Zryczałtowanie podatków obrotowego i dochodowego od niektórych grup podatników oraz opłata skarbowa z tytułu wykonywania rzemiosła.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 29 lipca 1983 r.
w sprawie zryczałtowania podatków obrotowego i dochodowego od niektórych grup podatników oraz w sprawie opłaty skarbowej z tytułu wykonywania rzemiosła.

Na podstawie art. 9 pkt 1, art. 18 ust. 3 i art. 38 pkt 2-4 ustawy z dnia 19 grudnia 1980 r. o zobowiązaniach podatkowych (Dz. U. z 1980 r. Nr 27, poz. 111 i z 1982 r. Nr 45, poz. 289) oraz art. 2 ust. 2 ustawy z dnia 19 grudnia 1975 r. o opłacie skarbowej (Dz. U. Nr 45, poz. 226) zarządza się, co następuje:

Rozdział  1

Przepisy ogólne.

§  1. 
1. 
Podatnicy wykonujący działalność w zakresie i na warunkach określonych w rozporządzeniu opłacają podatki obrotowy i dochodowy w formie karty podatkowej lub ryczałtu umownego albo opłatę skarbową zamiast tych podatków.
2. 
Zastosowanie jednej z form opodatkowania określonych w rozporządzeniu następuje na wniosek podatnika według jego wyboru, jeżeli podatnik spełnia warunki do tej formy opodatkowania.
§  2. 
1. 
Podatnicy prowadzący działalność opodatkowaną podatkami obrotowym i dochodowym w formie karty podatkowej lub ryczałtu umownego albo uiszczający opłatę skarbową zwolnieni są, z zastrzeżeniem § 4, od obowiązku prowadzenia ksiąg, składania zeznań podatkowych, deklaracji o obrocie i dochodzie oraz opłacania zaliczek na podatki obrotowy i dochodowy. Podatnicy ci są obowiązani jednak wydawać na żądanie klienta kolejno numerowane rachunki stwierdzające sprzedaż wyrobu lub wykonanie usługi oraz przechowywać w kolejności numerów kopie tych rachunków w okresie pięciu lat podatkowych, licząc od początku roku, w którym wystawiono rachunek.
2. 
Do podatników, którzy w roku poprzedzającym rok podatkowy opłacali podatki obrotowy i dochodowy na ogólnych zasadach albo w formie innego ryczałtu niż ryczałt umowny lub karta podatkowa albo którzy w roku podatkowym rozpoczęli działalność, z wyjątkiem uiszczających opłatę skarbową, nie stosuje się zwolnień, o których mowa w ust. 1, w okresie przed doręczeniem decyzji ustalającej opodatkowanie w formie karty podatkowej lub ryczałtu umownego.
3. 
Podatnicy, którzy w roku poprzedzającym rok podatkowy opłacali podatki obrotowy i dochodowy w formie ryczałtu od przychodów ze sprzedaży ewidencjonowanej, w okresie przed doręczeniem decyzji ustalającej opodatkowanie w formie karty podatkowej są obowiązani prowadzić ewidencję sprzedaży, składać deklaracje o obrocie i dochodzie oraz opłacać zaliczki na poczet tego ryczałtu.
§  3. 
1. 
W razie osiągania przez podatników określonych w § 1 dochodów z innych źródeł, podlegających opodatkowaniu tylko podatkiem dochodowym, dochody te podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym na ogólnych zasadach. Do dochodu osiągniętego z tych źródeł przychodów stosuje się stopę podatku odpowiadającą dochodowi osiągniętemu ze wszystkich źródeł przychodów podatnika i jego małżonka, z wyjątkiem przychodów zwolnionych od podatku dochodowego bądź odrębnie opodatkowanych tym podatkiem z mocy przepisów szczególnych.
2. 
Przepis ust. 1 zdanie drugie nie ma zastosowania do podatników opłacających opłatę skarbową zamiast podatków obrotowego i dochodowego.
§  4. 
1. 
Podatnicy wykonujący działalność opodatkowaną podatkami obrotowym i dochodowym w formie karty podatkowej lub ryczałtu umownego, jeżeli sprzedają produkty lub usługi luksusowe, są obowiązani prowadzić ewidencję sprzedaży tych produktów i usług na zasadach określonych w § 24.
2.  1
 Podatnicy, o których mowa w ust. 1, są obowiązani w terminie płatności karty podatkowej lub rat ryczałtu składać deklaracje o obrocie osiągniętym z tytułu sprzedaży produktów lub usług luksusowych oraz wpłacać w tym terminie różnicę między podatkiem obrotowym, należnym według stawek określonych dla takich samych produktów i usług na podstawie art. 15 ust. 3 ustawy z dnia 26 lutego 1982 r. o opodatkowaniu jednostek gospodarki uspołecznionej (Dz. U. z 1984 r. Nr 16, poz. 75), a podatkiem obrotowym właściwym dla działalności, w ramach której podatnik sprzedaje te produkty i usługi.

Rozdział  2

Karta podatkowa.

§  5. 
Podatki obrotowy i dochodowy w formie karty podatkowej mogą opłacać podatnicy wykonujący działalność:
1)
w rodzajach rzemiosł określonych w części I tabeli stanowiącej załącznik do rozporządzenia, zwanej dalej "tabelą" - przy zatrudnieniu nie przekraczającym stanu określonego w tabeli,
2) 2
 w zakresie handlu krajowymi artykułami spożywczymi, rolnymi i ogrodniczymi, z wyjątkiem sprzedaży kwiatów oraz napojów alkoholowych, w tym również piwa - w warunkach określonych w części II tabeli,
3)
w zakresie przemysłu gastronomicznego, jeżeli nie jest prowadzona sprzedaż napojów alkoholowych, w tym również piwa - w warunkach określonych w części III tabeli,
4)
w zakresie usług transportowych - w warunkach określonych w części IV tabeli,
5)
w zakresie usług rozrywkowych, z wyjątkiem lekcji tańca - w warunkach określonych w części V tabeli,
6)
w zakresie sprzedaży posiłków domowych w mieszkaniach, jeżeli nie jest prowadzona sprzedaż napojów alkoholowych, w tym również piwa - w warunkach określonych w części VI tabeli,
7) 3
 w wolnych zawodach, polegającą na świadczeniu usług w zakresie służby zdrowia, przy równoczesnym zatrudnieniu w jednostkach gospodarki uspołecznionej w pełnym wymiarze czasu pracy lub zwolnieniu od tego obowiązku - w warunkach określonych w części VII tabeli.
§  6. 
1. 
Podatnicy określeni w § 5 opłacają kartę podatkową, jeżeli:
1)
mają uprawnienie do wykonywania zgłoszonej działalności, wydane na podstawie odrębnych przepisów,
2)
przy wykonywaniu działalności nie korzystają zarówno z usług osób nie zatrudnionych przez siebie na podstawie umowy o pracę, jak i z usług innych zakładów lub przedsiębiorstw, chyba że chodzi o usługi specjalistyczne, których podatnik nie może wykonać we własnym zakresie,
3) 4
 nie wykonują sami, poza jednym z rodzajów działalności wymienionych w § 5, ani ich małżonkowie innej działalności podlegającej podatkowi obrotowemu, chyba że przepisy szczególne dotyczące opodatkowania tej innej działalności stanowią inaczej; nie wyłącza jednak opłacania karty podatkowej wykonywanie przez podatnika lub jego małżonka we własnym imieniu działalności w zakresie wytwarzania energii elektrycznej w elektrowniach wodnych o mocy oddawanej do 5.000 kilowatów.
2. 
Jeżeli podatnik wykonujący działalność określoną w § 5 pkt 1 ma uprawnienie do wykonywania różnych rodzajów rzemiosł, łączne zatrudnienie nie może przekroczyć stanu zatrudnienia określonego dla rodzaju rzemiosła, dla którego przewidziano najniższy stan zatrudnienia.
3. 
Podatnicy wykonujący działalność określoną w § 5 pkt 1-5 opłacają kartę podatkową również w wypadku, gdy działalność ta wykonywana jest przez wspólników, pod warunkiem że wszyscy wspólnicy są wymienieni w dokumencie uprawniającym do wykonywania działalności, a łączna liczba wspólników oraz zatrudnionych pracowników nie przekracza stanu zatrudnienia określonego w tabeli.
4. 
W rodzajach rzemiosł, o których mowa w § 5 pkt 1, wykonywanych na podstawie zezwolenia, do liczby pracowników wlicza się osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę nakładczą.
5. 
Do liczby pracowników nie wlicza się zatrudnionych w zakładzie rzemieślniczym:
1) 5
 członków rodziny pozostających we wspólnym gospodarstwie domowym z podatnikiem, a w wypadku gdy działalność wykonywana jest przez wspólników - takich członków rodziny tylko jednego wspólnika.
2)
osób zatrudnionych w celu nauki zawodu lub przyuczenia do wykonywania określonej pracy, w liczbie określonej przez przepisy o nauce zawodu w rzemieślniczych zakładach pracy,
3)
czeladników w liczbie do dwóch lub absolwentów szkół zawodowych w liczbie do dwóch - przez okres pierwszych 24 miesięcy po zdaniu przez nich egzaminu czeladniczego lub po ukończeniu szkoły zawodowej; nie wyłącza jednak opłacania karty podatkowej okresowe zatrudnienie - za zgodą organu, który wydał uprawnienie do wykonywania rzemiosła - więcej niż dwóch takich czeladników lub absolwentów, jeżeli to zatrudnienie następuje na miejsce czeladnika lub absolwenta, którego 24-miesięczny okres zatrudnienia upływa nie później niż w ciągu 3 miesięcy,
4)
emerytów lub rencistów - nie więcej niż dwóch.
6. 
W rodzajach rzemiosł, o których mowa w § 5 pkt 1, wykonywanych na podstawie zezwolenia, do liczby pracowników nie wlicza się - poza osobami wymienionymi w ust. 5 - również pracowników nie zatrudnionych bezpośrednio przy wykonywaniu rzemiosła, a mianowicie zatrudnionych przy sprzedaży wyrobów, przyjmowaniu zleceń na usługi, utrzymywaniu czystości, prowadzeniu kasy i księgowości, kierowców i konwojentów, pod warunkiem że podatnik określił na piśmie szczegółowy zakres czynności tych pracowników.
7.  6
 Przy wykonywaniu działalności w zakresie handlu, przemysłu gastronomicznego, usług transportowych oraz usług rozrywkowych do liczby pracowników nie wlicza się małżonka i niepełnoletnich członków rodziny pozostających we wspólnym gospodarstwie domowym z podatnikiem; w razie wykonywania działalności określonej w § 5 pkt 2-6 przez wspólników, do liczby pracowników nie wlicza się małżonka i niepełnoletnich członków rodziny tylko jednego wspólnika. Przy wykonywaniu działalności w zakresie handlu i przemysłu gastronomicznego do liczby pracowników nie wlicza się ponadto osób zatrudnionych w celu nauki zawodu, zgodnie z przepisami o nauce zawodu w prywatnym handlu i gastronomii.
§  7. 
Podatnicy opłacający kartę podatkową zwolnieni są od obowiązku uiszczania opłat związanych ze zgłoszeniem obowiązku podatkowego w zakresie podatku obrotowego.
§  8. 
1.  7
 Wysokość podatków obrotowego i dochodowego opłacanych w formie karty podatkowej ustala się:
1) 8
 dla podatników wykonujących działalność określoną w § 5 pkt 1, 4, 5, 6 i 7 - według stawek miesięcznych określonych w tabeli.:
2)
dla podatników wykonujących działalność określoną w § 5 pkt 2 i 3 - w granicach stawek miesięcznych określonych w tabeli, biorąc pod uwagę wszystkie okoliczności mające wpływ na rozmiary tej działalności,
3) 9
 (skreślony).
2. 
W wypadkach, o których mowa w § 6 ust. 3, wysokość karty podatkowej ustala się według stawki określonej dla stanu zatrudnienia odpowiadającego łącznej liczbie wspólników i pracowników.
3. 
Jeżeli podatnik ma uprawnienie do wykonywania różnych rodzajów działalności, dla których przewidziane są różne wysokości stawek karty podatkowej, wysokość karty podatkowej ustala się według stawki właściwej dla tego rodzaju działalności, dla którego przewidziana jest najwyższa stawka.
4. 
Liczbę mieszkańców miejscowości określonych w tabeli przyjmuje się według stanu w dniu 1 stycznia roku podatkowego.
5. 
Za miejscowość, w której wykonywana jest działalność, uważa się miejscowość wymienioną w uprawnieniu do wykonywania tej działalności. Jeżeli jednak podatnik wykonuje działalność nie wymagającą zorganizowanego zakładu i przeważającą część obrotu osiąga ze świadczeń wykonywanych w miejscowości, dla której ustalone są w tabeli różne stawki karty podatkowej, stawkę ustala się w wysokości właściwej dla tej miejscowości.
§  9. 
Jeżeli w ciągu roku podatkowego nastąpi zwiększenie liczby mieszkańców danej miejscowości, w następnym roku podatkowym kartę podatkową ustala się według stawki właściwej dla tej miejscowości, z zastosowaniem obniżki o połowę różnicy pomiędzy tą stawką a stawką właściwą dla tej miejscowości przed wzrostem liczby mieszkańców.
§  10. 
1. 
Stawki karty podatkowej określone w częściach I i IV tabeli obniża się:
1)
o 20% dla podatników, którzy ukończyli do dnia 1 stycznia roku podatkowego 60 lat życia lub są inwalidami zaliczonymi przez komisję do spraw inwalidztwa i zatrudnienia co najmniej do III grupy inwalidów, jeżeli:
a) 10
 przy wykonywaniu rzemiosła, z wyjątkiem prowadzenia parkingów, nie zatrudniają pracowników, w tym również osób określonych w § 6 ust. 5 pkt 1, 3 i 4,
b) 11
 przy wykonywaniu przewozu osób taksówkami i dorożkami konnymi oraz ładunków taksówkami bagażowymi nie zatrudniają pracowników i członków rodziny,
2)
o 10% dla podatników, którzy zatrudniają inwalidów zaliczonych przez komisję do spraw inwalidztwa i zatrudnienia co najmniej do III grupy inwalidów, na każdego inwalidę.
2. 
W wypadkach określonych w § 6 ust. 3 obniżkę stawki karty podatkowej stosuje się, jeżeli wszyscy wspólnicy spełniają warunki określone w ust. 1 pkt 1.
3. 
Na wniosek podatnika urząd skarbowy może obniżyć stawkę karty podatkowej określoną w części I tabeli, nie więcej jednak niż o 50% stawki:
1)
w wypadkach szczególnie uzasadnionych w stosunku do podatników, o których mowa w ust. 1,
2)
jeżeli rozmiar działalności podatnika, przy zatrudnieniu nie przekraczającym jednego pracownika, odbiega od rozmiaru przeciętnej działalności podobnego rodzaju, tak że określona w tabeli stawka byłaby oczywiście za wysoka.
4. 
Stawki karty podatkowej określone w części I tabeli, a w wypadkach określonych w ust. 1-3 - po zastosowaniu obniżek przewidzianych w tych przepisach, obniża się o 10% dla podatników mających tytuł mistrza rzemiosła artystycznego i wykonujących rzemiosło artystyczne. Obniżka ta przysługuje w razie stwierdzenia przez właściwą izbę rzemieślniczą wykonywania rzemiosła artystycznego, po dokonaniu oceny działalności wytwórczej lub usługowej podatnika przez komisję rzemiosł artystycznych. Obniżkę przyznaje się poczynając od wskazanego przez izbę rzemieślniczą miesiąca, w którym podatnik rozpoczął wykonywanie rzemiosła artystycznego. Obniżkę cofa się poczynając od miesiąca, w którym nastąpiło zaprzestanie wykonywania rzemiosła artystycznego. Izba rzemieślnicza zawiadamia urząd skarbowy o rozpoczęciu i zaprzestaniu wykonywania rzemiosła artystycznego przez podatnika.
5.  12
 Jeżeli podatnik wykonuje działalność wymienioną w § 5 pkt 2, 3 i 7 w rozmiarach odbiegających od rozmiaru przeciętnej działalności tego samego rodzaju, tak że określone w częściach II, III i VII tabeli stawki byłyby oczywiście nieodpowiednie, stawki te mogą być na wniosek podatnika lub z urzędu obniżone lub podwyższone, nie więcej jednak niż o 30%.
6. 
Stawki karty podatkowej określone w części IV tabeli obniża się:
1) 13
 o 10% dla podatników wykonujących przewóz osób taksówkami i dorożkami konnymi oraz ładunków taksówkami bagażowymi bez zatrudnienia pracowników i członków rodziny, jeżeli działalność tę wykonywali co najmniej przez okres ostatnich 10 lat,
2)
o 50% dla podatników wykonujących przewóz osób taksówkami bez zatrudnienia pracowników i członków rodziny, jeżeli są zatrudnieni w uspołecznionych zakładach pracy w pełnym wymiarze czasu pracy i działalność w zakresie tego przewozu wykonują własnym pojazdem za zgodą zakładu pracy; podatnicy ci nie korzystają z obniżek przewidzianych w pkt 1 i ust. 1 pkt 1.
§  11. 
1.  14
 W razie zatrudnienia przez podatnika przy wykonywaniu działalności w zakresie rzemiosła z wyjątkiem prowadzenia parkingów pełnoletnich członków rodziny, nie licząc małżonka, a w wypadkach określonych w § 6 ust. 3 - nie licząc małżonka jednego ze wspólników, a także w razie zatrudnienia osób, o których mowa w § 6 ust. 5 pkt 3, podwyższa się stawkę karty podatkowej z tytułu zatrudnienia każdej z tych osób za miesiące, w których była zatrudniona:
1)
o 50% stawki określonej dla działalności wykonywanej bez zatrudnienia pracowników,
2)
o 30% stawki określonej dla działalności wykonywanej przy zatrudnieniu jednego pracownika,
3)
o 20% stawki określonej dla działalności wykonywanej przy zatrudnieniu dwóch pracowników,
4)
o 15% stawki określonej dla działalności wykonywanej przy zatrudnieniu trzech pracowników.
2. 
Zasadę określoną w ust. 1 stosuje się również w razie zatrudnienia przez podatnika każdej z osób, o której mowa w § 6 ust. 5 pkt 4 i ust. 6, z tym że podwyżka właściwej stawki karty podatkowej z tytułu zatrudnienia każdej z tych osób wynosi odpowiednio: 30%, 20%, 15% i 10%.
§  11a.  15
 Jeżeli podatnik opłacający podatki obrotowy i dochodowy w formie karty podatkowej z tytułu działalności wymienionej w § 5 pkt 2 prowadzi również sprzedaż artykułów pochodzenia zagranicznego, od przychodów z tej sprzedaży pobiera się podatek obrotowy i zryczałtowany podatek dochodowy według zasad określonych w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 31 grudnia 1984 r. w sprawie opodatkowania podatkami obrotowym i dochodowym przychodów ze sprzedaży ewidencjonowanej (Dz. U. z 1985 r. Nr 1, poz. 4), z tym że:
1)
do książki ewidencji sprzedaży należy wpisywać sumy miesięcznych obrotów wynikających z zapisów w książce zakupu tych towarów,
2)
do dochodu osiągniętego z tej sprzedaży stosuje się stopę podatku odpowiadającą sumie tego dochodu, dochodu z działalności handlowej artykułami spożywczymi, rolnymi i ogrodniczymi opodatkowanej w formie karty podatkowej oraz dochodów określonych w § 3 ust. 1; wysokość dochodu z działalności handlowej opodatkowanej w formie karty podatkowej urząd skarbowy określa na wniosek podatnika w decyzji w sprawie zastosowania karty podatkowej.
§  12. 
1. 
Kartę podatkową opłaca podatnik, który złoży właściwemu urzędowi skarbowemu wniosek o zastosowanie karty podatkowej, zawarty w deklaracji według ustalonego wzoru, w terminie do dnia 31 grudnia roku poprzedzającego rok podatkowy, od którego ma być zastosowana karta. Podatnik, który rozpoczął wykonywanie działalności w ciągu roku podatkowego, powinien złożyć wniosek przed rozpoczęciem tej działalności. Złożenie wniosku jest równoznaczne ze zgłoszeniem obowiązku podatkowego w zakresie objętym wnioskiem. Jeżeli do końca każdego roku podatkowego objętego opodatkowaniem kartą podatkową podatnik nie zgłosił zaprzestania na stałe wykonywania działalności, uważa się, że wykonuje on nadal działalność i że zgłosił obowiązek podatkowy na rok następny.
2. 
Do wniosku stosuje się odpowiednio odrębne przepisy dotyczące deklaracji składanych w związku ze zgłoszeniem obowiązku podatkowego.
3. 
Podatnik może w terminie do końca roku podatkowego zrzec się zastosowania karty podatkowej poczynając od roku następnego.
§  13. 
Podatnicy opłacają kartę podatkową bez wezwania w terminie do dnia 7 każdego miesiąca za miesiąc ubiegły, a za miesiąc grudzień - w terminie do dnia 28 grudnia roku podatkowego.

Rozdział  3

Opłata skarbowa.

§  14. 
Opłatę skarbową zamiast podatków obrotowego i dochodowego uiszczają podatnicy wykonujący rzemiosło wyłącznie na podstawie potwierdzenia zgłoszenia wykonywania rzemiosła, zwanego dalej "potwierdzeniem zgłoszenia", w rodzajach rzemiosł określonych w części I tabeli - przy zatrudnieniu nie przekraczającym jednego pracownika.
§  15. 
1. 
Przepisy § 6 ust. 1, 3 i 5, § 8, § 9, § 10 ust. 1-4, § 11, § 12 ust. 3 i § 13 stosuje się odpowiednio do opłaty skarbowej, z zastrzeżeniem ust. 2-6.
2. 
Nie wyłącza uiszczania opłaty skarbowej wykonywanie przez małżonka we własnym imieniu działalności podlegającej opodatkowaniu podatkiem obrotowym.
3. 
Do liczby pracowników nie wlicza się również pracowników, nie więcej niż dwóch, zatrudnionych okresowo, łącznie do dwóch miesięcy w ciągu roku podatkowego, za zgodą organu, który wydał potwierdzenie zgłoszenia, przy wykonywaniu rzemiosł: mechanika pojazdowa, blacharstwo pojazdowe, lakiernictwo pojazdowe, mycie oraz smarowanie samochodów i motocykli oraz inne drobne usługi nie związane z ich naprawą, blacharstwo budowlane, murarstwo, ciesielstwo, dekarstwo, instalatorstwo sanitarne i ogrzewania, malarstwo i tapeciarstwo oraz zduństwo.
4. 
Stawki opłaty skarbowej określone w części I tabeli obniża się o 80% dla podatników, którzy są zatrudnieni w uspołecznionych zakładach pracy w pełnym wymiarze godzin, jeżeli wykonują za zgodą zakładu pracy wyłącznie usługi i nie zatrudniają pracownika oraz osób, o których mowa w ust. 3 i w § 6 ust. 5; podatnicy ci nie mogą równocześnie korzystać z obniżek przewidzianych w § 10 ust. 1-4.
5. 
W razie zatrudnienia przez podatnika pracowników, o których mowa w ust. 3, podwyższa się opłatę skarbową z tytułu zatrudnienia każdej z tych osób w sposób określony w § 11 ust. 1; w tym wypadku nie przysługuje obniżka przewidziana w § 10 ust. 1.
6. 
Opłatę skarbową pobiera się od podatników, którzy we wniosku o wydanie potwierdzenia zgłoszenia zgłoszą wykonywanie rzemiosła w warunkach dopuszczających opodatkowanie w tej formie. Podatnik może zrzec się zastosowania opłaty skarbowej.
§  16. 
Ulgi podatkowe i zwolnienia od podatków obrotowego i dochodowego stosuje się odpowiednio w zakresie opłaty skarbowej.

Rozdział  4

Ryczałt umowny.

§  17. 
1. 
Podatki obrotowy i dochodowy w formie ryczałtu umownego mogą opłacać podatnicy wykonujący działalność w zakresie:
1)
rzemiosł:
a)
budowlanych - przy zatrudnieniu najwyżej ośmiu pracowników,
b)
w zakresie środków transportu, wytwarzania wyrobów ceramiki budowlanej oraz rzemiosł spożywczych - przy zatrudnieniu najwyżej sześciu pracowników, a za zgodą organu, który wydał zezwolenie na wykonywanie rzemiosła - przy zatrudnieniu określonym w tym zezwoleniu,
c)
pozostałych rzemiosł - przy zatrudnieniu najwyżej sześciu pracowników,
2)
handlu artykułami spożywczymi, rolnymi i ogrodniczymi, z wyjątkiem handlu żywcem - przy zatrudnieniu najwyżej dwóch pracowników,
3)
przewozu osób i towarów pojazdem mechanicznym lub konnym - przy używaniu jednego pojazdu,
4)
przemysłu gastronomicznego - przy zatrudnieniu najwyżej dziesięciu pracowników,
5)
usług hotelarskich:
a)
polegających na prowadzeniu pensjonatów - przy zatrudnieniu najwyżej ośmiu pracowników,
b)
pozostałych - przy zatrudnieniu najwyżej czterech pracowników,
6)
pozostałych usług, z wyjątkiem biur pisania podań, prowadzenia ksiąg oraz wykonywania usług pogrzebowych - przy zatrudnieniu najwyżej dwóch pracowników; ograniczenie zatrudnienia pracowników nie dotyczy działalności w zakresie prowadzenia żłobków i przedszkoli,
7)
wytwórczości ludowej i artystycznej,
8)
wolnych zawodów w zakresie służby zdrowia, jeżeli podatnik jest równocześnie zatrudniony, zgodnie z obowiązującymi przepisami, w jednostkach gospodarki uspołecznionej w pełnym wymiarze godzin lub jest zwolniony od obowiązku tego zatrudnienia.
2. 
Ograniczenia stanu zatrudnienia, o którym mowa w ust. 1 pkt 1, nie stosuje się do podatników, którzy wykonują świadczenia na eksport w rozmiarach odpowiednich do stanu zatrudnienia.
3. 
Stan zatrudnienia pracowników przy wykonywaniu rodzajów działalności określonych w ust. 1 i 2 nie może być jednak wyższy od określonego w posiadanym przez podatnika uprawnieniu do wykonywania tej działalności.
4. 
W rodzajach rzemiosł, o których mowa w ust. 1 pkt 1, wykonywanych na podstawie zezwolenia, do liczby pracowników wlicza się również osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę nakładczą.
5. 
Do liczby pracowników nie wlicza się zatrudnionych członków rodziny pozostających we wspólnym gospodarstwie domowym z podatnikiem, a ponadto:
1)
w zakładach rzemieślniczych:
a)
osób zatrudnionych w celu nauki zawodu lub przyuczenia do wykonywania określonej pracy, w liczbie określonej przez przepisy o nauce zawodu w rzemieślniczych zakładach pracy,
b)
czeladników w liczbie do dwóch lub absolwentów szkół zawodowych w liczbie do dwóch przez okres pierwszych 24 miesięcy po zdaniu przez nich egzaminu czeladniczego lub po ukończeniu szkoły zawodowej; nie wyłącza jednak zastosowania ryczałtu okresowe zatrudnienie - za zgodą organu, który wydał uprawnienie do wykonywania rzemiosła - więcej niż dwóch takich czeladników lub absolwentów, jeżeli to zatrudnienie następuje na miejsce czeladnika lub absolwenta, którego 24-miesięczny okres zatrudnienia upływa nie później niż w ciągu 3 miesięcy,
c)
emerytów lub rencistów nie więcej niż dwóch,
d)
pracowników nie zatrudnionych bezpośrednio przy wykonywaniu rzemiosła na podstawie zezwolenia, a mianowicie zatrudnionych przy sprzedaży wyrobów, przyjmowaniu zleceń na usługi, utrzymywaniu czystości, prowadzeniu kasy i księgowości, kierowców i konwojentów, pod warunkiem że podatnik określił na piśmie szczegółowy zakres czynności tych pracowników,
2)
w zakładach handlowych, przemysłu gastronomicznego i usług hotelarskich - osób zatrudnionych w celu nauki zawodu, a w zakładach przemysłu gastronomicznego - także osób zatrudnionych przy wykonywaniu działalności rozrywkowej.
§  18. 
1. 
Podatnicy, o których mowa w § 17 ust. 1, opłacają ryczałt, jeżeli:
1)
wykonują w ramach jednego zakładu jeden lub więcej rodzajów działalności wymienionych w § 17 ust. 1, na podstawie uprawnień przewidzianych w odrębnych przepisach,
2)
przy wykonywaniu rzemiosła nie korzystają zarówno z usług osób nie zatrudnionych przez siebie na podstawie umowy o pracę, jak i z usług innych zakładów lub przedsiębiorstw, chyba że chodzi o usługi specjalistyczne, których podatnik nie może wykonać we własnym zakresie,
3)
nie wykonują sami ani ich małżonkowie innej działalności podlegającej podatkowi obrotowemu; nie wyłącza jednak zastosowania ryczałtu wykonywanie:
a)
przez podatnika lub jego małżonka we własnym imieniu działalności w zakresie wytwarzania energii elektrycznej w elektrowniach wodnych o mocy oddawanej do 5.000 kilowatów oraz działalności opodatkowanej w formach zryczałtowanych od przychodów: ze zrywki i wywozu drewna z lasów przy użyciu ciągników, z hodowli lisów i norek oraz z pozyskiwania i sprzedaży odpadów poużytkowych i produkcyjnych,
b)
przez małżonka we własnym imieniu działalności opodatkowanej w formie ryczałtu umownego; jeżeli jednak działalność jest wykonywana przez wspólników (ust. 2), wykonywanie przez małżonka wspólnika działalności podlegającej podatkowi obrotowemu wyłącza zastosowanie ryczałtu zarówno spółce, jak i małżonkowi wspólnika.
2. 
Ryczałt może być opłacany również, w razie gdy działalność jest wykonywana przez wspólników, pod warunkiem, że wszyscy wspólnicy są wymienieni w uprawnieniu do wykonywania tej działalności oraz że łączna liczba wspólników i zatrudnionych pracowników nie przekracza stanu zatrudnienia określonego dla poszczególnych rodzajów działalności.
3. 
W razie wykonywania w ramach jednego zakładu więcej niż jednego rodzaju działalności, łączne zatrudnienie nie może przekroczyć stanu zatrudnienia określonego w § 17 ust. 1 dla rodzaju działalności, dla którego przewidziano najwyższy stan zatrudnienia, a w poszczególnych rodzajach działalności - stanu zatrudnienia przewidzianego dla tych rodzajów działalności.
§  19. 
Wysokość ryczałtu ustala się na okres jednego roku podatkowego.
§  20. 
Ryczałt może być zastosowany do podatnika, który przy zgłoszeniu obowiązku podatkowego złoży organowi podatkowemu wniosek według ustalonego wzoru o zastosowanie ryczałtu.
§  21. 
1. 
Przy ustalaniu wysokości ryczałtu podstawę stanowi całoroczna działalność podatnika bez uwzględnienia przerw w jej wykonywaniu. Jeżeli jednak ustalony ryczałt dotyczy takiego rodzaju działalności, która z reguły w danej miejscowości jest wykonywana w ciągu roku podatkowego najwyżej przez okres 10 miesięcy i podatnik we wniosku o zastosowanie ryczałtu określi miesiące, w których nie będzie wykonywał działalności, przy ustalaniu wysokości ryczałtu na cały rok podatkowy podstawę stanowi okres wykonywania działalności określony przez podatnika; w takim wypadku w decyzji w sprawie ustalenia wysokości ryczałtu określa się miesiące roku podatkowego, w których podatnik będzie wykonywał działalność.
2. 
Jeżeli działalność jest wykonywana przez wspólników, ustala się łączny wymiar ryczałtu dla spółki.
3. 
Izba skarbowa może, na wniosek właściwej izby rzemieślniczej, zastosować na terenie województwa obniżkę wysokości ryczałtu nie więcej niż o 10% dla podatników mających tytuł mistrza rzemiosła artystycznego i wykonujących rzemiosło artystyczne. Obniżka ta może dotyczyć wszystkich lub niektórych rodzajów rzemiosł artystycznych, których rozwój na terenie województwa jest szczególnie potrzebny. W takich wypadkach przepis § 10 ust. 4 w zakresie postępowania przy przyznawaniu i cofaniu obniżki stosuje się odpowiednio.
§  22. 
1. 
Podatnicy opłacają ryczałt bez wezwania w równych ratach miesięcznych do dnia 7 każdego miesiąca za miesiąc ubiegły, a za miesiąc grudzień w terminie do dnia 28 grudnia roku podatkowego. Na wniosek podatnika urząd skarbowy może ustalić raty miesięczne w różnej wysokości, uwzględniającej w szczególności sezonowość wykonywanej działalności.
2. 
Do czasu doręczenia decyzji w sprawie ryczałtu podatnicy, którzy złożyli wniosek o zastosowanie ryczałtu, obowiązani są wpłacać na poczet ryczałtu w terminie do dnia 7 każdego miesiąca za miesiąc ubiegły kwoty odpowiadające miesięcznej racie ryczałtu, miesięcznej kwocie karty podatkowej lub opłaty skarbowej za rok ubiegły, a w razie opłacania w ubiegłym roku podatków obrotowego i dochodowego na ogólnych zasadach - kwoty odpowiadające średniej kwocie zaliczki miesięcznej na te podatki za rok ubiegły.
3. 
Podatnicy, którzy utracili warunki do opłacania karty podatkowej lub opłaty skarbowej w ciągu roku podatkowego i zgłosili wniosek o zastosowanie ryczałtu, obowiązani są wpłacać miesięczne kwoty karty podatkowej lub opłaty skarbowej.
4. 
Podatnicy, którzy w roku poprzedzającym rok podatkowy opłacali podatki obrotowy i dochodowy w formie innego ryczałtu niż ryczałt umowny lub karta podatkowa albo rozpoczną wykonywanie działalności w ciągu roku podatkowego, obowiązani są wpłacać kwoty odpowiadające zaliczce obliczonej na podstawie obrotów i dochodów za miesiąc ubiegły.
5. 
Jeżeli wpłacone kwoty, zgodnie z ust. 2-4, okażą się niższe od kwoty przypadającej do uiszczenia na podstawie decyzji w sprawie ryczałtu na bieżący rok podatkowy, powstałą różnicę podatnicy obowiązani są wpłacić w terminie czternastu dni od dnia otrzymania decyzji.
§  23. 
1. 
Podatnicy opłacający ryczałt obowiązani są prowadzić ewidencję sprzedaży w książce ewidencji sprzedaży.
2. 
Obowiązek prowadzenia ewidencji sprzedaży nie dotyczy podatników wykonujących działalność w zakresie:
1)
handlu artykułami spożywczymi, rolnymi i ogrodniczymi, z wyjątkiem sprzedaży kwiatów,
2)
przemysłu gastronomicznego, jeżeli nie jest prowadzona sprzedaż napojów alkoholowych, w tym również piwa,
3)
przewozu osób i ładunków środkami transportu wodnego śródlądowego,
4)
usług rozrywkowych, z wyjątkiem lekcji tańca,

przy zatrudnieniu najwyżej jednego pracownika lub jednego pełnoletniego członka rodziny, nie licząc małżonka.

§  24. 
1. 
Do książki ewidencji sprzedaży wpisuje się bezpośrednio po sprzedaży poszczególne kwoty sprzedaży gotówkowej i kredytowej wyrobów, towarów i usług. Wpisaniu do książki podlegają również zaliczki otrzymane na poczet należności z tytułu sprzedaży, o które zmniejsza się należność wpisywaną po dokonaniu sprzedaży.
2. 
W razie dokonywania sprzedaży przez więcej niż jedną osobę, ewidencja sprzedaży może być prowadzona przez każdą z tych osób w odrębnej książce.
3. 
Książka ewidencji sprzedaży powinna być zbroszurowana, a jej karty ponumerowane.
4. 
Przed rozpoczęciem zapisów książka ewidencji sprzedaży powinna być przedstawiona przez podatnika do poświadczenia organowi podatkowemu.
5. 
Codziennie oraz po zakończeniu każdego miesiąca należy zsumować zapisy w książce ewidencji sprzedaży. W razie prowadzenia ewidencji sprzedaży w więcej niż w jednej książce (ust. 2), po zakończeniu każdego miesiąca zapisy sum miesięcznych z poszczególnych książek należy przenieść do jednej książki i zsumować. Po zakończeniu roku należy sporządzić na oddzielnej karcie książki ogólne roczne zestawienie sum miesięcznych i zsumować je. Zapisów należy dokonywać atramentem lub długopisem.
6. 
Obowiązek dokonywania zapisów w książce ewidencji sprzedaży bezpośrednio po sprzedaży wyrobów, towarów i usług nie dotyczy:
1)
podatników, którzy wystawiają rachunki w każdym wypadku sprzedaży,
2)
podatników wykonujących działalność wyłącznie w zakresie rzemiosł: piekarstwo oraz usługowy przemiał, przerób i śrutowanie zbóż, którzy stosownie do odrębnych przepisów obowiązani są prowadzić właściwą dokumentację wypieku bądź przemiału (śrutowania).

Podatnicy ci wpisują do książki sumy miesięcznych obrotów wynikające z kopii wystawianych rachunków lub książki wypieku albo właściwej dokumentacji przemiałowej.

7. 
Obowiązek dokonywania zapisów w książce ewidencji sprzedaży bezpośrednio po sprzedaży wyrobów i usług nie dotyczy również podatników wykonujących działalność w zakresie rzemiosł: rzeźnictwo i wędliniarstwo, cukiernictwo, cukiernictwo wraz z piekarstwem, kuchmistrzostwo oraz wytwarzanie napojów chłodzących, jeżeli sprzedaż tych napojów dokonywana jest bezpośrednio konsumentom. Podatnicy ci wpisują do książki dzienne sumy sprzedaży.
8. 
Obowiązek prowadzenia ewidencji sprzedaży powstaje od pierwszego dnia okresu, którego dotyczy wniosek o zastosowaniu ryczałtu.
9. 
Książki ewidencji sprzedaży powinny być złożone organowi podatkowemu w terminie do dnia 7 stycznia roku następującego po roku podatkowym, a w razie likwidacji działalności w ciągu roku podatkowego - w terminie płatności ostatniej raty miesięcznej.

Rozdział  5

Przepisy wspólne.

§  25. 
1. 
Jeżeli wniosek o zastosowanie karty podatkowej nie zostanie uwzględniony, a podatnik wykonuje działalność w warunkach uprawniających do zastosowania ryczałtu, urząd skarbowy w decyzji odmawiającej zastosowania karty podatkowej zawiadamia podatnika o możliwości opłacania ryczałtu, gdy podatnik zgłosi wniosek o zastosowanie tej formy opodatkowania w terminie siedmiu dni od dnia doręczenia decyzji.
2. 
Jeżeli z wniosku o wydanie potwierdzenia zgłoszenia wynika brak warunków do opłacania przez podatnika opłaty skarbowej, a podatnik w terminie siedmiu dni od daty wydania potwierdzenia zgłoszenia nie zgłosi obowiązku podatkowego w podatkach obrotowym i dochodowym, urząd skarbowy wzywa podatnika do zgłoszenia tego obowiązku w terminie siedmiu dni. Jeżeli podatnik wykonuje działalność w warunkach uprawniających do zastosowania karty podatkowej lub ryczałtu, urząd skarbowy jednocześnie zawiadamia go o możliwości zastosowania jednej z tych form opodatkowania, pod warunkiem zgłoszenia w tym terminie właściwego wniosku.
3. 
Jeżeli brak jest warunków do zastosowania karty podatkowej, opłaty skarbowej lub ryczałtu, podatnik jest obowiązany do opłacania podatków obrotowego i dochodowego na ogólnych zasadach. Podatnicy korzystający dotychczas ze zwolnienia od obowiązku prowadzenia ksiąg obowiązani są do założenia i prowadzenia ksiąg (handlowych, podatkowych), poczynając od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym została im doręczona ostateczna decyzja odmawiająca zastosowania karty podatkowej lub ryczałtu.
§  26. 
1. 
Podatnikowi przysługuje zrzeczenie się zastosowania karty podatkowej, opłaty skarbowej lub ryczałtu w terminie czternastu dni od dnia doręczenia decyzji.
2. 
W razie zrzeczenia się zastosowania opłaty skarbowej podatnik obowiązany jest zgłosić obowiązek podatkowy w podatku obrotowym. W tym wypadku, jeżeli podatnik wykonuje działalność w warunkach uprawniających do opłacania karty podatkowej lub ryczałtu, może zgłosić wniosek o zastosowanie takiej formy opodatkowania w terminie siedmiu dni od daty zrzeczenia się. W razie zaś zrzeczenia się zastosowania karty podatkowej, jeżeli podatnik wykonuje działalność w warunkach uprawniających do opłacania ryczałtu, może w tym samym terminie zgłosić wniosek o zastosowanie tej formy opodatkowania.
3. 
W razie zrzeczenia się zastosowania opłaty skarbowej lub karty podatkowej, jeżeli nie zachodzą okoliczności, o których mowa w ust. 2, oraz w razie zrzeczenia się zastosowania ryczałtu powstaje obowiązek opłacania podatków obrotowego i dochodowego na ogólnych zasadach. Obowiązek zaprowadzenia ksiąg, jeżeli podatnik dotychczas nie miał obowiązku ich prowadzenia, powstaje w tym wypadku od pierwszego dnia miesiąca następującego po zrzeczeniu się zastosowania karty podatkowej, opłaty skarbowej lub ryczałtu.
§  27. 
1. 
W razie rozpoczęcia wykonywania działalności w ciągu roku podatkowego kartę podatkową, opłatę skarbową lub ryczałt za pierwszy miesiąc ustala się w pełnej wysokości należnej za ten miesiąc, chyba że wykonywanie działalności rozpoczęto po dniu 15 tego miesiąca; wówczas ustala się kartę podatkową, opłatę skarbową lub ryczałt za okres od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności do końca miesiąca w wysokości 1/30 miesięcznej należności za każdy dzień.
2. 
W razie zaprzestania na stałe wykonywania działalności w ciągu roku podatkowego i zgłoszenia tego urzędowi skarbowemu, kartę podatkową, opłatę skarbową lub ratę ryczałtu za ostatni miesiąc wykonywania działalności pobiera się w pełnej wysokości należnej za ten miesiąc, chyba że zaprzestanie działalności nastąpiło przed dniem 16 tego miesiąca; w tym wypadku pobiera się kartę podatkową, opłatę skarbową lub ratę ryczałtu za okres do dnia zaprzestania działalności w wysokości 1/30 miesięcznej należności za każdy dzień.
§  28. 
1. 
W razie zgłoszenia przez podatnika przerwy w wykonywaniu działalności nie pobiera się karty podatkowej, opłaty skarbowej lub ryczałtu za pełny okres przerwy trwającej nieprzerwanie co najmniej 10 dni w wysokości 1/30 miesięcznej należności za każdy dzień przerwy. Zgłoszenie przerwy przez podatnika powinno nastąpić w terminie trzech dni od jej rozpoczęcia. Nie uwzględnia się przerw w wykonywaniu działalności, które zostały uwzględnione przy ustalaniu ryczałtu umownego (§ 21 ust. 1 zdanie drugie).
2.  16
 Przepisu ust. 1 nie stosuje się do podatników wykonujących przewóz osób taksówkami i dorożkami konnymi oraz przewóz ładunków taksówkami bagażowymi. Podatnicy ci obowiązani są prowadzić książkę ewidencji przerw w wykonywaniu działalności. Przed rozpoczęciem zapisów książka powinna być przedstawiona do poświadczenia urzędowi skarbowemu.
3. 
Zapisy w książce ewidencji przerw powinny być potwierdzone, w razie przerwy spowodowanej chorobą - przez właściwą organizację samorządu społeczno-zawodowego podatników na podstawie zaświadczenia o czasowej niezdolności do pracy, a w pozostałych wypadkach - przez organ właściwy do wydawania uprawnień do wykonywania działalności zarobkowej, któremu uprawnienie powinno być złożone na okres przerwy.
4. 
Książka ewidencji przerw powinna być zbroszurowana, ponumerowana i zawierać: liczbę porządkową, datę wpisu, okres przerwy, przyczynę przerwy oraz potwierdzenie zapisu przez organizację lub organ, o których mowa w ust. 3. Zapisy powinny być dokonywane atramentem lub długopisem na oddzielnej karcie dla każdego półrocza roku podatkowego.
5. 
Książka ewidencji przerw za pierwsze półrocze roku podatkowego powinna być złożona urzędowi skarbowemu w terminie do dnia 7 lipca tego roku, a za drugie półrocze - w terminie do dnia 7 stycznia roku następującego po roku podatkowym.
6. 
Od podatników, o których mowa w ust. 2-5, nie pobiera się karty podatkowej lub ryczałtu za każdy pełny okres przerwy trwającej nieprzerwanie co najmniej 3 dni w wysokości 1/30 miesięcznej należności za każdy dzień przerwy.
§  29. 
1.  17
 Podatnicy opłacający podatki obrotowy i dochodowy w formie karty podatkowej lub opłatę skarbową, z wyjątkiem prowadzących parkingi, jeżeli przy wykonywaniu działalności zatrudniają pracowników, w tym również wymienionych w § 6 ust. 4, ust. 5 pkt 1, 3 i 4 oraz ust. 6, § 15 ust. 3 i § 17 ust. 5, z wyjątkiem małżonka, obowiązani są prowadzić książkę ewidencji zatrudnienia tych osób. Przed rozpoczęciem zapisów książka powinna być przedstawiona do poświadczenia urzędowi skarbowemu.
2. 
Książka ewidencji zatrudnienia powinna być zbroszurowana, ponumerowana i zawierać: liczbę porządkową, imię i nazwisko osoby zatrudnionej, daty: rozpoczęcia i zakończenia pracy przez tę osobę oraz adnotacje o przerwach w zatrudnieniu. Zapis dotyczący zatrudnienia danej osoby powinien być dokonany nie później niż przed rozpoczęciem pracy przez tę osobę.
§  30. 
1. 
Podatnicy opłacający kartę podatkową, opłatę skarbową lub ryczałt obowiązani są zawiadomić urząd skarbowy o zmianach, jakie zaszły w stosunku do stanu faktycznego podanego w złożonym wniosku o wydanie potwierdzenia zgłoszenia albo we wniosku o zastosowanie karty podatkowej lub ryczałtu, a jeżeli małżonek podatnika prowadzi odrębną działalność zarobkową na terenie objętym właściwością innego urzędu skarbowego - również o zmianach w stosunku do stanu faktycznego podanego we wniosku małżonka, a mianowicie:
1)
o zmianach, które powodują utratę warunków do opłacania karty podatkowej, opłaty skarbowej lub ryczałtu,
2) 18
 o następujących zmianach, które mają wpływ na wysokość karty podatkowej, opłaty skarbowej lub ryczałtu: o zmianach w stanie zatrudnienia, o zmianach miejsca wykonywania działalności, o zmianach rodzaju i zakresu wykonywanej działalności o zmianie liczby stanowisk na parkingu oraz liczby i rodzaju urządzeń przy wykonywaniu usług rozrywkowych, o zmianie pojazdu przy wykonywaniu przewozu mechanicznego, o zmianie liczby godzin przeznaczonych na wykonywanie wolnych zawodów w zakresie służby zdrowia,
3)
o rozpoczęciu wykonywania działalności w okresie, za który nie został ustalony ryczałt, jeżeli wykonują działalność, która z reguły nie jest wykonywana przez okres całego roku, i w związku z tym za podstawę do ustalenia ryczałtu przyjęto okres wykonywania działalności podany przez podatnika (§ 21 ust. 1 zdanie drugie).
2. 
Nie uważa się za zwiększenie stanu zatrudnienia czasowego zatrudnienia pracownika lub pełnoletniego członka rodziny na miejsce nieobecnego stałego pracownika, którego nieobecność jest uzasadniona szczególnymi względami, np. chorobą, urlopem, powołaniem na ćwiczenia wojskowe, i trwa nieprzerwanie co najmniej 10 dni.
3. 
O zmianach, o których mowa w ust. 1, podatnik obowiązany jest zawiadomić pisemnie urząd skarbowy najpóźniej w terminie siedmiu dni od powstania okoliczności powodujących zmiany. Jeśli zawiadomienie dotyczy zatrudnienia osoby, o której mowa w § 6 ust. 6 i w § 17 ust. 5 pkt 1 lit. d), należy w nim również podać szczegółowy zakres czynności, które osoba ta ma wykonywać.
§  31. 
W razie zawiadomienia o zmianach, o których mowa w § 30 ust. 1 pkt 2, zmiana wysokości karty podatkowej, opłaty skarbowej lub ryczałtu następuje poczynając od miesiąca, w którym zaszły okoliczności powodujące zmianę. Należność za ten miesiąc pobiera się w wysokości 1/30 dotychczasowej miesięcznej należności za każdy dzień części miesiąca przed dniem, w którym nastąpiła zmiana, zwiększonej lub zmniejszonej o 1/30 nowej miesięcznej należności za każdy dzień pozostałej części tego miesiąca.
§  32. 
1. 
Zwiększenie stanu zatrudnienia ponad stan przyjęty przy ustalaniu karty podatkowej lub ryczałtu przez podatników opłacających odrębnie podatki obrotowy i dochodowy od przychodów ze świadczeń na eksport, uzasadnione odpowiednią do zwiększonego stanu zatrudnienia wielkością świadczeń na eksport, nie powoduje utraty warunków do opłacania karty podatkowej lub ryczałtu albo zmiany wysokości opodatkowania w formie karty podatkowej, jeżeli:
1)
zostały zachowane pozostałe warunki opłacania podatków w tych formach,
2)
każdorazowe zwiększenie stanu zatrudnienia zostanie zgłoszone urzędowi skarbowemu,
3)
na zwiększenie stanu zatrudnienia ponad liczbę pracowników przewidzianą w obowiązujących przepisach podatnik uzyska zgodę właściwego organu,
4)
zwiększenie stanu zatrudnienia spowodowało osiągnięcie przez podatnika odpowiedniej do zwiększonego stanu zatrudnienia wysokości obrotów ze świadczeń na eksport.
2. 
Urząd skarbowy obniża tymczasowo wysokość ryczałtu za miesiące, w których podatnik wykonuje świadczenia na eksport, do wysokości odpowiadającej obrotom ze świadczeń na rynek krajowy. Obniżenie to następuje na wniosek podatnika złożony po rozpoczęciu wykonywania świadczeń na eksport. Podatnik jest obowiązany powiadomić urząd skarbowy o zaprzestaniu wykonywania świadczeń na eksport w terminie do końca miesiąca, w którym zaprzestał wykonywania tych świadczeń.
3. 
W wypadku, o którym mowa w ust. 2, organ podatkowy po zaprzestaniu przez podatnika wykonywania świadczeń na eksport, dokonuje rozliczenia za miesiące, w których wykonywane były świadczenia na eksport, i wydaje decyzje w sprawie zmiany wysokości ryczałtu od przychodów ze świadczeń na rynek krajowy.
§  33. 
1. 
Podatnicy, którzy zawiadomią urząd skarbowy o utracie warunków do uiszczania opłaty skarbowej, są obowiązani opłacać podatki obrotowy i dochodowy, poczynając od miesiąca, w którym nastąpiła utrata tych warunków. Do podatników tych za tę część roku, w której nie przysługuje im zastosowanie opłaty skarbowej, może być zastosowana karta podatkowa lub ryczałt, jeżeli wykonują działalność w warunkach uzasadniających zastosowanie tych form opodatkowania i zgłoszą odpowiedni wniosek w terminie określonym w § 30 ust. 3.
2. 
Podatnicy, którzy zawiadomią urząd skarbowy o utracie warunków do opłacania karty podatkowej, są obowiązani opłacać podatki obrotowy i dochodowy na ogólnych zasadach lub w formie ryczałtu, poczynając od miesiąca, w którym nastąpiła utrata tych warunków. Do podatników tych za tę część roku, w której nie przysługuje im karta podatkowa, może być zastosowany ryczałt, jeżeli wykonują działalność w warunkach uzasadniających zastosowanie tej formy opodatkowania i złożą odpowiedni wniosek w terminie określonym w § 30 ust. 3.
3. 
Podatnicy, którzy zawiadomią organ podatkowy o utracie warunków do opłacania ryczałtu, są obowiązani opłacać podatki obrotowy i dochodowy na ogólnych zasadach, poczynając od miesiąca, w którym nastąpiła utrata tych warunków.
4. 
Podatnicy, o których mowa w ust. 1-3, obowiązani są do założenia właściwych ksiąg od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiła utrata warunków do opłacania karty podatkowej, opłaty skarbowej lub ryczałtu, chyba że są zwolnieni od tego obowiązku, a ponadto podatnicy, o których mowa w ust. 1 i 2 - do uiszczenia opłaty związanej ze zgłoszeniem obowiązku podatkowego.
5. 
Do podatników, o których mowa w ust. 1-3, podlegających za część roku opodatkowaniu na ogólnych zasadach, za podstawę do ustalenia podatku dochodowego za ten okres przyjmuje się dochód osiągnięty w tym okresie i stosuje się zasadę określoną w art. 21 ust. 2 ustawy z dnia 16 grudnia 1972 r. o podatku dochodowym (Dz. U. z 1983 r. Nr 43, poz. 192).
§  34. 
1. 
Podatnicy, którzy:
1)
podadzą we wniosku o wydanie potwierdzenia zgłoszenia albo we wniosku o zastosowanie karty podatkowej lub ryczałtu dane niezgodne ze stanem faktycznym, powodujące nieuzasadnione zastosowanie karty podatkowej, opłaty skarbowej lub ryczałtu bądź ustalenie wysokości karty podatkowej, opłaty skarbowej lub ryczałtu w kwocie niższej od należnej,
2) 19
 prowadzą nierzetelnie (niezgodnie ze stanem faktycznym) książkę ewidencji zatrudnienia bądź mimo obowiązku nie prowadzą jej w ogóle a stwierdzony stan zatrudnienia jest wyższy od zgłoszonego urzędowi skarbowemu,
3)
nie zawiadomią urzędu skarbowego o zmianach powodujących utratę warunków do opłacania karty podatkowej, opłaty skarbowej lub ryczałtu albo mających wpływ na podwyższenie wysokości karty podatkowej, opłaty skarbowej lub ryczałtu bądź w zawiadomieniu podadzą dane w tym zakresie niezgodne ze stanem faktycznym,
3a) 20
 w wypadku określonym w § 11a prowadzą nierzetelnie książkę ewidencji sprzedaży lub książkę zakupów bądź nie prowadzą jej w ogóle albo nie przedstawią urzędowi skarbowemu, uniemożliwiając przez to sprawdzenie prawidłowości obliczenia wysokości podatku obrotowego i zryczałtowanego podatku dochodowego,
4) 21
 osiągną udowodniony obrót oczywiście wyższy od możliwego do uzyskania w warunkach zgłoszonych we wniosku o wydanie potwierdzenia zgłoszenia lub we wniosku o zastosowanie karty podatkowej albo w zawiadomieniu o zmianach i okoliczność ta po przeprowadzeniu postępowania wyjaśniającego z udziałem podatnika i zasięgnięciu opinii właściwej organizacji samorządu społeczno-zawodowego podatników zostanie potwierdzona opinią biegłego,

zostaną wyłączeni z zastosowania karty podatkowej, opłaty skarbowej lub ryczałtu i będą opłacać podatki obrotowy i dochodowy na ogólnych zasadach za cały rok podatkowy. Podatnikom tym nie ustala się również w okresie dwóch następnych lat podatkowych karty podatkowej, opłaty skarbowej lub ryczałtu oraz innych form zryczałtowanego opodatkowania, z wyjątkiem określonych w § 6 ust. 1 pkt 3 i § 18 ust. 1 pkt 3 lit. a).

2. 
Utrata warunków do opłacania karty podatkowej i opłaty skarbowej powoduje obowiązek uiszczenia opłaty związanej ze zgłoszeniem obowiązku podatkowego. W wypadkach określonych w ust. 1 obowiązek założenia właściwych ksiąg powstaje od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym została doręczona ostateczna decyzja wyłączająca podatnika z zastosowania karty podatkowej, opłaty skarbowej lub ryczałtu.
§  35. 
W razie wyłączenia podatnika z zastosowania karty podatkowej, opłaty skarbowej lub ryczałtu kwoty wpłacone z tego tytułu zalicza się na opłatę związaną ze zgłoszeniem obowiązku podatkowego oraz na podatki obrotowy i dochodowy za dany rok podatkowy, ustalone na ogólnych zasadach.
§  36. 
Podatnikowi przysługuje zrzeczenie zastosowania karty podatkowej, opłaty skarbowej lub ryczałtu w terminie czternastu dni od dnia doręczenia decyzji zmieniającej wysokość karty podatkowej, opłaty skarbowej lub ryczałtu. Przepisy § 26 ust. 2 i 3 stosuje się odpowiednio.

Rozdział  6

Przepisy przejściowe i końcowe.

§  37. 
1. 
Wniosek o zastosowanie karty podatkowej lub ryczałtu za okres od dnia 1 sierpnia 1983 r. powinien być złożony w terminie do dnia 31 sierpnia 1983 r.
2. 
Obowiązek określony w ust. 1 nie dotyczy podatników opłacających w okresie do dnia 31 lipca 1983 r. kartę podatkową lub opłatę skarbową, jeżeli ta forma opodatkowania nadal im przysługuje.
3. 
Obowiązek określony w ust. 1 nie dotyczy także podatników, którzy we właściwym terminie złożyli wniosek o zastosowanie ryczałtu umownego na 1983 rok.
4. 
Podatnicy mogą w terminie do dnia 31 sierpnia 1983 r. zrzec się zastosowania na okres od dnia 1 sierpnia 1983 r. karty podatkowej, opłaty skarbowej lub ryczałtu umownego.
§  38. 
Podatnik, dla którego w części I tabeli określono niższy stan zatrudnienia od przewidzianego w części I tabeli stanowiącej załącznik do rozporządzenia wymienionego w § 40, może opłacać kartę podatkową do dnia 31 grudnia 1983 r. W takim wypadku przy ustalaniu wysokości karty podatkowej za okres wyższego stanu zatrudnienia należy zastosować podwyżkę stawki określonej w tabeli proporcjonalną do nadwyżki stanu zatrudnienia w danym miesiącu. Podwyżkę tę dolicza się do stawki miesięcznej określonej w tabeli.
§  39. 
1. 
Podatnikom, którzy opłacali w roku 1982 ryczałt umowny i we właściwym terminie złożyli wnioski o zastosowanie tego ryczałtu na rok 1983, a ryczałt ten nie został ustalony do dnia wejścia w życie rozporządzenia, ustala się ryczałt umowny za okres od dnia 1 stycznia do dnia 31 lipca 1983 r. w wysokości odpowiadającej sumie miesięcznych kwot, jakie powinni wpłacać na poczet ryczałtu, zgodnie z rozporządzeniem wymienionym w § 40, chyba że nie zachowali warunków określonych do opłacania ryczałtu określonych w tym rozporządzeniu lub zaszły zmiany w stosunku do stanu faktycznego podanego we wniosku.
2. 
Podatnikom, w których działalności zaszły zmiany w stosunku do stanu faktycznego podanego we wniosku o zastosowanie ryczałtu, wysokość ryczałtu za okres od miesiąca, w którym zaszły zmiany, do dnia 31 lipca 1983 r., ustala się według przepisów obowiązujących do tego dnia.
§  40. 
Traci moc rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 15 lutego 1982 r. w sprawie zryczałtowania podatków obrotowego i dochodowego od niektórych grup podatników oraz w sprawie opłaty skarbowej z tytułu wykonywania rzemiosła (Dz. U. Nr 6, poz. 47 i z 1983 r. Nr 1, poz. 6).
§  41. 
1. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 sierpnia 1983 r.
2. 
Przepisy rozporządzenia dotyczące ryczałtu umownego oraz przepisy § 32 obowiązują do dnia 31 grudnia 1983 r.

ZAŁĄCZNIK  22

TABELA MIESIĘCZNYCH STAWEK KARTY PODATKOWEJ I OPŁATY SKARBOWEJ

(w złotych)

CZĘŚĆ  I. 

RZEMIOSŁO.

Objaśnienia:

1. Stawki oznaczone cyframi:

- "0" dotyczy działalności wykonywanej bez zatrudnienia pracowników,

- "1" dotyczą działalności wykonywanej przy zatrudnieniu 1 pracownika,

- "2" dotyczą działalności wykonywanej przy zatrudnieniu 2 pracowników,

- "3" dotyczą działalności wykonywanej przy zatrudnieniu 3 pracowników.

2. Za pracowników nie uważa się osób wymienionych w § 6 ust. 5 i 6 oraz § 15 ust. 3 rozporządzenia.

3. Przy wykonywaniu działalności na podstawie potwierdzenia zgłoszenia wykonywania rzemiosła i zatrudnieniu nie przekraczającym 1 pracownika w rodzajach rzemiosł oznaczonych gwiazdką ("*") stosuje się opłatę skarbową.

4. Przy wykonywaniu rzemiosł: konwisarstwo, kowalstwo, mechanika maszyn, elektromechanika sprzętu medycznego i laboratoryjnego, mechanika precyzyjna, elektromechanika oraz tapicerstwo, dopuszczalne jest - poza usługami - wykonywanie produkcji w rozmiarze nie przekraczającym 20% obrotu rocznego.

Symbol Rodzaj wykonywanego rzemiosła Oznaczenie stawek obowiązujących W 1983 r. W 1984 r. W 1985 r.
w miejscowości o liczbie mieszkańców w miejscowości o liczbie mieszkańców w miejscowości o liczbie mieszkańców
do 5.000 ponad 5.000 do 25.000 ponad 25.000 do 100.000 powyżej 100.000 do 5.000 ponad 5.000 do 25.000 ponad 25.000 do 100.000 powyżej 100.000 do 5.000 ponad 5.000 do 25.000 ponad 25.000 do 100.000 powyżej 100.000
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15
I. RZEMIOSŁA PRZEMYSŁOWE
06 Rzemiosła metalowe
067 2 ślusarstwo
- usługi 0 1.300 1.600 2.200 2.500 2.100 2.300 3.100 3.300 2.900 3.100 4.000 4.200
1 4.700 5.400 8.100 8.800 7.800 8.700 11.700 13.000 7.800 12.100 15.400 17.200
2 7.700 9.100 13.400 14.600 10.500 14.400 19.700 21.000 14.700 19.600 26.100 27.400
067 3 konwisarstwo*
- usługi 0 800 1.100 1.400 1.600 1.200 1.400 1.700 1.900 1.500 1.600 2.000 2.100
1 3.200 3.900 5.500 6.100 5.100 5.700 7.600 8.200 6.900 7.500 9.800 10.300
2 5.900 7.300 10.200 11.300 9.300 10.500 14.100 15.100 12.800 13.800 18.000 18.900
067 4 rusznikarstwo 0 1.100 1.400 1.800 2.000 1.700 1.800 2.300 2.400 2.200 2.300 2.700 2.700
1 4.100 4.800 6.500 7.000 6.700 7.100 9.200 9.400 9.000 10.800 11.800 11.800
067 8 grawerstwo 0 5.000 5.500 6.500 8.700 5.400 8.700 10.600 13.300 5.400 8.700 10.600 13.300
067 9 wyrób pieczątek 0 1.600 2.100 2.700 3.000 2.300 2.700 3.400 3.600 3.000 3.300 4.100 4.100
1 5.100 6.300 8.800 9.500 8.000 9.100 12.100 12.400 11.000 11.800 15.400 15.400
068 2 pobielanie kotłów i naczyń 0 2.200 2.200 3.100 3.300 3.100 3.200 3.400 3.600 4.000 4.100 5.300 5.300
1 5.900 5.900 8.800 9.100 9.600 9.800 13.400 13.600 12.600 12.600 15.600 18.000
068 4 kowalstwo, z wyjątkiem artystycznego*
- usługi 0 800 1.000 1.300 1.400 1.100 1.200 1.500 1.600 1.400 1.500 1.700 1.700
1 2.900 3.500 4.900 5.300 4.500 5.100 6.800 7.000 6.200 6.700 8.700 8.700
2 5.300 6.600 9.200 9.900 8.400 9.500 12.600 12.900 11.400 12.300 16.000 16.000
3 7.300 9.200 12.600 13.600 11.300 12.800 16.900 17.400 15.200 16.500 21.200 21.200
- kowalstwo artystyczne 0 3.000 3.700 5.500 5.700 3.000 4.700 5.900 7.300 3.000 4.700 5.900 7.300
1 7.400 9.500 14.400 14.800 7.400 11.700 14.700 18.500 7.400 11.700 14.700 18.500
2 14.000 16.200 24.300 25.000 14.000 22.400 27.900 35.000 14.000 22.400 27.900 35.000
068 5 elektromechanika chłodnicza* 0 2.800 2.800 3.700 4.300 3.900 3.900 5.000 5.600 5.100 5.100 6.200 6.800
1 8.200 8.200 11.400 13.000 12.500 12.500 16.300 18.100 16.900 16.900 21.200 23.300
07-08 Rzemiosła w zakresie budowy maszyn oraz urządzeń
071 1 kotlarstwo 0 4.800 4.800 6.900 7.100 8.000 8.000 10.700 10.800 8.700 8.700 10.800 13.500
1 11.400 11.400 16.600 17.300 19.300 19.300 25.800 26.200 21.000 21.000 26.400 29.500
079 1 mechanika maszyn*
- usługi 0 1.400 1.400 2.000 2.200 1.900 2.000 2.700 2.800 2.500 2.600 3.400 3.400
1 4.300 4.400 6.300 6.700 6.500 6.700 9.000 9.200 8.700 8.900 11.700 11.700
2 8.000 8.100 11.200 12.000 12.000 12.200 16.000 16.300 16.000 16.200 20.600 20.600
082 1 mechanika maszyn i urządzeń rolniczych* 0 1.400 1.400 1.900 2.100 1.900 1.900 2.600 2.700 2.500 2.500 3.200 3.300
1 5.000 5.000 7.300 8.000 7.900 7.900 10.800 11.500 10.700 10.700 14.300 15.000
2 8.300 8.600 12.400 13.600 12.600 13.100 17.900 19.200 16.900 17.700 23.500 24.700
09 Rzemiosła precyzyjne
091 1 elektromechanika sprzętu medycznego i laboratoryjnego
- usługi 0 1.100 1.200 1.700 1.800 1.300 1.400 1.700 1.900 1.500 1.600 1.700 1.900
1 3.100 3.500 5.100 5.600 4.900 5.100 6.800 7.400 6.600 6.800 8.400 9.200
2 5.800 6.700 9.900 11.800 9.400 10.000 13.300 15.000 12.900 13.300 16.600 18.300
098 1 mechanika precyzyjna*
- usługi 0 1.300 1.400 2.300 2.600 2.000 2.100 3.000 3.200 2.700 2.800 3.600 3.800
1 4.800 5.500 8.300 8.900 8.000 8.500 11.800 12.400 9.900 11.600 15.200 15.900
2 7.500 8.400 13.000 14.200 12.400 13.400 19.000 20.000 15.900 18.300 24.500 25.700
098 2 mechanika maszyn biurowych* 0 1.600 1.600 2.600 2.900 2.500 2.500 3.500 3.800 3.300 3.400 4.400 4.600
1 6.100 6.200 9.700 10.400 10.000 10.200 14.200 15.000 13.500 13.500 18.700 19.600
098 3 optyka, z wyjątkiem produkcji oprawek i szkieł* 0 950 1.200 1.600 1.900 1.300 1.500 1.900 2.100 1.600 1.700 2.200 2.400
1 2.900 3.600 5.000 5.800 4.400 4.800 6.500 7.300 5.800 6.000 8.000 8.800
2 5.500 6.800 9.400 10.800 8.100 8.400 12.100 13.500 10.700 11.100 14.800 16.300
098 4 wytwarzanie i naprawa wag* 0 1.300 1.600 2.300 2.400 2.100 2.300 3.100 3.200 2.800 3.100 4.000 4.000
1 4.700 5.700 8.200 8.600 8.000 9.000 12.200 12.400 8.400 12.100 16.200 16.200
098 5 zegarmistrzostwo* 0 700 900 1.100 1.200 900 1.100 1.400 1.400 1.200 1.300 1.600 1.600
1 2.500 3.100 4.600 4.700 4.100 4.600 6.100 6.300 5.600 6.000 7.900 7.900
2 4.900 5.700 8.400 8.900 7.800 8.700 11.800 12.100 10.800 11.600 15.200 15.200
10 Rzemiosła w zakresie środków transportu
108 1 mechanika pojazdowa* 0 2.000 2.000 2.900 3.100 2.800 3.000 4.000 4.100 3.700 3.900 5.100 5.100
1 6.100 6.300 9.200 9.700 9.400 9.900 13.600 13.800 12.800 13.400 17.900 17.900
2 10.600 11.000 15.800 16.700 16.000 16.700 22.700 23.200 21.300 22.400 29.600 29.600
108 2 blacharstwo pojazdowe* 0 2.700 2.700 3.900 4.100 4.200 4.300 5.700 5.900 5.700 5.800 7.600 7.600
1 7.600 7.800 11.500 12.000 12.600 12.800 17.500 17.800 16.500 16.500 20.700 23.500
2 13.500 14.100 22.000 23.000 21.800 22.900 33.500 33.900 30.100 31.500 39.300 45.000
108 3 elektromechanika pojazdowa 0 2.000 2.000 2.900 3.100 2.800 3.000 4.000 4.100 3.700 3.900 5.100 5.100
1 6.100 6.300 9.200 9.700 9.400 9.900 13.600 13.800 12.800 13.400 17.900 17.900
2 10.600 11.000 15.800 16.700 16.000 16.700 22.700 23.200 21.300 22.400 29.600 29.600
108 4 lakiernictwo pojazdowe* 0 2.700 2.700 3.900 4.100 4.200 4.300 5.700 5.900 5.700 5.800 7.600 7.600
1 7.600 7.800 11.500 12.000 12.600 12.800 17.500 17.800 16.500 16.500 20.700 23.500
2 13.500 14.100 22.000 23.000 21.800 22.900 33.500 33.900 30.100 31.500 39.300 45.000
108 5 mycie oraz smarowanie samochodów i motocykli oraz inne drobne usługi nie związane z ich naprawą*
- usługi związane z

antykorozyjnym

zabezpieczaniem

pojazdów

0 2.800 2.800 3.900 4.400 4.400 4.400 5.700 6.300 6.000 6.000 7.600 8.300
1 7.400 7.400 10.700 12.000 12.000 12.000 16.000 17.800 16.500 16.500 20.700 23.600
- pozostałe usługi 0 800 800 1.000 1.300 1.000 1.000 1.300 1.600 1.300 1.300 1.600 1.800
1 2.900 2.900 4.200 4.700 4.600 4.600 6.100 6.800 6.400 6.400 8.100 8.900
2 5.200 5.200 7.800 8.800 8.600 8.600 11.700 12.900 10.200 10.200 15.500 17.000
3 7.300 7.300 10.400 11.800 11.800 11.800 15.500 17.300 16.200 16.200 20.700 22.800
11 Rzemiosła elektrotechniczne i elektroniczne
113 1 elektromechanika, z wyjątkiem dźwigowej, chłodniczej i pojazdowej*
- usługi 0 2.000 2.000 2.900 3.100 3.000 3.000 4.100 4.300 4.000 4.100 5.300 5.500
1 5.800 6.500 9.500 10.300 9.900 10.400 14.200 15.200 10.800 14.400 18.600 20.000
115 3 wyrób i naprawa urządzeń elektronicznych*
- usługi 0 1.000 1.200 1.600 1.900 1.500 1.600 2.000 2.300 2.000 2.100 2.500 2.800
1 4.000 4.500 6.400 7.200 6.800 7.100 9.300 10.400 7.400 9.700 11.700 13.500
2 7.300 8.300 11.600 13.200 12.200 12.900 16.900 18.800 13.900 17.500 22.100 24.300
118 1 tele- i radiomechanika* 0 1.000 1.200 1.600 1.900 1.500 1.600 2.000 2.300 2.000 2.100 2.500 2.800
1 4.000 4.500 6.400 7.200 6.800 7.100 9.300 10.400 7.400 9.700 11.700 13.500
2 7.300 8.300 11.600 13.200 12.200 12.900 16.900 18.800 13.900 17.500 22.100 24.300
13 Rzemiosła chemiczne
137 2 wulkanizatorstwo*
- usługi związane z bieżnikowaniem opon 0 2.500 2.800 4.000 4.300 3.600 4.600 6.100 6.200 3.600 6.300 8.100 8.100
1 7.900 8.800 12.500 13.000 10.800 14.900 19.300 19.500 10.800 16.200 20.200 25.300
- pozostałe usługi 0 1.200 1.500 2.000 2.300 1.700 2.000 2.500 2.700 2.200 2.400 3.000 3.100
1 4.600 5.300 7.500 8.600 7.300 7.900 10.500 11.800 10.100 10.600 13.600 14.300
2 7.800 9.300 12.700 14.100 12.000 13.300 17.500 18.700 16.300 17.400 22.200 23.300
14 Rzemiosła w zakresie materiałów budowlanych
145 1 betoniarstwo, z wyjątkiem nagrobkowego* 0 2.000 2.300 3.000 3.400 2.900 3.100 3.800 4.000 3.700 3.800 4.600 4.600
1 5.000 5.400 7.500 8.000 7.900 8.200 10.600 10.800 10.800 10.900 13.700 13.700
2 8.500 9.500 12.700 13.600 13.100 13.600 17.400 17.900 17.600 17.900 22.200 22.200
148 1 garncarstwo* 0 300 500 600 600 400 500 600 600 500 600 600 600
1 900 1.300 1.500 1.700 1.300 1.500 1.700 1.800 1.600 1.700 2.000 2.000
2 2.100 2.700 3.300 3.700 3.100 3.400 4.200 4.400 4.100 4.200 5.100 5.100
15 Rzemiosła szklarskie
152 4 szklarstwo* 0 1.200 1.600 2.000 2.400 1.800 2.000 2.500 2.800 2.300 2.500 2.900 3.200
1 4.400 5.200 7.400 8.400 7.500 8.000 10.500 11.700 8.400 10.800 13.600 15.000
2 7.700 8.700 12.800 14.500 12.600 14.000 18.600 20.700 12.600 19.200 24.400 26.800
152 6 witrażownictwo* 0 1.100 1.200 1.500 1.700 1.500 1.500 1.600 1.900 1.600 1.600 1.800 2.000
1 3.700 4.100 6.000 6.700 5.100 6.900 9.200 10.200 5.100 8.100 10.200 12.700
2 6.600 7.200 10.500 11.800 9.700 12.000 15.900 17.700 9.700 15.000 19.300 23.500
17 Rzemiosła drzewne
172 8 snycerstwo (rzeźbiarstwo w drewnie)* 0 2.700 3.000 4.400 4.500 5.100 5.100 6.600 6.900 5.200 5.200 6.600 8.200
174 1 stolarstwo, z wyjątkiem wyrobu trumien* 0 2.400 2.500 3.500 4.000 3.600 3.800 5.000 5.600 4.900 5.200 6.500 7.200
1 7.400 7.600 10.900 12.300 11.800 12.300 16.300 18.100 16.200 17.000 21.700 23.900
2 11.800 12.100 16.800 19.100 17.900 18.600 24.200 26.800 24.100 25.000 31.500 34.600
- stolarstwo w zakresie

wytwarzania mebli

dziecięcych i

młodzieżowych*

0 1.600 1.600 1.900 2.300 1.900 1.900 2.300 2.700 2.300 2.300 2.700 3.000
1 5.500 5.500 7.500 8.600 8.100 8.100 10.400 11.600 10.700 10.700 13.300 14.600
2 9.100 9.100 12.000 13.900 12.600 12.600 15.800 17.700 16.000 16.000 19.500 21.500
3 11.500 11.500 14.600 17.000 14.600 14.600 17.800 20.000 17.800 17.800 21.000 23.000
174 2 kołodziejstwo* 0 600 800 1.000 1.100 700 800 1.000 1.100 800 900 1.000 1.100
1 2.200 2.700 3.500 3.800 3.200 3.500 4.300 4.500 4.200 4.400 5.200 5.200
2 4.500 5.500 7.200 7.800 6.800 7.400 9.300 9.600 9.100 9.400 11.400 11.400
174 3 pozłotnictwo* 0 1.100 1.400 1.700 2.000 1.400 1.500 1.900 2.200 1.800 1.900 2.100 2.300
1 2.300 3.000 4.100 4.800 3.400 4.000 5.300 6.000 4.400 5.000 6.500 7.200
2 4.500 5.700 7.600 8.800 6.700 7.500 9.800 10.900 8.800 9.400 11.900 13.000
3 6.400 8.100 10.600 12.300 9.200 10.500 13.300 14.900 12.100 13.000 16.000 17.600
174 4 tapicerstwo*
- usługi 0 1.100 1.300 1.700 2.000 1.600 1.800 2.200 2.500 1.900 2.200 2.700 3.000
1 3.800 4.400 6.100 7.000 6.300 6.700 8.700 9.600 8.200 8.900 11.200 12.300
2 6.700 7.800 10.700 12.200 10.900 11.700 15.100 16.700 14.800 15.500 19.400 21.300
175 2 bednarstwo* 0 400 500 700 900 600 700 900 1.000 900 900 1.100 1.200
1 1.700 2.000 3.100 3.600 2.400 3.200 4.300 4.900 2.400 4.300 5.500 6.100
2 4.200 4.900 6.700 7.600 6.800 7.200 9.300 10.400 9.300 9.600 12.000 13.200
177 1 koszykarstwo* 0 1.100 1.100 1.600 1.700 1.600 1.600 2.200 2.400 2.200 2.200 2.700 3.000
1 2.400 2.700 3.600 4.100 3.700 3.900 5.000 5.600 5.000 5.200 6.400 7.000
2 4.400 5.000 6.800 7.800 6.900 7.300 9.300 10.400 9.300 9.500 11.800 13.000
177 5 wytwarzanie mioteł, wyrobów z gałęzi i słomy* 0 600 700 900 1.000 1.000 1.000 1.400 1.400 1.200 1.400 1.800 1.800
1 1.300 1.500 2.100 2.200 2.100 2.300 2.900 2.900 2.700 3.000 3.800 3.800
2 2.100 2.500 3.300 3.600 3.300 3.600 4.600 4.600 4.600 4.700 5.800 5.800
18 Rzemiosła papiernicze
182 2 wytwarzanie wycinanek i ozdób z papieru* 0 800 1.000 1.300 1.500 1.300 1.400 1.900 2.000 1.800 1.900 2.400 2.600
1 1.800 2.100 2.900 3.300 2.900 3.100 4.000 4.500 4.000 4.100 5.1000 5.600
2 3.400 3.900 5.400 6.100 5.300 5.700 7.300 8.200 7.300 7.500 9.300 10.200
19-20 Rzemiosła włókiennicze
192 1 gręplarstwo 0 700 900 1.100 1.300 1.000 1.100 1.300 1.500 1.200 1.300 1.500 1.700
1 3.000 3.500 4.800 5.500 5.000 5.300 6.900 7.700 6.300 7.200 9.000 9.900
2 5.500 6.400 8.800 10.000 9.000 9.600 12.400 13.800 11.800 12.800 16.000 17.600
195 1 kilimiarstwo* 0 1.300 1.300 1.800 2.200 1.900 1.900 2.400 2.900 2.400 2.400 3.000 3.600
1 2.600 2.600 3.600 4.700 3.900 3.900 5.100 6.300 5.300 5.300 6.600 7.800
2 4.700 4.700 6.500 7.900 7.100 7.100 9.200 11.100 9.500 9.500 11.900 14.300
195 2 koronkarstwo* 0 600 600 700 900 700 700 700 900 700 700 700 900
1 2.300 2.300 3.200 3.700 3.000 3.100 4.200 4.700 3.800 3.900 5.200 5.700
2 4.400 4.500 6.400 7.300 5.900 6.200 8.400 8.800 7.500 7.800 10.500 11.600
195 4 hafciarstwo z wyjątkiem maszynowego* 0 1.000 1.000 1.300 1.500 1.400 1.400 1.700 1.900 1.800 1.800 2.200 2.400
1 2.800 2.900 4.000 4.600 4.300 4.500 5.800 6.500 5.700 6.000 7.600 8.400
2 5.500 5.700 7.900 9.000 8.400 8.800 11.500 12.800 11.400 12.000 15.100 16.600
201 2 dziewiarstwo na drutach i szydełkach* 0 800 1.000 1.500 1.700 1.400 1.500 2.200 2.300 1.500 2.100 3.000 3.300
1 1.800 2.200 3.300 3.700 3.000 3.400 4.900 5.400 3.700 4.600 6.400 7.000
2 3.300 4.000 6.100 6.900 5.500 6.100 8.800 9.900 7.000 8.300 11.600 12.800
201 3 repasacja pończoch* 0 300 400 500 600 400 500 700 900 600 700 900 1.200
1 800 1.000 1.500 1.700 1.200 1.500 2.100 2.400 1.600 1.900 2.700 3.000
2 2.100 2.600 3.700 4.200 3.600 4.000 5.500 6.100 3.900 5.500 7.300 8.000
202 1 powroźnictwo* 0 1.300 1.600 2.200 2.500 2.100 2.300 3.100 3.500 2.800 3.000 4.000 4.400
1 3.000 3.500 5.100 5.800 5.100 5.600 7.700 8.500 5.100 7.700 10.200 11.300
2 5.400 6.400 9.400 10.700 9.200 10.200 14.100 15.600 9.600 14.000 18.700 20.600
207 3 dekatyzowanie* 0 400 600 900 1.000 600 800 1.200 1.300 900 1.100 1.500 1.700
1 1.900 2.300 3.500 4.000 3.200 3.700 5.400 6.000 3.300 5.100 6.600 8.000
2 3.400 4.500 6.900 8.000 5.800 7.200 10.600 12.000 6.300 10.000 12.600 15.700
21 Rzemiosła odzieżowe
211 1 bieliźniarstwo* 0 1.600 1.800 2.500 2.900 2.600 2.700 3.500 4.100 3.300 3.700 4.600 5.300
1 4.400 4.900 7.100 8.300 7.000 8.000 10.700 12.300 7.000 11.100 13.900 16.300
2 7.500 8.500 12.000 14.100 12.900 13.500 17.800 20.600 12.900 18.600 23.600 27.100
3 9.900 11.400 15.800 18.600 16.500 17.500 22.800 24.800 19.600 23.700 29.800 34.300
- bieliźniarstwo w

zakresie wytwarzania

bielizny dla dzieci i

młodzieży do lat 15*

0 1.100 1.300 1.700 2.000 1.600 1.800 2.200 2.500 2.200 2.300 2.700 3.000
1 3.400 3.900 5.400 6.200 5.600 6.000 7.700 8.600 7.800 8.000 10.000 11.000
2 6.000 7.000 9.500 10.900 9.800 10.400 13.500 15.000 13.500 13.900 17.300 19.000
3 7.900 9.400 12.600 14.500 12.500 13.500 17.200 19.200 17.100 17.600 21.700 23.900
211 2 gorseciarstwo* 0 1.400 1.500 2.100 2.400 1.900 2.200 2.400 2.900 2.600 2.900 3.700 4.000
1 2.800 3.400 4.900 5.600 4.800 5.400 7.200 8.100 5.400 7.200 9.500 10.500
2 5.000 6.000 8.700 10.000 8.400 9.300 12.700 14.100 10.300 12.600 16.600 18.300
211 3 czapnictwo i kapelusznictwo męskie*
- czapnictwo 0 1.300 1.500 2.300 2.600 2.100 2.500 3.500 3.900 2.100 3.300 4.200 5.100
1 3.900 4.400 6.700 7.500 5.100 7.500 10.200 12.600 5.100 8.100 10.200 13.000
2 6.600 7.600 11.400 12.800 9.700 12.500 17.500 19.500 9.700 15.400 19.300 24.100
- kapelusznictwo 0 1.600 1.900 2.700 3.000 2.600 2.900 4.000 4.400 3.100 3.900 5.200 5.700
1 4.500 5.000 7.800 8.500 5.100 8.100 10.200 12.700 5.100 8.100 10.200 12.700
2 6.500 7.500 11.400 12.800 9.700 12.500 17.500 19.400 9.700 15.400 19.300 24.100
211 5 modniarstwo* 0 1.300 1.400 2.100 2.400 2.200 2.300 3.000 3.400 2.400 2.800 3.900 4.300
1 4.100 4.700 7.000 7.700 5.700 8.000 10.500 11.500 5.700 9.700 13.000 15.000
2 7.000 7.700 11.700 13.100 9.000 13.100 18.000 20.000 9.000 14.200 19.500 24.600
211 7 krawiectwo miarowe damskie i męskie* 0 800 900 1.300 1.500 1.100 1.300 1.700 1.900 1.500 1.600 2.100 2.300
1 3.200 3.600 5.300 5.900 5.400 5.700 7.800 8.600 5.500 7.900 10.300 11.300
2 6.000 6.900 9.900 11.300 10.300 11.000 14.800 16.500 10.500 15.100 19.600 21.600
211 8 krawiectwo odzieży lekkiej - miarowe* 0 500 700 800 1.000 700 800 1.000 1.200 1.000 1.000 1.200 1.500
1 1.700 2.000 2.700 3.100 2.600 2.800 3.600 4.000 3.600 3.700 4.500 5.000
2 3.500 4.200 5.600 6.500 5.700 6.100 7.800 8.700 7.800 8.000 9.900 10.900
3 5.000 6.000 8.000 9.200 8.000 8.600 11.000 12.300 11.000 11.300 13.900 15.300
218 1 cerowanie i naprawa odzieży, obciąganie guzików, okrętkowanie, mereżkowanie, plisowanie* 0 500 600 800 1.000 700 900 1.100 1.300 1.000 1.100 1.400 1.600
1 1.400 1.600 2.300 2.600 2.200 2.400 3.200 3.500 3.000 3.100 4.100 4.500
2 2.700 3.300 4.700 5.400 4.400 4.900 6.700 7.500 6.100 6.600 8.600 9.500
22 Rzemiosła skórzane
222 1 cholewkarstwo* 0 1.000 1.400 1.600 1.900 1.200 1.500 1.800 2.000 1.500 1.700 1.900 2.100
1 2.600 3.400 4.200 4.900 3.400 4.000 4.700 5.200 4.200 4.500 5.200 5.600
222 3 szewstwo miarowe* 0 1.800 2.300 3.400 3.900 3.000 3.600 4.800 5.300 3.000 4.700 6.100 6.700
1 6.500 6.900 10.600 11.500 10.800 11.400 15.700 17.300 10.800 14.100 20.900 23.000
222 5 szewstwo ortopedyczne* 0 800 1.000 1.300 1.600 1.100 1.200 1.400 1.700 1.300 1.400 1.500 1.700
1 3.700 4.000 5.700 6.400 6.000 6.200 7.800 8.800 8.000 8.100 10.000 11.000
2 6.500 6.900 10.000 11.300 10.700 12.000 15.500 16.300 13.300 15.000 19.000 20.900
222 6 szewstwo naprawkowe* 0 800 1.100 1.800 2.000 900 1.400 1.800 2.000 900 1.600 1.800 2.000
1 1.000 2.700 3.400 4.100 1.500 2.700 3.400 4.100 1.500 2.700 3.400 4.100
2 2.800 4.400 5.500 6.900 2.800 4.400 5.500 6.900 2.800 4.400 5.500 6.900
223 1 odświeżanie i renowacja wyrobów skórzanych* 0 900 1.200 1.500 1.800 1.200 1.400 1.800 2.200 1.500 1.600 2.000 2.400
1 3.200 3.900 5.700 6.900 4.900 5.600 7.800 9.400 6.700 7.300 10.000 12.000
2 5.800 7.200 10.300 11.800 9.000 10.200 14.200 15.800 12.100 13.200 18.000 19.800
223 2 odświeżanie i renowacja wyrobów futrzarskich* 0 700 1.200 1.600 2.000 800 1.500 2.000 2.500 900 1.900 2.300 2.800
1 3.300 4.100 6.100 7.000 5.300 6.100 8.500 10.100 7.200 8.000 11.000 13.000
2 6.200 7.500 11.000 12.200 9.700 10.900 15.300 16.500 13.200 14.300 19.600 20.600
227 2 rymarstwo, z wyjątkiem produkcji plandek* 0 1.200 1.300 1.900 2.100 1.800 2.000 2.800 3.000 2.500 2.700 3.500 3.800
1 2.800 3.200 4.700 5.300 4.500 4.900 6.700 7.400 6.100 6.600 8.700 9.500
2 5.100 6.000 8.500 9.700 8.100 9.000 12.200 13.600 11.200 12.000 15.800 17.400
227 3 rękawicznictwo*
- produkcja ze skóry 0 2.400 2.500 3.200 3.800 3.300 3.500 4.300 4.900 4.200 4.500 5.400 6.000
1 5.700 6.100 8.700 9.800 9.100 9.800 13.000 14.400 12.500 13.600 17.300 19.000
- produkcja z innych materiałów 0 5.700 5.800 8.900 9.200 8.700 8.700 10.800 13.500 8.700 8.700 10.800 13.500
23-25 Rzemiosła spożywcze
241 2 usługowy przemiał i przerób zbóż w wiatrakach oraz usługowe śrutowanie zboża* 0 300 300 400 400 300 300 400 400 300 300 400 400
1 600 800 900 900 700 900 900 900 800 900 900 900
2 1.100 1.600 1.700 1.700 1.300 1.600 1.700 1.700 1.500 1.700 1.700 1.700
251 2 wytwarzanie waty z cukru* 0 300 300 400 500 300 300 400 500 400 400 400 500
1 500 800 900 1.200 600 800 1.000 1.200 700 800 1.000 1.200
27 Rzemiosła introligatorskie
271 1 introligatorstwo* 0 800 1.000 1.400 1.600 1.200 1.400 1.900 2.100 1.600 1.800 2.400 2.600
1 2.900 3.500 5.200 5.900 4.900 5.700 7.800 8.600 5.300 7.800 10.400 11.400
2 5.200 6.400 9.400 10.600 8.800 10.100 14.000 15.500 9.900 14.000 18.500 20.300
28 Pozostałe rzemiosła przemysłowe
281 1 lutnictwo* 0 1.000 1.300 1.500 1.800 1.200 1.400 1.600 1.800 1.400 1.500 1.600 1.800
1 3.600 4.500 5.800 6.800 5.400 6.000 7.400 8.400 7.300 7.500 9.000 10.000
2 6.900 8.500 11.000 12.800 10.300 11.400 14.200 15.900 13.800 14.300 17.200 19.000
281 2 organmistrzostwo* 0 1.000 1.300 1.500 1.800 1.200 1.400 1.600 1.800 1.400 1.500 1.600 1.800
1 3.600 4.500 5.800 6.800 5.400 6.000 7.400 8.400 7.300 7.500 9.000 10.000
2 6.900 8.500 11.000 12.800 10.300 11.400 14.200 15.900 13.800 14.300 17.200 19.000
281 3 wytwarzanie instrumentów dętych* 0 1.500 1.700 2.100 2.500 1.900 2.000 2.500 2.800 2.400 2.500 2.800 3.100
1 4.800 5.100 6.700 7.800 6.800 7.000 8.800 9.800 8.800 8.900 10.800 11.900
2 8.700 9.400 12.300 14.200 12.300 12.700 15.800 17.700 15.800 16.000 19.300 21.200
281 4 wytwarzanie instrumentów perkusyjnych* 0 1.300 1.300 1.700 1.900 1.800 1.800 2.200 2.500 2.300 2.300 2.800 3.100
1 4.100 4.100 5.700 6.500 6.300 6.300 8.300 9.200 8.600 8.600 10.800 11.900
2 7.500 7.500 10.300 11.800 11.400 11.400 14.800 16.500 15.400 15.400 19.300 21.200
281 5 wytwarzanie instrumentów harmoniowych i fortepianowych* 0 900 1.300 1.600 1.800 1.200 1.400 1.600 1.800 1.400 1.500 1.600 1.800
1 3.600 4.500 5.900 6.800 5.500 6.000 7.400 8.400 7.200 7.500 9.000 10.000
2 6.900 8.600 11.200 13.000 10.300 11.500 14.200 16.000 13.800 14.300 17.200 19.000
281 6 wytwarzanie instrumentów muzycznych elektrycznych i elektronicznych 0 1.700 1.700 2.300 2.600 2.300 2.300 2.900 3.200 2.900 2.900 3.400 3.700
1 5.700 6.100 8.500 9.600 9.000 9.300 12.100 13.300 12.300 12.500 15.600 17.000
282 1 zabawkarstwo, z wyjątkiem przetwórstwa tworzyw sztucznych* 0 2.100 2.500 3.300 3.600 3.200 3.500 4.500 4.600 4.500 4.600 5.600 5.600
1 5.200 5.900 8.300 8.700 8.900 9.300 12.300 12.500 8.900 12.900 16.300 16.300
2 9.500 10.700 15.100 16.000 16.100 16.900 22.300 22.700 16.800 23.200 29.400 29.400
288 3 ortopedyka* 0 600 600 600 700 600 600 600 700 600 600 600 700
1 1.200 1.600 1.600 1.800 1.300 1.600 1.600 1.800 1.500 1.600 1.600 1.800
2 2.700 3.600 4.300 5.100 3.500 4.100 4.700 5.400 4.300 4.600 5.100 5.600
3 4.300 5.500 6.800 8.000 5.700 6.600 7.700 8.800 7.200 7.600 8.600 9.500
288 4 szczotkarstwo, z wyjątkiem przetwórstwa tworzyw sztucznych 0 3.100 3.100 4.100 4.400 4.200 4.200 5.300 5.500 5.400 5.400 6.500 6.500
1 7.800 7.800 11.100 11.700 12.400 12.400 16.400 16.700 17.000 17.000 21.600 21.600
288 5 parasolnictwo* 0 1.700 2.100 3.000 3.200 2.800 3.100 4.200 4.300 3.900 4.100 5.400 5.400
1 5.000 6.000 8.600 9.100 8.300 9.200 12.600 12.900 9.900 12.500 16.600 16.600
2 8.800 10.500 15.300 16.200 14.700 16.400 22.400 22.900 17.200 22.300 29.600 29.600
288 6 sitarstwo, z wyjątkiem wyrobu sit oraz siatek przemysłowych i technicznych 0 1.400 1.400 1.800 2.200 2.800 2.800 3.500 4.300 2.900 2.900 3.500 4.300
1 3.400 3.400 4.300 5.400 6.700 6.700 8.500 8.800 6.700 6.700 8.500 8.800
2 6.500 6.500 8.100 10.100 12.900 12.900 16.200 20.200 12.900 12.900 16.200 20.200
288 7 modelarstwo* 0 2.300 2.400 3.400 3.800 3.400 3.600 4.800 5.400 4.600 4.800 6.300 6.900
1 6.200 6.400 9.900 11.100 10.500 11.000 14.400 17.200 11.600 11.600 14.400 18.000
2 9.400 9.700 14.500 16.300 14.100 15.800 22.200 24.300 20.700 20.700 27.300 32.300
289 1 lakiernictwo 0 1.800 2.100 2.900 3.100 3.000 3.200 4.100 4.200 3.900 4.300 5.300 5.300
1 6.200 6.900 9.900 10.400 9.600 11.300 15.000 15.200 9.600 15.100 19.000 20.000
289 3 usługowe ręczne malowanie szyldów* 0 700 900 1.400 1.700 1.000 1.100 1.600 1.800 1.300 1.400 1.800 2.000
1 2.500 3.000 4.400 5.000 4.000 4.500 6.300 7.000 5.500 6.000 8.200 9.000
2 4.600 5.600 8.300 9.500 7.500 8.400 11.900 13.300 10.300 11.200 15.400 17.000
289 6 konserwacja i naprawa przedmiotów zabytkowych i artystycznych 0 800 1.100 1.400 1.700 1.100 1.400 1.700 1.900 1.400 1.600 2.000 2.000
1 2.600 3.300 5.000 5.300 4.400 5.200 7.500 7.600 5.200 7.100 9.900 9.900
2 5.700 6.500 9.500 9.900 9.700 10.300 14.000 14.300 9.900 14.200 18.600 18.600
II. RZEMIOSŁA NIEPRZEMYSŁOWE
31-34 Rzemiosła budowlane
311 1 murarstwo* 0 2.300 2.300 3.500 3.700 3.700 3.700 5.400 5.500 5.100 5.100 6.300 7.200
1 4.900 4.900 7.500 7.900 7.700 7.700 11.200 11.300 10.500 10.500 14.800 14.800
2 8.400 8.400 12.600 13.400 12.800 12.800 18.300 18.700 17.200 17.200 24.000 24.000
311 2 ciesielstwo* 0 2.000 2.000 3.100 3.200 3.200 3.200 4.500 4.700 4.500 4.500 5.500 5.600
1 6.100 6.100 9.700 10.000 10.300 10.300 13.800 13.800 11.100 11.100 13.800 13.800
2 11.100 11.500 18.400 19.100 19.600 19.600 26.200 26.300 21.000 21.000 26.200 26.300
311 3 dekarstwo* 0 1.900 2.000 3.000 3.200 3.000 3.100 4.400 4.500 4.100 4.200 5.800 5.800
1 5.000 5.200 7.100 7.500 8.000 8.300 10.300 10.500 11.100 11.500 13.500 13.500
2 7.700 8.200 12.100 12.900 11.900 12.300 17.300 17.700 16.100 16.300 22.500 22.500
3 10.200 10.900 15.700 16.900 15.100 15.600 22.700 23.000 20.000 20.300 27.800 27.800
311 4 posadzkarstwo* 0 1.400 1.700 2.400 2.800 2.100 2.300 3.200 3.500 2.800 2.900 3.900 4.300
1 4.200 4.900 7.100 8.100 6.500 7.100 9.900 11.000 9.000 9.200 12.600 13.800
2 7.400 8.900 12.700 14.500 11.500 12.500 17.400 19.300 15.700 16.200 22.000 24.200
311 5 malarstwo i tapeciarstwo* 0 1.300 1.600 2.500 2.800 2.200 2.400 3.200 3.500 2.800 3.200 4.000 4.200
1 4.600 5.200 7.700 8.300 6.900 8.600 11.700 12.300 6.900 11.100 13.900 16.400
2 7.800 8.900 13.000 14.100 13.300 14.200 19.400 20.600 13.300 19.500 21.300 27.000
311 6 sztukatorstwo* 0 1.600 1.600 2.200 2.500 1.900 2.000 2.600 2.900 2.200 2.300 2.900 3.200
1 3.400 3.500 4.900 5.600 4.600 4.800 6.500 7.200 5.800 6.100 8.100 8.900
2 6.200 6.400 9.000 10.400 8.400 8.700 11.900 13.300 10.500 11.000 14.800 16.300
3 8.600 8.800 12.200 14.100 11.200 11.600 15.600 17.600 13.700 14.400 19.000 21.000
311 8 izolatorstwo budowlane* 0 1.400 1.400 1.900 2.000 1.900 1.900 2.500 2.600 2.400 2.400 3.100 3.100
1 4.200 4.500 6.800 7.100 6.700 6.900 9.800 10.000 9.100 9.800 12.900 12.900
2 7.500 8.000 11.500 12.200 11.800 12.100 16.400 16.800 16.000 16.100 21.300 21.300
311 9 blacharstwo budowlane* 0 1.900 2.000 3.000 3.200 3.000 3.100 4.400 4.500 4.100 4.200 5.800 5.800
1 5.000 5.200 7.100 7.500 8.000 8.300 10.300 10.500 11.100 11.500 13.500 13.500
2 7.700 8.200 12.100 12.900 11.900 12.300 17.300 17.700 16.100 16.300 22.500 22.500
3 10.200 10.900 15.700 16.900 15.100 15.600 22.700 23.000 20.000 20.300 27.800 27.800
312 1 odgrzybianie budynków 0 3.800 3.900 6.200 6.500 6.200 6.600 9.300 9.500 7.600 7.600 11.700 12.500
312 3 cyklinowanie* 0 3.700 4.300 6.200 6.800 6.000 7.000 9.400 9.900 6.000 9.600 12.000 13.100
312 4 zduństwo* 0 1.000 1.000 1.400 1.500 1.400 1.400 1.800 1.900 1.700 1.700 2.200 2.200
1 3.000 3.000 4.400 4.700 4.500 4.500 6.200 6.400 6.000 6.000 8.100 8.100
2 5.300 5.300 7.800 8.300 7.900 7.900 11.100 11.300 10.400 10.400 14.300 14.300
3 7.200 7.200 10.200 11.000 10.000 10.000 13.800 14.200 12.900 12.900 17.400 17.400
313 1 instalatorstwo sanitarne i ogrzewania* 0 1.900 1.900 3.300 3.400 3.100 3.100 4.700 4.700 4.200 4.200 6.100 6.100
1 6.200 6.200 10.700 10.800 10.500 10.500 15.900 16.000 11.100 11.100 21.200 21.200
313 2 instalatorstwo gazowe* 0 2.400 2.500 3.900 4.200 4.000 4.200 5.800 6.100 4.200 4.200 7.600 8.000
1 7.300 7.500 12.000 12.700 11.100 11.100 18.300 19.200 11.100 11.100 22.000 23.400
313 3 elektromechanika dźwigowa 0 2.000 2.100 2.500 3.100 2.300 2.400 2.900 3.300 2.500 2.700 4.400 4.800
1 6.400 6.600 9.100 10.500 8.900 9.300 12.300 13.700 11.400 12.000 15.400 16.900
314 1 instalatorstwo elektryczne* 0 1.800 1.800 2.700 3.100 2.700 2.700 3.800 4.100 3.700 3.700 4.700 5.200
1 5.400 5.400 8.500 9.300 8.800 8.800 12.200 13.400 12.200 12.200 15.800 17.400
344 1 studniarstwo 0 1.700 1.700 2.300 2.500 2.400 2.500 3.100 3.200 3.100 3.200 3.900 3.900
1 5.900 6.300 8.900 9.400 9.900 10.100 13.300 13.500 11.700 14.000 17.700 17.700
2 9.900 10.600 14.800 15.800 16.100 16.600 21.600 22.100 22.300 22.500 28.400 28.400
40-43 Rzemiosła w zakresie obsługi rolnictwa
401 1 obsługa maszynowa produkcji rolniczej i ogrodniczej* 0 500 600 800 800 800 900 1.200 1.200 1.000 1.200 1.500 1.500
1 1.800 2.000 2.800 3.000 2.700 3.200 4.300 4.300 2.700 4.300 5.400 5.700
2 3.900 4.500 6.200 7.000 6.500 6.900 8.900 9.300 8.100 9.300 11.600 11.600
3 5.100 5.800 8.100 8.600 8.600 9.000 11.900 12.100 9.300 12.400 15.600 15.600
401 2 usługi w zakresie zwalczania szkodników roślin i zwierząt 0 2.000 2.000 2.000 2.000 2.000 2.000 2.000 2.000 2.000 2.000 2.000 2.000
1 9.700 9.700 9.700 9.700 9.700 9.700 9.700 9.700 9.700 9.700 9.700 9.700
439 1 usługi w zakresie utrzymania i pielęgnacji zwierząt* 0 4.000 4.000 4.000 4.000 4.000 4.000 4.000 4.000 4.000 4.000 4.000 4.000
1 16.500 16.500 16.500 16.500 16.500 16.500 16.500 16.500 16.500 16.500 16.500 16.500
72 Rzemiosła w zakresie gospodarki komunalnej
725 1 pranie, prasowanie, prężenie firanek* 0 800 1.200 1.500 1.800 1.300 2.300 2.500 2.800 1.300 2.300 2.500 2.800
1 1.600 2.700 3.500 4.300 3.400 5.400 6.900 8.500 3.400 5.400 6.900 8.500
725 2 maglowanie* 0 500 600 800 1.000 700 800 1.100 1.200 1.000 1.100 1.300 1.500
1 1.700 2.000 2.800 3.200 2.700 3.100 3.900 4.400 3.700 4.100 5.100 5.600
2 3.300 4.100 5.700 6.500 5.400 6.300 8.300 9.200 7.000 8.600 10.800 11.900
725 3 chemiczne czyszczenie i farbowanie 0 1.000 1.200 1.500 1.700 1.300 1.500 1.800 2.000 1.700 1.800 2.100 2.300
1 3.000 3.500 5.000 5.700 5.100 5.600 7.400 8.200 5.500 7.700 9.800 10.800
2 5.600 6.700 9.400 10.600 9.600 10.600 13.900 15.300 10.300 14.400 18.300 20.000
3 6.900 8.300 11.400 12.900 11.200 12.500 16.100 17.900 15.300 16.600 20.800 22.800
725 4 pranie pierza i puchu* 0 500 800 1.000 1.200 700 1.000 1.100 1.300 1.000 1.100 1.300 1.500
1 1.700 2.000 2.800 3.200 2.700 3.000 3.900 4.400 3.700 4.100 5.100 5.600
2 3.300 4.100 5.700 6.500 5.500 6.400 8.300 9.200 7.200 8.600 10.800 11.900
728 1 kominiarstwo 0 800 1.100 1.400 1.500 1.000 1.200 1.400 1.500 1.300 1.400 1.500 1.500
1 2.600 3.000 4.200 4.500 4.400 4.600 6.100 6.200 4.900 6.300 7.900 7.900
2 5.100 5.800 8.100 8.600 8.600 9.100 11.900 12.200 9.300 12.400 15.700 15.700
85 Rzemiosła w zakresie ochrony zdrowia
855 1 usługi odkażania, tępienia owadów i odszczurzania 0 800 1.000 1.200 1.400 1.200 1.300 1.600 1.600 1.500 1.600 1.900 1.900
1 3.200 3.700 5.100 5.400 5.400 5.700 7.500 7.600 6.000 7.800 9.800 9.800
2 5.900 6.800 9.500 10.100 10.000 10.600 13.700 14.000 11.400 14.300 18.000 18.000
89 Pozostałe rzemiosła nieprzemysłowe
891 1 fryzjerstwo*
- damskie1) 0 600 900 1.100 1.300 900 1.100 1.400 1.500 1.200 1.400 1.700 1.800
1 1.900 2.300 3.300 3.800 3.200 3.600 4.900 5.500 3.600 4.800 6.500 7.200
2 3.800 4.600 6.800 7.700 6.600 7.400 10.200 11.400 6.800 10.200 13.600 15.000
3 5.500 5.800 8.700 11.000 9.300 10.500 14.500 16.100 10.200 14.400 19.200 21.100
- męskie1) 0 400 600 800 900 700 800 1.100 1.300 900 1.100 1.400 1.600
1 1.500 1.800 2.500 3.100 2.500 2.700 3.800 4.600 2.700 3.800 5.000 6.000
2 3.000 3.500 5.200 5.600 5.200 5.700 7.900 8.200 5.200 7.900 10.500 10.700
3 4.200 4.900 7.100 7.800 7.100 7.800 10.600 11.300 7.600 10.700 14.000 14.800
891 2 kosmetyka 0 600 900 1.300 1.400 800 1.000 1.400 1.500 1.100 1.200 1.400 1.500
1 1.900 2.400 3.400 3.800 2.900 3.500 4.700 5.200 4.000 4.600 5.900 6.500
2 3.700 4.500 6.400 7.300 6.100 6.800 9.300 10.300 8.500 9.200 12.100 13.300
891 3 manicure, pedicure* 0 300 400 600 700 400 500 700 900 600 700 900 1.100
1 800 900 1.200 1.500 1.100 1.200 1.600 2.000 1.500 1.600 2.000 2.400
2 1.400 1.800 2.400 3.000 2.200 2.500 3.300 3.900 3.100 3.200 4.100 4.900
892 1 fotografowanie* 0 700 900 1.200 1.400 900 1.100 1.400 1.700 1.200 1.300 1.700 1.900
1 1.600 2.000 2.800 3.200 2.400 2.700 3.700 4.100 3.200 3.500 4.500 4.900
2 3.100 3.900 5.300 6.100 4.900 5.900 6.900 7.800 6.100 6.700 8.500 9.400
893 1 światłokopia (wyświetlanie rysunków, planów, tekstów) 0 1.200 1.300 1.700 2.000 1.400 1.500 1.800 2.100 1.600 1.700 1.900 2.100
1 3.200 3.300 5.100 6.000 4.800 5.000 7.100 8.000 6.500 6.800 9.000 9.900
2 5.300 5.500 9.200 10.600 8.400 8.800 12.600 14.100 11.400 12.000 16.000 17.600
894 2 sprzątanie wnętrz* 0 600 800 1.100 1.300 800 1.000 1.300 1.400 1.000 1.200 1.500 1.600
1 1.900 2.300 3.400 3.900 3.100 3.500 5.000 5.500 4.100 4.700 6.500 7.100
2 3.700 4.500 6.800 7.700 6.200 6.900 9.900 11.000 7.800 9.300 13.000 14.300
898 1 ważenie osób* 0 100 200 300 400 200 300 400 500 200 300 400 500
1 300 500 700 800 400 600 800 900 400 600 800 1.000

1) Dopuszczalne jest zatrudnienie jako trzeciego pracownika osoby wykonującej manicure, pedicure, jeżeli rzemieślnik ma również uprawnienie do wykonywania rzemiosła w tym zakresie.

Prowadzenie parkingów.

Objaśnienie:

Stawki dotyczące działalności bez względu na stan zatrudnienia.

Lp. Parkingi o liczbie stanowisk Stawka
1 2 3
powyżej do
1 100 50 zł od każdego stanowiska
2 100 120 5.000 zł + 100 zł od każdego stanowiska ponad 100
3 120 140 7.000 zł + 200 zł od każdego stanowiska ponad 120
4 140 160 11.000 zł + 300 zł od każdego stanowiska ponad 140
5 160 180 17.000 zł + 400 zł od każdego stanowiska ponad 160
6 180 200 25.000 zł + 500 zł od każdego stanowiska ponad 180
7 200 35.000 zł + 550 zł od każdego stanowiska ponad 200"

CZĘŚĆ  II.  

HANDEL ARTYKUŁAMI SPOŻYWCZYMI, ROLNYMI I OGRODNICZYMI.

Objaśnienia:

1. Stawki oznaczone cyframi:

- "0" dotyczą działalności wykonywanej bez zatrudnienia pracownika,

- "1" dotyczą działalności wykonywanej przy zatrudnieniu 1 pracownika lub 1 pełnoletniego członka rodziny, z wyjątkiem małżonka.

2. Jeżeli podatnik prowadzi także sprzedaż artykułów pochodzenia zagranicznego, od przychodów z tej sprzedaży płaci odrębnie podatek obrotowy i zryczałtowany podatek dochodowy (§ 11a rozporządzenia).

Lp. Działalność handlowa w zakresie sprzedaży W miejscowości o liczbie mieszkańców
detalicznej do 5.000 ponad 5.000 do 25.000 ponad 25.000 do 100.000 powyżej 100.000
od do od do od do od do
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11
1 artykułów ogólnospożywczych, owoców, warzyw 0

1

6.000

8.500

12.000

17.000

8.500

12.500

17.000

25.000

12.500

17.000

25.000

34.000

17.000

21.500

34.000

43.000"

CZĘŚĆ  III. 

PRZEMYSŁ GASTRONOMICZNY.

Objaśnienia:

1. Stawki dotyczą działalności wykonywanej przy zatrudnieniu nie przekraczającym 1 pracownika lub 1 pełnoletniego członka rodziny.

2. Za pracowników nie uważa się osób wymienionych w § 6 ust. 7 rozporządzenia.

Lp. Wykonywanie działalności gastronomicznej bez sprzedaży napojów alkoholowych, w tym również piwa Stawka
1 2 3
1 w zakresie prowadzenia punktów gastronomicznych (smażalnie, bufety, pijalnie i lodziarnie) 7.000-14.000
2 w zakresie prowadzenia kawiarni, herbaciarni, cukierni i barów w tych specjalnościach 8.000-16.000

CZĘŚĆ  IV. 

USŁUGI W ZAKRESIE TRANSPORTU.

Objaśnienia:

1. Stawki oznaczone literą "a" dotyczą działalności wykonywanej bez zmiennika.

2. Stawki oznaczone literą "b" dotyczą działalności wykonywanej ze zmiennikiem.

3. Za zmiennika uważa się również pełnoletniego członka rodziny, nie wyłączając małżonka.

4. Stawki oznaczone pod lp. 3 dotyczą działalności wykonywanej przy zatrudnieniu nie przekraczającym 1 pracownika lub 1 pełnoletniego członka rodziny; za pracowników nie uważa się osób wymienionych w § 6 ust. 7 rozporządzenia.

5. Stawki określone pod lp. 4 mogą być podwyższone nie więcej niż o 50% w razie wykonywania działalności ze zmiennikiem lub na rzecz jednostek gospodarki uspołecznionej na podstawie umów z tymi jednostkami.

Lp. W miejscowości o liczbie mieszkańców
Rodzaj usługi do 5.000 ponad 5.000 do 25.000 ponad 25.000 do 100.000 powyżej 100.000
1 2 3 4 5 6 7
1 Przewóz osób taksówkami
- z silnikami o

zapłonie iskrowym

(na etylinę)

a 2.250 2.400 2.520 2.520
b 2.700 3.000 3.300 3.300
- z silnikami o

zapłonie

samoczynnym (na

olej napędowy)

a 3.000 3.150 3.300 3.300
b 4.800 5.100 5.400 5.400
2 Przewóz osób dorożkami konnymi 400 400 400 400
3 Przewóz osób i ładunków środkami transportu wodnego śródlądowego, z wyjątkiem przewozu jednostkami o napędzie mechanicznym 400 400 400 400
4 Przewóz ładunków taksówkami bagażowymi
- z silnikami o

zapłonie iskrowym

(na etylinę)

4.200 4.550 4.800 4.800
- z silnikami o

zapłonie samoczynnym

(na olej napędowy)

5.400 5.850 6.600 6.600

CZĘŚĆ  V. 

USŁUGI ROZRYWKOWE.

Objaśnienia:

1. Stawki dotyczą działalności wykonywanej przy zatrudnieniu nie przekraczającym 1 pracownika lub 1 pełnoletniego członka rodziny, z wyjątkiem małżonka.

2. Znak "*)" oznacza, że w razie prowadzenia więcej niż jednego urządzenia, stawkę karty podatkowej określa się dla każdego urządzenia oddzielnie, a następnie sumę tych stawek podwyższa się o 50%.

3. W razie świadczenia dwu lub więcej rodzajów usług, stawkę karty podatkowej określa się dla każdego rodzaju usług oddzielnie, a następnie sumę tych stawek podwyższa się o 50%, niezależnie od podwyżki określonej w pkt. 3.

Lp. Rodzaj świadczonych usług Liczba urządzeń (samochodów) Stawka
1 2 3 4
1 Automaty zręcznościowe (bilardy elektromechaniczne, gry telewizyjne czarnobiałe i kolorowe, gry elektroniczne) do 2

powyżej 2 do 4

powyżej 4 do 6

powyżej 6 do 8

powyżej 8 do 10

800 zł od każdego urządzenia

1.600 zł + 2.500 zł od każdego urządzenia ponad 2

6.600 zł + 3.500 zł od każdego urządzenia ponad 4

13.600 zł + 4.500 zł od każdego urządzenia ponad 6

22.600 zł + 5.500 zł od każdego urządzenia ponad 8

powyżej 10 33.600 zł + 6.000 zł od każdego urządzenia ponad 10
2 Karuzele o obrocie prostym (poziomie z wiszącymi lub stojącymi sylwetkami dla dzieci, poziome gondolowe lub krzesełkowe, pionowe gondolowe) i o obrocie złożonym (elektrohydrauliczne gondolowe) dla dzieci - o liczbie miejsc:
do 16 1*) 150 zł od każdego miejsca
powyżej 16 1*) 2.400 zł + 100 zł od każdego miejsca ponad 16
3 Karuzele o obrocie złożonym (elektrohydrauliczne lub elektropneumatyczne gondolowe) - o liczbie miejsc:
do 24 1*) 800 zł od każdego miejsca
powyżej 24 1*) 19.200 zł + 500 zł od każdego miejsca ponad 24
4 Imprezy samochodowe (pawilony, tory, miasteczka samochodowe) - o liczbie samochodów do 6 3.000 zł od każdego samochodu
powyżej 6 do 12 18.000 zł + 6.000 zł od każdego samochodu ponad 6
powyżej 12 do 24 54.000 zł + 7.500 zł od każdego samochodu ponad 12
powyżej 24 144.000 zł + 8.500 zł od każdego samochodu ponad 24
5 Strzelnice 1 3.200 zł
2 13.000 zł
powyżej 2 13.000 zł + 13.000 zł od każdej strzelnicy ponad 2
6 Imprezy zręcznościowe inne:
a) rzuty różne,

tasiemkarnie, tarcze

obrotowe

1

2

3

1.100 zł

3.400 zł

8.200 zł

powyżej 3 8.200 zł + 5.000 zł od każdego urządzenia ponad 3
b) siłomierze, bajazzo,

bilardy ręczne

do 4

powyżej 4 do 6

350 zł od każdego urządzenia

1.400 zł + 600 zł od każdego urządzenia ponad 4

powyżej 6 2.600 zł + 1.000 zł od każdego urządzenia ponad 6
7 Huśtawki (wahadłowe i kołowe) 1

2

1.500 zł

6.000 zł

powyżej 2 6.000 zł + 6.000 zł od każdego urządzenia ponad 2
8 Zabawki bujane (ruchome figury), szafy grające do 4

powyżej 4 do 6

500 zł od każdego urządzenia

2.000 zł + 2.000 zł od każdego urządzenia ponad 4

powyżej 6 do 8 6.000 zł + 2.400 zł od każdego urządzenia ponad 6
powyżej 8 do 10 10.800 zł + 2.600 zł od każdego urządzenia ponad 8
powyżej 10 16.000 zł + 2.700 zł od każdego urządzenia ponad 10
9 Kolejki torowe 1*) 100 zł od każdego miejsca
10 Zjeżdżalnie: 1*) 1.200 zł
a) zjeżdżalnie "Gigant"
b) zjeżdżalnie przewoźne 1*) 750 zł
11 Imprezy pozostałe: 1*) 50.000 zł
a) pałac strachów, labirynt
b) ściana emocji 1*) 35.000 zł
c) ściana lalkowa 1*) 7.500 zł
d) głowa medium, pokazy

gadów

1*) 5.000 zł
e) gabinet złudzeń, pokazy

iluzjonistyczne

1*) 2.000 zł
f) gabinet luster 1*) 1.000 zł
g) hipodrom - kuce 1*) 500 zł"

CZĘŚĆ  VI. 

SPRZEDAŻ POSIŁKÓW DOMOWYCH W MIESZKANIACH.

Lp. Rodzaj wykonywanej czynności W miejscowości o liczbie mieszkańców
do 25.000 powyżej 25.000
1 2 3 4
Sprzedaż śniadań, obiadów i kolacji w liczbie posiłków każdego rodzaju, licząc w skali średniej tygodniowej:
1 do 10 na dobę 350 500
2 do 20 na dobę 1.000 1.400
3 do 30 na dobę 1.900 -
Sprzedaż jednodaniowych posiłków i napojów bezalkoholowych na podstawie umowy zawartej z jednostką gospodarki uspołecznionej właściwą do prowadzenia działalności gastronomicznej lub turystycznej w liczbie:
4 do 50 posiłków na dobę 900 1.300
5 do 100 posiłków na dobę 2.250 3.200

CZĘŚĆ  VII. 

WOLNE ZAWODY - ŚWIADCZENIE USŁUG W ZAKRESIE SŁUŻBY ZDROWIA.

Objaśnienie:

Stawki dotyczą również wykonywania zawodu przy zatrudnieniu jednej pomocy fachowej lub przyuczonej.

Lp. Rodzaj wykonywanego zawodu Liczba godzin przyjęć miesięcznie Stawka
1 2 3 4
1 Lekarze o specjalności:
a) stomatologia do 36 200 zł za każdą godzinę
powyżej 36 do 48 7.200 zł + 300 zł za każdą godzinę ponad 36
powyżej 48 10.800 zł + 600 zł za każdą godzinę ponad 48
b) ginekologia do 12 600 zł za każdą godzinę
powyżej 12 do 24 7.200 zł + 800 zł za każdą godzinę ponad 12
powyżej 24 do 36 16.800 zł + 1.000 zł za każdą godzinę ponad 24
powyżej 36 do 48 28.800 zł + 1.400 zł za każdą godzinę ponad 36
powyżej 48 45.600 zł + 1.800 zł za każdą godzinę ponad 48
c) pozostałej do 12 200 zł za każdą godzinę
powyżej 12 do 24 2.400 zł + 400 zł za każdą godzinę ponad 12
powyżej 24 do 36 7.200 zł + 800 zł za każdą godzinę ponad 24
powyżej 36 do 48 16.800 zł + 1.000 zł za każdą godzinę ponad 36
powyżej 48 28.800 zł + 1.200 zł za każdą godzinę ponad 48
2 Technik dentystyczny do 12 100 zł za każdą godzinę
powyżej 12 do 24 1.200 zł + 200 zł za każdą godzinę ponad 12
powyżej 24 do 36 3.600 zł + 350 zł za każdą godzinę ponad 24
powyżej 36 do 48 7.800 zł + 500 zł za każdą godzinę ponad 36
powyżej 48 13.800 zł + 600 zł za każdą godzinę ponad 48
3 Pielęgniarka do 36 20 zł za każdą godzinę
powyżej 36 do 48 720 zł + 50 zł za każdą godzinę ponad 36
powyżej 48 1.320 zł + 80 zł za każdą godzinę ponad 48"
1 § 4 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 31 grudnia 1984 r. (Dz.U.85.1.5) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1985 r.
2 § 5 pkt 2 zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. a) rozporządzenia z dnia 31 grudnia 1984 r. (Dz.U.85.1.5) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1985 r.
3 § 5 pkt 7 dodany przez § 1 pkt 2 lit. b) rozporządzenia z dnia 31 grudnia 1984 r. (Dz.U.85.1.5) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1985 r.
4 § 6 ust. 1 pkt 3 zmieniony przez § 1 pkt 3 lit. a) rozporządzenia z dnia 31 grudnia 1984 r. (Dz.U.85.1.5) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1985 r.
5 § 6 ust. 5 pkt 1 zmieniony przez § 1 pkt 3 lit. b) rozporządzenia z dnia 31 grudnia 1984 r. (Dz.U.85.1.5) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1985 r.
6 § 6 ust. 7 zmieniony przez § 1 pkt 3 lit. c) rozporządzenia z dnia 31 grudnia 1984 r. (Dz.U.85.1.5) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1985 r.
7 § 8 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 4 lit. a) rozporządzenia z dnia 31 grudnia 1984 r. (Dz.U.85.1.5) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1985 r.
8 § 8 ust. 1 pkt 1 zmieniony przez § 1 pkt 4 lit. a) rozporządzenia z dnia 31 grudnia 1984 r. (Dz.U.85.1.5) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1985 r.
9 § 8 ust. 1 pkt 3 skreślony przez § 1 pkt 4 lit. b) rozporządzenia z dnia 31 grudnia 1984 r. (Dz.U.85.1.5) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1985 r.
10 § 10 ust. 1 pkt 1 lit. a) zmieniona przez § 1 pkt 5 lit. a) rozporządzenia z dnia 31 grudnia 1984 r. (Dz.U.85.1.5) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1985 r.
11 § 10 ust. 1 pkt 1 lit. b) zmieniona przez § 1 pkt 5 lit. a) rozporządzenia z dnia 31 grudnia 1984 r. (Dz.U.85.1.5) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1985 r.
12 § 10 ust. 5 zmieniony przez § 1 pkt 5 lit. b) rozporządzenia z dnia 31 grudnia 1984 r. (Dz.U.85.1.5) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1985 r.
13 § 10 ust. 6 pkt 1 zmieniony przez § 1 pkt 5 lit. c) rozporządzenia z dnia 31 grudnia 1984 r. (Dz.U.85.1.5) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1985 r.
14 § 11 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 6 rozporządzenia z dnia 31 grudnia 1984 r. (Dz.U.85.1.5) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1985 r.
15 § 11a dodany przez § 1 pkt 7 rozporządzenia z dnia 31 grudnia 1984 r. (Dz.U.85.1.5) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1985 r.
16 § 28 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 8 rozporządzenia z dnia 31 grudnia 1984 r. (Dz.U.85.1.5) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1985 r.
17 § 29 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 9 rozporządzenia z dnia 31 grudnia 1984 r. (Dz.U.85.1.5) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1985 r.
18 § 30 ust. 1 pkt 2 zmieniony przez § 1 pkt 10 rozporządzenia z dnia 31 grudnia 1984 r. (Dz.U.85.1.5) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1985 r.
19 § 34 ust. 1 pkt 2 zmieniony przez § 1 pkt 11 lit. a) rozporządzenia z dnia 31 grudnia 1984 r. (Dz.U.85.1.5) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1985 r.
20 § 34 ust. 1 pkt 3a dodany przez § 1 pkt 11 lit. b) rozporządzenia z dnia 31 grudnia 1984 r. (Dz.U.85.1.5) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1985 r.
21 § 34 ust. 1 pkt 4 zmieniony przez § 1 pkt 11 lit. c) rozporządzenia z dnia 31 grudnia 1984 r. (Dz.U.85.1.5) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1985 r.
22 Załącznik zmieniony przez § 1 pkt 12 rozporządzenia z dnia 31 grudnia 1984 r. (Dz.U.85.1.5) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1985 r.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1983.43.196

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zryczałtowanie podatków obrotowego i dochodowego od niektórych grup podatników oraz opłata skarbowa z tytułu wykonywania rzemiosła.
Data aktu: 29/07/1983
Data ogłoszenia: 30/07/1983
Data wejścia w życie: 01/08/1983