Kolumbia-Polska. Umowa o współpracy kulturalnej i naukowej. Bogota.1981.03.10.

UMOWA
między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Republiki Kolumbii o współpracy kulturalnej i naukowej,
podpisana w Bogocie dnia 10 marca 1981 r.

W imieniu Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej

RADA PAŃSTWA

POLSKIEJ RZECZYPOSPOLITEJ LUDOWEJ

podaje do powszechnej wiadomości:

W dniu 10 marca została podpisana w Bogocie Umowa między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Republiki Kolumbii o współpracy kulturalnej i naukowej w następującym brzmieniu:

UMOWA

między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Republiki Kolumbii o współpracy kulturalnej i naukowej.

Rząd Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej

i

Rząd Republiki Kolumbii

dążąc do zacieśnienia więzów przyjaźni między dwoma narodami przez rozszerzanie stosunków w dziedzinach kultury i nauki, uwzględniając cel Deklaracji Organizacji Narodów Zjednoczonych o wychowaniu społeczeństw w duchu pokoju postanowiły podpisać niniejszą umowę i w tym celu wyznaczyły swych Pełnomocników, a mianowicie: (pominięto),

którzy po wymianie swych pełnomocnictw, uznanych za dobre i sporządzone w należytej formie, zgodzili się na następujące postanowienia:

Artykuł  1

Umawiające się Strony będą popierać i rozwijać współpracę w dziedzinach kultury i sztuki, nauki, szkolnictwa wyższego i oświaty, kinematografii, sportu i wychowania fizycznego oraz środków masowej informacji.

Artykuł  2

Współpraca w dziedzinach wymienionych w artykule 1 będzie realizowana za pośrednictwem odpowiednich jednostek przez:

1)
współdziałanie między instytucjami kulturalnymi, stowarzyszeniami artystów i twórców, instytucjami naukowymi i oświatowymi, szkołami wyższymi, organizacjami prasy, radia i telewizji oraz organizacjami kultury fizycznej i sportu,
2)
wymianę przedstawicieli kultury i sztuki, nauki i oświaty, artystów, pisarzy, dziennikarzy, filmowców oraz sportowców,
3)
wymianę stypendystów,
4)
przyjmowanie obywateli drugiego państwa na staże w instytucjach naukowych i szkołach wyższych,
5)
wymianę publikacji naukowych, literackich i artystycznych, jak również ich tłumaczenie i wydawanie,
6)
wymianę filmów, nagrań i innych materiałów dla telewizji, radia i prasy,
7)
wymianę utworów muzycznych i teatralnych,
8)
organizowanie pokazów filmowych, nadawanie audycji radiowych, programów telewizyjnych, organizowanie wystaw artystycznych i naukowych przez każdą z Umawiających się Stron na terytorium drugiej, zgodnie z możliwościami i zasadami obowiązującymi w każdym z tych krajów,
9)
organizowanie zawodów sportowych z udziałem sportowców obu państw,
10)
wymianę informacji dotyczących spraw kultury, sztuki, nauki i oświaty, prasy, radia i telewizji, kinematografii oraz kultury fizycznej i sportu.
Artykuł  3

Każda z Umawiających się Stron będzie ułatwiać obywatelom drugiej Umawiającej się Strony korzystanie - zgodnie z obowiązującymi na jej terytorium przepisami - z bibliotek, zbiorów muzealnych, laboratoriów i innych instytucji naukowych, artystycznych, oświatowych i sportowych.

Artykuł  4

Każda z Umawiających się Stron dążyć będzie do pełnego i obiektywnego zapoznawania swego społeczeństwa z życiem, kulturą, geografią i historią narodu drugiej strony.

Artykuł  5

Każda z Umawiających się Stron chronić będzie prawa autorskie do utworów literackich, naukowych i artystycznych drugiej Umawiającej się Strony - zgodnie z postanowieniami umów międzynarodowych, których oba kraje są Stronami, w trybie przewidzianym przez ustawodawstwo wewnętrzne każdego z tych krajów.

Artykuł  6

Każda z Umawiających się Stron będzie ułatwiać obywatelom drugiej Umawiającej się Strony udział w zjazdach, konferencjach, festiwalach międzynarodowych i innych imprezach o charakterze kulturalnym i naukowym odbywających się na jej terytorium.

Artykuł  7

Wszelkie dobra kultury i przedmioty przesyłane z jednego kraju do drugiego, z przeznaczeniem na imprezy artystyczne, kulturalne lub naukowe, przewidziane w ramach niniejszej umowy, będą zwolnione z opłat celnych i innych podatków, o ile nie zostaną wprowadzone do obrotu handlowego.

Artykuł  8

Umawiające się Strony będą dążyć do zawarcia porozumienia o wzajemnym uznawaniu stopni i tytułów naukowych, świadectw i dyplomów przyznawanych przez odpowiednie instytucje kraju drugiej Umawiającej się Strony.

Artykuł  9

W celu realizacji niniejszej umowy Umawiające się Strony będą uzgadniać okresowe programy wykonawcze określające dziedziny, formy oraz warunki organizacyjne i finansowe uzgodnionej współpracy.

Artykuł  10

Umowa niniejsza, po spełnieniu wymagań konstytucyjnych i prawnych przez każdą z Umawiających się Stron, wejdzie w życie w dniu wymiany dokumentów ratyfikacyjnych, która nastąpi w Warszawie.

Artykuł  11

Umowa niniejsza zawarta jest na okres pięciu lat. Ulega ona automatycznemu przedłużeniu na dalsze pięcioletnie okresy, jeżeli żadna z Umawiających się Stron nie wypowie jej w drodze notyfikacji na sześć miesięcy przed upływem danego okresu.

Sporządzono w Bogocie dnia 10 marca 1981 r. w dwóch egzemplarzach, każdy w językach polskim i hiszpańskim, przy czym obydwa teksty mają jednakową moc.

Po zaznajomieniu się z powyższą umową, Rada Państwa uznała ją i uznaje za słuszną zarówno w całości, jak i każde z postanowień w niej zawartych; oświadcza, że jest ona przyjęta, ratyfikowana i potwierdzona, oraz przyrzeka, że będzie niezmiennie zachowywana.

Na dowód czego wydany został akt niniejszy, opatrzony pieczęcią Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.

Dano w Warszawie dnia 12 października 1982 r.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1983.51.226

Rodzaj: Umowa międzynarodowa
Tytuł: Kolumbia-Polska. Umowa o współpracy kulturalnej i naukowej. Bogota.1981.03.10.
Data aktu: 10/03/1981
Data ogłoszenia: 08/09/1983
Data wejścia w życie: 10/08/1983