty rozpoczęcia wdrożenia.
2.
Zwolnienie od podatku dochodowego, o którym mowa w ust. 1, przysługuje pod warunkiem, że środki uzyskane z tego zwolnienia zostaną przeznaczone:
1)
w spółdzielniach, o których mowa w ust. 1 pkt 1 i 2, na fundusz rehabilitacji inwalidów, z wyłączeniem ulg, o których mowa w § 8 i 19,
2)
w przedsiębiorstwach i spółdzielniach, o których mowa w ust. 1 pkt 3, na fundusz statutowy, fundusz zasobowy, rachunek środków na inwestycje lub na fundusz rehabilitacji inwalidów,
3)
w jednostkach gospodarczych realizujących zadania, o których mowa w ust. 1 pkt 4, na fundusz rozwoju danej jednostki.
3.
Warunkiem uzyskania zwolnienia, o którym mowa w ust. 1 pkt 3, jest również przeznaczenie w roku podatkowym, którego zwolnienie dotyczy, co najmniej 55% nadwyżki bilansowej na fundusz zasobowy, rozwoju oraz na finansowanie inwestycji, a w przedsiębiorstwach państwowych - 55% zysku pomniejszonego o należny podatek dochodowy na fundusz rezerwowy i na fundusz rozwoju.
4.
Zwolnienie, o którym mowa w ust. 1 pkt 3, nie dotyczy przedsiębiorstw i spółdzielni utworzonych w wyniku podziału lub połączenia.
§  15a. 13
 
1.
Uspołecznionym jednostkom drobnej wytwórczości, określonym w art. 1 ustawy z dnia 31 stycznia 1985 r. o drobnej wytwórczości (Dz. U. Nr 3, poz. 11), jednostkom uspołecznionego handlu rynkowego oraz innym spółdzielniom i związkom spółdzielni prowadzącym działalność gospodarczą przysługuje ulga w podatku dochodowym z tytułu realizacji przedsięwzięć polegających na budowie:
1)
małych piekarni, masarni, młynów gospodarczych i innych zakładów przemysłu spożywczego związanych bezpośrednio z obsługą i zaopatrzeniem ludności i potrzebami rolnictwa,
2)
zakładów przetwórstwa owocowo-warzywnego oraz przechowalnictwa owoców, warzyw i runa leśnego,
3)
zakładów usług bytowych,
4)
zakładów remontów i konserwacji maszyn rolniczych, wytwarzania narzędzi do produkcji rolnej oraz zakładów usługowych związanych z techniczną obsługą rolnictwa,
5)
zakładów produkcji materiałów budowlanych z wykorzystaniem surowców lokalnych, wtórnych bądź odpadowych,
6)
zakładów produkcji (pozysku) wapna nawozowego.
2.
Ulga polega na zwolnieniu z opodatkowania podatkiem dochodowym wyodrębnionego w ewidencji księgowej zysku osiągniętego z działalności jednostek gospodarczych, o których mowa w ust. 1 pkt 1-6, w okresie nie dłuższym niż 10 lat od zakończenia zadania inwestycyjnego i w kwocie nie wyższej niż 50% nakładów inwestycyjnych.
3.
Ulga podatkowa, o której mowa w ust. 1 i 2, przysługuje również z tytułu adaptacji lub przebudowy już istniejących obiektów stanowiących własność jednostek gospodarki uspołecznionej lub od nich nabytych, jeżeli w wyniku adaptacji lub przebudowy zostaną uruchomione nowe zakłady, o których mowa w ust. 1.
4.
Jednostki gospodarcze uprawnione do korzystania z ulgi w podatku dochodowym, o której mowa w ust. 1 i 2, zawiadamiają właściwy organ podatkowy o zamiarze realizacji zadań inwestycyjnych, podając następujące dane:
1)
cel przedsięwzięcia,
2)
pozytywną opinię terenowego organu administracji państwowej stopnia podstawowego co do prawidłowości zakwalifikowania zadania inwestycyjnego do zadań szczególnie preferowanych (§ 5 uchwały Rady Państwa i Rady Ministrów z dnia 19 maja 1986 r. w sprawie rozwoju uspołecznionych jednostek drobnej wytwórczości (Monitor Polski Nr 14, poz. 94) oraz zasadności jego podejmowania,
3)
podstawę prawną ulgi podatkowej,
4)
planowany efekt inwestycyjny,
5)
planowany koszt inwestycji,
6)
planowany termin rozpoczęcia i zakończenia inwestycji,
7)
opinię oddziału właściwego banku,
8)
wysokość należnej ulgi.
5.
Właściwy organ podatkowy rejestruje wniosek, który po zakończeniu inwestycji stanowi podstawę do stwierdzenia zasadności i prawidłowości obliczenia ulgi.
6.
Jeżeli faktyczne koszty inwestycji będą wyższe od kosztów planowanych, za podstawę obliczania ulgi podatkowej przyjmuje się kwoty planowane, zwiększone odpowiednio w przypadku wzrostu cen materiałów i usług budowlanych.
7.
Organ podatkowy, o którym mowa w ust. 5, może wydać decyzję o cofnięciu ulgi w podatku dochodowym, jeżeli stwierdzi nieprzestrzeganie założeń przedstawionych w zarejestrowanym wniosku.
8.
Korzystanie z ulg określonych w ust. 1-3 wyłącza możliwość korzystania z ulg z tego samego tytułu na podstawie § 2 i z ulg określonych w § 10 ust. 2 uchwały Rady Państwa i Rady Ministrów z dnia 30 czerwca 1985 r. w sprawie odbudowy i rozwoju państwowych przedsiębiorstw terenowych drobnej wytwórczości (Monitor Polski Nr 19, poz. 144).
§  16.
1.
Przemysłowym i usługowym spółdzielniom inwalidów, osiągającym statutowy wskaźnik zatrudnienia inwalidów i osób traktowanych na równi z inwalidami w wysokości nie niższej niż 70% ogólnej liczby zatrudnionych, oraz handlowym spółdzielniom inwalidów, osiągającym odpowiedni wskaźnik nie niższy niż 60% - obniża się należny podatek dochodowy o 65%.
2.
Przemysłowym, usługowym i handlowym spółdzielniom inwalidów, w których wskaźnik zatrudnienia inwalidów i osób traktowanych na równi z inwalidami w ogólnej liczbie zatrudnionych jest niższy niż określony w ust. 1, nie więcej jednak niż o 10% ogólnej liczby zatrudnionych - obniża się należny podatek dochodowy o 50%.
3.
Spółdzielniom inwalidów, o których mowa w ust. 1, przysługuje dodatkowa ulga w podatku dochodowym w wysokości 1% należnego podatku dochodowego za każdy procent wzrostu zatrudnienia inwalidów i osób traktowanych na równi z inwalidami w ogólnej liczbie zatrudnienia.
4.
Środki uzyskane przez spółdzielnie inwalidów z tytułu ulg podatkowych, o których mowa w ust. 1-3, są przeznaczone na fundusz rehabilitacji inwalidów.
§  17.
Spółdzielniom pracy rękodzieła ludowego i artystycznego należny podatek dochodowy obniża się o 5% pod warunkiem, że środki uzyskane z tego obniżenia zostaną przeznaczone na fundusz rozwoju twórczości ludowej i artystycznej.
§  18.
1.
Jednostkom gospodarczym przysługują ulgi w podatku dochodowym z tytułu zatrudnienia osób wyszkolonych w usługach bytowych i działalności piekarskiej, które na podstawie pisemnej umowy zostały objęte programem przygotowania zawodowego i uzyskały świadectwo ukończenia nauki zawodu.
2. 14
Ulgi, o których mowa w ust. 1, stosuje się przez potrącenie z należnego podatku dochodowego za rok podatkowy, w którym nastąpiło zatrudnienie osoby wyszkolonej:
1)
w usługach bytowych, w razie zatrudnienia jednej osoby wyszkolonej, kwoty 40.000 zł - przy okresie szkolenia przez 24 miesiące lub 45.000 zł - przy okresie szkolenia ponad 24 miesiące oraz kwoty 55.000 zł - w razie zatrudnienia każdej następnej osoby wyszkolonej,
2)
w działalności piekarskiej kwoty 55.000 zł - w razie zatrudnienia każdej osoby wyszkolonej.
3.
Ulga podatkowa określona w ust. 1 nie przysługuje, jeżeli przygotowanie zawodowe osób zatrudnionych w celu nauki zawodu było finansowane z Państwowego Funduszu Aktywizacji Zawodowej lub z Funduszu Ochrony Pracy.
§  19.
1.
Spółdzielniom pracy, spółdzielniom zrzeszonym w Centralnym Związku Spółdzielni Rolniczych "Samopomoc Chłopska", w "Społem" Centralnym Związku Spółdzielni Spożywców, spółdzielniom mleczarskim, ogrodniczo-pszczelarskim oraz spółdzielniom rzemieślniczym przysługuje ulga w podatku dochodowym z tytułu oprocentowania wniesionych przez osoby fizyczne udziałów członkowskich w wysokości 3% należnego podatku dochodowego, nie więcej jednak niż wynosi kwota najwyższego oprocentowania długoterminowych imiennych wkładów oszczędnościowych ludności, stosowanego przez Narodowy Bank Polski.
2.
Ulgi, o której mowa w ust. 1, nie stosuje się w razie powiększenia funduszu udziałowego bezpośrednio z innych odpisów z nadwyżki bilansowej niż oprocentowanie udziałów członkowskich.
§  20.
1.
Suma ulg w podatku dochodowym określonych w rozporządzeniu nie może przekraczać 30% podatku dochodowego należnego od jednostek gospodarczych za rok podatkowy.
2.
Przepis ust. 1 nie ma zastosowania do ulg określonych w § 2 ust. 1 pkt 8, § 8-10, 12, 15-17 i 19.
3.
Właściwy organ podatkowy wydaje decyzje o cofnięciu ulg w podatku dochodowym, wymienionych w § 15-17, jeżeli środki pochodzące z tych ulg bądź tworzone z nich fundusze zostaną wykorzystane niezgodnie z obowiązującymi przepisami; ulgi podlegają cofnięciu za te lata, w których stwierdzono niewłaściwe wykorzystanie środków.
§  21.
1.
Przez należny podatek dochodowy, o którym mowa w rozporządzeniu, rozumie się podatek obliczony od podstawy opodatkowania, pomniejszonej o kwotę ulg z tytułów określonych w § 7 i 9, z uwzględnieniem art. 57 i 59 ustawy z dnia 26 lutego 1982 r. o opodatkowaniu jednostek gospodarki uspołecznionej (Dz. U. z 1986 r. Nr 8, poz. 45).
2.
Przepisu art. 48 ustawy wymienionej w ust. 1 nie stosuje się do ulg, o których mowa w § 9.
§  22.
Minister Finansów określi szczegółowe zasady i tryb stosowania ulg w podatku dochodowym.
1 § 2 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 1 grudnia 1986 r. (Dz.U.86.44.215) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 24 grudnia 1986 r.
2 § 3 ust. 2 pkt 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 9 listopada 1987 r. (Dz.U.87.35.194) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1987 r.
3 § 3 ust. 3 pkt 2 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 1 grudnia 1986 r. (Dz.U.86.44.215) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 24 grudnia 1986 r.
4 § 4 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 9 listopada 1987 r. (Dz.U.87.35.194) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1987 r.
5 § 8 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 3 lit. a) rozporządzenia z dnia 1 grudnia 1986 r. (Dz.U.86.44.215) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 24 grudnia 1986 r.
6 § 8 ust. 3 pkt 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 27 października 1986 r. (Dz.U.86.44.214) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 listopada 1986 r.
7 § 8 ust. 6 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 27 października 1986 r. (Dz.U.86.44.214) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1987 r.
8 § 8 ust. 7 zmieniony przez § 1 pkt 3 lit. b) rozporządzenia z dnia 1 grudnia 1986 r. (Dz.U.86.44.215) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 24 grudnia 1986 r.
9 § 8 ust. 8 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 27 października 1986 r. (Dz.U.86.44.214) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 listopada 1986 r., z tym że pkt 2 i 3 wchodzą w życie z dniem 1 stycznia 1987 r. - zob. też § 2 rozporządzenia zmieniającego.
10 § 8 ust. 10 pkt 1 zmieniony przez § 1 pkt 3 lit. c) rozporządzenia z dnia 1 grudnia 1986 r. (Dz.U.86.44.215) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 24 grudnia 1986 r.
11 § 9 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 4 lit. a) rozporządzenia z dnia 1 grudnia 1986 r. (Dz.U.86.44.215) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1987 r.
12 § 9 ust. 4 zmieniony przez § 1 pkt 4 lit. b) rozporządzenia z dnia 1 grudnia 1986 r. (Dz.U.86.44.215) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1987 r.
13 § 15a dodany przez § 1 pkt 5 rozporządzenia z dnia 1 grudnia 1986 r. (Dz.U.86.44.215) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 24 grudnia 1986 r.
14 § 18 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 6 rozporządzenia z dnia 1 grudnia 1986 r. (Dz.U.86.44.215) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 24 grudnia 1986 r.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1986.13.78 t.j.

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Ulgi w podatku dochodowym.
Data aktu: 27/12/1983
Data ogłoszenia: 29/04/1986
Data wejścia w życie: 01/01/1984