Sejm Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, po rozpatrzeniu przedstawionego przez Radę Ministrów projektu narodowego planu społeczno-gospodarczego na lata 1983-1985, przyjmując za podstawę:- ocenę aktualnej sytuacji gospodarczej kraju i diagnozę przyczyn obecnego kryzysu oraz konieczność jego jak najszybszego przezwyciężenia,
- wyniki społecznej konsultacji wariantów koncepcji narodowego planu społeczno-gospodarczego do roku 1985,
- zasady reformy gospodarczej,
uchwala narodowy plan społeczno-gospodarczy na lata 1983-1985, zwany dalej w skrócie npsg.
Plan ten stanowi podstawowe narzędzie polityki ekonomicznej państwa, określając cele, proporcje i środki rozwoju gospodarki, główne zadania społeczne i gospodarcze oraz sposoby ich realizacji.
Sejm stwierdza, że przywrócenie sprawności funkcjonowania gospodarki narodowej, niezbędne dla podniesienia materialnego i kulturalnego poziomu życia obywateli i zapewnienia Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej właściwego miejsca w międzynarodowym podziale pracy, wymaga doskonalenia metod sterowania gospodarką oraz pełnej mobilizacji sił, środków i potencjału twórczego całego społeczeństwa wokół realizacji zadań npsg.
Jesteśmy na początku długiej i trudnej drogi wiodącej do odbudowania siły ekonomicznej naszego kraju i poziomu życia narodu.
Trzeba konsekwentnie usuwać bariery na tej drodze. Trzeba jednoczyć wszystkie patriotyczne siły naszego narodu, nie cofając się przed wyrzeczeniami i ograniczeniami. Bez tego gospodarka nie mogłaby przezwyciężyć zastoju, bezwładu i niemożności.
W imię realizacji tych celów musimy krytycznie spojrzeć na naszą pracę. Trzeba surowo ocenić lekkomyślność, partykularyzm i prywatę. Trzeba przywrócić rangę sprawności i pracowitości, które powinny być wynagradzane lepszą płacą.
Musimy więc jako naród podjąć organiczną pracę, której kształt nadaje npsg, określony w niniejszej uchwale.