Tryb wykonywania przez Państwową Inspekcję Pracy czynności kontrolnych oraz obowiązki zakładów pracy w tym zakresie.

UCHWAŁA
RADY PAŃSTWA
z dnia 27 października 1983 r.
w sprawie trybu wykonywania przez Państwową Inspekcję Pracy czynności kontrolnych oraz obowiązków zakładów pracy w tym zakresie

Na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 6 marca 1981 r. o Państwowej Inspekcji Pracy (Dz. U. Nr 6, poz. 23) Rada Państwa uchwala, co następuje:
§  1.
Tryb wykonywania przez Państwową Inspekcję Pracy czynności kontrolnych oraz obowiązki zakładów pracy w tym zakresie określa załącznik do niniejszej uchwały.
§  2.
Traci moc uchwała Rady Państwa z dnia 19 marca 1981 r. w sprawie trybu wykonywania przez Państwową Inspekcję Pracy czynności kontrolnych oraz obowiązków zakładów pracy w tym zakresie (Dz. U. Nr 12, poz. 60).
§  3.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

CZYNNOŚCI KONTROLNE PRACOWNIKÓW PAŃSTWOWEJ INSPEKCJI PRACY

Zasady ogólne

§  1.
Kontrola zakładów pracy, zwana dalej "kontrolą zakładu", jest podstawową formą realizacji zadań Państwowej Inspekcji Pracy.
§  2.
1.
Inspektorzy pracy przeprowadzają kontrolę zakładu jednoosobowo lub w zespole kontrolującym na podstawie legitymacji służbowej, na obszarze określonym w tej legitymacji.
2.
Inspektorzy pracy mogą przeprowadzać kontrolę na innym obszarze niż określony w legitymacji służbowej na podstawie imiennego upoważnienia do przeprowadzania kontroli.
3.
Imienne upoważnienia do przeprowadzania kontroli wydaje Główny Inspektor Pracy.
§  3.
Pracownicy Państwowej Inspekcji Pracy nadzorujący czynności kontrolne przeprowadzają kontrolę lub biorą udział w zespołach kontrolujących na podstawie legitymacji służbowej albo imiennego upoważnienia.
§  4.
W kontroli zakładu mogą brać udział specjaliści powołani do dokonywania niezbędnych ustaleń na podstawie imiennego upoważnienia wydanego przez okręgowego inspektora pracy.
§  5.
1.
Osoby przeprowadzające kontrolę są uprawnione do wstępu i do przeprowadzania kontroli zakładu o każdej porze dnia i nocy bez potrzeby uzyskiwania przepustki oraz nie podlegają rewizji osobistej, przewidzianej w wewnętrznym regulaminie kontrolowanego zakładu.
2.
Osoby przeprowadzające kontrolę są obowiązane do przestrzegania przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy oraz przepisów o postępowaniu w sprawach tajnych i tajnych specjalnego znaczenia, obowiązujących w kontrolowanym zakładzie.

Przeprowadzanie kontroli

§  6.
1.
Kontrolę przeprowadza się w zasadzie w dniach i godzinach pracy obowiązujących w kontrolowanym zakładzie, a w razie potrzeby - również w dniach wolnych od pracy i poza godzinami pracy.
2.
Czynności kontrolne przeprowadza się w zakładzie, a także w innych miejscach wykonywania pracy przez pracowników zakładu. W miarę potrzeby czynności kontrolne, na przykład badanie dokumentów, przesłuchiwanie świadków, przeprowadza się również w siedzibie inspektora pracy.
§  7.
1.
Kierownik zakładu jest obowiązany zapewnić inspektorowi pracy warunki i środki niezbędne do sprawnego przeprowadzenia kontroli. W szczególności powinien zapewnić niezwłoczne przedstawienie żądanych dokumentów i materiałów oraz terminowe udzielanie wyjaśnień przez pracowników zakładu. W uzasadnionych wypadkach kierownik zakładu powinien zapewnić inspektorowi pracy środki transportu oraz zakwaterowanie.
2.
O rozpoczęciu kontroli inspektor pracy może poinformować pracowników w sposób przyjęty w tym zakładzie.
§  8.
1.
Przeprowadzając kontrolę inspektor pracy współpracuje ze związkami zawodowymi i organami samorządu załogi, działającymi na terenie kontrolowanego zakładu, oraz ze społecznymi inspektorami pracy.
2.
Współpraca, o której mowa w ust. 1, polega między innymi na:
1)
informowaniu o tematyce i zakresie przeprowadzanej kontroli,
2)
uwzględnianiu uwag i spostrzeżeń zakładowej organizacji związkowej i społecznych inspektorów pracy przy wykonywaniu czynności kontrolnych,
3)
zapoznaniu z wynikami kontroli i z podjętymi decyzjami,
4)
udzielaniu porad i informacji z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy oraz prawa pracy.
§  9.
Przeprowadzając kontrole inspektor pracy może nakazać kierownikowi zakładu, działu lub odcinka pracy niezwłoczne usunięcie uchybień i nieprawidłowości w warunkach pracy i po ustalonym terminie dokonać oceny stanu bezpieczeństwa i higieny pracy oraz podjętych przedsięwzięć zapewniających trwałe przestrzeganie przepisów oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.
§  10.
Podczas przeprowadzania kontroli inspektor pracy dokonuje oceny przyczyn i okoliczności wypadków przy pracy, chorób zawodowych i stwierdzonego stanu warunków pracy oraz ocenia stopień realizacji przez kierownika zakładu, kierowników komórek organizacyjnych zakładu, majstrów i brygadzistów, a także inne osoby kierujące zespołami pracowników - obowiązków wynikających z art. 234 i 235 Kodeksu pracy.
§  11.
Podczas przeprowadzania kontroli inspektor pracy dokonuje ustaleń, między innymi na podstawie własnych spostrzeżeń oraz analiz: informacji, dokumentów i innych materiałów, o których mowa w art. 20 ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy.
§  12.
1.
Inspektor pracy może sporządzać lub zażądać od kontrolowanego zakładu sporządzenia niezbędnych odpisów oraz wyciągów z dokumentów, jak również zestawień i obliczeń opartych na dokumentach.
2.
Zgodność odpisów i wyciągów oraz zestawień i obliczeń z dokumentami potwierdza kierownik komórki organizacyjnej, w której dokument się znajduje.
§  13.
1.
W kontroli zakładu pracy uczestniczy osoba odpowiedzialna za dany zakład, dział lub odcinek pracy albo pracownik upoważniony przez kierownika zakładu.
2.
O potrzebie wykonania podczas kontroli zdjęć fotograficznych rozstrzyga inspektor pracy. Zdjęcia fotograficzne powinny być załączone do protokołu kontrolnego.
§  14.
1.
Każdy pracownik kontrolowanego zakładu jest obowiązany na żądanie inspektora pracy udzielić wszelkich wyjaśnień ustnych lub pisemnych w sprawach dotyczących przedmiotu kontroli, w terminie wyznaczonym przez inspektora pracy.
2.
Przepis ust. 1 dotyczy również osób zatrudnionych w zakładzie przed przeprowadzeniem czynności kontrolnych.
§  15.
Każdy pracownik zakładu może w związku z przeprowadzaną kontrolą złożyć z własnej inicjatywy pisemne lub ustne oświadczenie.
§  16.
1.
O potrzebie przesłuchania świadków rozstrzyga inspektor pracy.
2.
W zakresie przesłuchania świadków stosuje się przepisy Kodeksu postępowania administracyjnego.
§  17.
1.
Jeżeli w toku kontroli zachodzi potrzeba dokonania czynności przez specjalistów, kierownik zakładu lub jednostki nadrzędnej - na wniosek inspektora pracy - wyznacza pracowników mających odpowiednie przygotowanie fachowe do dokonania tych czynności i w miarę potrzeby do sporządzenia ich opisu wraz z oceną i wnioskami.
2.
Koszty związane z wykonywaniem czynności kontrolnych dotyczących zakładu pracy pokrywa ten zakład.

Protokół

§  18.
Inspektor pracy sporządza zwięzły protokół dokonanych ustaleń mających istotne znaczenie dla podjęcia decyzji.
§  19.
1.
Protokół przeprowadzonej kontroli zakładu sporządza się tak, aby z niego wynikało, kto, kiedy, gdzie i jakich czynności dokonał, kto i w jakim charakterze był przy tym obecny, co i w jaki sposób w wyniku tych czynności ustalono i jakie uwagi zgłosiły obecne osoby.
2.
W szczególności protokół powinien zawierać:
1)
zastrzeżenie, że protokół służy tylko do użytku służbowego,
2)
nazwę kontrolowanego zakładu w pełnym brzmieniu i jego dokładny adres oraz nazwę jednostki nadrzędnej,
3)
imię, nazwisko i stanowisko służbowe kontrolującego zakład,
4)
datę rozpoczęcia i zakończenia czynności kontrolnych w danym zakładzie,
5)
imię i nazwisko kierownika zakładu kontrolowanego oraz w miarę potrzeby datę objęcia przez niego stanowiska,
6)
informację o realizacji uprzednio wydanych nakazów inspektorów pracy,
7)
opis stanu faktycznego stwierdzonego podczas wykonywania czynności kontrolnych, a zwłaszcza rodzaj stwierdzonych naruszeń przepisów prawa pracy i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ustalenia, o których mowa w § 9 i 10,
8)
informację o decyzjach ogłaszanych ustnie, wydanych podczas kontroli, i o ich realizacji,
9)
wyszczególnienie załączników stanowiących składową część protokołu,
10)
datę i miejsce podpisania protokołu.
§  20.
1.
Protokół odczytuje się wszystkim osobom obecnym, biorącym udział w kontroli.
2.
Skreśleń i poprawek w protokole należy dokonywać tak, aby wyrazy skreślone i poprawione były czytelne. Skreślenia i poprawki powinny być stwierdzone w protokole przed jego podpisaniem.
3.
Protokół podpisują kierownik kontrolowanego zakładu i przeprowadzający kontrolę.
4.
Jeżeli przed podpisaniem protokołu kierownik zakładu zgłosił umotywowane zastrzeżenia do konkretnych faktów ujętych w protokole, inspektor jest zobowiązany dodatkowo zbadać przedstawione dowody i w uzasadnionym wypadku uzupełnić protokół.
5.
Kierownik zakładu, który odmawia podpisania protokołu, jest obowiązany złożyć pisemne wyjaśnienie przyczyn tej odmowy.
6.
W razie odmowy podpisania protokołu i złożenia wyjaśnień co do przyczyn tej odmowy, czyni się o tym wzmiankę w protokole.
7.
Odmowa podpisania protokołu przez kierownika zakładu nie stanowi przeszkody do podjęcia decyzji.
§  21.
1.
Kierownik kontrolowanego zakładu, na wniosek inspektora pracy, organizuje naradę w celu omówienia nieprawidłowości ujawnionych podczas kontroli oraz ustalenia przedsięwzięć niezbędnych do ich usunięcia.
2.
W naradzie powinni uczestniczyć zainteresowani pracownicy zakładu zajmujący stanowiska kierownicze.
3.
Na naradę zaprasza się przedstawicieli rady pracowniczej oraz związków zawodowych, organizacji politycznych i społecznych działających w tym zakładzie, a także zakładowego społecznego inspektora pracy.
4.
Naradzie przewodniczy kierownik zakładu. Wyniki kontroli przedstawia inspektor pracy. Osoby biorące udział w naradzie mogą zgłaszać wnioski zmierzające do likwidacji stwierdzonych nieprawidłowości.

Rozstrzyganie spraw

§  22.
Inspektor pracy jest organem uprawnionym do samodzielnego podejmowania decyzji wynikających z kontroli zakładów pracy, w zakresie określonym w przepisach ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy.
§  23.
W wyniku ustaleń dokonanych w toku kontroli inspektor pracy wydaje nakazy w formie:
1)
decyzji ustnej,
2)
wpisu do dziennika budowy lub książki kontroli zakładu,
3)
nakazu doręczanego na piśmie.
§  24.
Inspektor pracy wydaje kierownikowi zakładu, działu lub odcinka pracy decyzje ustne w celu usunięcia nieprawidłowości ujawnionych w toku kontroli, jeżeli mogą być one usunięte podczas trwania kontroli.
§  25.
1.
Nakaz, o którym mowa w § 23 pkt 3, powinien zawierać w szczególności:
1)
treść zarządzeń nakazowych, ich podstawę prawną oraz terminy realizacji,
2)
pouczenie o środkach odwoławczych.
2.
Nakaz pisemny sporządza się w niezbędnej liczbie egzemplarzy.
§  26.
Kierownik zakładu, któremu wydany został nakaz, obowiązany jest do informowania inspektora pracy o realizacji zarządzeń nakazowych z upływem terminu określonego w nakazie.
§  27.
W razie wniesienia sprzeciwu od zalecenia zakładowego społecznego inspektora pracy, właściwy inspektor pracy rozstrzyga sprawę przez wydanie nakazu lub skierowanie wystąpienia zgodnie z art. 9 ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy albo wydaje postanowienie o uwzględnieniu sprzeciwu.
§  28.
1.
W sprawach naruszeń, które nie są objęte zakresem przedmiotowym nakazu, określonym w art. 9 pkt 1 i 2 ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy, inspektor pracy sporządza wystąpienie do kierownika zakładu pracy lub innego organu, zmierzające do usunięcia stwierdzonych nieprawidłowości oraz zapobieżenia im w przyszłości.
2.
Wystąpienie może również zawierać wnioski o zastosowanie konsekwencji służbowych, w szczególności odwołania lub zwolnienia z zajmowanych stanowisk osób odpowiedzialnych za stwierdzone naruszenia.
§  29.
W razie stwierdzenia w toku czynności kontrolnych naruszeń przepisów prawa pracy, mających znamiona wykroczenia, inspektor pracy wszczyna postępowanie w sprawach o wykroczenia przeciwko prawom pracownika.
§  30.
1.
Inspektor pracy może w celach profilaktycznych badać okoliczności i przyczyny wypadków przy pracy, zwłaszcza śmiertelnych, zbiorowych (katastrof) oraz powodujących ciężkie uszkodzenie ciała.
2.
Ustalenie przez inspektora okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy jest niezależne od ustaleń zespołów powypadkowych.
§  31.
1.
Skargi pracowników dotyczące spraw, które należą do właściwości organów inspekcji pracy, rozpatruje w pierwszej instancji inspektor pracy.
2.
Organem wyższego stopnia w sprawach skarg, o których mowa w ust. 1, jest okręgowy inspektor pracy. Skargi i wnioski ewidencjonuje się w oddzielnych rejestrach prowadzonych w okręgowych inspektoratach i w Głównym Inspektoracie Pracy.
3.
Okręgowi inspektorzy pracy i wyznaczony zastępca Głównego Inspektora Pracy kontrolują raz w miesiącu prawidłowość załatwiania skarg i wniosków, potwierdzając to adnotacją w rejestrze.
§  32.
1.
Jeżeli ustalenia dokonane w toku czynności kontrolnych wskazują na potrzebę podjęcia odpowiednich decyzji przez naczelne organy administracji państwowej, Główny Inspektor Pracy przedstawia stosowne wystąpienie o podjęcie niezbędnych decyzji.
2.
Wystąpienia do terenowych organów władzy i administracji państwowej kierują okręgowi inspektorzy pracy.
§  33.
O faktach ujawnionych podczas kontroli, noszących znamiona czynów przestępnych, inspektor pracy zawiadamia właściwy organ ścigania.
§  34.
Główny Inspektor Pracy wydaje szczegółowe instrukcje o sposobie wykonywania czynności kontrolnych i rozstrzygania spraw przez pracowników Państwowej Inspekcji Pracy.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1983.62.279

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Tryb wykonywania przez Państwową Inspekcję Pracy czynności kontrolnych oraz obowiązki zakładów pracy w tym zakresie.
Data aktu: 27/10/1983
Data ogłoszenia: 24/11/1983
Data wejścia w życie: 24/11/1983