Sposób dokonywania, zabezpieczania, przechowywania, odtwarzania oraz niszczenia zapisów treści rozmów telefonicznych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRÓW SPRAWIEDLIWOŚCI I OBRONY NARODOWEJ
z dnia 10 maja 1983 r.
w sprawie sposobu dokonywania, zabezpieczania, przechowywania, odtwarzania oraz niszczenia zapisów treści rozmów telefonicznych.

Na podstawie art. 198 § 5 Kodeksu postępowania karnego (Dz. U. z 1969 r. Nr 13, poz. 96 i z 1982 r. Nr 16, poz. 124 i Nr 41, poz. 273) oraz art. VI § 2 Przepisów wprowadzających Kodeks postępowania karnego (Dz. U. z 1969 r. Nr 13, poz. 97 i z 1982 r. Nr 35, poz. 228) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Utrwalenia treści rozmów telefonicznych dokonuje się na podstawie postanowienia sądu lub prokuratora w czasie i w zakresie ustalonym w tym postanowieniu.
2.
Odpis postanowienia o utrwaleniu treści rozmów telefonicznych przesyła się dyrektorowi właściwego okręgu poczty i telekomunikacji.
§  2.
Utrwalenie treści rozmów telefonicznych następuje za pomocą aparatury do utrwalania dźwięku.
§  3.
1.
Z czynności, o których mowa w § 1, sporządza się dokument zawierający następujące dane:
1)
oznaczenie czynności z wymienieniem podstawy jej dokonywania,
2)
imię i nazwisko abonenta lub nazwę instytucji będącej abonentem oraz numer aparatu telefonicznego, z którego treść przeprowadzanych rozmów podlega utrwaleniu, a także w miarę możności numery aparatów telefonicznych, z którymi dokonywane były połączenia,
3)
rodzaj i typ aparatury utrwalającej oraz system zapisu,
4)
szybkość przesuwu taśmy magnetycznej i liczbę nagranych na taśmie ścieżek albo rodzaj i typ innego nośnika użytego do utrwalenia dźwięku i parametry zapisu,
5)
czas rozpoczęcia i zakończenia utrwalania, z zaznaczeniem, czy zostało użyte urządzenie do automatycznego uruchamiania i wyłączania aparatury,
6)
dane pozwalające na identyfikację taśmy magnetycznej (innego nośnika), której dokument dotyczy,
7)
w miarę potrzeby inne dane dotyczące dokonywanej czynności.
2.
W razie uszkodzenia aparatury utrwalającej, zatrzymania albo uszkodzenia taśmy magnetycznej (innego nośnika) w trakcie utrwalania czyni się o tym odpowiednią wzmiankę w dokumencie, o którym mowa w ust. 1.
3.
Dokument, o którym mowa w ust. 1, podpisuje osoba dokonująca utrwalenia.
4.
Dyrektor właściwego okręgu poczty i telekomunikacji prowadzi wykaz osób dokonujących czynności wymienionych w § 1 ust. 1. Wykaz zawiera również dane dotyczące podstawy i czasu dokonywania tych czynności.
§  4.
Utrwalanie treści rozmów telefonicznych powinno być dokonywane w warunkach uniemożliwiających ujawnienie wobec osób nieuprawnionych zarówno tej czynności, jak i treści utrwalonej rozmowy.
§  5.
1.
Po zakończeniu utrwalania taśmę magnetyczną (inny nośnik) wraz z dokumentem, o którym mowa w § 3, należy opakować i oznaczyć sygnaturą akt sprawy.
2.
Materiał, o którym mowa w ust. 1, po zakończeniu utrwalania, jak również na każde żądanie organu procesowego, który wydał postanowienie o utrwaleniu, dyrektor właściwego okręgu poczty i telekomunikacji niezwłocznie przekazuje temu organowi.
§  6.
1.
Warunki odtwarzania w celach procesowych zapisu treści rozmowy telefonicznej określa sąd lub prokurator prowadzący postępowanie.
2.
W protokole czynności procesowej, w czasie której nastąpiło odtworzenie zapisu treści rozmowy telefonicznej, podaje się również imię, nazwisko i stanowisko służbowe osoby dokonującej odtworzenia oraz dane, o których mowa w § 3 ust. 1 pkt 6, i dane dotyczące rodzaju i typu aparatury odtwarzającej. W razie potrzeby należy także wciągnąć do protokołu treść odtwarzanego zapisu w całości lub w części mającej znaczenie dla toczącego się postępowania.
3.
Przy odtwarzaniu zapisu może być użyte dodatkowe urządzenie korygujące lub wzmacniające dźwięk; dokonuje się o tym odpowiedniej wzmianki w protokole czynności procesowej i w dokumencie, o którym mowa w § 3.
4.
Po zakończeniu odtwarzania zapisu należy dokonać odpowiedniej wzmianki o odtworzeniu w dokumencie, o którym mowa w § 3, oraz opakować taśmę magnetyczną (inny nośnik) wraz z dokumentem i oznaczyć sygnaturą akt sprawy.
§  7.
1.
Jeżeli w związku z odtwarzaniem zapisu treści rozmowy telefonicznej nastąpiło uszkodzenie taśmy magnetycznej (innego nośnika), czyni się o tym odpowiednią wzmiankę w protokole czynności procesowej oraz w dokumencie, o którym mowa w § 3.
2.
Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio w razie uszkodzenia taśmy magnetycznej (innego nośnika) również w innych okolicznościach.
§  8.
Taśma magnetyczna (inny nośnik) z zapisem treści rozmowy telefonicznej może być skopiowana na zarządzenie sądu lub prokuratora. Liczbę, kolejność i oznaczenie sporządzonych kopii podaje się w dokumencie, o którym mowa w § 3; odpis tego dokumentu załącza się również do każdej kopii. Przepisy § 3, 5 i 6 stosuje się odpowiednio.
§  9.
Taśmy magnetyczne (inne nośniki) z zapisem treści rozmów telefonicznych przesyła się i przechowuje w warunkach zabezpieczających przed ich zniszczeniem lub uszkodzeniem, zwłaszcza przez szkodliwe działanie środków chemicznych, mechanicznych, temperatury lub pola magnetycznego.
§  10.
Zapis treści rozmowy telefonicznej pozbawionej znaczenia dla postępowania karnego podlega zniszczeniu przez skasowanie na zarządzenie sądu lub prokuratora. Z czynności tej sporządza się protokół; przepis § 6 ust. 2 stosuje się odpowiednio. Taśmę magnetyczną (inny nośnik) zwraca się właściwej dyrekcji okręgu poczty i telekomunikacji.
§  11.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1983.27.133

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Sposób dokonywania, zabezpieczania, przechowywania, odtwarzania oraz niszczenia zapisów treści rozmów telefonicznych.
Data aktu: 10/05/1983
Data ogłoszenia: 20/05/1983
Data wejścia w życie: 04/06/1983