Sposób dokonywania, zabezpieczania, przechowywania, odtwarzania oraz niszczenia zapisów treści rozmów telefonicznych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRÓW SPRAWIEDLIWOŚCI I OBRONY NARODOWEJ
z dnia 10 maja 1983 r.
w sprawie sposobu dokonywania, zabezpieczania, przechowywania, odtwarzania oraz niszczenia zapisów treści rozmów telefonicznych.

Na podstawie art. 198 § 5 Kodeksu postępowania karnego (Dz. U. z 1969 r. Nr 13, poz. 96 i z 1982 r. Nr 16, poz. 124 i Nr 41, poz. 273) oraz art. VI § 2 Przepisów wprowadzających Kodeks postępowania karnego (Dz. U. z 1969 r. Nr 13, poz. 97 i z 1982 r. Nr 35, poz. 228) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Utrwalenia treści rozmów telefonicznych dokonuje się na podstawie postanowienia sądu lub prokuratora w czasie i w zakresie ustalonym w tym postanowieniu.
2.
Odpis postanowienia o utrwaleniu treści rozmów telefonicznych przesyła się dyrektorowi właściwego okręgu poczty i telekomunikacji.
§  2.
Utrwalenie treści rozmów telefonicznych następuje za pomocą aparatury do utrwalania dźwięku.
§  3.
1.
Z czynności, o których mowa w § 1, sporządza się dokument zawierający następujące dane:
1)
oznaczenie czynności z wymienieniem podstawy jej dokonywania,
2)
imię i nazwisko abonenta lub nazwę instytucji będącej abonentem oraz numer aparatu telefonicznego, z którego treść przeprowadzanych rozmów podlega utrwaleniu, a także w miarę możności numery aparatów telefonicznych, z którymi dokonywane były połączenia,
3)
rodzaj i typ aparatury utrwalającej oraz system zapisu,
4)
szybkość przesuwu taśmy magnetycznej i liczbę nagranych na taśmie ścieżek albo rodzaj i typ innego nośnika użytego do utrwalenia dźwięku i parametry zapisu,
5)
czas rozpoczęcia i zakończenia utrwalania, z zaznaczeniem, czy zostało użyte urządzenie do automatycznego uruchamiania i wyłączania aparatury,
6)
dane pozwalające na identyfikację taśmy magnetycznej (innego nośnika), której dokument dotyczy,
7)
w miarę potrzeby inne dane dotyczące dokonywanej czynności.
2.
W razie uszkodzenia aparatury utrwalającej, zatrzymania albo uszkodzenia taśmy magnetycznej (innego nośnika) w trakcie utrwalania czyni się o tym odpowiednią wzmiankę w dokumencie, o którym mowa w ust. 1.
3.
Dokument, o którym mowa w ust. 1, podpisuje osoba dokonująca utrwalenia.
4.
Dyrektor właściwego okręgu poczty i telekomunikacji prowadzi wykaz osób dokonujących czynności wymienionych w § 1 ust. 1. Wykaz zawiera również dane dotyczące podstawy i czasu dokonywania tych czynności.
§  4.
Utrwalanie treści rozmów telefonicznych powinno być dokonywane w warunkach uniemożliwiających ujawnienie wobec osób nieuprawnionych zarówno tej czynności, jak i treści utrwalonej rozmowy.
§  5.
1.
Po zakończeniu utrwalania taśmę magnetyczną (inny nośnik) wraz z dokumentem, o którym mowa w § 3, należy opakować i oznaczyć sygnaturą akt sprawy.
2.
Materiał, o którym mowa w ust. 1, po zakończeniu utrwalania, jak również na każde żądanie organu procesowego, który wydał postanowienie o utrwaleniu, dyrektor właściwego okręgu poczty i telekomunikacji niezwłocznie przekazuje temu organowi.
§  6.
1.
Warunki odtwarzania w celach procesowych zapisu treści rozmowy telefonicznej określa sąd lub prokurator prowadzący postępowanie.
2.
W protokole czynności procesowej, w czasie której nastąpiło odtworzenie zapisu treści rozmowy telefonicznej, podaje się również imię, nazwisko i stanowisko służbowe osoby dokonującej odtworzenia oraz dane, o których mowa w § 3 ust. 1 pkt 6, i dane dotyczące rodzaju i typu aparatury odtwarzającej. W razie potrzeby należy także wciągnąć do protokołu treść odtwarzanego zapisu w całości lub w części mającej znaczenie dla toczącego się postępowania.
3.
Przy odtwarzaniu zapisu może być użyte dodatkowe urządzenie korygujące lub wzmacniające dźwięk; dokonuje się o tym odpowiedniej wzmianki w protokole czynności procesowej i w dokumencie, o którym mowa w § 3.
4.
Po zakończeniu odtwarzania zapisu należy dokonać odpowiedniej wzmianki o odtworzeniu w dokumencie, o którym mowa w § 3, oraz opakować taśmę magnetyczną (inny nośnik) wraz z dokumentem i oznaczyć sygnaturą akt sprawy.
§  7.
1.
Jeżeli w związku z odtwarzaniem zapisu treści rozmowy telefonicznej nastąpiło uszkodzenie taśmy magnetycznej (innego nośnika), czyni się o tym odpowiednią wzmiankę w protokole czynności procesowej oraz w dokumencie, o którym mowa w § 3.
2.
Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio w razie uszkodzenia taśmy magnetycznej (innego nośnika) również w innych okolicznościach.
§  8.
Taśma magnetyczna (inny nośnik) z zapisem treści rozmowy telefonicznej może być skopiowana na zarządzenie sądu lub prokuratora. Liczbę, kolejność i oznaczenie sporządzonych kopii podaje się w dokumencie, o którym mowa w § 3; odpis tego dokumentu załącza się również do każdej kopii. Przepisy § 3, 5 i 6 stosuje się odpowiednio.
§  9.
Taśmy magnetyczne (inne nośniki) z zapisem treści rozmów telefonicznych przesyła się i przechowuje w warunkach zabezpieczających przed ich zniszczeniem lub uszkodzeniem, zwłaszcza przez szkodliwe działanie środków chemicznych, mechanicznych, temperatury lub pola magnetycznego.
§  10.
Zapis treści rozmowy telefonicznej pozbawionej znaczenia dla postępowania karnego podlega zniszczeniu przez skasowanie na zarządzenie sądu lub prokuratora. Z czynności tej sporządza się protokół; przepis § 6 ust. 2 stosuje się odpowiednio. Taśmę magnetyczną (inny nośnik) zwraca się właściwej dyrekcji okręgu poczty i telekomunikacji.
§  11.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1983.27.133

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Sposób dokonywania, zabezpieczania, przechowywania, odtwarzania oraz niszczenia zapisów treści rozmów telefonicznych.
Data aktu: 10/05/1983
Data ogłoszenia: 20/05/1983
Data wejścia w życie: 04/06/1983